Hrčci

@Aleksej_BASO

Pfff... Ala si negativan. Pravi pesimista. Ja sam svog prvog hrcka i morsko prase nabavio u pet shopu u Novom Sadu. Neizmerno sam ih sve voleo i brinuo se o njima. Gde ces drugde nabaviti svog prvog hrcka nego u pet-shopu? Gde si ti nabavio svog prvog hrcka?

Ali dobro, otvoren sam za sve ideje. Sta ti mislis, gde bi mogao da prodajem hrckove? Gde bi imali najbolji ili najhumaniji tretman?
 
Banshee:
jel istina da hrcak jako smrdi?
ja sam htela pored psa da imam i hrcka al moj stari tvrdi da su njegovi smrdeli ko kuga kad pisnu i kako nece da ih gaji u kuci :?
_ducky__by_gadgetsguru-1.png


Smrdi ako mi ne cistis piljevinu.


barakuda:
@Aleksej_BASO

Pfff... Ala si negativan. Pravi pesimista. Ja sam svog prvog hrcka i morsko prase nabavio u pet shopu u Novom Sadu. Neizmerno sam ih sve voleo i brinuo se o njima. Gde ces drugde nabaviti svog prvog hrcka nego u pet-shopu? Gde si ti nabavio svog prvog hrcka?

Ali dobro, otvoren sam za sve ideje. Sta ti mislis, gde bi mogao da prodajem hrckove? Gde bi imali najbolji ili najhumaniji tretman?

Nisam negativan nego znam kakvi sve ljudi kupuju hrcke :?

Pa u Pet sopove naravno. Ali kolika ti je tu zarada? Oni su i u prdavnici jeftini a koliko bi ti onda mogao dobiti za njih..?

Inace:

- temperatura kao i za tebe u stanu
- jedan dasa moze opusteno da opsluzi 5 zenki ;)
- trudnoca traje oko 2 nedelje
- vrtilice im nisu neophodne, narocito u akvarijumu

- obavezno zenku dok je trudna i kada se porodi hrani kuvanim jajetom i kuvanim nezacinjenim mesom!!!!! Ne zbog toga da ima puno mladih nego da njih ne pojede!!! Cak i tada moze da bude da jedu mladunce. E sad i u normalnim okolnostima ce uvek pojesti nekloiko mladunaca to je uobicajeno. Na primer okoti 10 pojede 4 to je i bolje jer zenka proceni koji nece preziveti. Moja je samo jednom sve ostavila u zivotu i nisu svi preziveli. Tako da to racunaj...
 
Racunam da cena bude otprilike upola nego sto oni prodaju. A valjda bi cena zavisila i od kolicine koju je jedan pet shop spreman da kupi. Uostalom ima vremena za odredjivanje cene, to se moram jos raspitati. Prvo treba da otopli pa da prodje bar 2-3 meseca dok nebudu odrasli za parenje...

Da,da... Racunao sam otprilike sve faktore i izracunao da ce jedna zenka u proseku okotiti 5 mladih. E vidis nisam znao da im treba davati meso dok su sa mladima. Ima li neka posebna vrsta mesa koja im odgovara, kolicina, jel treba davati svaki dan dok su sa malima?
 
Sta se desava, gde su ljubitelji malih hrckova? Stvarno me zanima ovo za kuvano meso.

Koju vrstu kuvanog mesa treba davati, koliko cesto, koju kolicinu treba davati?
 
Znas kako kokosije ili pilece. Znaci recimo iz supe, das im jedna vrat, naravno raskomadaj ga na prsljenove, i videces kako se da oglodju! ;) Ali ako bude iz supe onda im daj pre nego sto se supa zacini, znaci da na bude slano i sl. Mada moglo bi i govedje.... Samo kazem da nije zacinjeno.

Kolicina bas da ne bude preterano, moze tako komadic 2-3x na dan recimo....
 
Ovako...
Ne znam, meni sve to sa gajenjem 30 hrcaka izgleda samo kao cist biznis. A zarada i nije neka, bar tako pretpostavljam.
Ako zaista volis zivotinje, molim te, porazmisli da li je sve to dobra ideja. Hrcak je zivotinjica koja kratko zivi (2-3 godine) i veoma je opasno za zenku da se pari vise od 2 ili eventualno 3 puta u zivotu. prvo parenje ne sme da bude pre nego sto navrsi 3 meseca, a NIKAKO posle navrsenih sest meseci. Drugo parenje bi trebalo da ima negde oko sedmog-osmog meseca zivota i to je to. Starije zenkice mogu imati velikih problema sa porodjajem, a vecina i onako ulazi u menopauzu sa oko godinu i tri-cetiri meseca zivota. Treba da se zapitas da li ti se sve to isplati. Naravno, mozes da paris zenke i cesce, maltene cim iznese jedno leglo da je paris ponovo, ali molim te nemoj to da radis, to je mucenje za zivotinjicu, oni u proseku nose oko sedam beba, treba joj par meseci da bi se zaista oporavila.

Ja sam parila svoje hrcke, ali samo po jednom, bilo je jedno leglo i vecinu beba sam podelila prijateljima, a neke sam odnela u pet-shop od poverenja. (naravno, ne mozete znati ko ce ih kupiti, ali to je mali pet sop u koji svracaju ljudi iz kraja koje znam, tako da imam bar neku sigurnost). Za svaki okot dobila sam naknadu u naturi. Jednom je to bilo pakovanje hrane za hrcke, jednom merdevinice i tocak... Znaci, ekonomski je sasvim neisplativo.

Ako bas hoces da imas hrcke i da ih paris, kupi dva hrcka (naravno, drzi ih zasebno), pari ih i odnesi u prodavnicu taj jedan okot, da vidis sta ce da ti kazu. Ostavi jednog muzjaka koga ces kasnije, kada njegovi roditelji ostare mozda pariti sa nekom novom zenkom. I ovo je velika komplikacija ali ne znam sta drugo da ti kazem. Zaista mislim da je mucenje za te zenkice da se non-stop pare, uz to, kakav ce im biti zivot ako ti imas njih 30 i neces nikome moci da se posvetis? Zaista je los plan i sa ekonomske, a i sa humane strane.

PS-Ne mora da znaci da ce zenka pojesti mlade. Ja sam imala tri zenke koje su se okotile i nijednom ni jedna nije pojela mlade. Vazno je da ih prvih deset dana (ili barem sedam) nikako ne diras niti da im menjas piljevinu, ma kako smrduckalo, jer onda hoce da se uznemiri i pojede bebe.
PPS-Hrcak ne smrdi ako se redovno menja piljevina. Ja menjam jednom ili dva puta nedeljno, jer je samo menjanje piljevine sok za njih i mogu da se uznemire, pa opet ne smrde. Hoce da smrdi kada piske, ali tek kada ostare, onda im se mokraca malo jace oseca, ali nista strasno.
 
Zvezdica:
veoma je opasno za zenku da se pari vise od 2 ili eventualno 3 puta u zivotu. prvo parenje ne sme da bude pre nego sto navrsi 3 meseca, a NIKAKO posle navrsenih sest meseci.


Moji su se kokali mnogo vise puta! :lol: Ali razdvojio sam ih bas kao sto kazes kada sam video da je zenka ostarila, pa da je ne mucim vise.

Mada sve su to glodari, ma koiko pripitomljnei oni su navikli na cesto parenje i mnogo brojan okot. Meni se bar tako cini...
 
Ranije kad sam imao samo dva hrcka, kad sam bio mladji, i ja sam ih pustao da se cesto pare. Zenka je uvek bila vesela, zivahna... I ja mislim da su to ipak sitni glodari koji kad imaju dovoljno hrane u prirodi neprestaju se pare. Od silnog parenja nebiraju cak ni partnere, pare se cak i oni koji su u najblizem srodstvu. Sitni glodari u prirodi imaju mnogo neprijatelja (onih koji se njima hrane) tako da je jedini nacin da prezive da imaju sto vise mladih. Bas zato sto zive kratko cilj im je da se sto pre pare i sto cesce. Mada slazem se da ih netreba pariti bar dok neprodje 2 do 3 meseca da bi se zenka u potpunosti razvila i da bi bila u stanju da izvodi zdrave mlade.
 
barakuda:
Ranije kad sam imao samo dva hrcka, kad sam bio mladji, i ja sam ih pustao da se cesto pare. Zenka je uvek bila vesela, zivahna... I ja mislim da su to ipak sitni glodari koji kad imaju dovoljno hrane u prirodi neprestaju se pare. Od silnog parenja nebiraju cak ni partnere, pare se cak i oni koji su u najblizem srodstvu. Sitni glodari u prirodi imaju mnogo neprijatelja (onih koji se njima hrane) tako da je jedini nacin da prezive da imaju sto vise mladih. Bas zato sto zive kratko cilj im je da se sto pre pare i sto cesce. Mada slazem se da ih netreba pariti bar dok neprodje 2 do 3 meseca da bi se zenka u potpunosti razvila i da bi bila u stanju da izvodi zdrave mlade.

E da ovo sam zzaboravio a izuzetno je vazno!!!

Pre nego sto se zenka okoti (a to ces videti p velicini stomaka) OBAVEZNO je razdvoj od muzjaka, Mada mislim da si to znao... Ali za svaki slucaj.
 
makiaki:
Kako da znam da li je moj novi hrcak musko ili zensko i da li bi mi neko dao ideju za njegovo ime? please :shock: :shock: :shock: :?: :!: :idea:


Hmm ja mogu da ti kazem kada vidim... Ali evo neke smernice koje ti mozda pomognu.

Svako hrcak ispod rep aimam "nesto". Dve dzombice! Ako su malo blize onda su to guza i maca. A ako je prednja dzobica malo udaljenija, onda je to potencijalni pimpek ;)

To je za mladunce. E sada ako malo sacekas, muzjaka ces lako razlikovati ;) po "klikerima" ;)
 
Aleksej_BASO:
E da ovo sam zzaboravio a izuzetno je vazno!!!

Pre nego sto se zenka okoti (a to ces videti p velicini stomaka) OBAVEZNO je razdvoj od muzjaka, Mada mislim da si to znao... Ali za svaki slucaj.

To su siriski hrckovi koji nezive u paru. Spajaju se samo da bi se parili i cim se spare odma ih razdvajam. Mozda si ti mislio na kineske hrckove koji ceo zivot zive u paru.
 
makiaki:
Kako da znam da li je moj novi hrcak musko ili zensko i da li bi mi neko dao ideju za njegovo ime? please :shock: :shock: :shock: :?: :!: :idea:

http://www.petwebsite.com/hamsters/sexing_hamsters.htm

Evo ovde imas sliku odraslih hrckova, a kada su mali kao sto je Aleksej rekao, ako su dzombice jako blizu zenka, ako su udaljenije muzjak. I mislim da i kod malih zenkica moze da se lako uoci dva reda sisica (kao male tackice po stomaku), kod muzjaka toga nema.
 
***** li ga ja sam mislio na one hrcke koje mozes kupiti kod nas u radnjama.

Moji su muzjaki zenka ziveli non stop zajedno. Mislim i njima je lepse... :) Znas ono kada spavaju vidis dve krznene loptice jednu do druge :) mnogo lepse nego da je svako za sebe.

Razdvajao sam ih samo kada sam video da je zenki stomak narastao i da ce da se okoti. I na kraju kada nisam hteo da vise radja jer je postala stara.
 
Sto se tice siriskih hrckova oni su usamljenicke zivotinje po prirodi i cim napune izmedju 5-6 nedelja starosti pocinju da se tuku. Mozda su ovi tvoji bili izuzetak ili kao sto sam rekao druga vrsta. Secam se, jednom kad sam sve mladunce iz okota ostavio zajedno previse dugo, odem jedan dan da ih pogledam i... recimo da nije bio bas lep prizor. Ali dobro, zato sada znam da ih nikako netreba ostavljati zajedno posle seste nedelje zivota.
 
Ma kakvi ovi moji a cak i svi koje sam znao da imaju hrcke su uvek ziveli zajedno.

Ponekad cak i mladunci (kada malo odrastu) i muzjak i zenka i nikada se nisu tukli.
 
PA iako volim hrcke ne slazem se.

Oni uopste nisu svesvni postojanja nas, tako mi se cini. Ipak ko voli male zivotinjice i da se bavi njima sto da ne.

Vec morsko prase je svesnije ljudi i prepoznaje ih.
 
Aleksej_BASO:
PA iako volim hrcke ne slazem se.

Oni uopste nisu svesvni postojanja nas, tako mi se cini. Ipak ko voli male zivotinjice i da se bavi njima sto da ne.

Vec morsko prase je svesnije ljudi i prepoznaje ih.
Kako objasnjavas taj fenomen sto moj Djura svako jutro u 6.00 kad se moj cale sprema za posao...izlazi iz kaveza i penje mu se uz nogavicu sve dok mu ovaj ne da nesto za jelo...:)
...a i daje da se mazi...ali nocu kad je budan...

...jednostavno ima istu psihologiju kao i macka...
...sve moze ali samo ako njemu odgovara :)
 
Ma, znaju oni. I prepoznaju nas, i razlikuju nam glasove, vecina cak ume da nauci i svoje ime. Ne treba ih potcenjivati!
Sto se tice zivota u paru- sa time se NE TREBA igrati!!!!! Sirijski su usamljenici i ne mogu da zive zajedno. Ima bezbroj primera ljudi koji su ih drzali zajedno, izgledalo je da se lepo slazu mesecima, i onda jednog dana... Mislim da dodatni kavez nije toliko velika investicija. Sto se tice druzenja i medjusobnog komuniciranja, samo drzi kaveze jedan blizu i oni ce biti svesni prisustva jedno drugog, moci ce cak i da "pricaju", ali se nece tuci i povredjivati.
 

Back
Top