Butabilni disk

ivanmarkovic

Početnik
Poruka
42
U cemu je razlika izmedju obicnog (jednostavno uzmem i iskopiram win xp disk) i butabilnog win xp diska? Ja sam sa tim "obicnim" win xp diskom formatirao i instalirao ponovo win xp, u cemu se razlikuje butabilni disk?, jel mozda sto moze da se podigne komp u dos-u? Ako moze neko detaljnije i strucnije objasnjenje, ako neko ima vremena i strpljenja. Hvala!
 
Taj disk koji si koristio za formatiranje i instalaciju je bio boot-abilan.

Tvoj hard disk na kome ti je instaliran Windows je bootabilan.
Disketa može biti bootabilna, kao i CD/DVD, flash drive...

Ako je neki medij bootabilan, to znači:
- da je sa njega moguće pokrenuti neki operativni sistem ( npr. HDD, DOS startup disketa, Linux Live CD... );
- da je sa njega moguće pokrenuti instalaciju operativnog sistema ( npr. Windows Setup CD );
- da je sa njega moguće pokrenuti neki utility ( npr. neki AV skener );
...

Kada govorimo o kopiranju Win. diska, što ti naravno nećeš raditi jer je to zabranjeno ( :wink: ), bitno je da to bude 1:1 kopija.
Znači, npr. u Nero-u ćeš koristiti opciju CD Copy jer će jedino na taj način i kopija diska biti bootabilna.
Kada bi išao na snimanje Data disk-a i prosto prevukao file-ove sa CD kojeg želiš kopirati i dodao ih u kompilaciju, taj snimljeni CD ne bi bio boot-abilan. Ti bi i dalje mogao da ga iskoristiš za instalaciju ali bi je morao pokrenuti ili iz Windowsa ili bi morao boot-ovati pc pomoću Startup disketa za WinXP.
 
CD Copy pravi identičnu kopiju diska uključujući i boot sektore.
CD-Rom Boot ti omogućuje da sam sastaviš kompilaciju i da CD bude boot-abilan.
Naravno, on neće sam od sebe postati boot-abilan - ti treba Nero-u da obezbediš boot-abilan image. Primer korišćenja te opcije možeš naći u lepljivoj.

@[[Darko_91]]`: pročitaj šta piše na linku iz prvog post-a u spomenutoj temi...
Znači, preskoči ono oko integracije service pack-a, pređi odmah na onaj deo sa snimanjem bootabilnog cd-a.
 
Samo da i ja pitam nesto : ako sam skinuo windows vistu sa neta kako da je narezem na dvd a da bude bootabilna?
Dali se to radi kao sto doktor Bora rece
dr_Bora:
CD Copy pravi identičnu kopiju diska uključujući i boot sektore.
CD-Rom Boot ti omogućuje da sam sastaviš kompilaciju i da CD bude boot-abilan.
Naravno, on neće sam od sebe postati boot-abilan - ti treba Nero-u da obezbediš boot-abilan image. Primer korišćenja te opcije možeš naći u lepljivoj..
 
Neznam ja bas sta znaci taj image (to je neka slika?), a od fajlova i foldera imam : BOOT (folder), EFI (folder), SOURCES (folder), SUPPORT(folder), UPGRADE (folder), AUTORUN (file- u notepadu), BOOTMGR (file), SETUP(file).
 
E, pa sad... To je malo komplikovanije.
Čisto da naglasim, nisam ovo pokušavao sa Vistom, no mislim da treba da radi.

Nero Burning Rom :arrow: DVD-ROM ( Boot ): pa na tabu Boot podesiš ovako:

d2731f7fef.jpg


Primećuješ BootImage.img - taj file nemaš. :mrgreen:
No, da se to rešiti... :wink:

Nakon podešavanja Boot taba, klikni na New i dodaj sve foldere/file-ove u kompilaciju.
I snimi disk.
 

Back
Top