Sindrom irigativnih creva

Da ne mislite da sam neozbiljno postavila pitanje, razlog je sto sam vec 20 dana na ispitivanjima zbog jakih bolova u donjem stomaku sa sirenjem bola do ispod bubrega , pa kad se povuce onda se skoncentrise u donjem levom delu stomaka gde stalno tisti pa kad malo vise hodam kao da me ubadaju nozem. Do sada su mi svi rezultati odlicni i u par navrata su mrmljali nesto kao irigativni kolon i sad su mi ostala jos creva da ispitam. Moj opsti lekar ma samo saslusa / kao da sam kod psihijatra / i daje upute za ono sto JA trazim. Moje znanje medicine se vec iscrpljuje a bas ne bi rado na rektoskopiju ako ne moram. Hvala u svakom slucaju. :confused:
 
Bez ljutnje molim , jer sam i ja vec jako umorna od svih tih setnji tamo-amo a bez dijagnoze. Imam 47 god i inace sam zdrava . Neznam sa cim da povezem osim da sam pojela parce / ne celu / lubenice u taj ponedeljak i u sredu uvece su poceli neki mali bolovi u donjem stomaku , narocito pri sedenju. U sredu ujutro su se bolovi tako pojacali da nisam bila u stanju da odem na posao . Trajalo je do popodne neprekidno i onda sam otisla kod mog ginekologa jer je meni najvise licilo na upalu jajnika . Tu sam odmah dobila uput za bolnicu / hitno/ i da se uradi kompletna laboratorija . U Frontu je uradjen pregled a UZ nije mogao zbog stanja u kom sam bila, i po njima i meni bol nije bio gin porekla ali sam dobila terapiju Ciprocinal 800 , Orvagyl 400, Polygynax vg nedelju dana. Analize tada uradjene nisu nista pokazale osim neznatnog povecanja uro segmenata. Pijem lekove nedelju dana a bol se siri sa donjeg stomaka prema bubrezima.Onda uradjen UZ gin i NISTA. Pa CA125 - je 11,40. Pa Kolor dopler sve uredno.sa preporukom uraditi SE, LE,LEformulu, stolicu na okultno krvarenje, urin , CRP, KKS, CEA, CA19,9. Sve uradila i sve u redu . Urino kultura uredu. Bolovi se u medjuvremenu smanjuju i vise koncentrisu sa leve strane donjeg stomaka. Sad u petak uradjen i standardni UZpregled abdomena/jetra,zucna kesa, oba bubrega, slezina, pankreas aorta / sve uredno. Preporuceno Z01.6 Rtg pregledi-uz abdomena i urotrakta. Taj Dr je pominjo irigativni kolon.
Ostaje jos da dobijem analize stolice u utorak a inace je sve vreme bila normalna.
Mislim da je ovo bilo jako detaljno, bol jos traje mada ne tako nepodnosljiv jer sam naucila kada lezim da se smanjuje . Vec 18 dana sam na BO i jos nemam dijagnozu .Sta dalje??? Ovo me vec jako nervira jer nisam tip koji za svaku sitnicu trci lekaru i nikad u zivotu nisam uradila ovoliko ispitivanja ali ovakva nemogu da radim , a to mi bas ne odgovara. Hvala za svaku sugestiju.
 
Sta je BO? Dakle, irigativni kolon ne postoji, ali ko sto smo vec rekli postoji iritativni crevni sindrom, ili iritativni kolon (iziritirano debelo crevo, cime god da je to izazvano). Ako si nalaze radila (krvne nalaze i biohemijske i mokracu na bakterije) u trenutku dok si jos pila antibiotike ili dok nije bilo proslo 7-10 dana od prestanka uzimanja antibiotika, pojedini nalazi mogu biti maskirani, odnosno mogao se dobiti lazno negativan rezultat (da nema bakterija u mokraci, da su niski leukociti ili niza sedimentacijha nego sto bi u suprotrnom bili itd). Jeidno sto moze da boli sa te strane kako opisujes i jeste poslednja partija debelog creva. KAd uradis UZ abdomena znaces nesto vise (bar cete znati sta sigurno nije, a i to je vec nesto kad ne znas tacno sta bi moglo biti). Zao mi je sto se maltretiras, ali poslusaj sta ti preporucuje gastrolog i tako se ponasaj do zavrsetka dijagnostike.
 
Evo ja cu dodati nesto iz licnog iskustva takodje vezano za lubenicu.Desilo se pra par godina nakon nekoliko parceta lubenice,takvi grcevi po stomaku da u zivotu nisam osetila vece bolove.I to sve po tipu kolika u toku kojih cak nisam mogla ni da disem.Lepo sam bol mogla da ispratim po anatomskim partijama creva kako je lubenica prolazila.Na svu srecu,sve je proslo nakon sat vremena i praznjenja creva,ali ostalo mi je u neprijatnom secanju.

ivab10,nadam se da ne gutate kostice kada jedete lubenicu !
 
Istraživači iz londonske bolnice Sent Džordž nedavno su otkrili da "sindrom iritiranih creva" (IBS) može da bude i posledica alergijske reakcije na sasvim običnu hranu. Na primer na pšenična i sojina zrna, kao i na govedininu, prasetinu i jagnjetinu. Kada su neki od njihovih pacijenata sa ovim sindromom počeli da izbegavaju takve namirnice, broj antitela u njihovoj krvi se smanjio i prestao je da ih muči bol u stomaku. Ovi stručnjaci zato savetuju da ljudi kod kojih je registrovan IBS obavezno daju krv na analizu i tako provere da li su alergični na nešto što veoma često jedu.

Prema procenama eksperata, od ovog sindroma pati svaki deseti čovek, a simptomi su različiti. Pored bolova i grčeva, to su i dijareja, zatvor i naduvenost stomaka. Stručnjaci, inače, kažu da je taj sindrom nekada izazvan nemogućnošću prirodnog mehanizma za ublažavanje bola da zaustavi neprijatnost koja potiče od pokreta u crevima. A u nekim slučajevima on je povezan sa crevnim upalama nastalim zbog infekcije.
 
BO je oznaka za bolovanje.
Kostice od lubenice nisam jela.
Samo prva analiza krvi i urina je uradjena na dan kad mi je pozlilo u bolnici , i od sutradan sam bila pod antibioticima , za koje sam razumela da se koriste najvise za genitalne i uro infekcije /Ciprocinal 800 / , 7 dana. Tek nakon toga pocinju ponovo analize i moguce je da daju laznu sliku jer nije proslo dovoljno vremena da se organizam iscisti, ali ja u sustini i jesam imala skoro sve simptome IBS ,
Do gastrologa jos nisam dosla i od sutra kad uzmem uput , videcu sta se dalje desava.
Ja spadam u onu vrstu pacijenata koji moraju da znaju sta im je jer tako se mnogo lakse borim sa problemom i nije smak sveta ni ako gomilu stvari necu moci da jedem , ni ako moram na neku operaciju. jer sve je to u sluzbi zdravlja. Hvala svima.
 
Ja se nadam da sam dobro skapirala o kom se sindromu ovde radi i da je sindrom iritiranih creva ustvari sindrom iritabilnog kolona, te u tom smislu dodajem da se kao uzrocnik tog sindroma na prvom mestu nalazi stres, a vrlo je moguce da ti i neka hrana jednostavno ne odgovara.....
Jedino sto mogu da ti kazem da neces nista zasigurno znati dok ne obavis kolonoskopiju i dok se ne utvrdi odsustvo ili prisustvo nekog zapaljenskog procesa.Naravno sve to u saradnji sa svojim gastroenterologom. I nemoj da slusas i obracas paznju na komentare sto se ticu tog pregleda, nista nije toliko strasno i ko sto ja volim da kazem to je samo 30 minuta tvog zivota, pa istrpi ih!
 
Ah..........! Stresa nikad dosta ! Nekad mislim da bez njega ne bi znala ni da zivim . Ono onako lagano , dan sve po redu, i skoro svaki isti. Kao moji baka i deka ! I oboje su poziveli po 98 godina.
Kakav crni stres i sindromi ???????? Za sve smo sami krivi i sad se treba iscupati.
Sad naci gastroenterologa ! Meni je to sve nepoznato ali doslo vreme da se upoznam .
 
Ja se već četiri godine lečim od iritabilnog crevnog sindroma, nema šta nisam probao i gde nisam išao. ........................................................................... Eto to je meni pomoglo posle više mesečne borbe sa ovom jako neprijatnom bolešću i lutanju od lekara do lekara.
 
Danas sam zakljucila bolovanje, bez ikakvog resenja problema. U septembru cu obaviti gastrologa kad budem na odmoru i to privatno jer za drzavnim mogu da placem do oktobra sa sve oznakom ''hitno''.
Ako i taj nalaz bude u redu , pravac VMA gde postoji dr koji se razume u sindrom . Inace sam cula da terapija traje 3 meseca , sa kombinacijom 3 leka.
Molim te da mi napises na pp ili mejl sta si sve radio od ispitivanja i ko je na kraju doneo dijagnozu i naravno terapiju.
Mislim da ti je jasno kakav je to problem.
 
Htela bih da pitam nesto: da li je za iritabilni kolon karakteristicna sluz na stolici? Negde sam procitala da jeste, a pitam jer ponekad imam neku sluz narandzaste (ne crvene) boje, a nekad i obicnu sluz. Ne znam da li je to povezano, ali pre par godina sam imala bolove u predelu jednjaka i isla sam na endoskopiju gde je utvrdjeno da se sfinkter izmedju jednjaka i zeluca ne zatvara po prolasku hrane. Otkrivene su i dve grizlice na zelucu (male). Bila sam i na barijum-sulfat ispitivanju i to se potvrdilo. Radila sam i UZ gornjeg abdomena (jetra, pankreas) i sve je bilo ok. Da li ovi simptomi koje sam navela mogu biti opasni?
 

Back
Top