Turistički bum u Hrvatskoj

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

_Anica_

Početnik
Banovan
Poruka
38
U Hrvatsku je proteklog vikenda, prema podacima policije, ušlo oko 950 hiljada stranih gostiju, a izašlo oko 750 hiljada.

Tako su i prošlog vikenda, kao i svih ostalih od polovine juna, kilometrima bile dugačke kolone vozila na putevima prema moru, usporena vožnja svim glavnim saobraćajnicama od severa prema jugu, gužva na ulazima u sva veća turistička mesta.

Gužve je bilo i na aerodromima u Puli, Zadru, Splitu, Dubrovniku i na Krku gde je zabeležen porast broja sletanja čarter-aviona iz cele Evrope. Na aerodrom u Splitu je tokom vikenda u proseku sletalo oko 100 aviona dnevno, što je maksimum koji taj aerodrom može da podnese.

185703698846b05fd46b928274207609_huge.jpg



Gotovo svi turistički centri u Hrvatskoj, prema dosadašnjim podacima, beleže porast broja noćenja od dva do pet odsto u odnosu na prošlu godinu, a u nekim manjim mestima porast je veći od 10 odsto. Prema podacima Hrvatske turističke zajednice (HTZ), od januara do kraja juna na Jadranu je boravilo ukupno 2.869.848 gostiju, što je čak devet odsto više nego u istom razdoblju prošle godine.

Od toga broja 491.786 je bilo domaćih gostiju što je sedam odsto više, a 2.378.062 je bilo stranih gostiju, odnosno 10 odsto više nego prošle godine.

Turistički stručnjaci ocenjuju da će se porast broja noćenja nastaviti i tokom avgusta i u prvoj polovini septembra što bi trebalo da maksimalno popuni kapacitet hotelskog i privatnog smeštaja.

Među stranim turistima koji dolaze u Hrvatsku na prvom mestu su i dalje Nemci, a slede ih jednako brojni Austrijanci, Slovenci, Italijani, Česi, Slovaci, Francuzi, Holanđani, Britanci, Poljaci i Mađari.


208443447346b05fd4822f0800044456_huge.jpg



Turističku sezonu bi trebalo sa sadašnja tri letnja meseca produžiti na čitavu godinu

Među klijentelom koja tek otkriva Hrvatsku kao turističku destinaciju i čiji broj iz godine u godinu raste su Amerikanci, Japanci i Rusi.

Studija pod nazivom "Hrvatski turizam - realnost i izgledi", koju je u junu ove godine napravila firma "Roland Berger Strategy Consultants", u saradnji sa Ekonomskim fakultetom u Zagrebu, pokazala je da među 38 zemalja Evrope hrvatski turizam zauzima 15. mesto, sa prošlogodišnjih 10 miliona dolazaka.

Hrvatska je sa prošle godine zarađenih 6,3 milijarde evra od turizma, na 13. mestu po turističkim prihodima u Evropi.

Sa prošlogodišnjim udelom od 18,4 odsto u bruto društvenom proizvodu, turizam je, prema toj studiji, najsnažniji pokretač hrvatske ekonomije.

Iako je Hrvatska poslednjih godina postala pravi turistički hit ne samo u Evropi, već i u svetu, mnogi turistički autoriteti i ugledni stručnjaci upozoravaju da je za dalji uspešni razvoj nužno ulagati u poboljšanje infrastrukture.
 
Anice lijepa vijest...al nekako mi nije za ovaj podforum

niti je suviše političke prirode tema, a sa Srbijom gotovo i nema neke povezanosti

to da je tema Srbi na ljetovanju u Hrvatskoj, brojke, zarada, ali i incidenti

e to je već druga stvar

onda bi imalo smisla da bude ovdje
 
Jevdjo:
Ma da je najbolje i nije,a bas mi se i neide nesto posebno u CG ali moram radi zene kaye oce da vidi Jadran.Samo bojim se da se posle Sejšela nerazocara C.Gorom.
Nisu Sejsheli... ali, vjeruj da je super ove godine.
Mnoooooogo i mnooogo turista je sa raznih meridijana, sto ja ne pamtim da je tako ikada bilo. A pamtim preko 40 godina. :oops:
Mislim da se necete razocarati u Crnu Goru, jer sve je mnogo bolje nego sto je bilo ranije. Znaci u glavno je neki, ajde da ne kazem svjetski nivo. Tu i tamo, konobari slabo govore engleski, ruski, shpanski, francuski, ali ... naucice ;)
 
Enfroz2891.:
Ako nikad nije bila bolje kreni da shtedish za Sejshele je cer ti jevtinije ispasti...posle shoka dole nece vishe Sejsheli biti u planu nego Kanarska ostrva u hotelu sa 5 zvezdica,da se oporavi od shoka.:lol:
Ma bila je i na Sejšelima.Prošle godine naletim slucajno na neke aranzmane po extra povoljnim cenama,jedino je bilo loše sto sam morao za 4 dana da se odlucim idemo li ili ne.
 
pumps:
Nisu Sejsheli... ali, vjeruj da je super ove godine.
Mnoooooogo i mnooogo turista je sa raznih meridijana, sto ja ne pamtim da je tako ikada bilo. A pamtim preko 40 godina. :oops:
Mislim da se necete razocarati u Crnu Goru, jer sve je mnogo bolje nego sto je bilo ranije. Znaci u glavno je neki, ajde da ne kazem svjetski nivo. Tu i tamo, konobari slabo govore engleski, ruski, shpanski, francuski, ali ... naucice ;)

Vi Crnogorci morate itekako da zahvalite Hrvatskoj

iz prosto jednog razloga, Hrvatska vas je približila zapadnoj Evropi

zahvaljujući autoputu koji je eto sad otvoren do Šestanovca (blizina Makarske) bliži ste za 5 sati zapEuropi

a s druge strane pošto Hrvatska svake godine bilježi turistički bum
a cijene rastu i do 30posto godišnje čini vam i sa te strane uslugu jer se masovni turizam seli na jug jadrana
Hrvatska se sve više okreće elitnom turizmu (pogotovo Istra, Opatija, Hvar i Dubrovnik)
 
pumps:
Nisu Sejsheli... ali, vjeruj da je super ove godine.
Mnoooooogo i mnooogo turista je sa raznih meridijana, sto ja ne pamtim da je tako ikada bilo. A pamtim preko 40 godina. :oops:
Mislim da se necete razocarati u Crnu Goru, jer sve je mnogo bolje nego sto je bilo ranije. Znaci u glavno je neki, ajde da ne kazem svjetski nivo. Tu i tamo, konobari slabo govore engleski, ruski, shpanski, francuski, ali ... naucice ;)
Ma reci ti meni ocu li ja moci sa njima da se sporazumem :D
 
tokyo:
Vi Crnogorci morate itekako da zahvalite Hrvatskoj

iz prosto jednog razloga, Hrvatska vas je približila zapadnoj Evropi

zahvaljujući autoputu koji je eto sad otvoren do Šestanovca (blizina Makarske) bliži ste za 5 sati zapEuropi

a s druge strane pošto Hrvatska svake godine bilježi turistički bum
a cijene rastu i do 30posto godišnje čini vam i sa te strane uslugu jer se masovni turizam seli na jug jadrana
Hrvatska se sve više okreće elitnom turizmu (pogotovo Istra, Opatija, Hvar i Dubrovnik)
Dobro..ti tako mislish ..a ja kazem sljedece:

Vec 15 ili 16 godina govorim OVDASHNJOJ VLASTI (crnogorskoj a bogami i ondashnjem dijelu srpske vlasti) , koja je i tada bila VLAST , a govorila je :" NECE NAMA EVROPA KROJITI SUDBINU. NECE NIKADA NJIHOVA NOGA KROCITI NA NASE TLO", da... ce "EVROPA GOSPODARITI NASHIM ex YUGOSLOVENSKIM PROSTORIMA - HTJELI MI TO ILI NE".
Dakle , smatram da NE TREBA DA SE ZAHVALJUJEMO HRVATSKOJ, kao sto ni Hrvatska se NIJE PTALA NISTA OKO GRADNJE TOG AUTOPUTA PREMA DUBROVNIKU ! A i taj auto put, nece se zavrsavati kod Dubrovnika, nego ce , valjda ivci ovamo KROZ CRNU GORU, PA NA GRCHKU.

Da vidim da su cijene smjestaja u Hrvatskoj slicne kao u Crnoj Gori. I mi se ovamo okrecemo elitnom turizmu, takodje. Dakle.. oni bez novaca, tesko ce moci da plate usluge boravka ovamo.

PREPORUCUJEM svim onima koji imaju NEKRETNINE u Crnoj Gori da ih NE PRODAJU, jer ce cijene (koje su inace vrlo visoke) ICI U NEBO ! ! !
 
svetolik trpkovic:
pumps:
On pije OZUJSKO ;) :lol:[/QUOTEKad sam isao u Italiju pre dve godine stali mi usput na neku pumpu u HR i iz zajebancije kazemo onom sto radi "dajte nam 6 "martovskih " piva " da vidis kako je samo popizdeo :lol:
hehe...
pazi... mi u Crnoj Gori imamo onu rakiju "13. jul" u zargonu - TRINAESTO-JULKA... pa kada dodje neko iz Hrvatske predlozimo da naruci TRINAESTO-SRPANJKU.:lol: :lol: :lol:
 
_Anica_:
U Hrvatsku je proteklog vikenda, prema podacima policije, ušlo oko 950 hiljada stranih gostiju, a izašlo oko 750 hiljada.

Tako su i prošlog vikenda, kao i svih ostalih od polovine juna, kilometrima bile dugačke kolone vozila na putevima prema moru, usporena vožnja svim glavnim saobraćajnicama od severa prema jugu, gužva na ulazima u sva veća turistička mesta.

Gužve je bilo i na aerodromima u Puli, Zadru, Splitu, Dubrovniku i na Krku gde je zabeležen porast broja sletanja čarter-aviona iz cele Evrope. Na aerodrom u Splitu je tokom vikenda u proseku sletalo oko 100 aviona dnevno, što je maksimum koji taj aerodrom može da podnese.

185703698846b05fd46b928274207609_huge.jpg



Gotovo svi turistički centri u Hrvatskoj, prema dosadašnjim podacima, beleže porast broja noćenja od dva do pet odsto u odnosu na prošlu godinu, a u nekim manjim mestima porast je veći od 10 odsto. Prema podacima Hrvatske turističke zajednice (HTZ), od januara do kraja juna na Jadranu je boravilo ukupno 2.869.848 gostiju, što je čak devet odsto više nego u istom razdoblju prošle godine.

Od toga broja 491.786 je bilo domaćih gostiju što je sedam odsto više, a 2.378.062 je bilo stranih gostiju, odnosno 10 odsto više nego prošle godine.

Turistički stručnjaci ocenjuju da će se porast broja noćenja nastaviti i tokom avgusta i u prvoj polovini septembra što bi trebalo da maksimalno popuni kapacitet hotelskog i privatnog smeštaja.

Među stranim turistima koji dolaze u Hrvatsku na prvom mestu su i dalje Nemci, a slede ih jednako brojni Austrijanci, Slovenci, Italijani, Česi, Slovaci, Francuzi, Holanđani, Britanci, Poljaci i Mađari.


208443447346b05fd4822f0800044456_huge.jpg



Turističku sezonu bi trebalo sa sadašnja tri letnja meseca produžiti na čitavu godinu

Među klijentelom koja tek otkriva Hrvatsku kao turističku destinaciju i čiji broj iz godine u godinu raste su Amerikanci, Japanci i Rusi.

Studija pod nazivom "Hrvatski turizam - realnost i izgledi", koju je u junu ove godine napravila firma "Roland Berger Strategy Consultants", u saradnji sa Ekonomskim fakultetom u Zagrebu, pokazala je da među 38 zemalja Evrope hrvatski turizam zauzima 15. mesto, sa prošlogodišnjih 10 miliona dolazaka.

Hrvatska je sa prošle godine zarađenih 6,3 milijarde evra od turizma, na 13. mestu po turističkim prihodima u Evropi.

Sa prošlogodišnjim udelom od 18,4 odsto u bruto društvenom proizvodu, turizam je, prema toj studiji, najsnažniji pokretač hrvatske ekonomije.

Iako je Hrvatska poslednjih godina postala pravi turistički hit ne samo u Evropi, već i u svetu, mnogi turistički autoriteti i ugledni stručnjaci upozoravaju da je za dalji uspešni razvoj nužno ulagati u poboljšanje infrastrukture.
Лепо. И нек им је са срећом.

Али, шта то мене посебно брига?

У догледно време - видети ме неће.

(Иако бих имала код кога да одем и - потпуно бесплатно. Моји пријатељи оданде све то - потпуно разумеју.)

А, и кад бих, неким немогућим случајем, отишла тамо опет - не би ме баш нешто било брига за ову вест.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top