RTS - PRETPLATA

DA LI PLACATE RTS PRETPLATU?

  • DA

  • NE


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

veljahudin

Početnik
Poruka
7
Po defaultu, ujutro kada se probudim upalim tv. Brze se razbudim i malo informisem citajuci putujuce kajrone na dnu ekrana tokom jutarnjeg programa Rts-a. Ovih dana ima svasta da se cuje: enormne temperature, tip koji ima obicaj da skace u bunar dubok sest metara pobio pola sela i sl.
Ni jutros nije bilo bez dramatike. U toku reklama, pojavio se tekst koji je procitao ne preterano milozvucni zenski glas. Kaze da je Rts pokrenuo tuzbe protiv svih koji nisu platilii pretplatu. Apeluju na gradjane da plate svoja dugovanja i da se postede maltretiranja na sudovima.
Sa jedne strane to i nije neocekivano. Pretplata je uvedena, ljudi ne placaju, bilo je ili tuzba ili aminovanje. S tim sto bi se ovim drugim namagarcili svi oni koji su uredno placali racune.
Sa druge strane...pa, odmah sam pomislio na Tijanica. Lik mi je, inace, simpatican kao novinar, ali nesto oko njegovog izbora za mesto direktora Rts-a mi je uvek skripalo. Prvo, to sto covek nije formalno kvalifikovan za dati posao. Nije zavrsio fakultet, dogurao je, koliko znam, do trece godine na Fakultetu politickih nauka i tu stao.
To mi smeta. Verovatno sam formalista (i nemam problem s tim), ali, mi kao novopeceni ucenici u skoli demokratije, treba da se naviknemo da sve formalne (zakonski) zahteve ispostujemo, narocito kada je izbor u drzavnim ustanovama u pitanju. Zar njegov izbor nije bio poruka svim mladima da skolovanje nije bitno za uspeh pod uslovom da ste bliski politickim krugovima na vlasti?
Video sam ga skoro na tv-u kada je lovio musice po studiju. Prilicno nesrecno ponasanje za jednog direktora, zar ne?
I sad ova tuzba. Malo je reci da je to nepopularan potez. Tijanic ce definitivno uci u istoriju (mozda i prejaka rec, pre u anale), kao covek koji je tuzio stotine hiljada gradjana Srbije.Ovo ga svrstava negde iza Milanovica koji je zrtvovao radnike za vreme bombardovanja, a sve zarad visih ciljeva.
Mali misaoni eksperimen. Setite se Rts-a za vreme Milosevica. I zamislite dva gradjanina koji pricaju o kvalitetu programa drzavne televizije. Jedan kaze drugome: "Treba promeniti rukovodstvo. Za prvog coveka televizije treba izabrati srednjoskolca koji ce uvesti pretplatu i koji ce tuziti gradjane koji ne placaju. Jer to je demokratija."
Pa, prilicno nemoguc dijalog za ono vreme, jel da? To govori da ova slika danas ne odgovara sistemu vrednosti za koji su mnogi verovali da ce biti nametnut.
Ja ne placam pretplatu Rts-u. Ako me nateraju platicu, a posle je ponovo necu placati. Nije bas previse uspesna egzibicija, ali mi je mrsko da dajem onoliko para za dva losa kanala, koliko dajem za kablovsku na kojoj imam cetrdesetak manje-vise solidnih. Dobro de, ima i tu smeca, ali bar petnaestak kanala ima zanimljiviji program od Rts-a.
Drugo, mozda bih i placao nacionalnu televiziju, na kraju krajeva, ali zasto bas Rts? Ima jos pet nacionalnih televizija. Zasto ne bih ja izabrao jednu koja mi se najvise dopada, pa njoj davao pare? Otkud to da je bas Rts ta televizija kojoj svi moraju da placaju racuna na kraju (ili na pocetku) meseca?
Ili bih cak, bio popustljiv do kraja i placao redovno svoja "rts dugovanja" ako bi ta televizija bitno popravila programsku semu. Sta sada ima da se gleda? Obrazovni program je ili zastareo ili ne postoji (setite se emisije Survival, Belami is.) Deciji program, potpuno needukativan uz neke igre preko telefona, pasivno gledanje crtaca i sl (setite se Branka kockice, Ace postara, Metle bez drske i sl.). A gde su oni kursevi engleskog jezika, matematike, hemije itd?
Muzicki program na rts-u, a sta je to? "Jedna pesma, jedna zelja"? Ok, to je za emigrante koji vole folk, a za nas ostale? Secam se emisija o roku, o klasicnoj muzici itd. Neka me neko ispravi, mozda to jos uvek ide u nekim terminima, ali ja to nigde ne vidjam.
Informativni program moze i da prodje, filmski tu i tamo, fale premijere, makar vikendom ili tematske veceri posvecene nekim filmskim zanrovima, rediteljima itd.
Kad smo vec kod tematskih veceri, zasto rts ne bi ponekad napravio tematske nedelje, pa da program tokom cele sedmice bude u znaku Mokranjca, Tesle, Pancica i tome slicno. Ne moraju da nas muce emisijama u kojima se snimaju ljudi koji planiraju da naprave svadbu i tome slicno.
Ali, nista izgleda od toga, baz za sada. Tu je samo pretplata, tuzba i poruka da cenjkanja nema. Ako je drzavna televizija javni servis gradjana evo poruke jednog gradjanina: Gospodo, zasluzite pretplatu!
 
svetolik trpkovic:
dok je ono zadriglo primitivno prase na celu RTSa nema stvarno razloga da se placa pretplata
Ма људи плаћајте (ако сте поледели!) иначе ето нама Ђиласа (Драгана) на РТСу, па да вас видим онда! Он је страшило ДОСманлија, бич божији.... Марица за све у ДОСу.
 
Kad budu prestali da prekidaju filmove sa petnaestominutnim blokovima reklama, mozda cu nesto i da prilozim. Do tada, mogu da dobiju samo mas'an **** od mene, da prostite.
 
Pretplata je zakonska obaveza u svim zemljama evropske zajednice i kada u Srbiji svi pocnu da ispunjavaju i ovu zakonsku obavezu bice to siguran pokazatelj da je sa nama konacno sve u redu.
A,do tada u igri ko je stariji kokoska ili jaje tj da li gradjani treba da pocnu da placaju da bi RTS poboljsao svoj kvalitet ili Rts treba da poboljsa kvalitet da bi gradjani placali jos uvek vode gradjani sa 1:0.
Gospodin Tijanic nije RTS niti ce to ikad biti,a ja placam pretplatu jer smatram da ce tim skromnim mojim doprinosom Srbija brze uci u Evropu.
I brate imam pravo i da placam i da se ponosim time :D
 
Yopa:
Kad budu prestali da prekidaju filmove sa petnaestominutnim blokovima reklama, mozda cu nesto i da prilozim. Do tada, mogu da dobiju samo mas'an **** od mene, da prostite.


Nek proste oni, nama ne smeta.

Kad budu imali program koji može da se gleda a da ne prebacuješ na drugi kanal svaka tri minuta, jer nemaš nerava da slušaš Cecu dva sata u 9 uveče, one nepismene rugobe koje vode dnevnike, sa naglaskom kod reči tele`vizija, Jugosl`avija i slično, kad budu imali inteligentne novinare koji vode političke talk show i još ima toga, onda nek dodju da mi traže da im udelim pretplatu.

Dotle, mogu da dobiju, što reče kolega Yopa, da prostite.
 
E da, i pitanje voditelja Dnevnika iz okoline Zitoradja je posebna stavka. Kao i prenos Cecinog koncerta u 8 uvece ne bi li se klinci naucili pravim vrednostima. Jeza...
 
secam se kako su demokrate kukale sto se za vreme milosevica placala pretplata u iznosu jedne nemacke marke , a sada podrzavaju demokratsku pljacku gradjana srbije sa pretplatom od 300din mesecno iliti 4e ....
 
Yopa:
E da, i pitanje voditelja Dnevnika iz okoline Zitoradja je posebna stavka. Kao i prenos Cecinog koncerta u 8 uvece ne bi li se klinci naucili pravim vrednostima. Jeza...


Ko želi svojoj deci dobro, nek ukine RTS i Pink. Avala i Enter imaju bolji program od njih. I posle kažu ko ima love, može da napravi kvalitet. Da, vidi se iz priloženog. Da dovedu Palmu da im uredjuje program, ne bi bilo velike razlike.

Kad gledaš kontakt emisije, njihovim novinarima ne trebaju sagovornici. Sami pitaju, sami odgovaraju.

Idem na neku lakšu temu. Ovo je dno dna.
 
s obzirom da dobijaju pretplatu, imaju li oni neka ogranicenja u reklamama...
uveli su da im na spici zamarketing stoji ''greekos''... a i reklame su im po desetak minuta posle devet...


**** the javni servis srbije.
mirise mi na demonstracije
 
Jerry Ropero:
secam se kako su demokrate kukale sto se za vreme milosevica placala pretplata u iznosu jedne nemacke marke , a sada podrzavaju demokratsku pljacku gradjana srbije sa pretplatom od 300din mesecno iliti 4e ....

de si ekonomista?
pazi ovo:
tada je plata bila 5 maraka, a sata je 700 marka.
tada je pretplata iznosila 20% ukupne plate
sada iznosi 0.5 % ukupne plate.

jel sad jasno?
 
znam tipa koji ni grejanje ne placa .oni dodju da popisu stvari a on ima crno beli tv i pocepan kauch.naravno odu, i opet isponova .nova sezona,nove uplatnice i tako godinama.Sve to ce ici dok ne stanu banke iza dazbina tj ako ti ne platis plati banka a onda banka od tebe sa kamatom naplati ili ti oduzme stan.A do tada ?
 
Obersturmfuehrer:
de si ekonomista?
pazi ovo:
tada je plata bila 5 maraka, a sata je 700 marka.
tada je pretplata iznosila 20% ukupne plate
sada iznosi 0.5 % ukupne plate.

jel sad jasno?
Pa nije baš tako.Ako su cene skočile od 2000-te 300%,to je nekih 233 marke!Znači trebaju neki realni pokazatelji,a ne oni koje nam servira Mišković.
 
Obersturmfuehrer:
onda pretplata ne bi bila 300 dinara, vec 3000 dinara...
ovako, odnos plate i pretplate je jasan....

netacno. opet izmisljas.

kada je plata bila 5 maraka a to je bio samo jedan veoma kratak period 93ce godine, tada pretplata nije bila 1 marku vec je bila 0.0001 marke jer se ista placala u dinarima a ne u deviznoj protivvrednosti...

sve je sada skuplje ono osnovno za zivot nego za vreme milosevica - tj hrana, telefon, komunalije, struja....

secam se da je nekada bila plata 200 maraka a hleb 3 dinara sad je plata 300e navodno (mada ja u to sumnjam) a hleb je 25 dinara . struja, telefon, grejanje, komunalije sve je od 2000te do danas poskupelo mnogo vise od onoga koliko su se povecale plate.
 
Мрзи ме сада да набрајам шта све добро има РТС....мислим, заиста, претплата се МОРА плаћати, који вам је ђаво ???
 

Back
Top