BIOHEMIJA

pa naravki samo sto je anatomija viseh da se uci napamet bez neke vece logike, dok je biohemija vishe logika a manje bubanje, a to je uslov koji vecina nema. i medicina kod nas jeste zanat, jer se ne uci metodika naucnog istrazivanja niti se podstice naucno rezonovanje kod lekara. Barem je tako kod nas.

a kod nas u biohemiji se podstice naucno istrazivanje???
u bilo kojoj oblasti rada u Srbiji se ne podstice naucno istrazivanje, sto ne znaci da ta ista oblast nije nauka. nasa najbolja laboratorija ima pacove kao zamorce a americka majmune. koliko nasih hirurga su naucnici i usavrsavaju se u inostranstvu jer ovde nemaju uslove.i medicina uopste nije bubanje. i lakse je vrsiti experimente na epruvetama nego na ljudima. a biohemija je cisto bubanje napamet, hemija nije ali biohemija definitivno jeste.
 
Naravno da nije tako.
Znam studente sa Bioloshkog i Hemijskog koji aktivno ucestvuju u naucnim radovima a 1. su godina pa nadalje.
I zaista nisu potrebni experimenti da se vrshe na majmunima. Ja sam ih vrshio na kulturama celija jetre i dobio sam fantasticne rezultate.
A to da je biohemija bubanje napamet. Opet na medicnkom jeste kada se uci kao predmet, ali kao nauka, gde ucish sve do tancina zahsto kako, s cim, gde da upotrebish u nekom slicnom delu ili potpuno razlicitom. To svakako nije.

I teba napraviti razliq izmedu naucnika i zdravstvnog radnika. Jedan hirurg moze da ima znanje Boga, ali zato nije naucnik vec naproto hirurg, specijalista hirurgije jer se ne bavi naucnim istrazivanjima, ili ih samo primenjuje.
 
uopste ne verujem u razvoj nauke kod nas. ali uopste. i ko kaze da hirurzi ne ucestvuju u naucnim radovima??? pa da ja zaboravila da je transplatacija jetre zanat. e sad to sto kod nas nema uslova za nauku to je druga stvar. i za med. istrazivanja nisu dovoljne samo celije jetre, nego su potrebni zivi ljudi ili razvijenija stvorenja od pacova u laboratoriji kao sto su npr. majmuni.
 
uopste ne verujem u razvoj nauke kod nas. ali uopste. i ko kaze da hirurzi ne ucestvuju u naucnim radovima??? pa da ja zaboravila da je transplatacija jetre zanat. e sad to sto kod nas nema uslova za nauku to je druga stvar. i za med. istrazivanja nisu dovoljne samo celije jetre, nego su potrebni zivi ljudi ili razvijenija stvorenja od pacova u laboratoriji kao sto su npr. majmuni.

za naucna istrazivanja u biohemiji su potrebni mnogo manji uslovi nego u medicini.

Ako kazesh da ne verujesh da postoji razvoj nauke zashto onda navodish nashe hirurge kao naucnike. Ako si tako hvale vrednom brzinom okarakterisala nashe institute koji su priznati u svetu i koji su izrodili fantasticne umove i previdela takve cinjenice, nenamerno u to sam uveren, kako onda da mi imamo toliki broj naucnika koji ovde rade. Ja bash imam prijateljicu koja vrshi alergoloshka ispitivanja na ljudima, zavrshila je Biohemiju i zena je otkrila zacudujuce stvari o biohemiji i alergologiji. I mislim da ne mozesh nikada odvojiti biohemiju i medicinu, jer se obe prozimaju, i ako cemo iskreno obe su na modelima kvantne fizike tako da ne govorimo koja ima a koja nema metode. Jer kao sto se kaze: Sve se svodi na kvantnu mehaniku.

I transplatacija nije nauka. Mislim to je kao da kazesh, muckanje epuvete je nauka, a znamo da nije. Jao vidi, Oksford ne koristi majmune za istrazivanja, Rozalind Frenklin je koristila svoju pokozicu za istrazivanja DNK, Krebs modele celija i ne mozesh da me ubedujesh da su potrebni majmuni za istrazivanja, posebno sto postoje komisije koje ti to neodobravaju. Sasvim je pogresho misljene da su ti potrebna ogromna sredstva koja ti navodish. Marija Kiri je izolovala radijum u supi sa opremom koju je sama pravila. z:D

I konacno me fascinira ona recenica : za naucna istrazivanja u biohemiji su potrebni mnogo manji uslovi nego u medicini.

A eto, hvala bogu pa svi imamo jeftine PCR i ultra centrifuge..

Vidi, ti mozesh da imash svoje misljenje ali mi je glupo da te ubedujem u neke stvari koje su ocigledne. Ti se u stvari samo teshish cinjenicom da cesh ako upishesh medicinu moci da se bavish naucnim radom, jer si i sama zbunjena i frustrirana odabirom faxa, sto sam primetio i po drugim forumima. Cinjenica, ali cinjenica je da nashi lekari znaju samo zashto, ali ne i kako je dodeno do izdvajanja nekih materija, kako se prave jedinjenja itd. To su cinjenice, cvrste i jasne cinjenice koje mozesh da vidish na nastavnom planu biohemije. Takode, cinjenica je da vecina nashih lekara koji su fascinantni umovi, zavrshi u beskonacnom praxiranju radnog staza, jer nashe diplome nisu priznate (sto ti o5 govori koliko se nashi leakri bave pravom naukom) a lekara ima toliko da kada bi se sve zatvorilo imalo bi ih za josh 10 godina.
 
za naucna istrazivanja u biohemiji su potrebni mnogo manji uslovi nego u medicini.

DA... Kako objasnjavas to da su poslednjih 5-6 Nobelovih nagrada iz medicine dobijene upravo za otkrica na polju molekularne biologie, biohemije i genetike? Sve je to isto, i svi mi radimo isto, samo se sujeta tu ispreci. Zato je sve to u inostranstvu podvedeno pod Life sciencies. Jer ko moze reci gde prestaje medicina, a pocinje biohemija i molekularna biologija, i obrnuto? Ja konkretno imam sledeci problem: lekar mi samo fizicki obezbedi uzorak tkiva, molekularni biolozi (u mom slucaju) urade celo istrazivanje, ali taj lekar mora biti na radu jer je zaboga dao nama nesto sto bi inace bacio. 90% lekara koji se pojavljuju na naucnim radovima, na taj nacin su dospeli na njih. 5-6% drugih lekara objavljuje radove koji su cista statistika i predstavljaju prikaz slucajeva koje su imali u praksi. Moje misljenje je da se svega 5% lekara zaista bavi naukom, a i njih je sramota sto se time bave, jer to u ocima drugih lekara deluje kao da nisu uspeli u (profesionalnom) zivotu. Nazalost. Jer danas ni jedno ozbiljinje istrazivanje ne moze da se uradi samo u jednoj oblasti, sve je multi i interdisciplinarno, samo se jos kod nas prepiremo, sta je bolje od cega.Srdacan pozdrav svim kolegama naucnicima, koje god struke da su!!!!!z:dm5:
 
ajte sad vi meni olaksajte muku..ja bih voeo da odem u inostranstvo posle zavrsenog faxa ili cak da ga studiram tamo.u skoli ucim od jezika francuski i engleski.a inace u skoli mi ide hemiija,matematika cak iz hemije idem na takmi nisam neki extra takmicar ali postizem solidne rezultate...ova biohemija me ne plasi ni zbog vega drugog nego zbog biologie verovali ili ne.Matematika i fizika mi nikad nisu bile problem ali bio manje vise provlacio sam se sa tim predmetom.Sta mi savetujete!!??:sanke:
 
Da li znate koliko se brucoša prijavi na biohemiju?Koliko ih ide na budžet,a koliko na samofinansiranje?Da li je velika konkurencija?Koliko iznosi školarina za državljane BiH?Da li fakultet organizuje održavanje pripreme za prijemni ispit?Kad?Gdje mogu nabaviti skripte za prijemni?
 
Da li znate koliko se brucoša prijavi na biohemiju?Koliko ih ide na budžet,a koliko na samofinansiranje?Da li je velika konkurencija?Koliko iznosi školarina za državljane BiH?Da li fakultet organizuje održavanje pripreme za prijemni ispit?Kad?Gdje mogu nabaviti skripte za prijemni?

Evo odgovoricu ja.

Dakle fakultet ne upisje mnogo studenanta, ako se pravilno secam ove godine se upisalo oko 30ak a slobodnih mesta ima oko 50-60. Zato uvek gledaj da imash vishe od 51 poen i na budzetu si. Ako ne znash, prosek iz skole se sabere i pomnozi sa 2. Tako dobijash poene iz skole + prijemni koji maxmimun nosi 60 poena. Konkurencija nije velika, pa se odigrava i drugi upisni rok u avgustu negde. Mislim da studenti iz BiH ne placaju skolarinu. Pripreme ne odrazava fax jer ga i malo studenata upisuje pa nemaju ni informator cak. Ako su ti potrebne pripreme iz hemije ja ti savetujem da "opalish" sve knjige iz hemije za srednju skolu ili da odesh na pripreme na privatne casove. Ne preporucujem pripreme na Medicinkom i Stomatoloshkom fakultetu, jer se tamo forsira Organska hemija vishe dok se ovde vishe forsira stehiometrija itd. koja je videcesh najpotrebnija u 1. godini. Skripte za prijemni se mogu naci na sajtu fakulteta. :)

Link za fakish :

http://www.chem.bg.ac.yu

Prelazem i forum fakulteta gde su utisci o studijama:

http://neon.chem.bg.ac.yu/forum/index.php

Eto ako ima josh neshto pitaj :)
 
Hvala na odgovorima.Evo imam jos pitanja.Da li ti mislis na fakultet u Beogradu?Mene interesuje Novi Sad.Da li je ista situacija?Ajde molim te provjeri to za skolarinu.Nisam bas sigurna da se nista ne plaća.Ja sam cula da je za državljane BiH skuplje? Ima li razlika između biohemije na Hemijskom fakultetu u Beogradu i biohemije na PMF u Novom Sadu?
 
Hm evo ga zvanicni sajt :

http://www.ih.ns.ac.yu/

Ja sam pricao za Beogradski Univerzitet, ali mislim da je slicna situacija i za Novi Sad jer na kraju krajeva obema upravlja Ministarstvo obrazovanja. Elem, ne pishe za skolarine nigde pa ti preporucujem da ih licno kontaktirash.

O tome da dali je NS nazadniji, ja iskreno nisam kompetentan da rasudjujem, jer sam josh u srednjoj skoli. Predlazem ti da pogledash rasporede ispita na oba fakulteta pa da prosudish sama. Cinjenica je da je nasha biohemija priznata svugde u svetu i da se jako poshtuju nashi naucnici tako da mislim da je prohodnost sa visokim prosekom moguca, naravno ako hocesh. Eto toliko :)
 
za naucna istrazivanja u biohemiji su potrebni mnogo manji uslovi nego u medicini.

...za naucna istrazivanja u biohemiji su potrebne prvo oprema i pare, dok za medicinska istrazivanja je potreban pacijent...
...procitaj bilo koji medicinski rad i vidjeces da je nauka u njemu najcesce (ne uvijek) zasnovana na statistickoj obradi podataka na reprezentativnom uzorku od 10 pacijenata od cega 5 je bolesno a 5 nije bolesno.
 
Pa kolega diretore vidim da hvalis nasu biohemijsku struku i prosto vrbujes ove mlade da se upisu na smer.
Treba biti posten i reci im da diploma biohemicara u Srbiji nije priznata ukoliko nije sa Farmaceutskog fakulteta i da po okoncanju studija u Srbiji verovatno nece moci da nadju posao i uzivace zajedno samnom u blagodetima nezaposlenosti i depresije.
Posto sam ja diplomirao na vreme sa prosekom preko devet i posedujem TOEFL certificate mozes li da mi pojasnis nacin na koji si ti dospeo u inostranstvo. Ko ti je pomogao, usmerio te i slicno. Inace ja sam diplomirao pre 2 godine na PMF-u u NS, samo jedna moja koleginica je uspela da se izvuce. Mislim da je posteno reci nasim buducim kolegama istinu
da je to jedno jako lepo i perspektivno zanimanje ali ne u Srbiji, a da je odlazak preko znatno tezi nego sto im se iz prethodnih postova moglo uciniti.
Podeli svoja iskustva sa kolegama koji su ostali u Srbiji i koji traze spas iz ove situacije jer vidim da su neki ugrabili vec i prko 30 a jos uvek nemaju posao i cesto se predstavljaju kao ojadjeni biohemicari.
Pozdrav!
 
Pa kolega diretore vidim da hvalis nasu biohemijsku struku i prosto vrbujes ove mlade da se upisu na smer.
Treba biti posten i reci im da diploma biohemicara u Srbiji nije priznata ukoliko nije sa Farmaceutskog fakulteta i da po okoncanju studija u Srbiji verovatno nece moci da nadju posao i uzivace zajedno samnom u blagodetima nezaposlenosti i depresije.
Posto sam ja diplomirao na vreme sa prosekom preko devet i posedujem TOEFL certificate mozes li da mi pojasnis nacin na koji si ti dospeo u inostranstvo. Ko ti je pomogao, usmerio te i slicno. Inace ja sam diplomirao pre 2 godine na PMF-u u NS, samo jedna moja koleginica je uspela da se izvuce. Mislim da je posteno reci nasim buducim kolegama istinu
da je to jedno jako lepo i perspektivno zanimanje ali ne u Srbiji, a da je odlazak preko znatno tezi nego sto im se iz prethodnih postova moglo uciniti.
Podeli svoja iskustva sa kolegama koji su ostali u Srbiji i koji traze spas iz ove situacije jer vidim da su neki ugrabili vec i prko 30 a jos uvek nemaju posao i cesto se predstavljaju kao ojadjeni biohemicari.
Pozdrav!

Pa teshko da ce neko i u inostranstvu da te vuce za rukav da radish. Mislim, postoje uvek konkursi za rad u inostranstvu. Evo ti primer da u zemljama EU - a trenutno fali oko 50 000 biohemicara. Znaci nije da nema posla. Kao sto rekoh postoje brojni konkursi da se prijavish za inostranstvo, npr. :
- Infostud - sadrzi konkurse na mesecnom nivou iz oblasti nauke, tehnike, itd. Tu lako mozesh da vidish sta ti treba.
- Prodekan za nastavu - na fakultetu sigurno imash prodekana za nastavu ili bilo kog profesora pitaj da te usmeri, oni su obicno upoznati sa svime time, jer je i vecina ishla na praxe, ph.d studije u inostranstvu.
- Internet -svaki fakultet, centar, organizacija, dobro skoro svaki, ima svoju internet prenzentaciju. I mozesh svakoj da posaljesh mejl, sa transkriptom ocena i opisom predmeta na engleskom( ako nemash, ja mogu da ti posaljem opis predmeta na engl.). Tako lako mozesh da pitash za studije/posao u inostranstvu. Neka od najpopularnijih mesta za nastavak studija su mozda Vajcman institut u Izraelu, CERN, Max Planck, itd.
- Ambasade - da, i u ambasadama mozesh da nadjesh informacije o poslovima i sta ti treba. Tu rade provereni ljudi, sa enciklopedijama u glavi o poslovima koji trebaju u zemlji i bice jako ljubazni da te posavetuju. Na kraju krajeva ipak cine uslugu svojoj zemlji.

I za kraj, kolega gde vam je individualnost? Mislite da je Marija Kiri trazila u oblastima posao? Nije, nego je odmah vrbovala Bekerela. Mislite da je Liza Majtner cekala godinama na Oto Hana? Ne, trazila je priliku godinama i na kraju je dobila. Ipak, nije govorila da je jedan ojadjeni fizicar. Dusha :heart: moja ;)
 
Hvala, kolega. Manje vise mi je sve to vec poznato, jedino u ambasadama nisam bio. Pa uskoro cu da krenem i sa tom metodom.Ono oko profesora i studenta prodekana ne bih bas da komentarisem.
Sto se individulnosti to mi ne nedotaje, samo sam bez para i zivaca
 
Drage kolege biohemicari zbog izrazito malog broja informacija o biohemijskom smeru na prirodno-matematickom fakultetu u Bg i NS, mislio sam da bi bilo pametno otvoriti poseban forum koji bi bio od velike koristi za diplomirane biohemicare, sadasnje ali i buduce studente.
Molim vas da nadjete vremena i posetite www.biohemicari.forumotion.net
sajt jos nije indeksiran na google-u pa kucajte url direktno na browser-u explorera ili na krstarici ukucajte portal biohemicara. link ce se pojaviti sa desne strane u rubrici posebno izdvajamo.
Poucen iskustvom drugih smerova koji su odavno zauzeli svoje mesto na webu i imaju vise foruma i prezentacija (farmaceuti 5) mislim da je i ovo dobar pokusaj da izadjemo iz anonimnosti i da pomognemo jedni drugima.
Postovane kolege apelujem na vas da nadjete malo vremena i zajedno ucestvujemo u formiranju i daljoj popularizaciji foruma.
Takodje u fazi sam izrade web prezentacije koja bi imala ulogu popularisanju i boljoj promociji web prezentacije naseg smera.
Srdacan Pozdrav!
 
Drage kolege biohemicari zbog izrazito malog broja informacija o biohemijskom smeru na prirodno-matematickom fakultetu u Bg i NS, mislio sam da bi bilo pametno otvoriti poseban forum koji bi bio od velike koristi za diplomirane biohemicare, sadasnje ali i buduce studente.
Molim vas da nadjete vremena i posetite www.biohemicari.forumotion.net
sajt jos nije indeksiran na google-u pa kucajte url direktno na browser-u explorera ili na krstarici ukucajte portal biohemicara. link ce se pojaviti sa desne strane u rubrici posebno izdvajamo.
Poucen iskustvom drugih smerova koji su odavno zauzeli svoje mesto na webu i imaju vise foruma i prezentacija (farmaceuti 5) mislim da je i ovo dobar pokusaj da izadjemo iz anonimnosti i da pomognemo jedni drugima.
Postovane kolege apelujem na vas da nadjete malo vremena i zajedno ucestvujemo u formiranju i daljoj popularizaciji foruma.
Takodje u fazi sam izrade web prezentacije koja bi imala ulogu popularisanju i boljoj promociji web prezentacije naseg smera.
Srdacan Pozdrav!

odlicno, ja se bavim konstantnim regrutovanjem biohemicara, ne bih da se hvalim ali vidi se poboljsanje po broju upisanih. Takodje lako ljude odvracam od molekularne biologije. Ma ja sam pravi naslednik zene sa mog avatara :)
 
Zanimljivo je kako to funkcionise u Bgu i da postoji citav smer biohemije...koliko sam nesto na brzaka video, nemate matematiku i fiziku kao obavezne predmete?

Ovde kod nas u Becu se studira hemija prve 3 godine i to je jedina opcija...na hemijskom faxu. Tek nakon 3 god Bachelor studija, ide usmeravanje i moguca je opcija Biohemije. Moracu malo da prostudiram plan i program kako je to u Bgu, cisto iz radoznalosti....jako me je privukla cinjenica da mat. i fizika nisu obavezni predmeti:)
jedino sto im je sajt jako los, nemaju nikakve oblike online ucenja, predavanja, informacija, ocenjivanja....nadam se da nije takvo stanje i na faxu.

A inace, sto se tice studija hemije u Srbiji, tacno je...to nije nikako preporucljivo za nekoga ko planira dole da ostane:roll:
 
Ma da evo mi od muke kosa ispada. Niko mi nije celav u familiji ali ja cu izgleda biti. Ovde ti je farmaceut, i hemicar i biohemicar i lekar i molekularni biolog.
Da se meni dokopati tog tvog Beca, dva dana da zivim normalno pa neka me vise nema.
Crni humor na stranu, upisite se , postavite postove, neka malo portal zivne
. Pozdrav!
 

Back
Top