U predlogu crnogorskog Ustava-jezik crnogorski,crkve se ne imenuju!

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
PODGORICA - Predlogom novog crnogorskog ustava, koji je Ustavni odbor usvojio bez prisustva opozicije, predviđeno je da službeni jezik u Crnoj Gori bude crnogorski jezik, da državni simboli ostanu kao do sada, dok su verske zajednice, koje se ne pominju pojedinacno, odvojene od države.

U dokumentu se navodi da je Crna Gora građanska, demokratska, ekološka i drzava socijalne pravde, zasnovana na vladavini prava.

Grb Crne Gore je ostaje zlatni dvoglavi orao sa lavom na prsima, zastava je crvene boje sa grbom na sredini i zlatnim obrubom, a himna je "Oj, svijetla majska zoro".

Pored crnogorskog jezika, kao službenog, u predlogu se navodi da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni, a da su u opštinama u kojima značajan deo stanovništva čine pripadnici manjinskih naroda u službenoj upotrebi i njihovi jezici i pisma.
U ovaj deo predloga ustava nije uvršćena ni jedna od brojnih alternativa na početni tzv. ekspertski tekst ustava koje su predložile opozicione stranke, a koje su bile sastavni deo nacrta.

"Crnogorski državljanin ne može biti prognan niti izručen drugoj zemlji, osim u skladu sa međunarodnim obavezama Crne Gore", navodi se u dokumentu.(Politika)
 
misoni:
Ko je pomenuo problem?Druga stvar,preko 30% Crnogoraca se izjašnjavaju kao Srbi,govori li ti to nešto?

kakve to veze ima i da se 90 % izjasnjavaju kao srbi??? kaze lepo

Predlogom novog crnogorskog ustava, koji je Ustavni odbor usvojio bez prisustva opozicije, predviđeno je da službeni jezik u Crnoj Gori bude crnogorski jezik,
ili..

U dokumentu se navodi da je Crna Gora građanska, demokratska, ekološka i drzava socijalne pravde, zasnovana na vladavini prava.
ili...

Pored crnogorskog jezika, kao službenog, u predlogu se navodi da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni, a da su u opštinama u kojima značajan deo stanovništva čine pripadnici manjinskih naroda u službenoj upotrebi i njihovi jezici i pisma.

ili mozda treba svakako spomenuti SRPSKI narod u ustavu iako se ne spominju niti crnogorci
 
Karlito Brigante:
PODGORICA - Predlogom novog crnogorskog ustava, koji je Ustavni odbor usvojio bez prisustva opozicije, predviđeno je da službeni jezik u Crnoj Gori bude crnogorski jezik, da državni simboli ostanu kao do sada, dok su verske zajednice, koje se ne pominju pojedinacno, odvojene od države.

U dokumentu se navodi da je Crna Gora građanska, demokratska, ekološka i drzava socijalne pravde, zasnovana na vladavini prava.

Grb Crne Gore je ostaje zlatni dvoglavi orao sa lavom na prsima, zastava je crvene boje sa grbom na sredini i zlatnim obrubom, a himna je "Oj, svijetla majska zoro".

Pored crnogorskog jezika, kao službenog, u predlogu se navodi da su ćirilično i latinično pismo ravnopravni, a da su u opštinama u kojima značajan deo stanovništva čine pripadnici manjinskih naroda u službenoj upotrebi i njihovi jezici i pisma.
U ovaj deo predloga ustava nije uvršćena ni jedna od brojnih alternativa na početni tzv. ekspertski tekst ustava koje su predložile opozicione stranke, a koje su bile sastavni deo nacrta.

"Crnogorski državljanin ne može biti prognan niti izručen drugoj zemlji, osim u skladu sa međunarodnim obavezama Crne Gore", navodi se u dokumentu.(Politika)

Mudro. Ne spominju religiju i crkvu i sprečavaju sukobe.
Sa druge strane spomenuli bi sigurno CPC, ali nemaju kritičnu masu u društvu i među vernicima. Veliki broj građana CG koji se izjašnjavaju kao Crnogorci su vernici SPC i to je problem vladajuće garniture.
 
Karlito Brigante:
Oglasiće se komunista Pumps,pa ćemo saznati šta on misli o tome.
...
svetolik trpkovic:
mozda radi pa ga nema :lol: :lol:
Slozio bi se sa Svetolikom Trpkovicem, kada kaze da su i jedan i drugi (mislim na Mirasa i Rista) BRACA. Njih dvojica su vrlo dobri SARADNICI i PARTNERI na ISTOJ stvari.
I u pravu ste kada kazete - KOMUNIZAM... To je bilo za CG - najbolje rjeshenje. Svi smo se voljeli medjusobno - bez obzira na nacionalne i bilo koje druge razlike.
 
pumps:
...

Slozio bi se sa Svetolikom Trpkovicem, kada kaze da su i jedan i drugi (mislim na Mirasa i Rista) BRACA. Njih dvojica su vrlo dobri SARADNICI i PARTNERI na ISTOJ stvari.
I u pravu ste kada kazete - KOMUNIZAM... To je bilo za CG - najbolje rjeshenje. Svi smo se voljeli medjusobno - bez obzira na nacionalne i bilo koje druge razlike.

Пу.....пу....пу......далеко било.... да Бог да прсте изломио када куцаш било шта позитивно о "комунизму" у бившој СФРЈ........
 
Karlito Brigante:
Pa vi se otcepljujete,da biste pravili veliku Albaniju.Još da ovde postoji pamet i konsenzus,da vam ne dozvole da izađete odatle...

bas lepo kad neko zna sta drugi misli,a to sto ne zna sta on sam zeli to nije bitno... seljoberski obicaj da se vise vodi racuna sta se desava kod komsije nego u svojoj kuci...
"balkanski" mentalitet
 
eremita:
Пу.....пу....пу......далеко било.... да Бог да прсте изломио када куцаш било шта позитивно о "комунизму" у бившој СФРЈ........
Brate Jeremija,
ne dozvoli da ti misris tamjana ili neka od biljaka pomuti mozak. Moras trezveno da razmishljash. PA nije ovo srednji vijek. Ovo je sadashnjost i nasha bratska (mislim na ex YU), zajednicka EVROPSKA BUDUCNOST.
 
SANDRINAbg:
Baš tako i to je njihov problem...za ovih 30% Srba...pa šta reći...nek' se prilagode da ne bi imali problema il' nek' se iseljavaju ovde... :smile:
tih 30% mi je zao,ja ima jako puno dobrih prijatelja koji su u tom postotku i oni su se u velikom cudu nasli nakon referenduma,..jer svi su mislili da milo nema 55%,..E sada samo mogu ili prodati imovinu i iseliti se iz te ii takve diktatorsko,rezimske-policijske-antidemokratske tvorevine ili se poklopiti usima i cutati bar narednih 50 gidina,.
ja im to u oci i govorim!!
 
Karlito Brigante:
Pa da je sve kod vas čisto,i da prihvatimo tvoje savete...suviše smo dugo bili zajedno. 8-)

s ovim delom se pogotovu slazem, ali mozda je bas to razlog da i dalje ostanemo "zajedno" [svak na svome,ali ipak kao dobre komsije]. mislim zasto bi se sada navikavali na nove "prijatelje", kada se znamo i znamo sta mozemo ocekivati jedni od drugih... ionako su svi "prijatelji" isti
 
adem_ks:
s ovim delom se pogotovu slazem, ali mozda je bas to razlog da i dalje ostanemo "zajedno" [svak na svome,ali ipak kao dobre komsije]. mislim zasto bi se sada navikavali na nove "prijatelje", kada se znamo i znamo sta mozemo ocekivati jedni od drugih... ionako su svi "prijatelji" isti
Niste ni dobre komšije,niti prijatelji,da se ne lažemo!Treba voleti svoje,a poštovati tuđe,dalje priču nastavi s nekim drugim. :roll:
 

Back
Top