Narod LUGII - teorija porekla Srba (jedna od nekoliko)

Slavic Land

Aktivan član
Poruka
1.168
Pored teorija o mešanju Ilira i Slovena, Sarmata i Slovena jedna od najupečatljivijih teorija o poreklu Srba izvodi se iz starog naroda LUGII
(Luži, Lužioni, Lugians, Lugoi)

Narod je naselio Evropu još pre Hrista.

Przeworsk2.PNG


Zeleno su Lužani (Lugiani) a tamno plavo je Rimsko carstvo.

Debata o poreklu i vezama tog naroda sa Srbima se vodila između Nemačkih i Poljskih istoričara.

Reč Luži Poljaci izvode iz Slovenskog LJUĐI tj. LJUDI ili iz Srpskog LUG tj. "mala šuma". Srbi i dan danas imaju puno reči koje se izvode iz reči LUG, obično se odnose na šumu, močvarno zemljište i drugo...


Nemci pak sa druge strane ih vezuju za Germanska plemena.

Najnovija istraživanja ih stavljaju u "sredinu" tj. smatraju ih za mešavinu Slovena i Germana.

Najverovatnija pretpostavka sa kojom se većina istoričara slaže da imaju veze sa današnjim Lužičkim Srbima pogotovo što su živeli na istom prostoru i nose slično ime.
 
pa da ...

oni su Serby a mi smo Srbi :)
oni su Sloweny a mi smo Sloveni :)
i samo smo dosli sa Luzicko-srpske zemlje pre 13-15ak vekova, ali ni to nije nista...
njihova narodna nosnja je ista kao nasa vojvodjanska, ali i to je slucajnost...
njihov "stari" tzv paganski Bog, među ostalih, je bio Perun a naš Perun, ...
oni imaju zastavu plavo, crveno pa belo a mi belo, crveno pa plavo :)
Njihova mesta se zovu npr: Bele Wode, Tissa, Lužičke Gore a naše Bele Vode, Tisa, Lužica...
do 1945. je izlazio list u Kraljevini Lužičke novine - list prijateljstva Serba i Srba, danas izlazi u našoj Lužici (Babušnica) list sa istim nazivom... puka slučajnost... Srbi/Srbi, Lužica/Lužica :)


stvarno nemamo veze :) :) :)

ali sa latinima imamo veze auuuuuuuu
kvo radiš - quo vadis
:) :)
 
Postoji mnogo teorija o poreklu Srba. Najverovatnije je da je ovo bila postojbina Srba pre nego sto su dosli severno od Dunava. Ali pre toga, gde su bili to se ne zna. Jedni istoricari tvrde da su bili severno od Kavkaza, gde su ziveli sa Osetima, pa se preselili i pomesali sa Slovenima prenooseci im ime. A ime im potice od coveka (po toj teoriji) koji se zvao Serban. Od njegovog brata Korana su Hrvati. Ali to je manje-vise legenda.
Druga teorija je da su bili na Balkanskom poluostrvu pa odatle se preselili i na sever i pomesali sa Slovenima. Ali se onda ne zna odakle ime.
Treca je da su se Srbima nazivali prasloveni, odnosno da je postojao narod Srbi koji se razvio i dobio ime Sloveni (ime Sloveni su im dali Heleni, to je poznato) a da je jedno pleme zadrzalo ime Srbi. To je teorija o kojoj se prica u poslednje vreme ali je najmanje verovatna.
Jedno je sigurno, Srbi jesu potekli od Slovena, ali odakle ime Srbi, to jos niko nije dokazao!
Dakle, slazem se Slavic, ali sta je bilo pre???
 
pex35:
Postoji mnogo teorija o poreklu Srba. Najverovatnije je da je ovo bila postojbina Srba pre nego sto su dosli severno od Dunava. Ali pre toga, gde su bili to se ne zna. Jedni istoricari tvrde da su bili severno od Kavkaza, gde su ziveli sa Osetima, pa se preselili i pomesali sa Slovenima prenooseci im ime. A ime im potice od coveka (po toj teoriji) koji se zvao Serban. Od njegovog brata Korana su Hrvati. Ali to je manje-vise legenda.
Druga teorija je da su bili na Balkanskom poluostrvu pa odatle se preselili i na sever i pomesali sa Slovenima. Ali se onda ne zna odakle ime.
Treca je da su se Srbima nazivali prasloveni, odnosno da je postojao narod Srbi koji se razvio i dobio ime Sloveni (ime Sloveni su im dali Heleni, to je poznato) a da je jedno pleme zadrzalo ime Srbi. To je teorija o kojoj se prica u poslednje vreme ali je najmanje verovatna.
Jedno je sigurno, Srbi jesu potekli od Slovena, ali odakle ime Srbi, to jos niko nije dokazao!
Dakle, slazem se Slavic, ali sta je bilo pre???

slazem se 90% sa prvom teorijom i zadnjom konstatacijom

verovatno su kao i mnogi drugi Slovenski narodi ziveli na prostoru izmedju Irana, Kazahstana i mozda severno od Kavkaza. Dakle centralna Azija.
Nisu samo Srbi tamo ziveli vec i mnogi drugi Slovenski i NeSlovenski narodi.
Poreklo imena Srbin se ne zna.
A druga stvar je sto su se sa Srbima spojili mnogi drugi Slovenski narodi recimo Branicevci, Timocani i drugi koji su u novijoj istoriji prihvatili ime Srbi tj. da budu deo Srba.

De, ne lupetaj, molim te!
SLOVen iz starogrckog? Super!

covek navodi teorije, nije potrebno da provocirash...
nije to njegova izmisljotina
 
sta je bilo pre toga?

hm...

nije se ni jedan narod stvorio u Evropi odjednom
svi oni (i po osnovnom nazivu IndoEvropljani se da zakljuciti) su imali seobe PNE.

Najverovatnije kretanje Slovena ali i drugih Evropskih naroda bilo je na relaciji:
Indija - Pakistan - Afganistan - Iran - Kazahstan - Ukrajina -
i onda rasprsivanje
Sloveni:
Belorusija - Poljska - Istocna Nemacka - cak i ostrvo Rujan (Rugen, Rigen)
pa jedan krak kasnije naravno na jug>
plemena Serbi, Kroati i mnoga druga...
 
Slavic Land:
covek navodi teorije, nije potrebno da provocirash...
nije to njegova izmisljotina

Da to je samo teorija. Nista nisam izmislio. Ja sam i rekao da je to najmanje verovatna teorija. Sto se tice iranske teorije, i ja verujem da je tacna. Evo jednog citata: "... стара пуштунска легенда која каже да је отац са именом Патан (Пуштун) имао четири сина: Сeрбана, Батана, Гургушта и Кoрана (име овог последњег се можда може довести у везу са именом Хрвата). Ова легенда потврђује да су сарматски Стари Срби и Стари Хрвати могли бити потомци пуштунских племена..."
Pogotovo ako se, kao sto Slavic kaze, zna da su Indoevropski narodi se doselili iz Indije, Pakistana i tog dela...

Drugo, kao prvi vodja Srba se pominje Zorsines i to bas na Kavkazu. Medjutim, za te Srbe se nije dokazalo da imaju veze sa danasnjim. Zato je jos uvek teorija.

Samo mi jedno nije jasno, kako nikada nije nadjen nijedan trag Slovena pre doseljenja "na zelenu povrsinu" na karti :).
 
Uf... vec sam pricao o tome...

sloveni su skup mnooooooooooooooooogo raznih plemena, tj. bili

i oni su se smatrali jedinim i najvecim stanovnicima tadashnjeg njima znanog sveta
po mnogima Sloven rec oznacava Covek, Ljude, tj. nesto opste

Svi drugi narodi koji su se pojavili u vreme slovena tada bili su vise opisani nego oni sami

A nasao sam da neki i same Sarmate predstavljaju kao pretke Slovena

evo:

There were at least three ancient pan-Slavic states:
1. Sarmatia Europae
2. Sarmatia Asiatica
3. Great Moravia

What this passage seems to tell us is that the Scythians or Scythian rule once extended even to the Germans, but now remained only in the far districts. Jordanes supports this hypothesis by telling us on the one hand that he was familiar with the Geography of Ptolemy, which includes the entire Balto-Slavic territory in Sarmatia[citation needed], and on the other that this same region was Scythia. By "Sarmatia", Jordanes means only the Aryan territory. The Sarmatians therefore did come from the Scythians.

Drugi pak Sarmate vezuju iskljucivo za Ugro Fince tj. Fince, Madjare i Estonce
tj da su Sarmati neko Mongolsko-Tursko pleme
ali odakle oni poticu je verovatno isto i odakle Sloveni poticu pa je tako tesko dati neku konkretniju pricu o tadasnjoj teritoriji, razlikama, seobama

Ono odakle mozemo poceti je negde godina nulta :)

A odgovor bi mogao da se da u sledecem pitanju

A da li postoji neki dokaz o tome gde su ranije tj. recimo pre 5.v PNE bili Germani, Romani, Kelti....?
 
Zorba1:
Neznam zašto neki ljudi stalno izmišljaju neke fantastične teorije o poreklu Srba. Mislim da je jasno da Srbi su bili jedan od mnogih Slovenskih plemena(isto kao napr. Česi, Slovenci, Poljaci, Hrvati itd.) koji su iz prvo u 5 ili 6 veku stigli na teritoriju istočne Nemačke, i kasnije u 7 veku su stigli na Balkan.

tacno,
ne znam ni ja zasto izmisljaju...
 
Neznam zašto neki ljudi stalno izmišljaju neke fantastične teorije o poreklu Srba. Mislim da je jasno da Srbi su bili jedan od mnogih Slovenskih plemena(isto kao napr. Česi, Slovenci, Poljaci, Hrvati itd.) koji su iz prvo u 5 ili 6 veku stigli na teritoriju istočne Nemačke, i kasnije u 7 veku su stigli na Balkan.

Znas kako, ljudi iz raznih pobuda izmisljaju razne teorije! Da su Srbi prvi narod na svetu, i ostale. Valjda da bi velicali Srbiju, sto mislim da nije potrebno... Ja sam vec pisao o nekima. Recimo, imas isto tako jednu teoriju po kojoj su Srbi dosli iz Egipta (????) i to samo po tome sto se tamo nalazi neko malo jezerce koje se zove Srban (ili tako nesto, vise se ne secam)!!! Po svim osobinama i karakteristikama mi smo Sloveni (izgled, jezik, obicaji, kultura,...). Pre bih preporucio da se vise pozabave sa dokumentima u kojima drugi narodi (npr. Rimljani) pisu o varvarima. Verovatno ima vise podataka i o Slovenima.
 
bingo!

mozda i jesmo iz Egipta.
Seobe naroda od njihovog postanka isle su ovim putem: Etiopija, Egipat, Bliski Istok, Indija i onda dva/tri kraka: Kina, Kamcatka/Amerika i Iran/Kazahstan.

Tako da, i da je tačno, to nema nikakve VEEELIKE važnosti jer su i drugi narodi došli takođe iz Egipta, posle toga iz Indije, Irana, ...

Sloveni nisu imali toliko toga da ostave svojim potomcima kao Rimljani ili Kinezi najčešće zato što su bili usredsređeni na seobe i ratove a manje na razvoj gradova ali u poslednje vreme istoričari otkrivaju dosta toga o Slovenima tj. one stvari koje su im bile zabranjene tokom hladnog rata jer su sve Slovenske zemlje bile i komunističke pa im je istorija jednostavno bila na margini a oni sami nisu umeli da to promovišu.

Ima mnogih lepih stvari
a eno napravio sam postove vezane za Slovenske gradove u Evropi i Srbiji.
Onda stare mape.
Dalje, mitologija starih slovena.
A uskoro ću napraviti post u kome ću postaviti linkove do ruskih i poljskih muzičkih bendova koji sviraju rok varijante starih slovenskih paganskih pesama (cool, mada sam više u techno fazonu) - naravno ne na ovom podforumu!
Sve više je i sajtova i foruma o Slovenskoj istoriji ali koga više interesuje na PP
 
pa ne.
pali su sa neba.

genetika sve pokazuje pa i PUTANJE seoba naravno!

narodi sa vecim procentom R1a, R1b i I grupe (koje su dosta prisutne u Evropi) su porekla onih naroda koji su dosli u Evropu pomenutom putanjom

narodi sa vecim procentom E3b su tzv "starosedelackog" porekla tj oni koji su u periodu od 10.000 godina PNE do 5000 PNE naselili evropu iz Afrike i Male Azije direktno a ne "okolo".
tu prvenstveno mislim na Ilire, Grke, Sicilijance, 'anticke Makedonce' i deo stanovnistva danasnje Spanije.
Kod nas je takodje zastupljena sa oko 1/3
 
najbolji su primer haplogrupe Y hromozoma DNKa kod hrvatskog kontitentalnog i ostrvskog stanovnistva i ne samo hrvatskog, verovatno ima tu i Srba :)
Pretpostavlja se da su ostrvaljani bili vise izolovaniji od kontitentalnih hrvata (sto je normalno).

Kod ostrvaljana je drasticno manji procenat onih sa R1a tzv "slovenska grupa" a veci E i R1b (starosedelacka i tzv zapadnoevropska grupa).
 

Back
Top