Otkaz posle porodiljskog

T

trachara

Gost
Uravo sam cula da je koleginici koja treba da se vrati sa porodiljskog dat otkaz!
Raskida joj se ugovor od 1.10.
Znaci, "poklanjaju" ( :evil: )joj avgust kad joj i onako sleduje neiskorisceni godisnji odmor i septembar je, je l' te "caste".

Znam da se takve stvari desavaju ...ali svejedno sam sokirana!

Imate li neki pravni savet?
Znate li nekog kome se to desilo i kako je ta osoba postupila?
 
I meni se desila ista stvar... 6 meseci pre isteka porodiljskog mi je najavljeno da nemam gde da se vratim, mesto je popunjeno, koleginica koja me zamenjivala vise odgovara. Kod privatnika redovna stvar. Sem sto sam bila besna nisam se zalila nikakvoj inspekciji, pisala tuzbu... Sreca pa sam znala na vreme i nasla dugi posao
I posle nekog vremena pitali su sta kosta da se vratim...
 
c c c, uzas
ma znam da je redovno, ali mislila sam da su se mozda stvari malo promenile...
sta znam, bela kuga, natalitet...mislila sam mozda se zakon potrudio da zastiti majke...
a da li si dobila neku ..kako se to zove..otpremninu?
 
Grozna situacija...
Ne znam da li postoji neki pravni lek, odnosno da li je prekršen neki propis u tom otkazu, ali češće čujem za situacije da žene dobijaju otkaz kad najave porodiljsko, odnosno trudničko. U smislu, ona je tada firmi samo trošak - ne radi a mora da se plaća.
Nisam dosad čula za otkaz posle porodiljskog - taman se vraća da bude korisna...
Možda se ispostavilo da poslodavcu više odgovara osoba koja ju je menjala tokom bolovanja (ukoliko je doveden neko kao zamena na određeno), ali onda priča o nepotrebnom radnom mestu ne stoji. Međutim, ako je menjala npr. koleginica iz kancelarije, pa se zaključilo da tako može i da ostane, to malo menja stvar.
Ne ide ovako da nagađamo, a bez profesionalnog pravnog saveta - ništa.
 
Naravno da ga treba odrati.

Samo sam htela da kažem da firma ništa ne gubi sa ženama na porodiljskom; da im sve socijalno refundira; čak je postala skoro praksa da se ženama pred odlazak na porodiljsko podignu plate, kad već socijalno refundira može i da se zaradi na njima...
A zašto dobijaju otkaz kad treba da počnu da rade? Zato što se boje bolovanja i mnogo odsustvovanja s posla zbog male dec i sl.:mad: :mad: :mad:
 
mackica ns:
Samo sam htela da kažem da firma ništa ne gubi sa ženama na porodiljskom; da im sve socijalno refundira; čak je postala skoro praksa da se ženama pred odlazak na porodiljsko podignu plate, kad već socijalno refundira može i da se zaradi na njima...
Ne znam tačno kako ide...misliš sve im refundira..ili samo platu, tj 65% plate? Ili i doprinose i poreze? Jer baš dosta takvih slučajeva znam... :confused:
 
trachara:
neki ljudi mi sad kazu da nema pravo da joj da otkaz dok je na bolovanju, ali prvog radnog dana posle bolovanja nema nikakvih problema
zamisli to!


Upravo tako, a sustina je ista, mama ostaje bez posla. I sto pre to prihvati, pre ce naci drugi posao. A da su poslodavci zesce drcni kad cuju da imas malo dete, jesu, plase se
a) da ces biti na bolovanju svaki cas
b) da ces uskoro pozeleti jos jedno ...

Beskrajni krug se nastavlja... Uz sva antibebi podmetanja, tipa PDV na bebi opremu i hranu, bolovanje 65% tokom odrzavanja trudnoce, placanje svih analiza u trudnoci... Jos nisam cula da se iko iz nadl. ministarstva bavi resavanjem ovih realnih problema.
 
medved_bg:
mackica ns:
Samo sam htela da kažem da firma ništa ne gubi sa ženama na porodiljskom; da im sve socijalno refundira; čak je postala skoro praksa da se ženama pred odlazak na porodiljsko podignu plate, kad već socijalno refundira može i da se zaradi na njima...
Ne znam tačno kako ide...misliš sve im refundira..ili samo platu, tj 65% plate? Ili i doprinose i poreze? Jer baš dosta takvih slučajeva znam... :confused:
Za održavanje trudnoće 65% od plate, ali za tačno 365 dana porodiljskog apsolutno sve se refundira.
 
Синдикално органиозовање, ето шта нама предстоји у следећем периоду!
Док се не створи синдикална свест и јака синдикална организација која може да заштити радника, дотле ће нам приватници радити ово што раде! Али, сами смо криви...

Требало би да при свакој општини постоји омбудсман за права жена. Можа би било згодно обратити се њему јер ће дати потребне информације о томе како да се избори за своја права (пошто је све везано за породиљско одсуство и дискриминација је извршена по том основу).
 
Otkazi u vezi porodiljskog odsustva su javna tajna u Srbiji. Isto kao i mitologija lekarima za porodjaj, obavezne analize koje se placaju ovako ili onako, lekovi bez kojih se ne moze a nisu bili na listi dozvoljenih pa smo pili svercovani Utrogestan (zaboravila sam vec ime), nedostatak kreveta u decijim bolnicama, bubasvabe i ostalo...
Pa zar zaista mislite da nesto mozemo da promenimo kad ministar predlaze ukidanje PDV na bebi opremu za neke a za one kao malo imucnije ne? Tako ce biti i sa otkazom posle porodiljskog, samo se jos niko nije setio, aha tvoj muz ima finu platu, e tebi otkaz, sta ce ti toliko para..
 
Па, наравно да бих реаговала!
Не могу очекивати да се неко други избори за моје право!
Прво бих путем ''институција система'', значи добро проучила законе, распитала се код адвоката, код омбудсмана за женска права, или неких других организација за заштиту женских права...а затим и Курир и Прес, што да не?
 
sto prvo ne razgovara sa gazdom? lepo ga upozori da nece sedeti skrstenih ruku....
Ma kako povlacenje sto se vise njih bude povlacilo oni ce biti sve suroviji.Ma kad prvom oderu kozu i stave njega i firmu mu na stub srama JAVNO,pa drugi.pa kad shvate da nema sale NIKADA I NIKAKO sa takvim stvarima,ostali ce se dobro zapitati sta im je bolje.
 

Back
Top