Probijanje granice naucne fantastike i realnosti!!!

rokavec

Ističe se
Poruka
2.144
cao svima... vecers sam malo ceprkao po netu i evo sta sam nasao... nasao sam jedan omanji text kojim se objavljuje da ce se poceti sa seriskom proizvodnjom letecih automobila... hehe bas sam se odusevio... dakle njujorski menhetn ce i pre nego sto smo mislili da zalici na onaj naucno fantasticki iz filma PETI ELEMENT...

Dakle ewo texta...


Moller započeo s proizvodnjom Skycara

Moller International, kompanija koja se kako sami kažu već 30 godina bavi proizvodnjom letećih automobila, je objavila početak proizvodnje malog letećeg prijevoznog sredstva u koje će se moći smjestiti dva putnika

Negdašnji predsjednik uprave Forda, Henry Ford je 1940. izjavio: "Pazite što vam kažem. Kombinacija aviona i automobila stiže. Možete se smijati. Ali će doći..." Hoće li u skoroj budućnosti automobili postati stvar prošlosti? Vjerojatno neće, no u Molleru su odlučili napraviti korak u tom smjeru.

M200G, čija je proizvodnja upravo započela, neće biti brzi leteći automobil kakve smo navikli gledati u SF filmovima i serijama, već će svojim izgledom više podsjećati na pomalo već zaboravljene leteće tanjure. U svakom slučaju moći će lebdjeti oko 3 metra iznad površine i kretati se brzinom od 80 km/h. Uzlijetat će i slijetat vertikalno uz pomoć 8 mollerovih Rotapower rotacionih motora koji se nalaze raspoređeni po rubu tanjura.

U Molleru M200G nazivaju vrhunskim off-road vozilom, no možemo ga samo uvjetno zvati vozilom, odnosno automobilom. A vrhunsko ponašanje u off-road uvjetima garantira činjenica kako se ovaj 'automobil' uz pomoć elektronike održava stabilnim pri visini od oko tri metra pa s lakoćom miože prelaziti preko velikog broja prepreka o kojima pravi automobili ne mogu niti sanjati.

Trenutne najave govore kako bi se cijena M200G trebala kretati od 65.000 Eura, no cijena će prvenstveno ovisiti o konačnoj cijeni samih Rotapower motora koja još nije utvrđena. Na kraju se postavlja logično pitanje hoće li ovakvo prijevozno sredstao zahtijevati posebnu vrstu obuke, a time i 'vozačke' dozvole. Ostaje nam da vidimo


eto ... daj te komentar na ovaj text a ja cu vama dati jos i link sa slikom te letilice...

Pozdrav.... Mario Rokavec

http://www.autonet.hr/Userdocsimages/vijesti/20070723-01/01.jpg
 
Evo jos jednog zanimljivog texta sa neta...

LETEĆA KOLA
Razvoj mikrolakih tehnologija omogućiće da svako poseduje prevozno sredstvo koje bi najviše ličilo na leteća kola. Ona bi imala zatvorenu kabinu, grejanje, audio sistem, prostor za dvoje... sve što inače kola imaju. Poletala bi sa posebne piste i sletala na sličnu u zemlji ili van nje. Po sletanju, krila bi se demontirala i vozilo bi nastavilo put do finalnog odredišta na klasičan način. Iako vam može delovati kao scena iz nekog futurističkog filma, cela ova priča i ne mora biti tako daleko od nas. Kompanija Pegasus već pravi takva vozila koja razvijaju brzinu do 200 kilometara na čas i mogu da lete do 4 sata. Prema njihovim predviđanjima, trotočkaš sa odgovarajućim krilom bi mogao da košta oko 50 hiljada evra.
Čak i ako sa tehničke strane sve ima odličnu perspektivu, veliki problem će predstavljati sami ljudi i njihov neverovatan strah od letenja, mogućnost da se leti samo tokom dana, po sunčanom vremenu bez jakog vetra.
 
Zvuci zaista zanimljivo, tema jeste OK, ali sa aspekta daljneg razvoja tih vozila.

Bitno je da je led probijen, tj da se krenulo sa mas proizvodnjom, iako ne vidim nikakvu prakticnu primenu za "siroke narodne mase".
Cinjenica da je dvosed nece izazvati odusevljenje u vojskama sveta, iako ce mislim biti jako zainteresovani za off road karakteristike.

Za civilnu upotrebu ce trebati ne samo neki atest, nego i sto nekih dozvola i tehnickih pregleda, barem kod nas:)

Covece, koja bi to atrakcija bila spiciti se na more sa takvim cudom...
Da li sam propustio ili nisi napisao koje gorivo trosi?
 
ne znam koje ce gorivo koristiti a sto se tice slike poenta u tome je da je ideja to jest koncept tog vozila poprilicno star.. 10 - 20 godina...


sto se tice buducnosti tu si u pravu ... kako si sam rekao bitno je da se probije led a kasnije... lako ce mo...

ako ovaj model leti na visini od 3-4 metara lako je prognozirati da ce neki od sledecih modela leteti na visini pa ajde da kazemo 10 ak metara ... da ce biti cetvorosed i da ce sibati i do 150 na sat...

ja sam gledao na tv-u jednu emisiju da bi ta kola buducnosti mogao kontrolisati satelit i da bi jedini zadatak vozaca bio da ukuca kordinate odredista... takodje sam slusao o tome da bi t5akva kola mogla da putuju po VIRTUALNOM TUNELU gde bi racunar proracunavao putanju vozila i nebi dozvoljavao ukrstanje tih putanja tako da bi nesrecni slucajevi bili totalno swedeni na minimum....
 
Ja umem da pravim letece automobile.Samo uzmes i postavis tonu c4 ispod kola...Let je doduse kratkotrajan i stetan po putnike,ali bitno je da smo problili led :D
Salim se.
Ne,ozbiljno,ono sto je sal rekao u prvom postu ima smisla.
Koliko li ce dozvola,atesta i ostalih sranja trebati za to ne smem ni da pomislim :D
A i gorivo je veliki problem,mislim ne znam bash na kom mehanizmu se ostvaruje let,tako da je i to dosta problematicno :D
 
Kontam da bi svaka vrsta hover auta trosila previse energije za odrzavanjem u vazduhu. Cak bi i one Mr Oximove kineze morali hraniti, s vremena na vreme. Nije mala stavka napapati 20 kineza sa 300 grama rize svaki dan...

Nesto kontam, dok ne izmisle (ako je i izmisle ikada) antigravitacijski device, od letecih auta -cvrc, nista...drzimo se i dalje starih dobrih miselinki, tigar i sava radial guma...:)
 
A nenene... vi dosta gresite ja sam na jednom drugom sajtu nasao zapise o tome da bi kola tog tipa ( leteca kola) mogla da trose cak i podosta manje energije na jedinici razdaljine od obicnog automobila...

kako sam ja skapirao kola kada vozite prema nekom cilju od tacke a do tacke b neidete najkracim putem to jest pravom linijom newgo idete i levo desno odstupajuci od prave linije koja je i najkraci put izmedje dve tacke... leteca kola bi letela pravac prema cilju sto bi stedelo energiju (gorivo)

ja sam na netu nalazio cak i mnogo savrsenija kola nego ova sto sam vam stavio link na netu da ih pogledate ali su ova po tome specificna jel ih pocinju masovno proizvoditi...

swe u swemu ... svaki problem se da prevazici a tehnika vrlo brzo napreduje tako da ja sam optimistik sto se tice letecih kola bice toga za 10 - 20 godina skoro sasvim sigurno u prodavnicama...!!!
 
Evo jos texta o automobilima buducnosti (mada ne letecim ali opet je zanimljivo)


Proizvođači automobila izašli su u javnost sa poslednjim modelima automobila koji koriste čistu energiju i nude vozačima manju potrošnju goriva.

BMV je na primer, predstavio svoj novi BMV Hidrogen 7, prvi luksuzni sportski automobil na vodonični pogon, zasnovan na poznatoj BMV-ovoj seriji 7. On bi trebalo da ima pionirsku ulogu u napretku vodonične tehnologije, a opremljen je i motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, tako da radi na benzin. Kada se međutim, koristi vodonični pogon, ovaj automobil ispušta samo vodenu paru. U rezervoar staje vodonika za 200 kilometara vožnje, dok na benzin ovaj automobil može da ide skoro 500 kilometara, a prelazak iz jednog u drugi pogon postiže se jednim pritsikom na dugme i bez ikakvih problema.

Dženeral Motors takođe je predstavio svoj novi hibrid. Najveći američki proizvođač motornih vozila ranije je saopštio da će mu razvoj ekoloških automobila biti prioritet i na skok cena benzina odgovorio je biološkim gorivom kao što je etanol E85, tehnologijom vodoničnih gorivnih ćelija i različitim vrstama hibrida. Izvršni direktor GM-a, Rik Vegoner objavio je da kompanija radi na vozilu koje može da se uključi u standardnu utičnicu za struju i da taj program nudi još veću uštedu goriva. Model Saturn Vue, mogao bi da prelazi i preko 100 kilometara sa jednim galonom, odnosno nešto manje od četiri litra benzina. Prema tvrdnjama kompanije to vozilo ima potencijal da troši duplo manje goriva od bilo kog današnjeg terenskog vozila.

Inače, BMV-ov Hidrogen 7 biće proizveden u organičenom broju, i samo odabrani će moći da ga voze tokom 2007. godine. Odstupanje od standardnog fosilnog goriva neće međutim ugroziti performanse ovog novog BMV-a. Biće podjednako zabavan za vožnju, ali što je važnije biće čistiji nego ikad.
 
jos texta....

Izraelac Rafi Yoeli je došao na nekonvencionalnu ideju za vozilo koje bi spašavalo ljude iz gorućih nebodera, ili vojnike koji se nađu iza neprijateljskih linija: leteći automobil. Ma koliko suludo ideja zvučala, Yoeli je uspio izraditi prototip automobila i nazvao ga X-Hawk. Model X-Hawka nalazi se u izraelskom gradu Yavne, a izgleda kao futurističko svemirsko vozilo. Leteći automobil ima vertikalni uzlet kojeg mu omogućuju dva fena koja se nalaze na stražnjem dijelu, aerodinamičnu liniju dizajna te vozačko sjedalo koje podsjeća na kokpit. H-Hawk se može dići vertikalno 3 600 km brzinom od 240 km na sat, a u zraku može ostati oko 2 sata, kažu u Urban Aeronauticsu, timu Rafija Yoelija. X-Hawk i njegova manja verzija Mule jednog bi dana trebali imati iste mogućnosti kao i helikopteri, ali bez ograničenja koje helikopteri imaju u urbanim sredinama. Leteći automobil imati će prednost pred helikopterima koji nisu dizajnirani za urbana područja i koji zbog elisa ne mogu pomoći ljudima koji zaglave u npr. neboderima ili teško dostupnim područjima. Također će biti tiši i moći će prići jako blizu zgrade. Inžinjeri iz tvrtke Textron Inc.'s Bell Helicopters ozbiljno pregovaraju sa Yoelijevim timom da istraže potencijale X-Hawka.
 

Back
Top