Sport u SF-u i stvarnosti

dan555

Domaćin
Poruka
3.279
Šta mislite, hoće li današnji sport postojati u budućnosti, uz sve promene koje donosi napredak nauke i tehnike?

Čini mi se da u SF-u sport nije mnogo zastupljen.
Prvo mi na pamet pada Rolerbol u kome futuristički sport ima značajnu ulogu, pa Trkač, ali tu je više u funkciji akcije, i još neki sa sličnom tematikom lova na čoveka. U BSG se igra nešto malom loptom, a u prošloj epizodi na HRT-u posada se umlatila od boksa (najgora ep. koju sam do sada gledao).

Dakle, hoćemo li uživati u nekim novim sportovima, poput rolerbola, ili ćemo i dalje gledati i igrati fudbal, košarku itd.?

Da li će virtuelna realnost ući i u sport, pa će se organizovati i virtuelne Olimpijade, a učesnici ne bi mrdali od svoje kuće?
Hoće li neka igrica postati olimpijski sport?
Da li će Japančerosi na kraju napraviti i tog robota koji može da igra fudbal, pa će ljudi gledati robote na terenu?

Šta mislite, šta će od ovoga biti?
 
Dobra tema...
Ja mislim da ce video igrice definitivno uci u "zvanican" sport...koliko znam, bilo je nekih predloga i tako..

Za fuzbal i kosarku kontam da ce ostati isti za vek vekova..mozda ce okruzenje biti drugacije, ali sustina ce ostati.

Roboti umesto ljudskih takmicara? Ja mislim malo morgen, ili nema sanse. Sport je namenjen coveku i njegovim naporima i kapacitetima..
:)
 
Pokrenuo si jedno veoma kompleksno pitanje. Postoji još jedna opcija - utapanje zemaljskih disciplina i sportova u discipline i sportove ostatka galaksije. Ova tema obrađena je u jednoj priči čijeg naslova sada ne mogu da se sjetim, ali mislim da znam gdje to mogu pronaći. Kad nađem, napisaću to.

Šta će biti u budućnosti: Svi postojeći sportovi grubo se bogu podijeliti u sportove s ciljem dostizanja rekorda, sportove nadigravanja s protivnikom i sportove ljepote i elegancije.

Sportovi dostizanja rekorda (ona čuvena olimpijska maksima brže, jače, više) već neko vrijeme su u krizi. Novi rekordi postižu se sve rjeđe, pomak je sve manji, rezultati sve izjednačeniji. Dovoljna ilustracija toga je kada o redoslijedu trke na 10000 m odlučuje foto-finiš - to znači da je jedan takmičar bolji od drugog za jedan milioniti dio. Ovi sportovi dostigli su realne ljudske granice i nikakve nove tehnike treninga ne mogu bitno popraviti rezultate. Prirodni nastavak svojevremene profesionalizacije ovih sportova je dozvola upotrebe stimulativnih sredstava. Mislim da će se to desiti, i to u ne tako dalekoj budućnosti. Paralelno s tim vjerovatno će se formirati asocijacije sportista-čistih amatera, koji će se ponositi svojim amaterizmom ali istovremeno služiti kao izvor profesionalnih sportista. Nešto slično koledž ligama u košarci i američkom fudbalu.

Ekipni i pojedinačni sportovi u kojima je cilj nadigrati protivnika vjerovatno se neće mnogo mijenjati. Još neka prilagođenja, uglavnom po zahtjevu moćnih TV kuća, biće neophodna u manje dinamičnim sportovima, i to bi bilo to.

Sportovi ljepote i elegancije (gimnastika, umjetničko plivanje i sl.) uvijek će biti rezervisani za ljude. Teško je predvidjeti da li će se tu nešto promijeniti. Barem meni je teško, pošto te sportove slabo poznajem.

Roboti! Sve je moguće, samo ne vjerujem da će se ikada ogledati (osim u eksperimentalnoj fazi) ljudi i roboti. Kada jednom bude dostignut potrebni kvalitet, roboti će jednostavno biti nepobjedivi. A i ko normalan bi želio da se takmiči s mašinama u bilo čemu.

Novi sportovi. Naravno da će se uvoditi novi sportovi. To se i danas stalno dešava i predstavlja normalno stanje stvari. Možda nekada dobijemo i Rollerball.

Kompjuterske igre i virtualna stvarnost kao sportske discipline. Sport iz fotelje. A zašto ne? Po čemu je to manje sport od šaha, recimo? Šah je svima poznat i svjetski priznat sport koji se takođe igra sjedeći u fotelji/stolici/bilo kakvoj sjedaljki, a može da se igra i pomoću računara, s drugim igračem (na drugoj strani planete) ili protiv AI u računaru. Veliki broj današnjih igara ima sve te osobine. Zašto onda i one jednog dana ne bi bile zvanično priznate kao sportovi.

Toliko zasad. Čeka me ohlađena lubenica.
 
Japanci se upinju da na naprave robota za fudbal.

Pitanje je kako će prihvatati sport nove generacije, odrasle na igricama, a ne lokalnom terenu.

Setih se i nekog sportskog takmičenja u stripu Flaš Gordon - svemirski kadeti su se borili protiv rivala sa drugih planeta, a jedan je došao sa neke na kojoj je gravitacija veća, pa je bio mali, nabijen i toliko jakih mišića da je mogao da skače neverovatno visoko. :D

Takmičenja robota se već održavaju i cilj je da jedan uništi drugog.
 
DukeofSerbia:
Нису игрице, већ видео игре од video games. Научите људи већ једном.

Igrice ili video igre, pa sta...bitno je da se razumemo...

Video igrice su za razliku od igrica igre koje se igraju na nekom ekranu ili displeju, a igre u odnosu na video igre su igre koje se igraju valjda bez procesora i displeja.
Pricao bih i o sex igrama i sex igricama, ali mislim da nije umesno o tome ovde blebetati.

Eto, da zadovoljimo Duke-a, a i da neko vise objasni Mr Dan-u to jaaako bitno i fundamentalno pitanje opstanka i ostalih kapitalnih stvari......:):):):)

Dakle, dragi roboti, ljudi i ostali....neka igre (igrice) pocnu...
 
Тај глупи демунитив "игрице" су измислили они који не воле видео игре и онда се то укоренило у српском језику кроз медије. Тај појам употребљавају непријатељи играчке популације, а ту пре свега мислим на велики део необразоване популације и део медија.
 
E sad ga pretera, "neprijatelji igračke populacije", nije nego!
To što mene ne interesuje da provodim vreme uz igre ne čini me vašim neprijateljem.
Igrice su nekada zaista bile igrice, jednostavne grafike i zadataka, nekada, pre četvrt veka, kada sam ih, kao i Master i Sal igrao na C64.

Nepoznavanje video-igara = neobrazovanost??? Po ovoj formuli većina najvećih naučnika su neobrazovani, jer, em nemaju vremena za njih, em koriste računare za mnogo važnije stvari.
Pre će biti da će neobrazovani ostati oni koji previše vremena provode igrajući ih, zapostavljajući svoje obrazovanje.


edit: "video games" je svakako pravilno na engleskom, ali na srpskom imenica ne može biti pridev samo zato što je ispred druge imenice, zato je potrebna crtica "video-igre".
 
Predlažem prekid svih diskusija o, u osnovi sasvim nebitnom, pitanju video-igrica. Tema je Sport u SF i budućnosti, pa neka se svi koji o tome imaju nešto reći, pridruže diskusiji a igrači imaju svoje forume za igre i igrice. Inače, ako se ovo spamovanje nastavi, doći će Oxi i lupiti jedan svjež katanac. A bilo bi šteta.
 
Ocekujem da ce sa napretkom tehnologije biti sve vise ekstremnih sportova. Najludje sto sam dosad cuo jeste "High Diving", tj. spustanje s orbite na Zemlju samo uz pomoc specijalnog astronautskog odela. Realizacijom ove ideje bavi se firma Orbital Outfitters, i navodno planiraju da 2009 izvrse high-diving s visine od 120000 feet-a, 2-3 godine kasnije s visine od 60 milja, i zatim s visine od 100 milja.
http://www.popsci.com/popsci/aviationspace/3c082d2daa463110vgnvcm1000004eecbccdrcrd.html

Kad smo vec kod skydiving-a, ocekujem da ce Vertical Wind Tunnel-i postajati sve popularniji i veci, i da ce jednog dana biti moguce nekoliko desetina ljudi istovremeno da bude u tunelu, sto ce otvoriti neke interesantne mogucnosti za nove sportove i igre...
 
MasterYoda:
a jednog dana i raketa, kružna tura Zemlja-Mjesec-Zemlja.
Ne mislim da ce ovo da se desi; ne mozes u svemiru da napravis tribine i da lepojke stoje na njima... :)

Kad se budu pojavile velike stanice u Zemljinoj orbiti, svakako ce biti i nekih novih sportova. Na pamet mi pada npr slobodno lebdeca vodena lopta za vodene sportove u bestezinskom stanju...
 
DukeofSerbia:
Трке аута (и разних других машина), па макар били и летећи (можда) једног дана, никада неће постати олимпијски спорт.
Nikad je veoma mnogo vremena. Kako možeš biti siguran? Govorilo se i kako nikad neće biti dozvoljeno učestvovanje profesionalaca na OI, kako to nije u duhu olimpizma. I kako tenis nikada neće biti olimpijski sport. Nikad! :lol:
 
Citala sam neku sci fi pricu, koji opisuje bas potrebu za nekim vidom sporta u uslovima male gravitacije na jednoj svemirskoj stanici. Tako da su napravili neku vrstu takmicenja u baletu nulte gravitacije. A znam jos jednu gde na planeti nije uopste postojao takmicarski duh, pa kada su arheolozi tog buduceg vremena slucajno otkrili sahovsku tablu, ceo poredak planete je narusen, svi su odjednom poceli da se u svemu takmice.
Iz toga sam zakljucila sve dok postoji zelja da se izdvajamo i istaknemo iz mase bice i sportova, kakvih, pa mozemo da pustimo masti na volju. Naravno uz podrsku novijih tehnologija mozda se i za nasih zivota pojavi neki novi sport koji ce osvojiti planetu.
 
Hehe, našao sam onaj "avion" na bEciklO: http://en.wikipedia.org/wiki/Gossamer_Albatross

Zar ne bi bio zanimljiv sport takmičenje u "vožnji" ovakvih letelica, samo da se još malo materijali unaprede.
Gossamer_albatross_crossing_channel.jpg
 
Uslovi male gravitacije (ili potpunog odsustva iste) vjerovatno će nam dati cijeli niz novih sportova koje danas ne možemo ni zamisliti. Hoće li se jednog dana olimpijske igre djelimično održavati i u orbiti oko Zemlje, u posebno građenim stanicama za pojedine vrste sportova?
 

Back
Top