Најбоља јуришна пушка икада-КАЛАААШ!!!!

drzare:
kalash jeste puska na osnovu koje moze da se napravi stvarno perfektna puska ali osnovni model i njegovi derivati (od AK47, 74, serije 100 ...) vec predstavljaju prevazidjeno oruzje.
Greshka sinko ovi tipovi pesadijskog naoruzanja pretstavljaju neprevazidjeno oruzje u novoj istoriji,pa kazi mi koja se druga puska uspesno koristi vec 50 i vise godina.
 
W.A.S.P.:
ne i dalje (osim za lov) al koristila se duze - mossin nagant
Mani se ti od mossin nagant 7.62X54R karabina to ti je zadnji put koriscen u vijetnamu i u ratovima u bivsoj jugoslaviji .Ali ja pominjem oruzje koje je zvanicno upisano kao primarna jurisna puska neke vojske u novijoj istoriji, pored M-16,G-36,L-80 a uz to ibolje od pomenutih cak i dan danas.
 
M.Army:
Greshka sinko ovi tipovi pesadijskog naoruzanja pretstavljaju neprevazidjeno oruzje u novoj istoriji,pa kazi mi koja se druga puska uspesno koristi vec 50 i vise godina.

slazem se da se taj tip puske uspesno koristi decenijama, ali je fakat, da je ta puska u tom obliku prevazidjna na modernom bojistu... licno obozavam oruzje tipa Kalashnjikova, ali sam i svestan koliko je vojnik naoruzan kalasem (klasicnog modela) losije naoruzan u odnosu na "kolegu" koji je naoruzan, recimo, M4 karabinom....
 
Mani se ti od mossin nagant 7.62X54R karabina to ti je zadnji put koriscen u vijetnamu i u ratovima u bivsoj jugoslaviji .Ali ja pominjem oruzje koje je zvanicno upisano kao primarna jurisna puska neke vojske u novijoj istoriji, pored M-16,G-36,L-80 a uz to ibolje od pomenutih cak i dan danas.
pa rekao sam da se ne koristi vise a koristila se duze
 
M.Army:
Greshka sinko ovi tipovi pesadijskog naoruzanja pretstavljaju neprevazidjeno oruzje u novoj istoriji,pa kazi mi koja se druga puska uspesno koristi vec 50 i vise godina.
Zapravo, AK-47 se ne koristi odavno... Ima tu raznih drugih verzija i varijanti koje su drugačije, izmenjene i modifikovane. Počevši od AK-74, AKKMS, Rk-62, MPi-KMS72, AK-74, Type 87, M80, M21s, AK-101...

Sve su one drugačije...
 
To sam i rekao,ali njena modernizacija se svodi na promenu kalibra i šminku,novi trendovi zahtevaju da oružije bude jedan borbeni sistem koji će u svakom momentu ispunjavati svoju namenu. Na H&K 416 imamo 4 šine za postavljanje :podcevnih bacača,taktičkog svetla, LOC itd. dok konstrukciski na baznom modelu AK to je neizvodljivo.Meni lično se dopada AKM-74 i zadovoljn san sa njim
 
Rade012:
Prema mestu stanovanja pre da si ti u pecini...

PS Ako ti je pauk odneo volove, nemoj da iskaljuješ bes na meni, nego pazi gde ostavljaš zapregu
Nije mi niko odneo volovi ,tu su i krave i volovi a tu je jedno govedo koje cu zakiljem za Srpsku novu godinu pa cu pocastim celo selo.A Kalas mi ne diraj mo'z i ti da dodjes da jedemo i da probas moj M-70AB-2 sas optiku Zrak M-76 pa da vidis sta ti se vise svidja M-4,M-16,G-36,L-80 ili ono sto ja imam.
 
Pojedinci bi trebalo manje da igraju igrice i da budu ozbiljniji.Kalašnjikov jeste naj kopiraniji model jurišne puške,ali je trenutno zastareo,mnogo bolji su :Izraelski GALIL i južnoafrički Vector R4.Puške bazirane na pozajmici barutnih gasova kao i kod AK-47. Novi svetski trebdovi borbe protiv terorizma i pobunjeničkih snaga,zahtevaju od specijalnih jedinica maksimum sveukupnog angažovanja,shodno tome se za različite zadatke koristi i naoružanje neophodno za izvršavanje istog.Prošlo je vreme kada je jedan AK ,u bilo kojoj varijanti(bilo kojoj licenciranoj AK) ,bio dovoljan za izvršenje zadatka sada je u većini slučajeva preglomazan,municija za njega je preteška ,pa 2 - 3 b/k (300-450 metaka,ako ne grešim,DRZARE ce me ispraviti),koja su ponekad neophodna za izvršavanje zadatka umnogome opterećuju vojnike i smanjuju efikasnost istim,jer moraju nositi manje ostale opreme koja im može zatrebati.Ipak nisu svi specijalci ARNI ILI STALONE.
Svaka puška ima svoju svrhu i konkretnu namenu u specijalnim jedinicama.
Ma najbolje su SSG552 ,M4,H&K41 :evil: 6 i 417 itd.
 
Imao sam prilike da dobro isprobam ove dve puske pa iznosim malo poredjenje izmedju juznoafricke R4 i M70AB2:
R4 ima mnogo kvalitetniji sklopivi kundak od M70AB2. Video sam primerke M70 kojima su se kundaci posle nekoliko rasklapanja i gadjanja klatili kao prelomljemi. Lose utice na preciznost gadjanja.
Zbog polozenije putanje zrna 5,56 mm nisanjenje sa R4 je olaksano, puska ima samo dva podeoka na zadnjem nisanu (300 i 600 jardi). Na M70 je po jedan podeok za svakih 100m, ukoliko strelac lose proceni daljinu do mete, vece su sanse za podbacaj ili prebacaj zrna 7,62mm.
U okvir koji je, sa spoljne strane gledano, potpuno iste velicine staje 35 metaka 5,56x45.
Za M70 staje 30 metaka 7,62x39, moguce je nagurati, doduse, jos 2 komada, sto je nepreporucljivo i moze da dovede do zaglavljivanja metka.
Po meni najveca mana M70, AK-47 i bilo koje druge verzije ove puske je regulator paljbe.
Potrebna je velika sila da se puska otkoci ili pebaci sa pojedinacne na rafalnu vatru i obrnuto. Potrebno je skinuti prst sa okidaca da bi se operacija izvela uz glasan zvuk i gubljenje par sekundi vremena koje u realnoj situaciji mogu da znace i izgubljen zivot.
Komanda regulatora paljbe na R4 je izvedena savrseno, poluge se nalaze sa obe strane puske, moguce je menjati palcem, bez skidanja kaziprsta sa okidaca, vrlo malom silom i uz jedva primetan zvuk.
M70AB2 je laksa od R4 za skoro pola kg (tu je u prednosti).
R4 ima nozice za gadjanje - veca preciznost vatre.
Sirok dijapazon dodataka za M70 poboljsava joj karakteristike (moguce je ispaliti trenutnu tromblonsku minu, zatim kumulativnu minu, izbaciti rucnu bombu).
M70 nema mogucnost montiranja podcevnog bacaca granata od 40 mm (steta), druge verzije AK u kalibru 7,62 imaju.
 
Laki 69:
slažem se da je AK-47,u svim svojim varijacijama naj prodavanija na svetu,međutim sa novim svetskim trendovima i potrebama savremenih vojski sveta potrebno je i izvršiti modernizaciju AK.po meni trenutno je naj kompletnije oružije za specijalne jedinice H&K 416 i 417 http://www.hk-usa.com/le_hk416_general.html
h&k 416 je norveska usvojila kao novu jurisnu pusku za svoju vojsku, narucili oko 8500 kom sa aimpoint optikom.
 
!ACHTUNG!:
Rade, pricas zidovima. :grin:
Није ме било неко време на форуму па сам заборавио на ову тему. 8) Сад нисам баш сигуран да се Stg-44 радио по принципу позајмице барутних гасова... :lol:
Можда се Ђенерал мало послужио конструкцијом немачке пушке, али су у том случају све јуришне пушке после АК-47 његова копија. :) :)
Поздрав!

Russland Über Alles! :mrgreen:
 

Back
Top