Sporo podizanje sistema

snejks

Elita
Poruka
17.871
Temu sam smestio u hardver jer mislim da je problem hardverske prirode. Elem priča je sledeća:
Mom prijatelju je nedavno crkla matična ploča , imao je neku MSI ploču i procesor na 850 mhz celerona. Pošto nije pri parama da kupi nov komp tako da je jedno vreme bio bez kompjutera. A ja sam prošle nedelje u mom starom kompjuteru , promenio matičnu , procesor i memoriju a staru ploču (AIV 6 chaintech) i procesor od 566 mhz celeron prebacio u njegov kompjuter . Zatim reinstalirao ceo sistem (Windows xp sa sp2) i kao što i naslov teme piše iznenadilo me je njegovo izuzetno sporo dizanje sistema , sistem se podize normalnom brzinom do one tačke kada kreću da protrčavaju one tri kockice od početka protrčavanja do zasvetlucanja dioda na tastaturi (Num lock , caps lock , scroll lock) što označava kraj protrčavanja , one kocke pretrče jedno 40 puta ostatak sistema se diže normalnom brzinom , a kada se sistem podigne on je stabilan i sve naredbe i komande izvršava trenutno , i normalno i dobro funkcioniše . Inače kod mene je sistem dizao za desetak protrčavanja onih 3 kockicai to bi bila normalna brzina . Neznam gde je nastao problem?
Njegov hdd je maxtor od 40 giga , pre instalacije sam ga reparticionisao i formatirao nanovo , pa je dobio čistu i svežu instalaciju . Ima dva memorijsa modula od 128 sdram-a na 133 mhz (ukupno 256) neku integrisanu grafiku od 8-mb koja je mene 4 godine sluzila perfektno , na kraju sam uzeo i sa njegove ploče skinuo njegov stari procesor i ubo na mestu ovoga i ništa se brže sistem ne diže , možda samo kada se sistem podigne radi malo brže.
Ponavljam još jednom sistem kada se podigne je stabilan i lepo radi , jedino mi nije jasno zašto tako sporo diže sistem. Pitam se da kvar njegove matične ploče nije povukao hdd ili da je nešto loše spojeno (mada sam sve proverio) . A da na sistemu je i zakačeno : na primarnoj IDE grani su HDD i pioneer DVDRW 111 DL , a na sekundarnoj IDE grani cdrw i hdd rack , sve je na DMA statusu (provereno).
Ako imate neke pametne ideje vredelo bi vas saslušati , ali ne ideje tipa nek kupi nov komp jer to znam i ja i on ali nije u finansijskoj mogućnosti da to izvede.
 
To je baš sporo startovanje...

Ja bi prvo odradio defragmentaciju diska, po mogućnosti pomoću nekog softvera koji podržava boot-time defragmentaciju ( Perfect Disk, Diskeeper... ).
Zatim, obrisati sadržaj Prefetch foldera ( sve iz njega ). Problem, ako je softverski, bi mogao biti upravo u tome.

Ako to nije pomoglo... Treba da probaš boot samo sa HDD-om, bez ostalih IDE uređaja.
 
Ovo bez ostalih uređaja nisam probao , to se tiče samog hdd odrađeno je brisanje svih particija , i pravljenje novih particija uz Full format , tako da nevidim razlog defragmentacije hdd , jer je sveža nova intalacija gore , tj nema ništa od predašnjeg sistema, ni nikakvog otpada odranije.

Ujeee sada mi tek padoše na pamet jumperi na uređajima njihove položaje nisam ni proveravao , moraću to sutra da proverim kod njega.
 
Memorije su ispravne 100% jer to su one što su bile kod mene radile i ostale su u ploči , nema ništa u usb-ima. BIOS je prepoznao sve uređaje redovno i ispravno, to je bilo prvo što sam posumnjao međutim u BIOS-u je sve u redu.To pokazuje i kasnije ispravno funkcionisanje u toku rada računara , naravno izuzimajući izuzetno spor start.
 
ovaj nije normalan!!!
da se vratim na temu , problem je rešen tako što sam na kraju isčupao jumpere sa dvdrw-a i cdrw-a , sada sistem se diže ns 14 protrčavanja kockica , što spada u normalno jer ipak je to matora ploča .
 

Back
Top