Sporo podizanje sistema
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Sporo podizanje sistema

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Podrazumevano Sporo podizanje sistema

Temu sam smestio u hardver jer mislim da je problem hardverske prirode. Elem priča je sledeća:
    Mom prijatelju je nedavno crkla matična ploča , imao je neku MSI ploču i procesor na 850 mhz celerona. Pošto nije pri parama da kupi nov komp tako da je jedno vreme bio bez kompjutera. A ja sam prošle nedelje u mom starom kompjuteru , promenio matičnu , procesor i memoriju a staru ploču (AIV 6 chaintech) i procesor od 566 mhz celeron prebacio u njegov kompjuter . Zatim reinstalirao ceo sistem (Windows xp sa sp2) i kao što i naslov teme piše iznenadilo me je njegovo izuzetno sporo dizanje sistema , sistem se podize normalnom brzinom do one tačke kada kreću da protrčavaju one tri kockice od početka protrčavanja do zasvetlucanja dioda na tastaturi (Num lock , caps lock , scroll lock) što označava kraj protrčavanja , one kocke pretrče jedno 40 puta ostatak sistema se diže normalnom brzinom , a kada se sistem podigne on je stabilan i sve naredbe i komande izvršava trenutno , i normalno i dobro funkcioniše . Inače kod mene je sistem dizao za desetak protrčavanja onih 3 kockicai to bi bila normalna brzina . Neznam gde je nastao problem?
    Njegov hdd je maxtor od 40 giga , pre instalacije sam ga reparticionisao i formatirao nanovo , pa je dobio čistu i svežu instalaciju . Ima dva memorijsa modula od 128 sdram-a na 133 mhz (ukupno 256) neku integrisanu grafiku od 8-mb koja je mene 4 godine sluzila perfektno , na kraju sam uzeo i sa njegove ploče skinuo njegov stari procesor i ubo na mestu ovoga i ništa se brže sistem ne diže , možda samo kada se sistem podigne radi malo brže.
    Ponavljam još jednom sistem kada se podigne je stabilan i lepo radi , jedino mi nije jasno zašto tako sporo diže sistem. Pitam se da kvar njegove matične ploče nije povukao hdd ili da je nešto loše spojeno (mada sam sve proverio) . A da na sistemu je i zakačeno : na primarnoj IDE grani su HDD i pioneer DVDRW 111 DL , a na sekundarnoj IDE grani cdrw i hdd rack , sve je na DMA statusu (provereno).
    Ako imate neke pametne ideje vredelo bi vas saslušati , ali ne ideje tipa nek kupi nov komp jer to znam i ja i on ali nije u finansijskoj mogućnosti da to izvede.

Aktivan član dr_Bora (avatar)
    Učlanjen
    27.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano Re: Sporo podizanje sistema

To je baš sporo startovanje...

Ja bi prvo odradio defragmentaciju diska, po mogućnosti pomoću nekog softvera koji podržava boot-time defragmentaciju ( Perfect Disk, Diskeeper... ).
    Zatim, obrisati sadržaj Prefetch foldera ( sve iz njega ). Problem, ako je softverski, bi mogao biti upravo u tome.

Ako to nije pomoglo... Treba da probaš boot samo sa HDD-om, bez ostalih IDE uređaja.

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Ovo bez ostalih uređaja nisam probao , to se tiče samog hdd odrađeno je brisanje svih particija , i pravljenje novih particija uz Full format , tako da nevidim razlog defragmentacije hdd , jer je sveža nova intalacija gore , tj nema ništa od predašnjeg sistema, ni nikakvog otpada odranije.

Ujeee sada mi tek padoše na pamet jumperi na uređajima njihove položaje nisam ni proveravao , moraću to sutra da proverim kod njega.
    Poslednji put ažurirao/la snejks : 22.07.2007. u 23:54

Veoma poznat Tzar (avatar)
    Učlanjen
    23.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    422

Nisi napisao da li si proverio memoriju, da li prijavljuje bios 256 kada podize sistem i ima li nesto u usb-u shto nije bilo kod tebe.
    Are we sane or have we lost it once again
    We can only hope this day will come to an end

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Memorije su ispravne 100% jer to su one što su bile kod mene radile i ostale su u ploči , nema ništa u usb-ima. BIOS je prepoznao sve uređaje redovno i ispravno, to je bilo prvo što sam posumnjao međutim u BIOS-u je sve u redu.To pokazuje i kasnije ispravno funkcionisanje u toku rada računara , naravno izuzimajući izuzetno spor start.
    Poslednji put ažurirao/la snejks : 23.07.2007. u 00:17

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

ovaj nije normalan!!!
    da se vratim na temu , problem je rešen tako što sam na kraju isčupao jumpere sa dvdrw-a i cdrw-a , sada sistem se diže ns 14 protrčavanja kockica , što spada u normalno jer ipak je to matora ploča .

Iskusan NICS (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    113

Obozavam pocetak price mom prijatelji mojoj sestri, bratu, kolegi sa posla i ostalim clanovima iz uze i sire familije.
    http://thumbnails113.imagebam.com/47289/07764f472886413.jpg

Iskusan NICS (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    113

A kada je XP bio normalan
    http://thumbnails113.imagebam.com/47289/07764f472886413.jpg

Elita