Uspesan

Limun i sargarepa

Početnik
Poruka
46
Bogate porodice rade bolje poslove i svoju decu i familiju obezbede boljim poslovima, siromasne porodice rade losije poslove i njihova deca rade teze poslvoe. U redu je da dete bogatasa radi dobar posao to bi trebalo svi da imaju , dobar posao, ali zasto zaboga dete siromasne porodice , koje nije imalo novca da se skoluje, mora da ispravlja gresku roditelja, bez obzira bilo to dete kasnije i Bil Gejts, ali zasto bi startovalo sa losim poslom (gradjevina, konobar, postar, spremacica,cistacica,konobarica) , zasto , jel je njima sudjeno da krenu sa tim poslovima. Da podjemo od toga da posto su iz siromasnijih porodica nemaju ni veza za poslove, a npr. ako zivite u manjem gradu nema ni konkursa za posao, izadje jedan u tri meseca. Zasto onda dozvoljavamo da sirmoasni imaju decu ?
 
Lepo si to sve postavio i verovatno imaš dobru nameru, ali ne možeš ti ispraviti SVE krive Drine ovoga sveta.

Da je ovaj svet pravedan, ne bi polu-degen sa najnižim koeficijentom inteligencije do sada vladao najjačom silom na svetu. Da se George Bush prijavio za vatrogasca ( bez uvrede, to zanimanje poštujem ), ne bi uspeo da položi testove.

ALI, njegov tatica je imao pare....

Ovo je ipak tema koja je za podforum Politika...
 
Limun i sargarepa:
Bogate porodice rade bolje poslove i svoju decu i familiju obezbede boljim poslovima, siromasne porodice rade losije poslove i njihova deca rade teze poslvoe. U redu je da dete bogatasa radi dobar posao to bi trebalo svi da imaju , dobar posao, ali zasto zaboga dete siromasne porodice , koje nije imalo novca da se skoluje, mora da ispravlja gresku roditelja, bez obzira bilo to dete kasnije i Bil Gejts, ali zasto bi startovalo sa losim poslom (gradjevina, konobar, postar, spremacica,cistacica,konobarica) , zasto , jel je njima sudjeno da krenu sa tim poslovima. Da podjemo od toga da posto su iz siromasnijih porodica nemaju ni veza za poslove, a npr. ako zivite u manjem gradu nema ni konkursa za posao, izadje jedan u tri meseca. Zasto onda dozvoljavamo da sirmoasni imaju decu ?
pa i tu nema bas pravila..mnogi uspesni su iz siromasnih porodica..naravno manje ali ih ima...vidis..neko moze da radi kao npr.konobar nocu ili vikendima i skuplja lovu-ne za provod i izlaske vec skolu i kurseve....Znam decka koji je iz extra siromasne porodice...redovan sudent sve desetke...svirao na svadbama za kintu...i sada se jake firme kolju za njega...tako da.....nemoj kriviti roditelje....podarili su ti ipak koliko su mogli...i sigurno si dete ljubavi.....nego.....ko hoce-moze sve!
(PS-i ja sam i radila i studirala...a garantujem ti da ih ima jos dosta koji su tako radili)
 
A sto je najgore , znam mnogo ljudi koji mi svakodnevno pricaju ideje za posao i zaista neke izgledaju vrlo ozbiljno , ali nemaju novca da pokrenu, a sa druge strane znam ljude koji ne znaju dva padaeza pa imaju novca (koji im je neko npr. ostavio, bilo roditelji i sl. ) i onda plate nekoga i vodi posao, kako god okrenes bez novca je najgore poceti bilo sta i iskoprcati se
 
Limun i sargarepa:
A sto je najgore , znam mnogo ljudi koji mi svakodnevno pricaju ideje za posao i zaista neke izgledaju vrlo ozbiljno , ali nemaju novca da pokrenu, a sa druge strane znam ljude koji ne znaju dva padaeza pa imaju novca (koji im je neko npr. ostavio, bilo roditelji i sl. ) i onda plate nekoga i vodi posao, kako god okrenes bez novca je najgore poceti bilo sta i iskoprcati se

U pravu si ali ne do kraja. Novcem se resavaju mnogi problemi. Jedino ne mozes da kupis zdravlje, ljubav i ugled. Sve ostalo mozes.
Ipak, znam primere gde su ljudi startovali od nule i danas nemaju ogromne firme, ali imaju sasvim pristojan zivot. I svi mnogo rade. To je tako.Takva je sudbina ljudi koji nemaju cime da krenu u posao osim dobre ideje, mnogo rada i puno odricanja na pocetku. I naravno, oni koji nece biti niciji paravan za prljave poslove niti poslove dobijati kroz politicke veze.

Da zakljucim. U nasoj zemlji jos uvek nije moguc tzv americki san, gde od siromasnog a sposobnog coveka za deset godina postanes milioner. Ovde niti je takva ekonomija, niti je takva filozofija zivota, niti su takve vrednosti. Ovde se samo licnom sposobnoscu i radom jos uvek ne moze stvoriti bog zna kakav veliki novac.

pak, i ovde se moze stvoriti pristojan zivot i zaradjivati ogromna plata ako si sposoban. Posebno ako si dobar prodavac, menadzer ili si iz neke tehnicke struke.Znam nekoliko ljudi, mada ne spadam u tu grupu.
 
Ma sve je to bezveze, ne znam da li ste citali knjigu Henry Forda , cini mi se da mu je tako ime, osnivaca Ford industrije, koji je resavao mnoge probleme rada i zarede, ali kaze da nasledstvo nikako nije mogao da shvati i da prihvati, cenio je rad i na osnovu njega zaradu, ali kaze uvek postoje oni kojima bogati roditelji ostave novac, i to je jednostavno tako. A drugo u skolama uce studente da postanu 'radnici' , znaci o toj zaradi i bogatsvu ni profesori ne govore mnogo, kao da je to neka magija obogatiti se (sto naizgled i deluje) , znaci ne izdvoji se spisak zanimanja na osnovu kojih mozes postati bogat, znci ti ako se opredelis da budes zidar neces postati milioner, hocs ako postanes gradjevinski preduzetnik, ali kao zidar ne. Znaci tu postoj zanimanja kao sto su , pevac, glumac, sportista, politicar, menadzer, poslovodja(ili ti biznismen) i slicno. ali sve stu to prozvoljna zanimanja u fazonu snadji se. Nekako nema skola koje kazu to i to trebas da uradis da bi se obogatio, nego je to sve vise nemoguce normalnim putem, pa ti onda profesor kaze snadji se , umesto da ti pokaze put. E onda se desava da kad neko dodje na funkciju krade i slicno .
 
Sta je ustvari bolji posao ili losiji posao? Kako se to deli?
Ja delim poslove na one koje volim i one koje ne volim, bilo to sluzbeno ili privatno.

Znam porodicu, koja ima cetvoro dece. Najstarija cerka je diplomirala, srednji dvoje studiraju, a najmladji sin je u srednjoj zidarskoj skoli. Pazi, zidarskoj, ne gradjevinskoj. Bilo mi je cudno, posto su obicno stariji uzor mladjima i nije mi bilo bas jasno, kako je najmladji zalutao, pa mi je mama objasnila (btw, roditelji su obicni radnici).
Najmladji sin je sa 6 godina pomagao, kad su zidali kucu, uzivao je u takvim radovima i uvek je bio spreman, da nesto pomaze. jedva se provukao kroz osnovnu skolu sa dvojkama, a sad u srednjoj pravi dva smera odjednom (zidarski i keramicarski) i odlican je djak. Mozda je nekome njegov posao tezak i naporan ali ja sam ubedjena, da je njemu idealan i da ce da uziva u svom zanimanju iako je mozda fizicki naporan. I verujem, da ce biti uspesniji od svojih dilomiranih braca i sestara.
 

Back
Top