Iran kupovao od Hrvatske oružje za Bihać

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Kupovinu oružja za obranu opkoljenog Bihaća navodno su u New Yorku dogovorili Mate Granić, Haris Silajdžić i Iranac Ali Akbar Velajati.
T.Lj.

Bivši zamjenik ministra vanjskih poslova BiH i generalni konzul BiH u New Yorku, Ivica Mišić tvrdi da je Iran krajem 1994. i početkom 1995. godine Hrvatskoj platio više od 50 milijuna američkih dolara za oružje i municiju za obranu opkoljenog Bihaća.

Mate Granić dogovorio isporuku oružja

"Prisustvovao sam susretu Harisa Silajdžića, tadašnjeg ministra vanjskih poslova BiH, Mate Granića, hrvatskog ministra vanjskih poslova, i Ali Akbara Velajatija, savjetnika vrhovnog vjerskog vođe Irana za međunarodna pitanja. Na tom sastanku je dogovoreno da Hrvatska isporuči oružje, municiju i ostalu pomoć Bihaću, a da će sve platiti Iran. Radi se o velikom iznosu koji je obuhvatio i neke ranije isporuke", kazao je Mišić banjalučkim Nezavisnim novinama.

Mišić kaže da se sastanak dogodio u jesen 1994. godine, u New Yorku. Silajdžić se tada žalio da je stanje u opkoljenom Bihaću teško i da nema oružja i municije. Potom je pozvan Mate Granić, koji je pojasnio da Hrvatska ne može dati oružje Bihaću, jer to mnogo košta.

"Velajati je potom upitao Granića koliko je novca potrebno. Cifrom koju je naveo Granić bio sam šokiran, a Velajati je samo kazao: Pošaljite oružje Bosancima, sutra ćete dobiti ček", ispričao je Mišić.

Granić demantirao

Mišić je odbio precizirati koliko je novca Iran isplatio Hrvatskoj, ali je naglasio kako je riječ o "vrlo, vrlo značajnom iznosu". Upitan da li je u pitanju 46 milijuna dolara, kako se nesluženo spekulira, Mišić je samo kazao da se radi o mnogo većoj sumi.

Mate Granić je u telefonskom razgovoru za "Nezavisne" rekao da je postojala suradnja između BiH, Hrvatske i Irana tokom minulog rata, ali je demantirao da je prisustvovao ovom ili nekom sličnom sastanku.

Bivši ministar vanjskih poslova Hrvatske ranije je pak izjavio da je njegova vlada u kontaktima s umjerenijim islamskim zemljama željela spriječiti radikalizaciju islama u BiH.

Haris Silajdžić, aktualni član Predsjedništva BiH, odbio je komentirati iransku isplatu oružja Hrvatskoj.

"Ne želimo uopće komentirati takve navode", kazao je Damir Arnaut, savjetnik člana Predsjedništva BiH.
 
Vladimir Putin:
Ne zaboravite da su muslimani i Hrvati kupovali oruzje i od Srba. U ratu uvek govna isplivaju na povrshinu i profitiraju, a dobri stradaju. Zato ratove treba izbegavati, oni nishta ne mogu popraviti, samo pogorshati.
Svaka čast Irancima, teško se tako humanim ljudima odužiti! Naravno, reagovali su kada su vidjeli šta se dešava Bošnjacima u njihovoj domovini!
A što se tiče prodaje od strane Srba - da vi tek znate koji su ljudi nama i Hrvatima prodavali oružje ne bi mogli vjerovati, ali o tim ljudima i dalje mislite da su heroji....
 
Vladimir Putin:
Ne zaboravite da su muslimani i Hrvati kupovali oruzje i od Srba. U ratu uvek govna isplivaju na povrshinu i profitiraju, a dobri stradaju. Zato ratove treba izbegavati, oni nishta ne mogu popraviti, samo pogorshati.

Није тачно, ако победиш, онда исправиш демографску слику непријатеља...
 
Ha-Nocri:
Tacno, svi su pobegli od nas i ogradili se od te politike koju Sloba simbolizuje. Cak i Crna Gora, a i Kosovo ce uskoro. Jedino smo mi jos uvek taoci te politike. Ona polako umire, ali daleko od toga da nije prisutna.
Šteta, žao mi je pogotovo mladih ljudi u Srbiji koji i ne pamte tu politiku, željnih normalnih života!
Srbija je taoc radikala, Mladića i ostalih kukavica!
Nije u redu da je to jedina evropska država u kojoj je ultranacionalistička stranka najjača
 
Vladimir Putin:
Ne zaboravite da su muslimani i Hrvati kupovali oruzje i od Srba. U ratu uvek govna isplivaju na povrshinu i profitiraju, a dobri stradaju. Zato ratove treba izbegavati, oni nishta ne mogu popraviti, samo pogorshati.


ratovi mnogo toga resavaju. recimo ako si uspesan u ratu , izvrsis dezinsekciju, deratizaciju i demuslimanizaciju svete srpske zemlje.
 
Karlito Brigante:
A znaš li ti da je Tuđman ubijao ustaše u Blajburgu? 8-)

samo ću ti jedno reći
pajdo ja sam ti na ovom forumu skoro pa godinu dana

zar stvarno misliš da to već nisam čuo namenj 10 puta

znam

i zabolime jer mi je isto toliko važan kao i lanjski snijeg
(plus da dočaram još bolje, zima mi je najgore vremensko razdoblje jer ne volim ni snijeg ni led ni hladnoći a ni zimske sportvoe i sve što uz to ide)

jasnije :roll:
 

Back
Top