prostorno-vremenski kontinuum, par pitanja...

koristeci pretragu, pocev od ovog foruma, evo sta je forumas fakpuppet rekao na ovu temu -

"Posmatranje prostora i vremena odvojeno je sakacenje jedne slike o fizickoj "pozadini" realnosti koja se naziva prostorno-vremenski kontinuum i koja predstavlja jednu dinamicku celinu. Vreme koje mi registrujemo je posledica dinamicke "komponente" takve tvorevine. Tesko je zamisliti nesto takvo jer je nama prirodno da su prostor i vreme opazajno razdvojeni."

inace, preporucujem tu temu http://forum.krstarica.com/threads/205&page=2&pp=25
najaca koju sam video na forumu...
 
Sto se tice prvog pitanja,
prostor i vrme su povezani u jednoobrazni prostorno-vremenski kontinuum. To zapravo znaci, laicki receno, da posmatranjem nekog dogadjaja nije dovoljno znati gde se on dogodio ili gde ce se dogoditi, vec i kada. Dakle, kada posmatramo (merimo) neki dogadjaj, pored tri prostorne koordinate, koje ga lokalizuju u prostoru, potrebna je jos jedna, cetvrta, da ga lokalizuje u vremenu. S time smo u potpunosti opisali neki dogadjaj. U klasicnoj mehanici to nije tako, vreme i protor su razdvojeni, apsolutni, i nemaju nikakve povezanosti. Zapravo, ako kazemo da se neki dogadjaj odigrao u nekoj tacki prostora, recimo na Zemlji, on se u tom trenutku odigrao i za sve posmatrace u okolini, pa i u citavom Svemiru, nebitno od polozaja posmatraca. Dakle taj trenutak nije vezan za mesto odn polozaj posmatraca. On se mogao nalaziti i na Zemlji, i na Jupiteru gde god.
Sto se tice drugog pitanja, vec sam pisao o tome, ako moderatori nisu obrisali sve te teme....
sto se tice treceg.......drugom prilikom.......umoran sam. ;)
 
dragojIo:
1.Kako su to prostor i vreme povezani?

2. Kako brzina kretanja kroz prostor utice na protok vremena (paradoks blizanaca)?

3. Kako gravitaciona sila moze da uspori vreme?

mozda sam pitanja trebao poceti sa - da li i kako...

pa, ako ste za diskusiju, izvolite....
Možda bi bilo dobro da u nekom srednješkolskom udžbeniku (npr. fizika za IV razred gimnazije) pogledaš Lorencove transformacije i onda će ti neke stvari biti jasnije.
 
kao sto svi ovde znamo, sto smo blize izvoru gravitacije vreme prolazi sporije....
nacelo istovetnosti itd...

evo recimo onaj primer kada covek sa plafona svemirskog broda parkiranog na zemlji, posalje svetlosni signal kolegi koji je na podu broda.
1s nakon prvog poslatog signala, ovaj sa plafona posalje i drugi signal.
primer je takav da svetlu treba 1s da stigne do poda.

po opstoj teoriji, za razliku od onog gore, kolega sa poda ce na svom satu izmeriti manje od jedne sekunde izmedju ta dva signala, zato sto vreme protice sporije blize zemljinoj povrsini.

nije mi jasno kako sporije kad on meri da je proslo manje od s? nije li onda protok brzi? ovaj gore je potrosio 1s svog zivota u intervalu izmedju dva slanja, a onaj dole manje od 1s... dakle, gde gresim?
 
hmm.... da repliciram sam sebi, verovatno sporije u smislu da ovaj na podu meri manje vremena u odnosu na onog gore... tj on je potrosio dole 5godina recimo ali kad se sretne sa ovim gore, za donjih 5 godina ovaj gore je ostareo 7 godina i otuda zakljucak da je vreme u donjem delu gravitacionog polja sporije... moj zakljucak iz posta iznad posledica je zdravorazumske ideje o apsolutnom vremenu, koja je, ipak, pogresna...
 
naravno gore dole, u smislu plafon-pod svemirskog broda parkiranog na planeti...

ali ona ideja oko crvotocina, dok svetlost obilazi neravnine zakrivljenog prostorvremena, da stignemo pre nje precicom, to je mocna stvar, fakticki mozes da odes do planete B saznas rezultat utakmice u tamosnjoj ligi, vratis se na nasu planetu A iz cije perspektive utakmica tek treba da se odigra na planeti B... mada ni to nije ono pravo putovanje kroz vreme...
 

Back
Top