Stopa nezaposlenosti žena u Srbiji preko 27 odsto

Moreplovka....

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.023
Stopa nezaposlenosti žena u Srbiji iznosi 27,4 odsto, dok je stopa nezaposlenosti muškaraca 17,6 odsto, izjavila je danas pomoćnica ministra ekonomije i regionalnog razvoja Radmila Bukumirić-Katić

Žene, koje čine više od polovine stanovništva u Srbiji, su u lošijem položaju i kada je u pitanju stopa zaposlenosti koja iznosi 44 odsto, dok je kod muškaraca ona 63 odsto, rekla je Bukumirić-Katić prilikom predstavljanja rezultata istraživanja o prevazilaženju siromaštva žena putem samozapošljavanja: "Od ranjive do održive grupe".

“Zbog toga je država, koja je identifikovala žene kao rizičnu kategoriju, iz budžeta izdvojila sredstva sa ciljem da se poveća njihovo učešća u aktivnim merama traženja posla i obukama, ali i da se podstakne njihovo poslovno udruživanje”, rekla je Bukumirić-Katić.

Predsednica Udruženja poslovnih žena i koautorka istraživanja Sanja Popović-Pantić kaže da je cilj istraživanja bio da se ustanovi koji su to faktori omogućili da se žene iz pozicije "ranjive" grupe tokom 90-ih godina prošlog veka prevedu u poziciju "održive" grupe.

Kako je dodala, namera je da se na osnovu dobijenih podataka izvrši uticaj na državne institucije da se poboljša okruženje za zapošljavanje žena.
 
Moreplovka....:
Stopa nezaposlenosti žena u Srbiji iznosi 27,4 odsto, dok je stopa nezaposlenosti muškaraca 17,6 odsto, izjavila je danas pomoćnica ministra ekonomije i regionalnog razvoja Radmila Bukumirić-Katić
Meni ovo ništa nije čudno zato što kod nas postoje:
-muškarci, tj brakovi koji su staromodni, neguju onu staru seosku tradiciju da žena treba da bude domaćica, samo da radi kućne poslove,
-žene "biznismena" koje ništa ne moraju da rade,
-žene koje rade neprijavljene u str-ovima, kafanama i trafikama,
-žene poljoprivrednika,
-...možda se setim još nečega...ali mislim da je ovaj odnos realan i da tu nema nikakve diskriminacije..
 
Enrique.:
Meni ovo ništa nije čudno zato što kod nas postoje:
-muškarci, tj brakovi koji su staromodni, neguju onu staru seosku tradiciju da žena treba da bude domaćica, samo da radi kućne poslove,
-žene "biznismena" koje ništa ne moraju da rade,
-žene koje rade neprijavljene u str-ovima, kafanama i trafikama,
-žene poljoprivrednika,
-...možda se setim još nečega...ali mislim da je ovaj odnos realan i da tu nema nikakve diskriminacije..

Da nije mozda to sto zene teze mogu, da rade fizicke poslove...tipa gradjevinstvo....itd....postoji mnogo poslova koje zene ne mogu, da obavljaju kao sto bi ih obavljali muskarci....
I sami poslodavci traze muskarce za dizanje teskih tereta...itd.....
Uostalom i u Eu i drugde po svetu imaju visu stopu nezaposlenosti zena iz gore navedenog razloga....i jos bi se nasao poneki....npr. briga za decu...itd. mrsko mi da pisem dalje...

A ti odma udri po tome kako zene rade neprijavljene....blablabla...A diskriminaciju i ne spominji....tebe nece pitat: "Dali ste udati? Koliko dece imate? Kad cete roditi? Zasto cete roditi? Dali ste sposobni, da imate decu i radite?

Zene kad naletite na pitanja ovakvog tipa...anonimno prijavljujte firmu...
 
toga ima i na zapadu samo shto je veshto prikriveno...

ali medju izabranicama pre ce da izaberu zenu slobodnu na privatnom planu nego onu sa porodicom...iako vazi ono: kontaktiracemo vas, ispunjavate nashe zahteve :)

inache je veliki problem npr. nezaposlenost zena sa niskim obrazovanjem, ali taj problem su polako pocheli da reshavaju:

potreban je rad u obdanishtima, starachkim domovima, prodavnicama, restoranima, privatni asistenti za hendikepirane ljude...

Na zapadu se danas traze usluge , jer rad u fabrikama odavno je zamenjen mashinama
 

Back
Top