Lefkada i okolina - vodic za avanturiste

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Putnica!

Zainteresovan član
Poruka
485
Posle divnog letovanja na Lefkadi evo i putopisa da se oduzim i javno zahvalim svim forumasima sa krstarice.
Put do Lefkade

Dakle, ove godine je izbor pao na Lefkadu iz mnogo razloga. Prvo zato sto tamo ne vode nase agencije, izuzimajuci par ponuda, nema guzvi i ostrvo nije urbanizovano sto nam savrseno odgovara. Do Lefkade ima oko 1020 km i ona je povezana sa kopnom tako da ne zavisite od trajekta. Gledala sam Alvirovicevu turu do Bugarske, ima 850 km.....razlika u kilometrazi minimalna, a ugodjaj....nema komentara.
Dakle, put je kao za Krf, Beograd-Solun-Veria-Kozani-Grevena-Metsovo-Ioanina. Ja uvek preporucujem nocenje u Metsovu koje je jako lepo skijasko mesto. Put neposredno do Metsova lici na zlatiborske pejsaze i pravi je raj za oci.
Hotel u koji redovno idemo je Asteri, za svaku preporuku, izuzetno cist i uredan, sa povoljnim cenama. Pogledajte sajt hotela, nema potrebe za rezervacijom jer je u to doba uvek prazan. Hotel ima i zatvorenu garazu za kola.

http://hotel-asteri-metsovo.focusgreece.gr/

Mesto je jako simpaticno, ima dobre pekare za dorucak, tako da nastavak putovanja sutradan predstavlja pravi uzitak iako se vozi po serpentinama. Od Grevene do Lefkade ima oko 250 km, veliki deo tog puta je sa serpentinama, mali deo je novi autoput. Put Egnatia Odos se jos uvek gradi i treba pratiti deonice ovog novog puta za koji mogu samo reci – svemirski. Kada bude zavrsen, putovanje ce biti pesma. A evo i par autenticnih prizora iz Metsova:

met1ln6.jpg


met2nq7.jpg


met3bq9.jpg


met4gc7.jpg


Poslednja tacka na ovoj deonici je Ioanina u kojoj se nalazi Perama pecina do koje se lako dolazi, iz jedne ulice vodi direktan ulaz u pecinu. Ulaz je 7 evra, za decu 3. Pecina je fenomenalna, toliko bogata i raskosna da zaista zastaje dah. Posecuje se u duzini od 1km, izlaz iz pecine je preko 350 stepenika i izadje se sa druge strane brda, a onda se uredjenom stazom vracate do ulaza i parkinga. Za svaku preporuku.

perama1xc5.jpg


perama2si6.jpg


Dolaskom u Ioaninu treba obratiti paznju da se NE nastavlja prema Igumenitsi, vec mora da se nadje put za Artu. Signalizacija u mestu je malo komplikovanija, treba proci kroz dosta ulicica, tablu cesto ne vidite od drveca, pa izlazak na ovaj put moze da stvori mali problem. Mi smo imali srecu da sam na semaforu pitala jednog mladica za put za Artu, decko je krenuo da mi objasnjava levo-desno-levo, a onda shvativsi da je mnogo komplikovano prestrojio svoj auto ispred naseg i rekao da ga pratimo. Zatim nas je brzinom svetlosti izveo na pravi put i otisao na svoju stranu. Ovim putem ga pozdravljam, dobrih ljudi svuda ima. Nije problem ni da sami nadjete taj put, ali bi se sigurno zapetljali pola sata u mestu i onoj guzvi.
Izlaskom na ovaj autoput ide se pravo prema Atini, negde na 11 – tom kilometru ovog puta (uh, sad sama sebi zvucim kao Mirko Alvirovic :oops: ) sa leve strane se nalazi muzej vostanih figura. Sajt muzeja mozete pogledati dole posto je slikanje zabranjeno. Muzej je jako dobro uradjen i sve je delo jednog coveka, zaista impozantan projekat. U muzeju su figure ljudi iz grcke istorije. Ulaznica je 6 evra a za decu 4.

http://www.epcon.gr/metsovo/Ioannina.htm#vrellis

http://www.epcon.gr/metsovo/Ioannina.htm#vrellis

Dalje put nastavlja prema Arti, a dolaskom pred Artu se put odvaja ka Prevezi. Mi smo produzili jos 11 km do Arte koja ima jako lep stari most, mene asocira na onaj u Mostaru, samo je veci. Inace cula sam pricicu za most u Arti, covek koji je gradio taj most imao je velikih poteskoca, naime most mu se par puta rusio i on bi ga ponovo dizao, ali uzalud i na kraju je zrtvovao svoju zenu, navodno ju je uzidao u most i od tada most stoji.

arta1zm2.jpg


arta2ie5.jpg


Dalje put vodi ka Prevezi i negde pred Prevezu pocinje da se pojavljuje znak za tunel i Lefkadu. Naime do Lefkade vodi tunel ispod mora, tu se placa putarina 3 evra prilikom svakog prolaska u jednom pravcu. Kada se izadje iz tunela dolazi se na kopno kojim se vozi jos 20-25 km i zatim se stize na mostic kojim se prelazi na Lefkadu. Ovaj most se svakog punog sata otvara za prolaz brodova jedno 5 min i nacin na koji se otvara je interesantan, prvo se dignu dva spoljna kraka, a onda se ceo most zarotira i pomeri u stranu.

most1nu1.jpg


most2vo1.jpg


Kada predjete most postoje dva kraka kojim se moze uci u grad Lefkadu, levi kraci i desni duzi. Kada smo mi dosli levi krak je bio zatvoren zbog renoviranja i svi su bili jako besni sto moraju da idu okolo. Poslednjeg dana naseg boravka kraci krak je pusten u rad. Levim krakom ulazite u samo jezgro grada, a desni krak vodi u Agios Ioanis koji predstavlja periferiju grada udaljenu svega par kilometara od centra grada. Taj duzi krak prolazi pored plaze sa vetrenjacama gde je raj za kite surfere i gde cesto duva vetar. Tu se nalazi i nekoliko vetrenjavca. Kad smo mi stigli more je bilo izuzetno mirno i toplo.

vetre1ao0.jpg


Smestaj

Smestaj na Lefkadi je predmet posebnog razmatranja. Posto nacelno nase malobrojne agencije vode u Nidri i Poros, izbor je jako suzen. Ja sam dugo proucavala savete forumasa i dosla do zakljucka da je ipak smestaj u okolini glavnog grada najbolji izbor, prvo zbog vecernjih izlazaka u grad, drugo zbog najblize pozicije zapadnim plazama koje su najlepse na ostrvu. Izbor se sam nametnuo, Agios Ioanis, to je jedna regija gde svaka kuca ima smestaj za izdavanje i zaista ima ponuda za svaki dzep.
Skoro svaka kuca ima internet sajt, na google earth-u jako lako nadjete smestaj i vidite njegovu poziciju. Mi smo bili smesteni u kuci Castro Maistro koja se nalazi u samom podnozju okolne planine. Gazda ima i nesto skuplje vile i bungalove sa bazenom Villagio Maistro ali su za vecu porodicu, a mi smo kao gosti Castra mogli da koristimo bazene u Villagiu. Ovaj smestaj ima jako dobar odnos cene i kvaliteta i toplo ga preporucujem. Gazda inace voli Srbe, a glavni gosti su mu domaci Grci. Ovde vazi pravilo kao i za restorane, gde Grci jedu tu je dobro i jeftino, tako i ovo gde se Grci masovno smestaju ima tu logike. Dovoljno je pogledati koja kuca ima pun parking grckih i slovenackih kola, pa cete znati gde su dobre cene spram kvaliteta. Inace posto se ovde razvijaju mnoge diskusije koje pljuju agencije zbog kategorizacije soba, mogu vam reci da sam videla sobe po visokim cenama A kategorije, koje nimalo nisu bile po mom ukusu, a jedva da zasluzuju C kategoriju!
Takodje mogu da preporucim jako povoljan i lep smestaj u Vili Verde. http://www.villaverde.gr/index.htm
http://www.verdefenia.gr/en/villa.htm

Mi smo imali apartman sa posebnom spavacom sobom, pravim sporetom, aspiratorom, kombinovanim friziderom i zamrzivacem, klimom i TV. Klima nije potrebna jer vetric pirka i nocu je jako prijatno za spavanje. Slede slike i sajt smestaja.

castro1go2.jpg


castro2rd0.jpg


http://www. maistro.gr/
http://www.kastro-maistro.gr
http://www.villagio-maistro.gr/
 
Poslednja izmena od moderatora:
Mesta na Lefkadi

Ostrvo Lefkada ima dva veca mesta, glavni grad Lefkadu i luku Nidri. Ostalo su sve mala mesta. Lefkada je lep gradic, sa lepo uredjenim centrom punim kafica, prodavnica, restorana...i kao sto neko rece sve je sa stilom. Uvece je bilo puno iako smo bili u junu mesecu, ne smem ni da pomislim kako je puno u avgustu. Centar je pesacka zona, sto je jako lepo jer vas rasterecuje briga da li ce nesto da vas zakaci. Kada se kracim krakom udje u grad nailazi se na drveni mostic na kome se svi slikaju. Inace parkiranje je pravi uzas, da ne kazem nocna mora, zaista ne mogu ni da zamislim kako je u avgustu kad se Italijani sjate tamo.

lef1qh0.jpg


lef2bc8.jpg



Nidri je simpatican gradic koji u stvari cini jedna ulica sa pregrst prodavnica, kafica i deo uz obalu sa veoma lepim restoranima sa pogledom na marinu. Ono sto je strasno iritirajuce je vec pomenuto parkiranje kola koje se uvece pretvara u misiju nemoguce i nedostatak trotoara na glavnoj ulici po kojoj u nekoliko redova idu kola, autobusi, bicikli, motori, juri i staje kako ko stigne, totalni haos, veoma mi je to smetalo za neku opustajucu setnju. Inace iz Nidrija polaze razni brodovi na razna krstarenja, najbolja agencija za izlete je Borsalino gde cete dobiti sve potrebne informacije.

nidrivz7.jpg


Kada krenete istocnom stranom ostrva ispod Nidrija na mapi cete videti jedan deo kopna koji se kao rep savija i na njemu mesto Geni. Tu se moze kolima ici do nekog mesta a dalje je privatni posed sa crkvicom. Do crkve se moze doci peske, pogled na Nidri i okolna ostrva je fantastican. Jednog dana je bila velika svetkovina Agia Kiriaki pa su ceo dan brodovi dovozili vernike u ovu crkvu. Tim povodom je u Nidriju bio kao neki vasar na kraju grada.

geniey1.jpg


geni1ip7.jpg


Daljom voznjom ka jugu se nailazi na Poros koji ima predivnu plazu Rouda bay ali je to takvo slepo crevo do koga se stize jako strmim putem sa bezbroj serpentina, da nikako ne mogu da ga preporucim. To je jedino mesto gde su apartmani na 10 m od predivne plaze, ali je tako zabaceno i krajnje neprijatno silaziti tim serpentinama svaki dan, da bih ga ja izbegla.

Nastavljanjem puta po istocnoj strani dolazi se do malog ribarskog mesta Sivota, sa izuzetno lepim restoranima pored obale. Svi redom ga preporucuju za romanticnu veceru.

sivotanu4.jpg


Na krajnjem jugu ostrva se nalazi Vasiliki, raj za jedrilicare. Iz ovog mesta polaze i trajekti za Kefaloniju. Mesto je simpaticno, takodje ima lepe restorane, ali plaza nije nesto cime moze da se podici.

vasi1qr5.jpg


vasi2la2.jpg


Na zapadnoj strani ostrva se nalazi simpaticno mesto Agios Nikitas koje ima jednu poplocanu ulicu sa tavernama i radnjicama. Kazu da je tamo smestaj skuplji, ali ga ja ne bih izabrala jer je uvece dosadno i opet treba dolaziti do grada.

niki3vg2.jpg


U unutrasnjosti ostrva se nalaze tipicna sela Karia, Chortata, Drimonas, Athani gde mozete videti lokalne stanovnike kako sede, prodaju med, cilime...i slicno. Ono sto me odusevljava na Lefkadi je cinjenica da i kad se popnete na neko brdo i dodjete u neku nedodjiju ima kuca za izdavanje. Kome....nisam uspela da otkrijem.

karia1hc1.jpg


karia2ha6.jpg


drimonasww0.jpg


magavi7.jpg


Putevi i vozaci na Lefkadi

Prvo sto moram da naglasim, ko ne voli da vozi i ko ne voli serpentine neka i ne pomislja na Lefkadu. Ostrvo ima dva kraka istocni i zapadni, vidi se da su putevi novi ali ima i jako losih, kao onaj deo do Porto Kacikija koji je pun rupa, iskrzan po ivicama, uzan. Noviji putevi imaju macje oci i dobro se vide po mraku, ali problem je veliki broj serpentina na izuzetno uskim putevima tako da se svaki prolazak kroz krivinu odvija sa molbom Bogu da niko ne naidje u susret! Grci su jako losi vozaci, voze brzo, nikada, ali nikada nece stati da vas propuste na uskom putu, nikada se nece vratiti u rikverc iako odmah iza njih ima prosirenje puta, oni nastavljaju voznju punom parom, a na vama je da se snadjete kako umete i znate da biste se mimoisli. Nikad ne pale svetla danju, skoro svi po pravilu voze crna-siva –srebrna kola koja se tako po suncu stope sa asfaltom da ga primetite tek kad vam dodje do sofersajbne! Zbog velikog broja krivina ima puno ogledala na putu, ali se zbog pomenute boje kola i neupaljenih svetala kola jednostavno ne vide u ogledalu, pa kad krenete bliski susreti su neminovni. Zato je zaista potreban veliki oprez i lagana voznja.
 
A sad ono glavno – plaze

E ovo je ono zbog cega cete oprostiti Grcima na losim putevima i jos losijoj voznji, kad ugledate plavetnilo Jonskog mora, sve drugo pada u zaborav. Plaze su ono glavno zbog cega se dolazi na ostrvo. Divlje, neurbanizovane, beskonacno duge, besprekorno ciste.....i zbog njih bi u paletu boja trebalo uvesti boju pod nazivom “Jonsko plavo”. One najlepse se naravno nalaze na zapadnoj strani, dosta su sljunkovite, sto moze da bude problem za osetljiva stopala, voda cesto ume da bude hladna a i talasi nisu retkost. Dakle krenimo redom.

Nidri
Istocna strana ostrva se ne moze podiciti lepim plazama a i ono malo sto ih ima ne zasluzuje da zbog njih prelazite toliki put do Lefkade. Nidri gotovo da i nema plaze sem one kod pansiona Marina, koju je pominjao Dragan, plazica lepa ali mala kada dodje veci broj ljudi, cista i sljunkovita, ali istocna obala nema tu plavu boju mora.

marinayx8.jpg


Mi smo kod mesta Geni otkrili jako lepu plazu Dessimi beach, tu se nalazi kamp, plaza je sljunkovita i jedina na ostrvu sa obiljem hladovine. Voda je izuzetno cista, zelenkaste boje i na njoj smo vrlo rado boravili. Ona moze biti dobar izbor za ljude sa manjom decom. Na ovoj strani takodje nikada nije bilo vetra.

desimi1wq0.jpg


desimi2he8.jpg


Plaza u Porosu je predivna kao sto sam vec rekla, lepa plavicasta boja mora, naravno cista i u zavetrini.

poros1by7.jpg


poros2eh4.jpg


Vasiliki nema neku plazu ali se u njegovoj blizini nalazi prelepa plaza Agiofili do koje se dolazi kolima neasfaltiranim putem jedno 2km, a zatim se do plaze put nastavlja peske, nizbrdo pa niz stepenike. Do plaze takodje voze i brodici. Mi smo bili jedno vece i voda je bila led-ledena. Ulaz u vodu i izlaz iz iste je otezan zbog nesto veceg sljunka (sto je problem na vecini plaza) tako da nije zgoreg poneti neku adekvatnu obucu (ima prilicno jeftinih onih patika za vodu).

agio1hm6.jpg


agio2oc9.jpg


Sa zapadne strane u samom gradu Lefkada se nalazi par plaza Gyro, Milos, Agios Ioanis. Na njima obicno duva vetar, mada je bilo dana sa izuzetno mirnom i toplom vodom.

girakh5.jpg


kitevn4.jpg


Kada se krene zapadnim krakom ostrva nailazi se na par manjih plaza koje su potpuno puste Kaminia beach i Gialou skala beach. Do ovih plaza vodi uzan put prepun serpentina.

gialouskalamx3.jpg


Kada se put dalje nastavi prema Agios Nikitasu nailazi se na po meni najlepsu i najpristupacniju plazu u nizu - Pefkulia. Kolima se sidje par stotina metara sa puta na parking, a plaza ni malo ne zaostaje za ostalim lepoticama. Jedino sto ume da duva vetar i da budu talasi koji nekad nanesu travu a i dobro otezavaju ulaz u vodu. Plaza je inace jedna od retkih pescanih.

pefkuliavl4.jpg


pefkulia2fk4.jpg


Samo malo dalje od ove plaze dolazi se do Agios Nikitasa koji ima svoju sasvim ok plazu, ali je na njoj evidentna veca guzva.

niki2ul2.jpg


Iz samog mesta Agios Nikitas postoji staza koja preko brda vodi do Milos plaze. Ima jedno 20 –tak minuta penjanja pa silazenja do nje. Mada se moze stici i brodicem. Plaza je nestvarno lepa, hlada nema, a talasi umeju da budu veliki. Oni su i bili razlog sto smo preskocili kupanje na istoj. Izuzetno je lep pogled kad se popnete na brdo na plazu sa jedne i mesto sa druge strane.

miloswr7.jpg


niki1gb5.jpg


Kada se napusti Nikitas vrlo brzo se dolazi do skretanja za Kathizmu. Do nje je dobar put, sirok sa par serpentina i ona je po meni pored Pefkulie najlepsa plaza sa aspekta same lepote i dostupnosti kolima. Plaza je peskovita, takodje dobar izbor za manju decu, beskrajno dugacka sa malo ljudi.

kati1zc4.jpg


kati2yg4.jpg


kati3ot7.jpg


Dalje put nastavlja i prva plaza u nizu je Kalamitsi beach. Do nje se dolazi putem koji slobodno mogu proglasiti najgorim po pitanju sirine, duzine i broja serpentina. Znaci spustate se nizbrdo uskim putem, taman savijete pun levi, a odmah dolazi pun desni i tako milion puta. Mimoilazenje misija nemoguce, a voznja nalik ruskom ruletu, da li ce u susret neko naici....naravno nista ne vidite iza takve krivine. Slatko sam se nasmejala komentaru jedne forumasice da je “pravo cudo sto je ova plaza prazna kad je dostupna kolima”. Mislim, zaista je pravo cudo sto nema puno ljudi spremnih da rizikuju zivot za svako spustanje na plazu! E kada prezivite ovu deonicu zaista vas ceka lepotica gde mozete da se baskarite sami....ali neka hvala! Ipak bih rado sacuvala zivce. :roll:

kala1ry0.jpg


kala2hv9.jpg


kala3jp1.jpg


Dalje put vodi preko brda i malih mesta Chortata i Athani. Ovde postoji skretanje za Gialos plazu, naravno put sa serpentinama ali podnosljiv i ne tako uzan.

gialosoo4.jpg


Sledeca plaza u nizu je cuvena Egremni. Kada smo stigli na Lefkadu do nje je vodio los neasfaltirani put od 2-3 km. Posto nismo bili raspolozeni za truckanje po makadamu, odlozili smo je za drugi put. Dosli smo posle tacno 2 (DVA) dana i nasli se u cudu. Ovo parce puta je asfaltirano divnim sirokim asfaltom. Celim putem sam blagosiljala Grke, kao da su me culi jer sam sve vreme kukala sto ne srede to parce puta. Jedino je poslednjih 500m puta ostalo nezavrseno, ali ako su vredni kao sto su bili mozda ce uskoro i to zavrsiti. Na kraju tog puta se nalazi privatni parking koji se naplacuje 3 evra, ali se mozete parkirati i van njega. A onda se spustate niz onih cuvenih 350 stepenika. Njihov broj nije toliko problematican koliko su one strme, narocito kad se vracate sa rukama punim “plaznih mobilarija” sto bi rekli Crnogorci. Poslednjih 30 – tak stepenika je drvena skalamerija za koju sam mislila da ce se svaki cas srusiti. Plaza je bez hlada, zaista divno izgleda, ali je voda bila ledena i talasi ogromni. Vertikalne stene prave malo hlada ali ispod niko ne sedi jer se odronjava kamenje i nije bezopasno. Inace kada se produzi putem dalje na 2 km se nalaze 2 divna kafica u hladovini sa kojih se pruza bozanstven pogled na Egremni, cak imaju i dvoglede u kaficu. E sad ja ne znam da li se do ovog dela plaze moze doci peske ili tu samo pristaju brodovi, ali meni je upravo ovaj deo najlepsi.
O povratku sa plaze necu vam nista pricati! :shock:

egre1dz3.jpg


egre2st1.jpg


egre3me4.jpg


egre4vs8.jpg


Na kraju puta, na samom spicu Lefkade se nalazi ono sto sam ostavila za kraj. Zvanicno najlepsa lepotica Porto Katsiki. Mene zaista ostavlja bez daha. Do nje vodi 100 stepenika koji su vrlo podnosljivi, na njoj se nalaze stene koje su glatke bez odrona i koje se naginju nad plazu tako da mozete dugo biti u prirodnoj hladovini. Mana je krupniji sljunak za ulaz i izlaz iz vode, ali obuca resava taj problem. Ume da bude ledena voda. Nama je jedno kupanje bilo vrlo prijatno, a drugo kao u zamrzivacu. Ali pogled u plavetnilo leci sve. Ume da bude guzva kad pristanu veliki brodovi koji rade krstarenja pa svi poskacu u vodu k’o pingvini a onda se na poziv sirene vracaju ka brodu.
E sad moram nesto da zamerim ovoj plazi. Naime Grci je cuvaju od urbanizovanosti pa se tako na parkingu nalazi par kafica koji nisu zidani objekti nego kamp prikolice. Na parkingu postoji ozidana kucica za WC ali nije u funkciji godinama, sve je zardjalo, razbijeno. Upravo zbog toga svi turisti (a ima ih milion) prostor iza kucice koriste kao WC. O mirisima koji se odande sire ne bih ovom prilikom, ali je zaista neshvatljivo kada objekat vec postoji zasto nije u funkciji. Mislim da bi ovaj problem ipak morao biti resen na neki nacin. A sad ipak uzivajte u slikama.

kaciki1jx0.jpg


kaciki2yx9.jpg


kaciki3wi0.jpg


kaciki4yx3.jpg


kaciki5fu0.jpg


kaciki6kd3.jpg


Ono sto mi se generalno najvise svidja sto su plaze divlje sa malo ljudi. Na oko 100-200 pa i vise metara oko vas nema nikog. Neko to koristi da bi uzivao u carima nudizma, gotovo svi to koriste da bi se lagodno presvukli u drugi kupaci bez onog poznatog uvijanja u peskir i slicno, a ja po prvi put uzivam bez da mi neko nogama udara u glavu i glavom pomera tabane. Moj najveci uzitak je kada dodjem na plazu na kojoj mozemo da budemo sami i da se prepustimo drazima prirode.
 
Krstarenja

U Nidriju u agenciji Borsalino cete dobiti sve informacije o krstarenjima kojih ima po raznim cenama i raznim programima. Mi smo se odlucili za brod Ikaros, cena 15 evra po osobi a izlet ukljucuje: Kupanje u Porto Katsikiju, gradic Fiskardo na Kefaloniji, ostrvo Ithaka- kupanje na plazi i poseta gradu Vathi, Onazisovo ostrvo Scorpios, ostrvo Meganisi, pecina Papanicolis. Putovanje traje od 10 do 18.30 i preporucujem ga.

Fiskardo je lep gradic koji je jedini ostao neporusen posle zemljotresa na Kefaloniji ali svi kazu da je mnogo skup.

fisjh6.jpg


fis2qa8.jpg


Ithaka je nedirnuti biser, plaza na kojoj smo se kupali je ....sta reci, a u Vathi pristizu mnoge jahte.

vatiwp4.jpg


Onazisovo ostrvo se obilazi sa pricom ko je gde jeo, spavao, plivao...itd, a zatim se staje na plazi za kupanje.

scorwi4.jpg


Kod ostrva Meganisi se brod zaustavlja kod pecine Papanicolis gde se za vreme rata krila grcka podmornica.

Mesta za obilazenje na Lefkadi

Vodopad u Nidriju

Iz grada Nidrija postoji putokaz za vodopad, ide se nekoliko kilometara kolima a onda se put nastavlja peske. U pocetku je to prijatna stazica, da bi se na kraju pretvorilo u pravo planinarenje i free climbing. Zato ponesite adekvatnu obucu. Stazicom se moze do izvesnog mesta, a zatim se preko nekih klizavih stena vukuci se za kanap ugradjen u stenu dolazi do vodopada. Kazu da se urusio i da nije kao sto je bio, ali je i ovaj prizor vrlo lep. Izlet je lep jer se ide kroz sumu, voda sumi na sve strane, sasvim opustajuce.

vodopad1eb8.jpg


vodopad2pz7.jpg


vodopad3dv7.jpg


Manastir Faneromeni

Nalazi se na putu ka Agios Nikitasu na par kilometara od grada Lefkade. Izuzetno lep manastir sa divno uredjenom bastom i mini zoo vrtom. Zatvara se za posetu svakog dana izmedju 14-16 sati, ali se u dvoriste moze uci. Sa donje strane manastira se pruza velicanstven pogled na Agios Ioanis.

fane1wl8.jpg


fane2nz9.jpg


Nekromanteon

Kada se krene putem prema Pargi nailazi se na putokaz za Nekromanteon, svetiliste mrtvih. To je mesto gde su ljudi dolazili posebno pripremljeni (posti se neko vreme) a zatim su silazili u odaje gde su razgovarali sa mrtvima. Ulaznica je 2 evra za odrasle, za decu besplatno.

Aheron

Odmah nakon Nekromanteona se nailazi na putokaz za Aheron izvore, e to je nesto sto zaista vredi posetiti. Tu je majka okupala Ahila drzeci ga za petu. Ide se prema selu Gliki i kad se stigne do drvenog mostica skrene se desno i ide se jos jedno par kilometara putem. Zatim se dolazi do velikog platoa u hladovini, citava suma platana sa restoranom i parkingom. Ide se pored reke stazom a onda dolazi momenat kada morate uci u vodu. Tlo je jako sljunkovito i brzaci su, tako da se mora imati zatvorena obuca, nikako japanke i slicno. Voda je leeedena ali se brzo priviknete. Koracanje kroz ovu vodu i sumu i kanjone je pravi dozivljaj. Na jednom mestu voda je duboka i mora se preplivati jedno 10 m a zatim opet nastavljate sa setnjom. Mi nazalost zbog foto opreme nismo mogli dalje, ali su se ljudi snalazili, nosili su duseke pa su na njima prebacivali stvari, ili su motali stvari u kesu pa drzali kesu na glavi, neko je poneo i gumeni camcic....Svakako treba poneti i garderobu da se presvucete kad izadjete iz te ledene vode. Izuzetno lep izlet i toplo ga preporucujem.
Kada krenete kolima dalje prodjite kroz selo Gliki i nadjite putokaz gde se desno skrece za Souli ili tako nesto. Tada se serpentinama penjete na vrh brda odakle je nestvaran pogled na Aheron. Vredno truda u svakom slucaju.

ahe1fe8.jpg


ahe2pj3.jpg


ahe3aw3.jpg


ahe4us5.jpg


Parga
E sad o Pargi je dosta pisano, jako lep saren gradic, atipican za Grcku, presladak, sto bi Dragan rekao kocka secera, a ja bih dodala ma prava puslica. Ima 3 plaze, mesto je vrlo strmo, ono sto mi se nije dopalo to je velika guzva na plazama (valjda smo se razmazili na Lefkadi). Zbog toga smo se kupali na Lihnos plazi koja je veca i nije bila takva guzva.

parga1us8.jpg


parga2dk4.jpg


valtosck2.jpg


lihnoscv2.jpg



Ali Pasina tvrdjava

Iz Parge se putem stize do Ali Pasine tvrdjave na brdu, putuje se oko 5 km . Do ove tvrdjave vozi i vozic. Pogled sa nje na Pargu...mislim da slike govore sve. Takodje se prolazi kroz simpaticno mesto Anthousa sa lepim tavernicama u hladu.

alipasafd1.jpg


Preveza i okolina

U okolini Preveze se nalazi Nicopolis kompleks, jako lepo uredjeni kafici sa bazenima, lepim dvoristem sa puno zelenila, ozidano kao mala tvrdjava...sa svojom plazom. Sve deluje jako zapusteno i nismo uspeli da saznamo da li se ulaz naplacuje ili ne, devojka sedi na ulazu pored fiskalne kase ali engleski niko ni da bekne. Nekako deluje zalosno da propada nesto u sta je neko ulozio prilicno truda.

Monolithi kamp i plaza

Pored Nicopolisa se nalazi ovaj kamp i plaza i prilicno su poseceni od strane domacih Grka, nije lose ali Lefkas je ipak Lefkas.

monoqy6.jpg



Prodavnice i snabdevanje

Lefkada vazi za jeftiniju destinaciju od Kefalonije i Parge, dobro je snabdevena. Na izlazu iz grada Lefkade prema Nidriju se nalazi Lidl koji je zaista povoljan, cak u nekim stvarima dosta povoljniji od Beograda. Svi Grci i stranci se tamo snabdevaju. Pakovanje najjeftinije vode je 1 evro npr. Tako da za ljude u apartmanima zaista nije problem nabavka. Takodje postoje i Dia i Champion i gomila drugih manjih supermarketa.

I za kraj

Na kraju bih rekla ono najvaznije: za koga jeste i za koga nije Lefkada.
Lefkada NIJE za porodice sa malom decom (izuzetak su roditelji avanturisti koji u ranac na ledja stave jedno dete, u ranac na grudi drugo dete, a u ruke “plazne mobilarije”, pa onda niz one stepenike – vidjali ih medju strancima)
Lefkada NIJE za starije ljude – penzionere (opet iskljucujem avanturiste i medju njima)
Lefkada NIJE za mlade zeljne ludila po diskotekama i burnog nocnog zivota
Lefkada NIJE za nervozne ljude koji stalno negde jure 200 km/h
Lefkada NIJE za ljude kojima se letovanje svodi na hotel-plaza varijantu
Lefkad NIJE za ljude koji ne vole da voze ili pak nisu iskusni vozaci

Ali zato

Lefkada definitivno JESTE za sve ljubitelje prave prirode, divnih predela, avanturiste kojima ne smeta da se ceo dan vozikaju po serpentinama (ima jako puno kampera), za ljude koji su siti letovanja u raznim Paralijama gde svi sede jedni drugima na glavi, gde je voda puna trave, gde se preseli cela Srbija za vreme leta......jednostavno za ljude koji zele nesto sasvim drugacije. A to se na Lefkadi sasvim sigurno dobija! :lol:
 
Prekjuce sam bio u Lefkadi. Sve je tako kao sto kaze putnica. Nisam sve pregledao, nemam vremena al kad dodjem u Bgd onda cu onako polagano, opusteno. Video sam samo 2 kola sa nasim Srpskim tablicama i to 2 kola LE. I usput sam video jedan Audi BG tablice mada mi sestra kaze da je to nas neki koji tu zivi jer ga je vidjala i zimi. Putnice, svaka ti cast. Objavicu i ja slike kad dodjem kuci za 12 dana. Pozdrav i srecno !
 
Putnici sve pohvale. Prosle godine sam posetio vecinu mesta koje ste opisali. Letovao sam u Pargi (putovao kolima), ali me najvise fascinirala Lefkada. U avgustu ponavljam proslogodisnji dozivljaj, a Vas putopis je potrosio moje strpljenje. Jos jedanput svaka cast u ime svih onih kojima letovanje jeste i obilazenje interesantih prirodnih i istorijskih destinacija.
 
SVAKA CAST !!! PREVAZISLA SI SAMU SEBE I SVE NAS !!! JOS NIKO NIJE POSTAVIO NA FORUM OVAKO ISCRPAN IZVESTAJ !!!

ODUSEVILA SI ME (MADA, NISTA MANJE OD TEBE NISAM NI OCEKIVALA) !!!


Upravo je ovo ono sto bih zaista zelela da radim do kraja zivota, kad bih samo mogla da promenim struku!

Takodje. O tome mislim svakog dana i kazem samoj sebi: "Sto se bre nisi rodila kao cerka vlasnika "Kontikija", pa da sa njim onako "lunjas" po svetu i pravis one divne emisije."
Pisanje putopisa, fotografisanje ili snimanje kamerom novih destinacija, savetovanje ljudi... ne bih dozivljavala kao posao, vec kao cisto uzivanje.
 
Sticajem okolnosti na jednom letovanju sam upoznala Slobu Micica i njegovu cerku. Verovala ili ne devojka je studirala fakultet srodan mom i nisam primetila kod nje neku maniju za putovanjima!

Nisam ni mislila da bih bila kao ona. I sama vidim da se doticna u tim njegovim reportazama nikada ne pojavljuje. Samo sam figurativno rekla, da sam cerka tako nekog lika i da mi se pruzi prilika da putujem, snimam, istrazujem, savetujem, kako bih rado to cinila. A eto, nju koja takvu priliku ima "na dlanu", to, izgleda, uopste ne zanima. Takav je zivot.
 
Nocenje u Metsovu je bilo 40e za trokrevetnu sobu sa kupatilom, TV, friziderom.

Sto se septembra tice, zaista ne znam za vreme. Jonsko more ume da bude hladnije, ali kako se klima menja ne mora nista da znaci, mozda bude i toplo. To je ipak nekako u domenu srece.
Sto se tice kilometraze od Nidrija, ne znam tacno jer mi karta nije pri ruci, ali kilometraza ti ne znaci puno, jer se nekad 20 km prelazi za 1h zbog serpentina. Znaci nama je od Lefkade do Porto Kacikija koja je najjuznija na zapadnoj strani, trebalo oko 1h 15 min. Ako ides iz Nidrija dodaj jos 20 min. Bolje je iz Nidrija ici preko Lefkade nego preko Karije, zato sto su manji usponi. To je reper za najdallju plazu, sve ostale su blize, znaci za Pefkuliu ti treba 30-35 min...ostale plaze su tu izmedju.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top