Ima li smisla vezbati ovako?

Poruka
4.413
Elem, trebalo bi da smrsan nekih 5 kg i da se zategnem. Unosim oko 1000 kalorija dnevno ali sad hocu i malo fizicki da se aktiviram. Ali nikako ne mogu da uhvatim 45 minuta vremena za to, uglavnom zato sto il zvoni telefon svaki cas, il mi je neko na vratima, il ukucanima nesto treba...A ne odgovara mi da prekidam svaki cas. Zato me zanima da li bi imalo efekta kada bih recimo radila vezbe 3 puta na dan po 15 minuta. Ne mislim da radim nesto extra tesko i komplikovano, znaci cisto trbusnjake, malo vezbe za noge, ruke, u kucnoj varijanti. Znaci 15 minuta radim razne vrste trbusnjaka, pa kad znam da cu bili slobodna posle par sati 15 minuta radim ruke, pa kasnije opet 15 minuta noge. Tako nesto sam mislila.
Sta mislite o tome?
 
Ljudi, ovako kako sam navela je trenutno jedino moguce. I ne znaci mi nista odgovor "svaki trening je bolji od netreniranja"... Rekla sam vam koji su mi ciljevi, i pitam vas sta mislite da li cu uspeti da se zategnem tako ili je potrebno kontinuirano se znojiti 45 minuta da bi doslo do rezultata?
 
naravno da ima razlike.
efekat ces imati tek ako imas preko 20min kontinuiranog rada.
metabolicki procesi u telu prvo koriste rezerve secera, a tek posle petnaestak min pocinju da trose masti.

jako je bitan i intenzitet rada tokom treninga.

da bi imala ocekivani rezultat moras otkucaje svog srca da odrzavas u odredjenoj zoni tokom fizicke aktivnosti.
 
ovo sto su Boris i Dive naveli nije tacno, prvo spora aktivnost koristi vise masti kao izvor energije to je tacno ali isto tako koriste se i seceri, takodje da se tek posle 15 minuta pocinju koristiti tj. trose masti nije tacno jel svi izvori se konstantno koriste, samo je razlika da se nekada vise koriste masti, a nekada seceri.

Moj savet je da probas pa videces rezultate, a i ako budes radila probaj da je jedan trening malo intezivniji, da ti puls bude vise od 130, a i vise, a drugi laksi.
 
ja mislim da ti ne citas, fino sam rekao da puls bude vise od 130, znaci da trening treba da bude intezivniji.

To sto ti mislis da se mrsavljenje (gubitak masti) desava samo pri laganom treningu pri kojem je puls max. 120 otkucaja u minuti, ne znaci da je tacno.
Trening tog tipa je dosao iz bodi bildinga zajedno sa deljenjem tela po misicnim grupama.

Znaci da sumiram ako hoces da se zategnes ili smrsas moj savet je da ti trening bude intezivniji!
 
Hvala svima na odgovorima iako priznajem da nisam sve razumela, prvenstveno to o aerobnim i anaerobnim zonama:-)
U nekim stvarima me neki nisu dobro razumeli. Znam i sama da je trcanje najbolji sagorevac kalorija, ali NE MOGU trenutno da trcim. Ovo sto sam napisala je trenutno JEDINO vezbanje koje mogu sebi da priustim. Nema potrebe da mi predlazete druge nacine vezbanja. I da, ja cu smrsati dijetom, a vezbama zelim da se zategnem. Znaci ne vezbam da bih smrsala nego da bih se zategla. I ako je bitno, imam 20 godina.
Nisam vas razumela, kako da odrzavam otkucaje srca tokom vezbanja? Nemam cime da merim puls.
 
ja pokusavam da pricam sto jednostavnije da bi me shvatili oni koji nemaju znanje strucnih termina.
Puls mozes da izmeris posle svake vezbe, meris 6 sekundi i koliko izmeris pomnozis sa 10, npr. ako za 6 sekundi izbrojis 14 otkucaja srca onda ti je puls 140. Puls uvek mozes naci na vratu ili na ruci pored zgloba sake.
 
mali37:
ja mislim da ti ne citas, fino sam rekao da puls bude vise od 130, znaci da trening treba da bude intezivniji.

To sto ti mislis da se mrsavljenje (gubitak masti) desava samo pri laganom treningu pri kojem je puls max. 120 otkucaja u minuti, ne znaci da je tacno.
Trening tog tipa je dosao iz bodi bildinga zajedno sa deljenjem tela po misicnim grupama.

Znaci da sumiram ako hoces da se zategnes ili smrsas moj savet je da ti trening bude intezivniji!


ne znam gde si ti u mojim recenicama procitao da zastupam teoriju o treningu sa 120 bpm?

ovo sto si napisao samo potvrdjuje tvoje neznanje iz oblati fitnesa.

ljudi ako hocete vezbanje sa efektom - obratite se strucnim licima.
investirajte u jednu mesecnu clanarinu i odradite svoje treninge pod nadzorom strucnih lica.posle toga vezbajte sami u svojim kucama, ali ce te znati kako pravilno da dozirate svoj trening i dodjete do cilja.

dijeta ne garantuje skidanje masnog tkiva. posle iste lako moze da se desi da je procenat masnog tkiva tek neznatno smanjen, a da je razgradjeno misicno.
ne igrajte se svojim zdravljem!
 
@_Look_Of_Expectancy_
Unosis 1000 kalorija dnevno? Nekako mi se da se bas energetski slabo jranis, ali ajde to zavisi od milion faktora... nego eto samo kao konstatacija. Ako vec ne mozes da stignes da radis 45min dnevno, onda treniraj pod uslovima koji su ti "nametnuti", dakle 3*15min, u tom slucaju bih ti ja preporucio aerobni trening (ali aerobni trening koji se ogleda pulsnom reakcijom 136-160o/min kod zena, dakle to bi trebalo da bude trening srednjeg intenziteta). Po mom misljenju je to najoptimalnije za tvoje uslove treniranja, veca pulsna reakcija (i perlazak u aerobno-anaerobnu zonu treninga) ti ne bi odgovarala jer bi to predstavljalo "sokove" za organizam, iz prostog razloga sto bi za 15min trebala i da uvedes i da izvedes organizam iz treninga, i plus da treniras, a to se ne moze postici. Opet ako bi trenirala u aerobnoj zoni sa manjom pulsnom reakcijom, jednostavno tih 15min ne bi bila dovoljna duzina trajanja treninga.

Zona treninga sa pulsnom reakcijom od 130o/min i jeste aerobna zona treninga!

@dive
Zivo me zanima, ti bi rekreativcu merio/la potrosnju kiseonika?


Vidim da ima zabuna oko toga koja zona treninga je pracena kojom pulsnom reakcijom, pa cu se potruditi da to otkucam:

Maximalni intezitet (anaerobni trening - kreatin fosfat); M(preko 200) Z(preko 200)
Submax. intenzitet (anaerobni trening - glikoliticki); M(176-200) Z(181-200)
Veliki intentzitet (aerobno-anaerobni); M(156-175) Z(161-180)
Srednji intenzitet (aerobni procesi); M(131-155) Z(136-160)
Mali intenzitet (aerobni procesi); M(do 130) Z(do 135)



@mali37
Zivo me zanima odakle ti informacija da je trening aerobnog tipa dosao iz bodibildinga???
Posto to nije tacno.


@_Look_Of_Expectancy_
Sto se tice merenja pulsa za vreme treninga, ja bih ti preporucio da puls meris 10sec, dakle tri prsta na vratnu arteriju i meris 10 sekundi, rezultat koji dobijes pomnozis sa 6, i eto srcane pulsne reakcije, odnosno broja otkucaja u minuti. Zasto ja ne preporucujem da se puls meri 6sec, kako je to mali37 preporucio, ako puls meris 6sec, i promasis samo za jedan otkucaj i x10, ti si napravila veliki promasaj, i to ti moze pokazati potpuno pogresno intenzitet treninga, opet ako puls meris duze od 10sec, (npr. 20, 30), odmah nakon vezbe puls krece da opada (da se vraca u normalu) tako da otkucaji polako slabe sto duze cekas (u ovom slucaju meris) tako da ti to opet moze dati pogresnu sliku o intenzitetu treninga. A da inace je puls jedan od pokazatelja intenziteta treninga.



Eto ja rekoh svoje misljenje, i nadam se da sam pomogao. A da, da me ne bi prozivali, srcani otkucaji i intenzitet treninga (koje sam gore navodio) su uzeti kao prosek.
 
@mali37
Zivo me zanima odakle ti informacija da je trening aerobnog tipa dosao iz bodibildinga???
Posto to nije tacno.

Dosao je iz bodi bildinga isto kao i trening sistem koji rekreativci sve vise koriste, dok bodi bilding nije postao popularan niko nije razmisljao o laganom i umerenom treningu sa pojavom i popularizacijom istog svi su odjednom poceli da trce lagano i da skidaju kile.

Sto se tice 6 ili 10 sekundi merenje pulsa, sta ako meri 10 sekundi i promasi za 1, koja je razlika onda ili je nema, ajde nemoj da pricas svoja misljenja, koriste se i 6 i 10 sekundia, a koristices ono sto ti vise odgovara.

Dive, ja sebe ne smatram za strucnjak iz oblasti fitnessa, ja sam neko ko ima jos mnogo da uci, ali isto tako znam da rekreativcima nisu potreni ni aerobni pragovi ni maximalni potrosak kiseonika ni mnogo drugih stvari koje mere fizioloske sposobnosti, rekreativcima pa i sportistima je bitnije da se zna njihova fizicka spobnost.
Trudis se da nesto kazes ali nista konkretno sve nesto ti nemas pojma ti nisi svesan koliko ne znas itd. ajde objasni nesto konkretno i dokazi da to sto ja pricam nema veze sa zivotom.
 
@mali37
Izgleda da nisi dobro procitao moje pitanje, ne bih da dalje sirimo filozofiju,
posto ja nekako sticem utisak da je poenta tvojih postova samo da opovrgnu tudje, a izgleda
da ni sam nisi svestan sta pises. Elem da ponovim pitanje "ODAKLE ti informacija, da navedeni tip
treninga potice iz bodi bildinga???" Dakle zanima me IZVOR te informacije, jer pretpostavljam
da si negde procitao, cuo ili slicno... ili je mozda to tvoj zakljucak. Pitam iz razloga jer je
konstatacija netacna. Ili pak mesas "nastanak" odredjenog tipa trenigna, sa popularizacijom.

Dalje, prilikom merenja pulsa 10sec, ako promasi za 1 dobija ukupnui promasaj za 6 otkucaja, za sta su mnogo
vece sanse da se ostane u zoni treninga koji je predvidjen!!! Promasaj od 10otkucaja te najverovatnije
vodi u drugu zonu treninga.

E sad, ovo se ne odnosi na mene, ali stvarno moram da prokomentarisem,
citiram "rekreativcima nisu potreni ni aerobni pragovi ni maximalni potrosak kiseonika
ni mnogo drugih stvari koje mere fizioloske sposobnosti, rekreativcima pa i
sportistima je bitnije da se zna njihova fizicka spobnost." Moje misljenje je da ti
nekad stvarno ne znas sta pises, nemoj da se ljutis, ali ne mogu da to ne kazem, ti u jednoj
recenici kazes dve potpuno razlicite stvari, koje se medjusobno ponistavaju. Ako imamo na umu sportiste,
iz recenice bi se zakljucilo da im nisu bitne fizioloske sposobnosti (tj. da su mnogo manje bitne
nego fizicke, sto ti direktno kazes), pa mene zanima sad kako ti meris izdrzljivost?
I zar ta fizicka sposobnost ne zavisi upravo od fizioloskih mehanizama?! Dao sam ovaj najopipljiviji primer,
ako treba ima ih jos mali milion.
 
odmah da razjasnimo stvari, ja pokusavam sto slikovitije da objasnim devojci koja je pitala kako da se zategne, sad ako ja pocnem da pisem strucne termine i pravim se vazan ona nece shvatiti sta ja pricam.

Ja nigde nisam rekao da su bodi bilderi izmislili taj tip treninga vec da je popularizovan od njih, tj. dosao je medju rekreativce zahvaljujuci bodi bilderima.

Sad o pulsu, razlika od 4 otkucaja menja zonu?, a sta ako se ne zna tacna zona, tj. ako taj prosek ne odgovara odredjenoj osobi?, sta onda?


Nisam rekao da im ne treba fizioloska sposobnost vec testiranja.
Citajuci literaturu poceo sam da zastupam misljenje koje propagiraju Mike Boyle, Mark Vestergen i mnogi drugi vrhunski treneri, a to je da je vaznije fizicko testiranje (performance based) od fizioloskog.
Fiziolosko testiranje nam govori sta sportista moze da uradi, a ne sta ce uraditi, jel je takodje bitan i psiholoski, mentalni aspekt, dok fizicko (performance based) daje jasniju sliku kako ce sportista reagovati u realnoj situaciji.
Ja ne govorim da se ne trebaju koristiti fizioloska testiranja ali ne treba da im se daje primat.

Takodje na kraju, to sto ti mislis o meni zadrzi za sebe, jel me uopste ne interesuje i to kakv ti utisak stices.
Moje javljanje na ovaj forum nije sa ciljem isticanja mene, moje javljanje je ovde da dam savet ako ga neko zatrazi i ako ga uvazi, OK, a oko ne sta da se radi ne mogu da budu svi istomisljenici!!!
 
mali37:
ovo sto su Boris i Dive naveli nije tacno, prvo spora aktivnost koristi vise masti kao izvor energije to je tacno ali isto tako koriste se i seceri

Fizicka aktivnost koja zateva nizi broj otkucaja srca po minuti samo PROCENTUALNO koristi vise masti U ODNOSU na zalihe secera(glikogen).


odakle ti mali37 ideja da nekome preporucujes puls od 130bpm kao optimalnu aerobnu zonu, a pri tom nemas nikakve podatke o toj osobi - potrosnja kiseonika, godine..?

"Optimalna aerobna zona" je GLUPOST ! kao sto sam vec rekao "spora" aktivnost ce samo procentualno sagoreti vise masti u odnosu na secere ali KOLICINA upotrebljenih kalorija koje dolaze od zaliha masti je mnogo veca kada se rade treninzi sa visoko intenzivnim intervalima -- HIIT.
 
mali37:
Dosao je iz bodi bildinga isto kao i trening sistem koji rekreativci sve vise koriste, dok bodi bilding nije postao popularan niko nije razmisljao o laganom i umerenom treningu sa pojavom i popularizacijom istog svi su odjednom poceli da trce lagano i da skidaju kile.

Mali37, to je filozofija iz 70-ih. Mnogo istrazivanja je pokazalo da mit o aerobnoj zoni nije ni priblizno efikasan kao sto se ranije mislilo.
 
UrosWasHere:
Nije. HIIT je najbolji sagorevac

Po tebi. Mnogo jednostavnije je trcanje. I zenama (pogotovo ovoj sto je otvorila ovu temu) pre bih preporucio trcanje nego tvoj "HIIT" od nekog Super Mister Olimpije (koji je u svojoj mladosti koristio Mega blastere sa anabolickim enzimima iz Nemacke).
I bio sam u pravu kad sam rekao da je trcanje najbolji sagorevac.

Inace, ne mogu da poverujem sta uciniste od teme. Trening nikad ne treba da je tako komplikovan na nacinu kojim ga prikazujete. Previse sranja ako mene pitate.
Koliko oktucaja treba da ima srce, koliko kalorija sve su to sranja, SRANJA.

Poznate su mi te price kao; "Danas cu da unesem 1100 kalorija, plus 30mg vitamina C, plus 100mg Kalcijuma, 50mg Magnezijuma" Inace ako niste primetili, da je uzaludno brojanje kalorija, vitamina, minerala. Zasto?

Zato sto nikad necete znati koliko je organizam absorbovao toga. Koliko je iskoristio to sto ste uneli u sebe.

Detalji tehnicki uopste nisu bitni, ne treba se bakcati time (po mom misljenju)
Ljudi su hiljadama godina ziveli bez znanja nutricija, proteina, minerala, kalorija.. itd.

Jednostavno uzmi i idi na bazen ili se reaktiviraj i podrzi to sa vise voca. Jednostavno gledaj da uneses vise nutricija i minerala, enzima da bi se bolje odmorila i oporavila.

Svakako, ne vredi se raspravljati o nekim stvarima (pogotovo preko interneta) pogotovo o treninzima (jer sto njih imaju drugacije misljenje) i pogotovo jer nas ne placaju da radimo ovo.

Ko zna sta ce biti na kraju ovog, svaki korisnik koji ima velik ego ce postovati svoje odgovore suprotno od ostalog. I na kraju, mogu se kladiti da ta sto je otvorila ovu temu nece uraditi nijedan trening.
 

Back
Top