Шта мислите о завештању органа?

Мислим да је то више политичко и национално питање него здравствено.Колико људи уопште знају о томе и шта их спречава да ураде картице и можда потенцијално спасе нечији живот.Колико људи у опште даје крва камоли органе?
 
darkoje:
Данас сам завештала своје органе па ме интересује ваше мишљење о томе.Да ли је то добро дело или карта за чудновату смрт.
О томе си требала да размишљаш пре завештања. Свака ти част, то је једно хумано дело, али чини ми се да та хуманост недостаје многим нашим лекарима. У земљи где сваки дан слушамо о гадаријама које праве лекари, не размишљам о било каквом завештању органа.
 
darkoje:
Moje pitanje ne predstavlj mojje licno misljenje vec samo jedan od mogucih odgovora

Cela moja porodica i ja, naravno vec cetiri godine imamo donatorske kartice. Na prvi poziv tda javilismo se na VMA gde smo evidentiani posle poppunjavanja obrazaca.
Donatorstvo je stvar licnog ubedjenja, zivotnog stava i opredeljenja. Volela bih da nas je vise, jer mene licno sama pomisao na to da posle svoje smtri eventualno mogu da spasim neciji zivot, ispinjava neopisivom srecom i zadovoljstvom. Raduje me sad vec saznanje, da nisam zivela uzalud, i da ce neko - zahvaljlujuci meni ZIVETI dalje. :-D :-D
 
Shinoda:
tema, ko porucena! ;)
Vec duze vremena zelim zavestati organe, ali ne znam kome da se obratim tj. kako to da uradim!
Dajem krv redovno, ali hocu i ovo da uradim :D
Molim vas za info...
Najjednostavnije je da pozoves centralu VMA i zatrazis da te povezu , mislim sa nefrologijom ili na centrali znaju, kakda kazes sta te interesuje. tad ce ti se javiti neko ko je zaduzen da uzme smo tvoje ime i adresu na koju ti salju formulare koje popunis i vratis njima. Vrlojednostavno, vratis im postom i dobijes donatorsku karticu.
Lepo je sto si ovako odlucila, jer je, po meni to divan i human gest, ni malo svojstven mnogim ljudima. ZNas, ko je celog zivota bio sebican - ostaje takav i kada umre!A ko je u zivotu davao , saosecao sa ljudskom patnjom i delio, razmislja kao mi. :-D Pozdrav LilyL.
 
Davao sam krv, tako da se ne bi svrstao u sebicne. Ipak nemam nameru da zavestam svoje organe, iako smatram da u slucaju da postanem braindead treba da posluze nekome.
Ali plasi me onaj deo koji si navela, karta za cudnovatu smrt. Ne zelim ni teorijski da dozvolim da me neki ljudi koji su u mogucnosti to da urade nadju kao pogodnog u nekoj bazi podataka, i "kliknu" (Soprano's) jer je nekome potrebno novo srce.
Reci cu mojim prijateljima da bih zeleo to i to je za mene dovoljno.
 
_guru_:
Davao sam krv, tako da se ne bi svrstao u sebicne. Ipak nemam nameru da zavestam svoje organe, iako smatram da u slucaju da postanem braindead treba da posluze nekome.
Ali plasi me onaj deo koji si navela, karta za cudnovatu smrt. Ne zelim ni teorijski da dozvolim da me neki ljudi koji su u mogucnosti to da urade nadju kao pogodnog u nekoj bazi podataka, i "kliknu" (Soprano's) jer je nekome potrebno novo srce.
Reci cu mojim prijateljima da bih zeleo to i to je za mene dovoljno.



Tačno, vidiš nisam o tome razmišljao, postoji mogućnost zloupotrebe. U aferi nestalih beba od kojih su neke završile na sudu (afere) i gde je dokazano da bebe nisu umrle na porodjaju, nego da su nestale, pretpostavlja se da otete zbog organa.

Zamisli to, kakav užas.
 
u principu smatram da je donacija organa jako plemenito delo.
ipak,poznajuci nase zdravstvo,i kako imam dosta iskustva sa bolnicama na tako nesto u ovoj zemlji uopste nisam spremna.uopste ne sumnjam da bi se mogao naci neki korumpirani i potplaceni doktor,da ´slucajno' uradi nesto i da npr zrtva saobracajne nesrece postane u jednom trenutku dzak pun organa.ipak nadam se da je takvih sve manje....
dakle,ko ima hrabrosti odlicno,ali ja se u zdravstvo usrbiji ne uzdam,dosta sam bia po bolnicama i kako iskustva nisu najsjajnija,licno ne bih se usudila da uradim tako nesto.
 
_guru_:
Reci cu mojim prijateljima da bih zeleo to i to je za mene dovoljno.
И ја сам за ову варијанту. Да нико не би пао у искушење да ме (ако је у могућности) пошаље на онај свет ''пре рока''. А што се тиче повластица (партиципација и сл.) могу и без тога. Мада, ако ова медицинска банда једног дана заврши на робији размислићу и о тој донацији.
 
lilyl:
Najjednostavnije je da pozoves centralu VMA i zatrazis da te povezu , mislim sa nefrologijom ili na centrali znaju, kakda kazes sta te interesuje. tad ce ti se javiti neko ko je zaduzen da uzme smo tvoje ime i adresu na koju ti salju formulare koje popunis i vratis njima. Vrlojednostavno, vratis im postom i dobijes donatorsku karticu.
Lepo je sto si ovako odlucila, jer je, po meni to divan i human gest, ni malo svojstven mnogim ljudima. ZNas, ko je celog zivota bio sebican - ostaje takav i kada umre!A ko je u zivotu davao , saosecao sa ljudskom patnjom i delio, razmislja kao mi. :-D Pozdrav LilyL.
Heh, ODLUCIO, hvala lepo! :D
Hvala svima na informacijama! ;)
 
Мислим да је једна од највећих препрека то што се људи боје да их неће неко'''сачекати у мраку''.Ја сам разговарала са докторима и они су ми рекли да је јако тешко изводљиво да се догоди да некога намерно убију због органа.Јер,по њиховим речима може се десити да неко ко је погођен метком или у удесу има сачуване органе ,т. ј.није још клинички мртав а може се десити да у истој ситуацији други човек премине на лицу места и тада су његови органи буквално не употребљиви и ако он можда има донаторску картицу.Не могу се органи узимати са свакога мртваца ,Дијабетичари,људи који имају рак или психијатриски болесници не могу бити донатори.Извињавам се ако нисам баш нај боље објаснила ,ја нисам медицински радник ја сам само особа која је хтела да разбије предрасуде.
 
darkoje:
Мислим да је једна од највећих препрека то што се људи боје да их неће неко'''сачекати у мраку''.Ја сам разговарала са докторима и они су ми рекли да је јако тешко изводљиво да се догоди да некога намерно убију због органа.Јер,по њиховим речима може се десити да неко ко је погођен метком или у удесу има сачуване органе ,т. ј.није још клинички мртав а може се десити да у истој ситуацији други човек премине на лицу места и тада су његови органи буквално не употребљиви и ако он можда има донаторску картицу.Не могу се органи узимати са свакога мртваца ,Дијабетичари,људи који имају рак или психијатриски болесници не могу бити донатори.Извињавам се ако нисам баш нај боље објаснила ,ја нисам медицински радник ја сам само особа која је хтела да разбије предрасуде.
Нисам ни мислио да ће неко у мраку да ме вреба. Ево један сликовити пример. Не дај Боже неко доживи саобраћајку, живот му је у питању. Грамзиви лекар провери у бази података да ли је повређени донатор органа, и повређени одједном подлеже повредама.
 

Back
Top