Pdv na prvi stan....
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Pdv na prvi stan....

Primećen član
    Učlanjen
    03.07.2007.
    Tekstova u blogu
    10
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Pdv na prvi stan....

Cvetković potpisao je pravilnik o ukidanju poreza na kupovinu prvog stana u kome se tačno navodi šta je potrebno od dokumentacije da bi neko stekao pravo na oslobađanje od plaćanja PDV.

Zakon ukida porez od 2,5 odsto za kupovinu prvog stana od prethodnog vlasnika, odnosno u staroj zgradi, dok će osam odsto PDV vlasnicima prvog stana u novogradnji država kasnije refundirati. Naime, investitori koji prave zgradu sa više stanova plaćaju PDV od osam odsto državi prilikom gradnje zgrade, ali u taj PDV ugrađuju cenu novih stanova, zbog čega će vlasnicima novih stanova, kojima je to ujedno i prvi stan, država refundirati PDV. Takođe, po novom zakonu, ukoliko neko kupi stan u novogradnji, bez obzira na to da li mu je to prvi, drugi ili deseti stan, potpuno se oslobađa poreza od 2,5 odsto.
    Međutim, ukoliko mu je to drugi stan, ne može mu se naknadno refundirati PDV od osam odsto.
    U praksi to znači da na potpuno ukidanje poreza imaju pravo samci koji kupuju stan do 40 kvadrata, a za svaki kvadrat preko plaćaju porez od 2,5 odsto ukoliko je reč o već korišćenom stanu. Na primer, ukoliko neko kupi stan u staroj zgradi od 42 kvadrata po ceni od 42.000 evra, platiće porez na dve hiljade evra, koji iznosi 50 evra. Takođe, ukoliko je reč o novom stanu, ukida se PDV od osam odsto na 40 kvadrata, pa tako ukoliko je stan od 40 kvadrata koštao 40.000 evra i kupac stana toliko platio investitoru, država kupcu mora da refundira 3.200 evra. Dodatna pogodnost je i u tome što ako je u pitanju prvi stan, državi ne mora da plati porez od 2,5 odsto.
    Prema zakonu, ukoliko bračni par kupuje stan, pravo na oslobađanje poreza imaju do 40 kvadrata plus 15 kvadrata po još jednom članu porodice. To znači da dvočlana porodica može da kupi prvi stan bez poreza do 55 kvadrata, tročlana do 70, a četvoročlana do 85 kvadrata.

Dokumenta potrebna za ukidanje PDV na stan do 40 kvadrata:
    1. Izvod iz matične knjige rođenih
    2. Uverenje o državljanstvu
    3. Dokaz o prebivalištu (overena fotokopija lične karte ili potvrda o prebivalištu)
    4. Overena kopija o kupoprodaji stana
    5. Račun ili drugi dokument
    koji služi kao račun o kupoprodaji stana u kojem je iskazan PDV
    6. Dokaz da je ugovorena cena stana sa PDV u potpunosti isplaćena
    7. Overena izjava kupca stana da stan kupuje prvi put
    Ako kupac prvog stana zahteva refundaciju po članu svoje porodice, odnosno za još 15 kvadrata po članu porodice, onda su mu potrebna još dva dokumenta:
    1. Dokument kojim se potvrđuje da je fizičko lice po kome se odobrava refundacija PDV član porodice (za supružnike venčani list, za decu izvod iz matične knjige rođenih)
    2. Dokaz o prebivalištu člana porodičnog domaćinstva (overena fotokopija lične karte ili potvrda o prebivalištu)

Važi samo za kupovinu od 9. jula
    Mnogi građani ovih dana pitaju se šta je sa onima koji su pre 9. jula kupili stan a porez još nisu platili. Objašnjenje u Poreskoj upravi jeste da pravo na oslobođenje poreza imaju samo oni kupci koji su kupoprodajni ugovor overili upravo 9. jula ili kasnije. Svi koji su kupoprodajni ugovor overili pre 9. jula moraće da plate porez na kupovinu stana od 2,5 odsto, bez obzira na to da li je prvi stan.

Početnik
    Učlanjen
    28.05.2007.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Pdv na prvi stan....

Mene interesuje da li to vazi za stambene kredite uopšte? Recimo za podizanje kredita za kucu? Kakva je situacija sa tim?

Primećen član
    Učlanjen
    03.07.2007.
    Tekstova u blogu
    10
    Reputaciona moć
    0

Ako sam gradis kucu nemas povracaj PDV-a.Ako kupis kucu onda imas iste pogodnosti kao i kupci stanova.

Nov član
    Učlanjen
    12.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Kupio sam stan preko skupstine grada po konkursu 1000 neprofitnih stanova na kredit sa otplatom od 20 godina. Posto mi je prvi stan zanima me da li imam prava na povracaj PDV-a s'obzirom da za povracaj PDV-a traze izmedju ostalog i potvrdu o celokupnoj otplati stana i PDV-a... Hvala...

Iskusan S_K_V_O (avatar)
    Učlanjen
    01.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    114

pa pretpostavljam da je tim kreditom stan već u celosti plaćen, a to što ćeš ti a ga vraćaš onome ko je ti ga je dao 20 godina druga je stvar. tako to obično ide.

Buduća legenda Милица (avatar)
    Učlanjen
    16.11.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1052

Citat Original postavio Milovan336 Pogledaj poruku
    Kupio sam stan preko skupstine grada po konkursu 1000 neprofitnih stanova na kredit sa otplatom od 20 godina. Posto mi je prvi stan zanima me da li imam prava na povracaj PDV-a s'obzirom da za povracaj PDV-a traze izmedju ostalog i potvrdu o celokupnoj otplati stana i PDV-a... Hvala...
    1. услов, да је уговор о куповини закључен после ступања на снагу закона о ослобађању од пореза код куповине 1. стана (негде беше средина 2007.)

2. услов, да је продавац обвезник ПДВ-а и да изда ПДВ фактуру или да у уговору пише која је нето цена, а колико је пдв.

Nov član
    Učlanjen
    12.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Obavešten Pogledaj poruku
    1. услов, да је уговор о куповини закључен после ступања на снагу закона о ослобађању од пореза код куповине 1. стана (негде беше средина 2007.)

2. услов, да је продавац обвезник ПДВ-а и да изда ПДВ фактуру или да у уговору пише која је нето цена, а колико је пдв.
    Ja kupoprodajni ugovor potpisujem tek polovinom sledece godine (nadam se), a kredit i stan dobijam od skupstine grada. Pa bih to da malo razjasnim.

Početnik
    Učlanjen
    02.06.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat:
    Original postavio Obavešten

Ja kupoprodajni ugovor potpisujem tek polovinom sledece godine (nadam se), a kredit i stan dobijam od skupstine grada. Pa bih to da malo razjasnim.
    Prvi uslov ispunjavas!
    a drugi takodje, dokaz ce biti upravo to sto se njim i trazi a ti ces ga dobiti od grada, posto grad verovatno nece ni da se pojavljuje kao vlasnik tog stana vec ce nekim posebnim aktom izmedju tebe i grada biti definisano to da je grad posrednik.

Nov član
    Učlanjen
    12.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio srecko5 Pogledaj poruku
    Prvi uslov ispunjavas!
    a drugi takodje, dokaz ce biti upravo to sto se njim i trazi a ti ces ga dobiti od grada, posto grad verovatno nece ni da se pojavljuje kao vlasnik tog stana vec ce nekim posebnim aktom izmedju tebe i grada biti definisano to da je grad posrednik.
    Hvala puno.

Nov član
    Učlanjen
    25.12.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Unhappy Re: Pdv na prvi stan....

Imam pitanje u vezi sa povracajem pdv-a na kupovinu prvog stana.Ja sam ugovor o kupovini stana sklopila 31.01.2008.god.i overila ga u sudu.Stan jos uvek nije zavrsen,izvodjac kasni sa radovima,a takodje je ostala jos jedna rata do otplate stana.U medjuvremenu,2009.-e sam se udala i sada zivim sa suprugom.Interesuje me da li imam prava na povracaj pdv-a(pored onih 40m2)na jos 15m2 na ime supruga jer on nema nista u svojoj svojini?U ugovoru sam ja jedini kupac i u njemu sam sa devojackim prezimenom, a sada mi je u licnoj karti prezime supruga.Da li to predstavlja neki problem?
    Bila bih Vam zaista zahvalna na brzom odgovoru.

Nov član
    Učlanjen
    08.07.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pitanje je kako se resavaju pitanja vracanja PDV za novogradnju ako imam u vlasnistvu mali stan od 30 kv a imam troclano domacinstvo. Po nekom pravilu kvadrature po clanu bi trebao imati pravo povracaja na 40 - 30 = 10 kv plus 15 kv. x 2 clana domacinstva.

Nov član
    Učlanjen
    09.11.2017.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Potrebna pomoć. Meni je to dosta komplikovano, ali pokušaću da objasnim.. Pre neki dan naišao sam na stan za koji se mora platiti delimično PDV. Naime, zgrada je početa sa izgradnjom pre nego što su " izmislili " PDV. Tada je investitor plaćao neke dažbine vezano za izgradnju zgrade, da bi onda kada su uveli PDV , njemu obračunali da su te plaćene dažbine u visini 35,54% od visine PDV. Tako da sada on meni traži plaćanje PDV-a u visini od 64,46%. Što znači da na cenu od 50.000e umesto 5000e koliko bi iznosio PDV ja moram da dodam samo 3223e. E, sada mene zanima da li ostvarujem povraćaj PDV-a u punom iznosu, ili samo onoliko koliko sam dao. Nadam se da sam uspeo da objasnim kako stoje stvari....... Unapred zahvalan!

Slične teme

1. uspomene:prvi kisS i prvi put-kad,s kim?
    Autor jelenica-cg u forumu Žene
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 01.09.2007., 15:24
  2. Erotske Price (Prvi, prvi put)
    Autor matrix1899 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 110
    Poslednja poruka: 12.09.2005., 22:15

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku