Tolstoj
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 30

Tema: Tolstoj

Početnik
    Učlanjen
    03.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Tolstoj

Kome se svidja Vaskrsenje? Molim utiske....

Primećen član slayer (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

"Vaskresenje",divna knjiga.Posto volim da citam dok jedem, na moju nesrecu potrefilo se da sam bas stigla do dela sa obdukcijom.A,opste poznata cinjenica je da je Tolstoj neprikosnoven u opisivanju detalja.Bilo je to lose iskustvo.Zanimljivo je da koga god sam pitala da li je procitao tu knjigu dobila sam negativan odgovor.Meni ju je preporucio jedan Rus,nisam se pokajala.U stvari sa Tolstojem i ne mozes da se pokajes.Kako malo pre pomenuh,mozda ti ovo bude jedini komentar,mada se iskreno nadam da nece.
    ..."-mislio je Nehljudov-ziveci u besmislenom uverenju da smo mi gospodari svog zivota,i da nam je on dat radi naseg uzivanja."

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Ево прошло је већ два дана и нико ништа.Стварно сам била у праву што се наше омладине тиче.Можда си требао да започнеш тему о "Господарима прстенова"или о неком западном књижевнику или неке модерне наслове да би неко одговорио. :x :x :x :x :x
    Коме бре треба класика!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :x :x :x [/b][/i]

Obećava
    Učlanjen
    16.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Citat Original postavio slayer
    Ево прошло је већ два дана и нико ништа.Стварно сам била у праву што се наше омладине тиче.Можда си требао да започнеш тему о "Господарима прстенова"или о неком западном књижевнику или неке модерне наслове да би неко одговорио. :x :x :x :x :x
    JA bih rado odgovarao na temu ali nisam procitao delo , potrudicu se pa cemo pricati...

Hajde junaci i junakinje pisite nesto, vidite da na ovom forumu imamo dusu koja sumlja u nas!!!

Početnik
    Učlanjen
    03.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Slayer, ne znam ko si, ali svaka chast na komentaru.... Ovu temu sam i postavio da vidim shta ljudi misle o klasichnoj knjizevnosti i dal uopshte neko misli... OK, pusticemo nesrecnike da razmishljaju o Gospodarima prstenova, trolovima, vilenjacima i slichnim zverovima... :wink:
    Ljudi, Vaskrsenje je jedno od najvecih dela ikad stvorenih, razmislite malo o tome...

Primećen član
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

doticnu knjigu nisam citala...
    inace je tolstoj dobar i volim da ga citam, mada ume malo da me smori...
    sad ce naravno svi da me napadnu kako ja njega ne razumem itd al sta cu kad ume malo i da pretera sa svojim sitnicama

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Citat Original postavio Ernesto_Che
    sad ce naravno svi da me napadnu kako ja njega ne razumem itd al sta cu kad ume malo i da pretera sa svojim sitnicama

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Неће нико да те напада.Слажем се са тобом,мада ја на то гледам мало другачије,прво му се мноооого дивим јер ја не бих била способна да напишем и опишем нешто у тој мери.А и не смара ме јер увек са нестрпљењем очекујем следећу страну.Мислим да сам једна од ретких која је ''Ану Карењину''прочитала за четири дана.

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Citat Original postavio millos_bgd
    Slayer, ne znam ko si, ali svaka chast na komentaru.... Ovu temu sam i postavio da vidim shta ljudi misle o klasichnoj knjizevnosti i dal uopshte neko misli... OK, pusticemo nesrecnike da razmishljaju o Gospodarima prstenova, trolovima, vilenjacima i slichnim zverovima... :wink:
    Ljudi, Vaskrsenje je jedno od najvecih dela ikad stvorenih, razmislite malo o tome...
    Хвала!!! ops: ops: ops: Поздрав!

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

Primećen član
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

Неће нико да те напада.Слажем се са тобом,мада ја на то гледам мало другачије,прво му се мноооого дивим јер ја не бих била способна да напишем и опишем нешто у тој мери.А и не смара ме јер увек са нестрпљењем очекујем следећу страну.Мислим да сам једна од ретких која је ''Ану Карењину''прочитала за четири дана.
    naravno i ja mu se divim, i postujem ga, ali mislim da nije bas nesto...

Iskusan NaraYan (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    150

Podrazumevano

Ne, ne samo rusi :wink:

Poznat divlja-u-srcu (avatar)
    Učlanjen
    16.02.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Evo i ja glasam za TOLSTOJA!Klasika je moje srednje ime!

Početnik
    Učlanjen
    29.06.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio ZimCo
    JA bih rado odgovarao na temu ali nisam procitao delo , potrudicu se pa cemo pricati...

Hajde junaci i junakinje pisite nesto, vidite da na ovom forumu imamo dusu koja sumlja u nas!!!
    Gospodari Rulez 8)

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano

Od Tolstoja sam citao samo Anu Karenjinu pa ne mogu nista da kazem o njegovim drugim delima.Inace nema potrebe da potcenjujete Tolkina.On je takodje veliki umetnik samo razlicit.

Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

[quote="Truman"]Od Tolstoja sam citao samo Anu Karenjinu pa ne mogu nista da kazem o njegovim drugim delima.Inace nema potrebe da potcenjujete Tolkina.On je takodje veliki umetnik samo razlicit.[/quote
    Не подцењујем Толкина,и мислим да му је таленат на завидном нивоу,створити онакав свет,то је уметност.Него ми је жалосно колико људи више воле патуљке,хобите,вилењаке...о класике.Култ господара ме подсећа на култ ратова звезда.Само ми се не допада у филму што су изменили крај.И мислим да је обожавање нечег јако опасно.

Početnik
    Učlanjen
    20.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Milose, svaka cast na izboru!!! "Vaskrsenje" nije jedna od onih knjiga koje se procitaju za jedno popodne i istom brzinom zaborave. Sada bih mogla nadugacko i nasiroko da obrazlazem i dajem neki svoj sud o njoj, ali cu ipak samo reci da OVU KNJIGU JEDNOSTAVNO TREBA PROCITATI! Do sada sam je preporucivala prijateljima, i drago mi je da je mogu preporuciti jos jednom, na ovaj nacin.

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano

Upravo citam Rat i Mir. Tolstoj tu postavlja neka slicna pitanja svojim junacima kao i u Ani Karenjini. Tu pre svega mislim na kneza Andreju i Pjera koji me delimicno podsecaju na jedan od glavnih muskih likova u Ani Karenjini. Neka me neko podseti - kako se zvase onaj sto se bavio imanjem i ziveo na selu u knjizi Ana Karenjina?

Domaćin Dont_Break_The_Oath (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

Nikada mi nece postati jasno zasto razmetljivci i nakaradni odvratni egoisti kao sto je bio Tolstoj uopste i opstaju u istoriji svetske knjizevnosti.
    Pogledajte njegove likove.
    Pogledajte Anu Karenjinu.Zar sve mora da bude toliko nametljivo,toliko gorostasno,toliko da pati od neke velicine,toliko da se polaze na sve VELIKO,da bi to VELIKO zaista i ostalo kao sto je i sam njegov grozni karakter bio.
    Sve najgore o ovoj ruskoj nakazi i nema mesta za njega pored Gogolja i Dostojevskog.

Poznat Neva (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Katjusa Maslova je olicenje zene koja stoicki podnosi zrtvu! Ona je mozda i najbolje pokazala rusku zensku dusu od svih zenskih likova Tolstoja. Njoj je cak posvecena i jedna pesma Bloka. Sa druge strane, fantasticno je pokazana solidarnost svih osudjenika i njihova borba za parce iskrenog i plavog neba!

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano

Daleko do toga da su is vi njegovi likovi egoisti i da pate od velicine. Ne vezuj karakter pisca za njegovo delo. Tu jako gresis.

Poznat Neva (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Citat Original postavio Dont_Break_The_Oath
    Nikada mi nece postati jasno zasto razmetljivci i nakaradni odvratni egoisti kao sto je bio Tolstoj uopste i opstaju u istoriji svetske knjizevnosti.
    Pogledajte Anu Karenjinu.Zar sve mora da bude toliko nametljivo,toliko gorostasno,toliko da pati od neke velicine,toliko da se polaze na sve VELIKO,da bi to VELIKO zaista i ostalo kao sto je i sam njegov grozni karakter bio.
    Sve najgore o ovoj ruskoj nakazi i nema mesta za njega pored Gogolja i Dostojevskog.
    Da si bio u Moskvi, shvatio bi, sta je pojam velikog i gorostasnog! Ja, iako sam slavista, ne mogu da se pohvalim time da volim " Anu Karenjinu ", ali ne mislim da je u prvom planu istaknut egoizam. Zar takve stvari nisu realne, zar ne mogu sutra da se dese mozda bas tebi? Neopravdavam, ali i to je zivot! Blago onome ko nikada nece morati da prolazi kroz taj moralni pakao!
    I kod Dostojevskog i kod Gogolja, prisutan je motiv velicine, iako se on posmatra kroz zivot malog, siromasnog ili bolesnog coveka, koji onda povlaci drugu zivotnu filozofiju. Seti se romana " Bedni ljudi" ili " Zlocin i kazna" , gde Raskoljnikov pati od napoleonovskog sindroma ( opet zelja da se bude velikim )! Pojam i kategorija velicine je ono sto odlikuje rusku naciju i ruski karakter.

Veoma poznat Shinoda (avatar)
    Učlanjen
    13.03.2004.
    Pol
    muški
    Pancevo, centar juznog Banata, prestonica piva i brojnih zanata :lol:
    Reputaciona moć
    175

Podrazumevano

Iako sam Tolkinov fan i uopste epske fantastike, ne znaci da ne cenim klasiku i ne samo ja!
    Jadan onaj koji se ogranicava samo na jedan knjizevni zanr...
    Procaitao sam "Anu Karenjinu" u rekordnom roku i odusevio se knjigom, trenutno mi nisu na raspolaganju njegova ostala dela, ali bih ih rado procitao!

Domaćin Dont_Break_The_Oath (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    88

Podrazumevano

Citat Original postavio Neva
    Citat Original postavio Dont_Break_The_Oath
    Da si bio u Moskvi, shvatio bi, sta je pojam velikog i gorostasnog! Ja, iako sam slavista, ne mogu da se pohvalim time da volim " Anu Karenjinu ", ali ne mislim da je u prvom planu istaknut egoizam. Zar takve stvari nisu realne, zar ne mogu sutra da se dese mozda bas tebi? Neopravdavam, ali i to je zivot! Blago onome ko nikada nece morati da prolazi kroz taj moralni pakao!
    I kod Dostojevskog i kod Gogolja, prisutan je motiv velicine, iako se on posmatra kroz zivot malog, siromasnog ili bolesnog coveka, koji onda povlaci drugu zivotnu filozofiju. Seti se romana " Bedni ljudi" ili " Zlocin i kazna" , gde Raskoljnikov pati od napoleonovskog sindroma ( opet zelja da se bude velikim )! Pojam i kategorija velicine je ono sto odlikuje rusku naciju i ruski karakter.
    Izvini,bio sam u Moskvi,bio sam u St.Petersburgu,Perm,Ufa,Omsk,Novosibirsk,tako da dobro znam sta pricam.Ja samo govorim da je Tolstoj iz sopstvene niske patnje morao da pravi likove sa neobicnim karakterima koji bi bili dovoljno pitki ne bi li time opravdao samoga sebe pred svojim malenim i sicusnim osecajem za sirinu jedne jedine licnosti.
    A Trumane,ne dao bog da tu nakazu,tu prokletu idiotariju zvanu Tolstoj uporedjujem sa njegovim karakterom,sa njegovim zivotom,rezultat bi bio katastrofalan.

Poznat Neva (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano

Ne bih se bas slozila sa tobom, da su mu mu likovi " plitki ", jer da je tako, da je on zaista idiot, kako ga ti ocenjujes, verovatno ne bi pronasao svoje mesto u svetskoj knjizevnosti, a jos manje bi ti , u jednoj Srbiji, cuo za tamo nekakvog Tolstoja!
    Zar knjizevnost ne bi bila dosadna, kada bi postojali samo likovi sa " obicnim sudbinama?" A kao sto vec uzeh primer Ane, to je sasvim moguc polozaj coveka u realnom, svakodnevnom zivotu.
    Da je Tolstoj kroz svoje junake zeleo svoj zivot da opravda i ucini sebe vecim covekom, koliko je tacno, toliko i nije! Ne shvatam, sta je strasno da u delu postoje likovi koji su pre destruktivni, depresivni , ocajnici, propali ljudi, sto je strasno uneti po nesto iz svoje biografije, ma kakva ona bila, u delo? Oni i pomazu da se delo kompaktnije i celovitije shvati i obradi. Pa, i sam Dostojevski, je svoju traumu iz detinjstva (gazenje konja ), uneo u svoje delo. Sta mislis, sto Miskin boluje od epilepsije? Slucajnost?
    Sa druge strane, ono sto je Tolstoj uradio ruskoj crkvi, da li iz obesti ili iz potpunog uverenja u svoju pravicnost, tesko da bi mogao da uradi covek sa karakterom koji si ti naveo! Za to je trebalo hrabrosti ili ludosti, kako god hoces, ali on je to uradio, ne obaziruci se na posledice! Egoista? Da, bio je, ali ako to nisi bio tad, onda kao da te nije ni bilo!
    " Наслаждение не в открытии истины, но в искании её " Л.Н.Толстой

Slične teme

1. Tolstoj - Dostojevski, sličnosti i razlike
    Autor Karamazov u forumu Književnost
    Odgovora: 63
    Poslednja poruka: 14.08.2010., 10:12
  2. Tolstoj - Dostojevski
    Autor Truman u forumu Književnost
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 29.06.2005., 20:14
  3. Tolstoj
    Autor karla u forumu Književnost