Šta znate o Pavlu Saviću?

v. v. ilic:
Bio je u timu Kirijevih kada su oni dobili NN.
Ma Frederik Zolio i Irena Zolio-Kiri su dobili nagradu za otkrice vestacke radioaktivnosti, a to je bilo pre rada na ispitivanju produkata nastalih bombardovanjem urana neutronima. Fisija je otkrivena "slucajno" :D
A posle objasnjenja sta se dobija tim bombardovanjem urana neutronima su Hans Halban i jos jedan(ne mogu da se setim imena) bili predlozeni za NN, jer su njima pripisali ono sto su radili Savic i Irena, tj. na osnovu njihovog rada su oni objavili objasnjenje rezultata eksperimenata i to je to.
 
PAVLE SAVIĆ (1908-1994), srpski fizičar

Pavle Savić je rodjen u Solunu, Grčka, a studirao je fizičku hemiju na Beogradskom univerzitetu. Od 1935. do 1939. radio je u Francuskom institutu za radijum (Institut de Radium), koji je u to vreme smatran najboljim na svetu u oblasti nuklearne fizike. Radio je zajedno sa Irenom Kiri, kćerkom Marije i Pjera Kiri, u domenima atomske fisije (cepanja atoma) i za ostvarene rezultate za malo im je izmakla Nobelova nagrada. Od 1945. Pavle Savić je profesor na Beogradskom univerzitetu, a od 1946. član je Srpske akademije nauka i umetnosti SANU i njen predsednik od 1971. do 1981. Osnivač je Instituta za nuklearna istraživanja VINČA i njen direktor od 1960. do 1966. Tu poziciju napustio je kada se nije složio sa jugoslovenskim političarima i vratio se na univerzitet. U nauci je ostao aktivan sve do svoje smrti 1994.
 
E, a znaš li kako je "nabavio" Gajger Milerov brojač? :idea: Do duše, to nikada nije rekao Ireni, ali se pokazao izuzetno snalažljivim :)
Kada je društvo iz Instituta za Radijum jedno veče bilo u ... Nemam adekvatan izraz, zato U KAFANI :mrgreen:, neko je doneo Kubansku cigaru koja je bila u cilindru od tankog aluminijuma. Savić je pre toga puuuuno puta pokušao da sa uslužnim radnicima Univerziteta napravi takav cilindar, ali nikada nisu mogli da naprave dovoljno tanak zid cilindra (koji propušta beta zrake). I tako je on napravio GM brojač, onda kada je bio teško dostupan.
Ima još anegdota, ali ovo je jedna od zanimljivijih.
 
Nisi omasila, ja sam ' 89-to. O Pavlu Saviću znam dosta jer sam pisao rad o njemu kada smo (u gimnaziji) išli u Česku, u gumnaziju u Brnu (sa kojom imamo saradnju), pa smo onda "držali predavanja" o našim naučnicima, ali je bilo mnogo zanimljivije kada smo radili experimente (iz fizike, naravno).
Ja nisam uopšte znao ko je Paja, sve dok nisam iščitao o njemu i video da je čovek izuzetan naučnik. Šteta što na net-u nema ništa o njemu. Pošteno sam se namučio dok nisam došao do nekog intervjua sa njim, a imam i njegov govor povodom 50 godina od otkrića fisije (teškom mukom nabavljen) :)
 

Back
Top