Istina o Bosanskim bogomilima.....

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 4554

Buduća legenda
Poruka
39.136
.....ovih dana pronašao sam knjigu dr Vaso Glušca u kome on razložno objašnjava da bogumila u Bosni ustvari nije ni bilo,a time opovrgava ustaljeno mišljenje dr Franja Račkog,katoličko-Vatikanskog prelata u Dalmaciji koncem 19.vijeka.Vaše mišljenje o tome?Pozdrav!! :D
 
... za bogumilsko versko ucenje neki su vezivali pojavu stecaka...
...a, evo sta je A.F.Giljferding, ruski istoricar, zapisao o tome u svojoj knjizi PUTOVANJE PO HERCEGOVINI, BOSNI I STAROJ SRBIJI 1857 - 1858.god.
..."pratioci nam rekose da je i ovo groblje ostalo od Grka, ranijih stanovnika zemlje.Predanje o Grcima, narodu koji je ranije ziveo u Hercegovini...vrlo je zivo u ovom kraju.Ovo predanje su mi neprestano ponavljali i muslimani i hriscani duz celog pogranicnog hercegovacko - dalmatinskog reona..."
...ovo za pocetak..
 
...su u stvari slovenski sinonimi koji se koriste u Srpskoj pravoslavnoj Crkvi koja je bila pod većim uticajem Vizantije.Naime,Bosna kao zemlja imala je tu nesreću da se nalazi na obodu kako Istočnog,tako i zapadnog Hrišćanstva!Stoga nije ni temeljno hristijanizovana (setimo se da su Neretljani poslijednji poprimili hrišćanstvo),ali nije JERETIĆKA,već je to predstavljalo AUTOKEFALNU PRAVOSLAVNU CRKVU....
Primjer patrijarh=starac
gost=vladika
 
Veoma sam sretan sto neko zeli da razmenjuje misljenja na temu bogumila. Ja na zalost imam vise pitanja nego konkretnih odgovora.
Jesu li bogumili Srbi?
Jesu li davno pokidana veza izmedju staroslovenskog i hriscanskog na Balkanu?
Kakva je uloga pravoslavne svetosavske crkve u nestajanju bogumilsko-gnostickog ucenja?
Sveti Simeon (Stefan Nemanja) - svetac ili ubica radi politickih licno-porodicnih ciljeva?
Takodje bih molio sve poznavaoce da mi ukazu na literaturu koja se bavi ovom temom. :oops:
 
sloven:
Veoma sam sretan sto neko zeli da razmenjuje misljenja na temu bogumila. Ja na zalost imam vise pitanja nego konkretnih odgovora.
Jesu li bogumili Srbi?
Jesu li davno pokidana veza izmedju staroslovenskog i hriscanskog na Balkanu?
Kakva je uloga pravoslavne svetosavske crkve u nestajanju bogumilsko-gnostickog ucenja?
Sveti Simeon (Stefan Nemanja) - svetac ili ubica radi politickih licno-porodicnih ciljeva?
Takodje bih molio sve poznavaoce da mi ukazu na literaturu koja se bavi ovom temom. :oops:
Posto su ti Bogumili bili najbrojniji u Bosni, onda ti od prof. Envera i Mustafe Imamovica profesora sa Univerziteta u Sarajevu (ujedno predaju na raznim univerzitetima u SAD-u)i prof. Ivana Lovrenovica nema adekvatnijih strucnjaka kad su u pitanju Bosna i njena istorija. Sa druge strane na tvoje pitanje, da li su Bogumili bili Srbi nema precoznog odgovora, jer to nije pitanje tipa da li je mlijeko crno ili bijelo. Srbi se kao nacija u Bosni spominju puno poslije Bogumila, bez obzira na to sto su srpska imena kao i pravoslavna vjera bile rasprostranjene u BiH od samog prelaska Slavena na krscanstvo. Sve u svemu, Bogumili (neki, a nikako svi) mozda i jesu mogli biti Srbi, a pravoslavci nisu bili nikako, jer ih je i pravoslavna (Bizant) kao i katolicka crkva (Rim)proganjala skoro 4 vijeka (Bosna ti je puna njihovih spomenika, ako hoces dodji kod mene u Sa, pa cu te odvesti na mjesta koja su krcata Bogumilskim srednjovjekovnim spomenicima).

Pozdrav svima
 
Anonymous:
sloven:
Veoma sam sretan sto neko zeli da razmenjuje misljenja na temu bogumila. Ja na zalost imam vise pitanja nego konkretnih odgovora.
Jesu li bogumili Srbi?
Jesu li davno pokidana veza izmedju staroslovenskog i hriscanskog na Balkanu?
Kakva je uloga pravoslavne svetosavske crkve u nestajanju bogumilsko-gnostickog ucenja?
Sveti Simeon (Stefan Nemanja) - svetac ili ubica radi politickih licno-porodicnih ciljeva?
Takodje bih molio sve poznavaoce da mi ukazu na literaturu koja se bavi ovom temom. :oops:
Posto su ti Bogumili bili najbrojniji u Bosni, onda ti od prof. Envera i Mustafe Imamovica profesora sa Univerziteta u Sarajevu (ujedno predaju na raznim univerzitetima u SAD-u)i prof. Ivana Lovrenovica nema adekvatnijih strucnjaka kad su u pitanju Bosna i njena istorija. Sa druge strane na tvoje pitanje, da li su Bogumili bili Srbi nema precoznog odgovora, jer to nije pitanje tipa da li je mlijeko crno ili bijelo. Srbi se kao nacija u Bosni spominju puno poslije Bogumila, bez obzira na to sto su srpska imena kao i pravoslavna vjera bile rasprostranjene u BiH od samog prelaska Slavena na krscanstvo. Sve u svemu, Bogumili (neki, a nikako svi) mozda i jesu mogli biti Srbi, a pravoslavci nisu bili nikako, jer ih je i pravoslavna (Bizant) kao i katolicka crkva (Rim)proganjala skoro 4 vijeka (Bosna ti je puna njihovih spomenika, ako hoces dodji kod mene u Sa, pa cu te odvesti na mjesta koja su krcata Bogumilskim srednjovjekovnim spomenicima).

Pozdrav svima

bogumilsa Crkva je bila AUTOKEFALNA PRAVOSLAVNA CRKVA koju je Katolička Crkva non stop progonila,a koja je pomoć u toj odbrani dobijala od Srpskoj državi i Crkvi....Pa zar bi Nemanjići davali svoje kćeri da se udaju za jeretičke prinčeve.... :shock:
 
Za prvi dio navedi izvor, po ko zna koji put ovdje vecina samo pise nesto sto su culi ili procitali, pa malo adaptiraju kako im odgovara, a nigdje se ne navode IZVORI (sto je osnovna stvar u svakoj istoriskoj diskusiji). Druga, ni na jednom obiljezju nema APSOLUTNO NIKAKVIH tragova niti spisa koje upucuju na to da su Bogumili bili pravoslavci (osim ako Draskovic ili Seselj nisu pisali takve neosnovane gluposti, a ne bi me ni cudilo). I trece, ovo u vezi kceri Nemanjica - TO JE NAJVECA GLUPOST KAD SU U PITANJU SKLAPANJA BRAKOVA UOPSTE (i vidi SE (NA ZALOST) koliko si neupucen u istorijske dogadjaje uopste) ???
Brakovi su hiljadama godina sklapani izmedju najljucih protivnika upravo da bi se izbjegli konflikti (i radi interesnih sfera), bez obzira da li su u pitanju heretici ii monoteisti ii cak politeisti (da ti sad ne nabrajam brakove izmedju prtoestanata i katolika sirom Evrope, pa i pravoslavaca i protestanata, pa zatim barbaske brakove radi izbjegavanja konflikata sa pravoslavcima ili katolicima, pa cak i muslimansko katolicke konekcije u doba muslimanske vladavine u Spaniji). Znas li ti uopste ko je (po izvorima prof Miljkovica) krunisao Stefana Prvovencanog? Sam Papa Rimski, vidis da su interesi uvijek bili zastupljeni na svim stranama!
Izvori sine, izvori, ili bar procitaj u predgovoru knjiga istorije, za bilo koji razred srednje skole, kako se pristupa istorijskim diskusijama i kako se konkretno navode argumenti,pa nam se onda javi.

cao svima
 
Osnove diskusije:
Za prvi dio navedi izvor, po ko zna koji put ovdje vecina samo pise nesto sto su culi ili procitali, pa malo adaptiraju kako im odgovara, a nigdje se ne navode IZVORI (sto je osnovna stvar u svakoj istoriskoj diskusiji). Druga, ni na jednom obiljezju nema APSOLUTNO NIKAKVIH tragova niti spisa koje upucuju na to da su Bogumili bili pravoslavci (osim ako Draskovic ili Seselj nisu pisali takve neosnovane gluposti, a ne bi me ni cudilo). I trece, ovo u vezi kceri Nemanjica - TO JE NAJVECA GLUPOST KAD SU U PITANJU SKLAPANJA BRAKOVA UOPSTE (i vidi SE (NA ZALOST) koliko si neupucen u istorijske dogadjaje uopste) ???
Brakovi su hiljadama godina sklapani izmedju najljucih protivnika upravo da bi se izbjegli konflikti (i radi interesnih sfera), bez obzira da li su u pitanju heretici ii monoteisti ii cak politeisti (da ti sad ne nabrajam brakove izmedju prtoestanata i katolika sirom Evrope, pa i pravoslavaca i protestanata, pa zatim barbaske brakove radi izbjegavanja konflikata sa pravoslavcima ili katolicima, pa cak i muslimansko katolicke konekcije u doba muslimanske vladavine u Spaniji). Znas li ti uopste ko je (po izvorima prof Miljkovica) krunisao Stefana Prvovencanog? Sam Papa Rimski, vidis da su interesi uvijek bili zastupljeni na svim stranama!
Izvori sine, izvori, ili bar procitaj u predgovoru knjiga istorije, za bilo koji razred srednje skole, kako se pristupa istorijskim diskusijama i kako se konkretno navode argumenti,pa nam se onda javi.

cao svima


Gdje pobeže ovaj...a što se izvora tiče....Vaso Glušac,dr,izdanje SANU,1929,prevedena na 6 jezika.Ja imam englesku verziju!!! :D :wink:
 
Osnove diskusije:
Za prvi dio navedi izvor, po ko zna koji put ovdje vecina samo pise nesto sto su culi ili procitali, pa malo adaptiraju kako im odgovara, a nigdje se ne navode IZVORI (sto je osnovna stvar u svakoj istoriskoj diskusiji). Druga, ni na jednom obiljezju nema APSOLUTNO NIKAKVIH tragova niti spisa koje upucuju na to da su Bogumili bili pravoslavci (osim ako Draskovic ili Seselj nisu pisali takve neosnovane gluposti, a ne bi me ni cudilo). I trece, ovo u vezi kceri Nemanjica - TO JE NAJVECA GLUPOST KAD SU U PITANJU SKLAPANJA BRAKOVA UOPSTE (i vidi SE (NA ZALOST) koliko si neupucen u istorijske dogadjaje uopste) ???
Brakovi su hiljadama godina sklapani izmedju najljucih protivnika upravo da bi se izbjegli konflikti (i radi interesnih sfera), bez obzira da li su u pitanju heretici ii monoteisti ii cak politeisti (da ti sad ne nabrajam brakove izmedju prtoestanata i katolika sirom Evrope, pa i pravoslavaca i protestanata, pa zatim barbaske brakove radi izbjegavanja konflikata sa pravoslavcima ili katolicima, pa cak i muslimansko katolicke konekcije u doba muslimanske vladavine u Spaniji). Znas li ti uopste ko je (po izvorima prof Miljkovica) krunisao Stefana Prvovencanog? Sam Papa Rimski, vidis da su interesi uvijek bili zastupljeni na svim stranama!
Izvori sine, izvori, ili bar procitaj u predgovoru knjiga istorije, za bilo koji razred srednje skole, kako se pristupa istorijskim diskusijama i kako se konkretno navode argumenti,pa nam se onda javi.

cao svima
Lepo si nas pocastio egzaktnom naucnom metodikom, upotrebio Seselja i Draskovica kako bi pokazao sta je glupost i koliko si ti, eto, iskusan pa te glupost ne cudi. Problem je sto nisi odgovorio ni na jedno pitanje pa bio odgovor dokumentovan ili ne. To sto su politicki brakovi mogli da budu sklopljeni od strane najljucih politickih protivnika ne znaci da oni nisu Srbi, pa zar vec i ptice na grani ne cvrkucu o: svesrpskim medjusobicama, sitnim prevarama i promeni vere. Zar pravo na srpsko ime imaju samo pravoslavni, zar nije moguce da pripadnici trenutno zivecih veroispovesti a i onih koje vise ne postoje negde u istorijskim daljinama nisu pripadali istom narodnom korenu? Pozdrav za Sarajliju, za mene bi bila prava sreca videti zaostavstinu bogumila.
 
onaj dečko koji je započeo temu o bogumilima treba mnogo još da čita kako bi našao odgovore.
No, kako je spomenuo Sv. Savu, moram da vas sve zamolim da razmslite o sledećem : čitava istorija Balkana bila bi potpuno drugačija da je Sv.Sava umjesto pravoslavlja izabrao katolicizam .
 
E da li bi turci favorizovali katolicizam jer su ratovali protiv Austrije?Kao sto su priznali pecku patrijarsiju,jer je pravoslavlje bilo pod turcima potlaceno pa samim tim dozvoljeno im je da vjeruju jer su bili bezopasni.Tako da su pod Turcima mnogo vise stradali katolicki Srbi najvise u Bosni,nego pravoslavni.
Nemam nista protiv katolika,stavise zagovaram jedinstvo hriscanstva,
ali mozda je bolje da je Sava izabrao pravoslavlje.A sto se tice ostalih vjera mislimda treba priznati da postoje i katolicki Srbi(Bunjevci npr.) iako su oni manjina.
 
nm:
onaj dečko koji je započeo temu o bogumilima treba mnogo još da čita kako bi našao odgovore.
No, kako je spomenuo Sv. Savu, moram da vas sve zamolim da razmslite o sledećem : čitava istorija Balkana bila bi potpuno drugačija da je Sv.Sava umjesto pravoslavlja izabrao katolicizam .
Cenim da bi mnoge prednosti po Srbe, kroz istoriju,bile evidentne.Ostrica katolicke sveprisutnosti (propagandna i ratna) malo manje bi se tupila na srpskom imenu. Papa i katolicka Evropa bi nam radije pomogla u odbrani od Turaka na Kosovu. Sa Hrvatima se ne bi gusali kroz istoriju nego bi rado bili braca pred Vatikanom i ostatkom sveta. Covece, sad bi isli na more!!!!!! :?
 
sloven:
Veoma sam sretan sto neko zeli da razmenjuje misljenja na temu bogumila. Ja na zalost imam vise pitanja nego konkretnih odgovora.
Jesu li bogumili Srbi?
Jesu li davno pokidana veza izmedju staroslovenskog i hriscanskog na Balkanu?
Kakva je uloga pravoslavne svetosavske crkve u nestajanju bogumilsko-gnostickog ucenja?
Sveti Simeon (Stefan Nemanja) - svetac ili ubica radi politickih licno-porodicnih ciljeva?
Takodje bih molio sve poznavaoce da mi ukazu na literaturu koja se bavi ovom temom. :oops:
2 puta krsteni nemanja i nije bio vernik
kao retko ko u srbiji
vishe ubica
 
Trazeci ljubav:
.....ovih dana pronašao sam knjigu dr Vaso Glušca u kome on razložno objašnjava da bogumila u Bosni ustvari nije ni bilo,a time opovrgava ustaljeno mišljenje dr Franja Račkog,katoličko-Vatikanskog prelata u Dalmaciji koncem 19.vijeka.Vaše mišljenje o tome?Pozdrav!! :D
Kada su rimokatolici progonili svoje "jeretike" mnogi od njih su trazili utociste u pravoslavnim krajevim. Neke od "jeresi" su bile samo pokusaj pojedinaca i grupa u katolickim zemljama da se zadrzi ortodoksno videnje hriscanstva. Oblast Bosne je bila prva gde su se mogli skloniti. "Inkvizitori" su se zalili zbog toga. Njihove zalbe su pogresno protumacene kod nekih istoricara.Ti ljudi za pravoslavce i nisu bili jeretici.
 
Идемо copy / paste да се поновим:


Poslije sloma bribirskih knezova Šubića banovina Bosna ponovno
jača. Uskoro ban Stjepan II. Kotromanić pridodaje 1326. veći dio
humske zemlje osvajajući je od Srbije te je tako prvi put stvorio od
Bosne i Hercegovine političku cjelinu. Do tada je Hum bio
poprilično samostalan pod vlašću lokalnih vladarskih obitelji.
Banovini je pripojio i hrvatski teritorij od Neretve do Cetine. Ban
Stjepan II. Kotromanić također širi banovinu na velik dio
Dalmacije, i to od Dubrovnika do Splita (oko dvjesto milja
dalmatinske obale), a pripaja i Donje krajeve, Usoru i Soli.
Uspostavlja veoma dobre odnose sa stranim silama, prvenstveno s
Ugarskom te pomaže sa svojim vojnim trupama
hrvatsko-ugarskom kralju u gušenju pobuna ugarskog plemstva.
Imao je sreću sto je Srbija, koja je upravo bila u izvanrednom
usponu pod vladavinom Dušana Silnog, bila zaokupljena
planovima širenja vlasti prema jugu sve do Grčke. Zatim sklapa
trgovački ugovor s Dubrovnikom 1334. godine, a 1335. godine i sa Venecijom. Povelja Dubrovčanima iz 1332.
Godine 1443. plemstvo postavlja na vlast kralja Stjepana Tomaša,
izvanbračnog sina kralja Ostoje. Prešao je na katoličanstvo 1445. i
čvrsto se vezao uz Ugarsku zbog sve većih turskih napada. Stjepan
Vukčić Kosača, najmoćniji plemić na jugoistočnom području
kraljevstva odbija u početku priznati Stjepana Tomaša za novog kralja
što je rezultiralo unutarnjim sukobom koji je okončan 1446. bračnom
vezom bosanskog vladara sa Katarinom Kosačom, kćeri moćnoga
vojvode. Nastojao je dobiti potporu Ivana Hunjadija koji mu plaća
godišnju pomoć od 3000 zlatnika. Radivoj se tako kao turski
pretendent na prijestolje nije uspio nametnuti. Neki od feudalaca
postaju katolici, no “crkva bosanska” imala je još pristaša. Stjepan
Vukčić Kosača ipak nastavlja vrlo jak utjecaj na svome posjedu što
potvrđuje činjenica da 1448. uzima titulu hercega i po kojoj će ovaj dio
Bosne kasnije biti i prozvan Hercegovina.

Zbog osmanskih napada, kralj Tomaš 1450. traži vanjsku pomoć i
obraća se papi. U Bosni se nastojala uspostaviti katolička dominacija
preko franjevaca s tim da papa želi iskoristiti i kraljev prijelaz na
katoličanstvo. Ponovno crkvu bosansku optužuje za herezu (pogubne
doktrinarne zablude, među kojima je i manihejstvo) pa kralj Tomaš
1459. pristaje na papin zahtjev da započne progoniti heretike u Bosni.
Kralj 1459. saziva starješine Crkve bosanske i nudi im dva izbora. Ili
će prihvatiti katoličanstvo ili će biti protjerani iz Bosne. Prema papinim
kasnijim zapisima, njih oko 2000 pristaje prijeći na katoličanstvo, a
ostalih 40 000 se sklanja na prostor južne Bosne u Humu i nalaze
zaštitu u okrilju vojvode Stjepana Vukčića Kosače, koji je i sam bio
krstjanin, o čemu postoji i detaljan opis koji je zabilježio papa Pio II. u
svojim Komentarima (Commentarii). Tako su Bosnu oslabili s jedne
strane Turci svojim napadima, a s druge starne heretici i vjerski sukobi.
Stjepan Vukčić Kosača i postanak Hercegovine
Sandalj Hranić Kosača je imao posjede od Mileševa do
Cetine, a nakon smrti Pavla Radinovića 1415. i Hrvoja
Vukčića 1416. postaje najmoćniji čovjek u Bosni. Naslijedio
ga je nećak Stjepan Vukčić Kosača (1435. - 1466.).

Radoslav Pavlović je tada ušao u sukob sa Stjepanom na čijoj
su strani bili Turci pa su Pavlovići 1438. izgubili Trebinje, a
prihode od Drijeva tada uzima samo Vukčić. Dolazi do
izdvajanja južnog dijela bosanske države koji postaje posebna
politička jedinica zavisna o Turcima. Stjepan u Zeti nakratko
zauzima Medun i Sokol 1439., a napušta ih nakon obnove
srpske despotovine. 1440. osvaja Omiš i Poljicu, a nedugo
zatim mu Mlečani i zetski vojvoda Stjepan Crnojević otimaju
Bar, Gornju Zetu i Omiš.
Vukčić odbija priznati Tvrtkova nasljednika Stjepana Tomaša
(1443.- 1461.) te se nekoliko godina vodi građanski rat
potpomažući s Turcima drugog pretendenta, Tomaševa brata
Radivoja. Primirje je sklopljeno 1446. kad je udao svoju kćer
Katarinu za Tomaša. Ali Vukčić je i dalje potpomagao polunezavisnom turskog vazalu i srpskom vladaru Đurađu
Brankoviću koji je ratovao sa Tomašem u istočnoj Bosni oko Srebrenice.
Stjepan se 1448. okitio godine novom titulom: "Herceg od Huma i Primorja" istaknuvši svoju nezavisnost. Poslije je
titulu izmijenio u "Herceg od Svetog Save", prema svecu pokopanom u Mileševu na njegovu teritoriju. Teritorij pod
njegovom vlašću protezao se od Lima do Cetine i od Rame do Kotorskoga zaljeva, a kasnije će dobiti naziv
Hercegovina.
Zabranjuje podanicima da u Dubrovniku kupuju sol, otvara novu solanu u Sutorini i 1449. otvara u Novom radionicu
sukna. Grad Novi želi razviti u trgovačko i pomorsko središte pa zbog toga ratuje s Dubrovnikom (1451. - 1454.). Na
stranu Dubrovčana su stali bosanski kralj Stjepan Tomaš i srpski despot Đurađ Branković te su htjeli su kupiti
hercegovu zemlju od sultana za 150,000 dukata, a herceg je s Mlečanima planirao napad na Dubrovnik. Ali sukob s
ekonomski jakim Dubrovnikom za hercega je postajao sve nepovoljniji pa se uz osmansku vojnu pomoć pomirio sa
sinom Vladislavom 1453. i 1454. sa Dubrovnikom. Nedugo zatim i Osmanlije počinju upadati u njegovu zemlju te
se 1461. miri sa novim bosanskim kraljem, Stjepanom Tomaševićem. Herceg Stjepan Vukčic Kosača preminuo je
1466.

Ваљда је доста са овим измишљеним католицима племићима у 2 половини 15 века под претњом Свете Столице и Угарске!
 
Poslednja izmena:
Posto su ti Bogumili bili najbrojniji u Bosni, onda ti od prof. Envera i Mustafe Imamovica profesora sa Univerziteta u Sarajevu (ujedno predaju na raznim univerzitetima u SAD-u)i prof. Ivana Lovrenovica nema adekvatnijih strucnjaka kad su u pitanju Bosna i njena istorija. Sa druge strane na tvoje pitanje, da li su Bogumili bili Srbi nema precoznog odgovora, jer to nije pitanje tipa da li je mlijeko crno ili bijelo. Srbi se kao nacija u Bosni spominju puno poslije Bogumila, bez obzira na to sto su srpska imena kao i pravoslavna vjera bile rasprostranjene u BiH od samog prelaska Slavena na krscanstvo. Sve u svemu, Bogumili (neki, a nikako svi) mozda i jesu mogli biti Srbi, a pravoslavci nisu bili nikako, jer ih je i pravoslavna (Bizant) kao i katolicka crkva (Rim)proganjala skoro 4 vijeka (Bosna ti je puna njihovih spomenika, ako hoces dodji kod mene u Sa, pa cu te odvesti na mjesta koja su krcata Bogumilskim srednjovjekovnim spomenicima).

Pozdrav svima
Ovo boldovano , Srbi se kao narod u vezi Bosne pominju kod Porfirogenita , znači pre dolaska Bogumila.
Podvučeno , ako su bogumili pravili te spomenike kako je moguće da na njima ima puno krstova ?
Izvini Bajo@ nisam mogao da izdržim a da ne postavim ovo pitanje, mada si ti u pravu tema već postoji, pa možda nije loše da se spoji.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top