Grabuljanje

2big

Obećava
Poruka
78
Ovih dana se potegla rasprava o najrazlicitijim vrstama krivolova i nesportskog ribolova. Zanima me misljenje forumasa o grabuljanju... A evo i zasto:
Nekada davno :) kad sam bio klinac, grabuljanje je smatrano za najtezu vrstu ribolova. Imao sam prilike da posmatram kako to rade profesionalci na Vranskom jezeru kod Biograda... To se dosta razlikovalo od ovog danasnjeg grabuljanja. Pribor je ostao isti, princip manje vise... Ti "majstori" iz Biograda su grabuljali tako sto posmatraju povrsinu vode, prepoznaju ribu, zabace tik preko ledja ribe i brzo kontriraju. Dakle nema nasumicnog zabacivanja i vucenja po dnu i sl. Promasaji su bili cesti, nisu nosili dzakove ribe kuci....

Da li je jos neko imao iskustva sa takvim "grabuljasima" i da li mozda neko misli da je to sportski vid grabuljanja.

Ono sto ja znam, grabuljanje je postalo ozloglaseno pre nekih 15ak godina kada su se na Srebrnom jezeru desavale nesrece tako sto riba (tolstolobik) sa udicom u repu ili na ledjima prodje kraj plivaca i povredi ga... Bilo je cak i prica da su se ljudi tako utapali. A do tada se tolerisalo.
 
2big:
Ovih dana se potegla rasprava o najrazlicitijim vrstama krivolova i nesportskog ribolova. Zanima me misljenje forumasa o grabuljanju... A evo i zasto:
Nekada davno :) kad sam bio klinac, grabuljanje je smatrano za najtezu vrstu ribolova. Imao sam prilike da posmatram kako to rade profesionalci na Vranskom jezeru kod Biograda... To se dosta razlikovalo od ovog danasnjeg grabuljanja. Pribor je ostao isti, princip manje vise... Ti "majstori" iz Biograda su grabuljali tako sto posmatraju povrsinu vode, prepoznaju ribu, zabace tik preko ledja ribe i brzo kontriraju. Dakle nema nasumicnog zabacivanja i vucenja po dnu i sl. Promasaji su bili cesti, nisu nosili dzakove ribe kuci....

Da li je jos neko imao iskustva sa takvim "grabuljasima" i da li mozda neko misli da je to sportski vid grabuljanja.

Ono sto ja znam, grabuljanje je postalo ozloglaseno pre nekih 15ak godina kada su se na Srebrnom jezeru desavale nesrece tako sto riba (tolstolobik) sa udicom u repu ili na ledjima prodje kraj plivaca i povredi ga... Bilo je cak i prica da su se ljudi tako utapali. A do tada se tolerisalo.

Ono sto ja mislim o takvom vidu ribolova nije bas za javnost, tako da cu probati da budem sto umereniji u oceni tog nacina "ribolova". Sama ideja SPORTSKOG ribolova zasniva se na nadmetanju ribolovca sa ribom, tako da ,uslovno receno, i ribolovac i riba imaju podjednake sanse. E, sad, to sto je kod riba zalog njihov zivot u slucaju neuspeha u nadmetanju (najcesce), a kod nas samo upropascen dan, potrosen neki dan ili koji dinar, pa dobro, zato i jesmo to sto jesmo. Svoju halavost, naivnost ili neopreznost riba ce platiti u najboljem slucaju bolom, u najgorem zivotom, a ukoliko smo resili da joj oduzmemo zivot, treba da to ucinimo sto bezbolnije i humanije.
COVECE, TI MISLIS DA JE NORMALNO KIDATI NECIJA LEDJA TROKRAKAMA?! DA JE NORMALNO OSAKATITI GOMILU RIBA, POSTO SE ZNA DA SE MNOGO VISE RIBA NE IZVUCE, VEC ZAVRSE SA POKIDANIM LEDJIMA? NORMALNO JE DA TAKVA RIBA BUKVALNO DANIMA CRKAVA U NAJVECIM MUKAMA (ako su joj povrede teske)? Nije problem da li takve ribe povredjuju kupace, vec da li mi povredjujemo njih. Ribolov je mnogo vise od obezbedjivanja vecere, a kad to svi shvatimo, mocicemo da se nadamo da cemo svi imati i sta i gde da pecamo.
MUKA MI VISE OD TZV. MAJSTORA RIBOLOVA, KOJI OSVAJAJU MEDALJE NA TAKMICENJIMA, A POPODNE SKOKNU DO NEKOG JEZERA DA ZAGREBU KOJEG "BIKA" ZA VECERU!!! MUKA MI JE OD POZNATIH MUSICARA KOJI ISTREBLJUJU KLENA NA MALIM VODAMA, NOSECI NA DESETINE KILOGRAMA KUCI!!! MUKA MI JE OD GRABULJASA, STRUJAROSA, MREZAROSA, DINAMITASA, HARPUNASA!!! Muka mi je i od zagadjivaca...
Mislim da si razumeo moje misljenje o ovom vidu "sporskog" ribolova...
 
Ok 2pike :) Nisi morao bas da galamis.

Pokrenuo sam temu cisto da vidim misljenje ljudi na netu... na ideju sam dosao nakon razgovora sa kolegama ribolovcima i slusanja njihovih oprecnih misljenja. Ima jos uvek puno ljudi koji misle da je to ribolov kao i svaki drugi. I ne ocekujem da se svi (vecina) slozi sa tim... Medjutim mozda ima neko na forumu ko zeli da zastupa i tu stranu. Meni se licno ne dopada grabuljanje jer ne podrazumeva ni jednu od drazi ribolova (trazenje ribe, primamljivanje, iscekivanje udarca, iscekivanje da se pojavi na povrsini...) I samim tim to ne svrstavam u sportski ribolov. Dakle podrzavam tvoje misljenje o ovom vidu ribolova...
... ali ne podrzavam drugi (prethodni) deo tvog posta. Onaj o cupanju ledja i sl.... Mislis da je manji sadista onaj koji probode kedera kroz ledja i zabaci za stuku? Da pogodim. Ti si varalicar. Mozda mislis da je sportski probosti ribu kroz usnu i mrcvariti je do iznemoglosti samo da bi se slikao i pustio je nazad (catch&release)... Nikad ti se nije desilo da se riba otkaci sve sa udicama i otpliva? Da li ce ta riba moci da jede i kasnije? Ako koristis voblere, da li ti je ikad ona druga trokraka zavrsila u oku ulova?
Prosto, ne postoji human nacin ribolova. Mozda onaj rukama na potocnu pastrmku ali sumnjam da je mnogo ljudi imalo prilike to da proba. Zato mi ti argumenti uopste nisu prihvatljivi.
 
Gresis,postoji itekako humaniji nacini!!Evo sto se tice plovkarosa i dubinkasa,pecanje manjim udicama BEZ povratne udice,isto to vazi i za musicare,a nije problem ni za varalicare ako je neko gledao ove emisije gde ekipa Lova i ribolova lunja po Mongoliji i Kazahstanu,i gde je,znaci u takvim zemljama,bilo zabranjeno pecati na varalice koje imaju vise od jedne udice,pa su nasi lomili trokrake na svojim voblerima ili ih menjali za jednokrake sa okcima!!Znaci moze se humano pecati skoro na bilo koji nacin,napisah skoro jer je ribolov na zivog kedera opet nehuman kako god i cime god pecali!!!!
Pozdrav 8)
 
Sto se tice grabuljanja slozio bih se sa 2pikeom, mada mislim da 2big ima neke ispravne stavove. Jeste da se cesto desi da druga troka zavrsi u oku, skrgama ili negde drugde gde ne treba. Ali mislim i da manje povredjujes ribu koja je zakacena za usta koja su mekana (ne racunajuci kod pecanja na dubinku kad proguta do dupeta) nego npr za ledja, stomak bok... Jednom sam pecajuci soma na dubinku zakacio JEDNOKRAKOM udicom deveriku za ledja privlaceci sistem da proverim sta je sa mamcem.
Jedini put kada sam namerno grabuljo je bilo pre par meseci na Adi Huji. Bacao sam varalice i video na par metara od obale komado od jedno 5 kg kako pluta ledjno jedva dajuci znake zivota (pravio je jedva vidljive pokrete repom). Iz zantizelje sam zakacio najvecu kasiku koju sam imao i posle jedno 10ak min zezanja zakacio skoro mrtvog tolstolobikabika za glavu i izvukao ga napolje. Prvo sam ga jednom zakacio za ledja i jos jednom blizu repa ali je spao. Riba je bila skoro mrtva, sa pomodrelim skrgama. Dao sam ga nekom dedi koji je bio pored na keju.
Posle sam pricao sa drugom ciji je cale alas. I isprico mu za tog tolstolobika misleci da je bio zrtva struje ili dinamita, medjutim ortak mi je rekao da ribe cesto jedu rese koje padaju sa drveca (a u to vreme su bas cvetale i topole i vrbe...) pa im se zaglave u skrge i crknu.

Samo jos da kazem APSOLUTNO SAM PROTIV GRABULJANJA jer mislim da cesce povredjuje ribu nego sto je izvuce celu. I mislim da tu nema niceg sportskog jer ako samo vuces ogromnu udicetinu kroz vodu kad tad moras nesto da nabodes. Nema cimanja oko primame kao kod pecanja bele ribe ili sarana; nalazenja najsmrdljivijeg mamca kao kod pecanja soma; pogadjanja prave boje i vibracije za varku za stuju ili smudja; neznog i tehnicki vrlo zahtevnog plasiranja vestacke musice itd. Da bi nesto bilo sportski moras da imas protivnika sa kojim igras po nekim pravilima, grabuljanje nije po pravilima. I u grabuljanju riba je zrtva, a ne protivnik. :!:
 
2big:
Ok 2pike :) Nisi morao bas da galamis.

Pokrenuo sam temu cisto da vidim misljenje ljudi na netu... na ideju sam dosao nakon razgovora sa kolegama ribolovcima i slusanja njihovih oprecnih misljenja. Ima jos uvek puno ljudi koji misle da je to ribolov kao i svaki drugi. I ne ocekujem da se svi (vecina) slozi sa tim... Medjutim mozda ima neko na forumu ko zeli da zastupa i tu stranu. Meni se licno ne dopada grabuljanje jer ne podrazumeva ni jednu od drazi ribolova (trazenje ribe, primamljivanje, iscekivanje udarca, iscekivanje da se pojavi na povrsini...) I samim tim to ne svrstavam u sportski ribolov. Dakle podrzavam tvoje misljenje o ovom vidu ribolova...
... ali ne podrzavam drugi (prethodni) deo tvog posta. Onaj o cupanju ledja i sl.... Mislis da je manji sadista onaj koji probode kedera kroz ledja i zabaci za stuku? Da pogodim. Ti si varalicar. Mozda mislis da je sportski probosti ribu kroz usnu i mrcvariti je do iznemoglosti samo da bi se slikao i pustio je nazad (catch&release)... Nikad ti se nije desilo da se riba otkaci sve sa udicama i otpliva? Da li ce ta riba moci da jede i kasnije? Ako koristis voblere, da li ti je ikad ona druga trokraka zavrsila u oku ulova?
Prosto, ne postoji human nacin ribolova. Mozda onaj rukama na potocnu pastrmku ali sumnjam da je mnogo ljudi imalo prilike to da proba. Zato mi ti argumenti uopste nisu prihvatljivi.
Donekle si u pravu, ali ne idem toliko u krajnosti jer onda ribolova ne bi ni bilo. U prvom delu posta sam razjasnio koji bi po meni trebali da budu motivi sportskog ribolova. Hvatanje ribe na njenom terenu, prevara, taktika, zalaganje moraju da budu deo satisfakcije za sportskog ribolovca, pored pomenutog nanosenja bola ribi (koje je, nazalost, sastavni deo ribolova). Nisam toliko radikalan da mislim da treba ukinuti zabadanje udice u ziva bica, jer bi tako nestalo i moje najvece ljubavi, ali takodje i mislim da moramo naci nacin da kompenzujemo prirodi i ribama stetu koju nanosimo. U mom slucaju to je borba protiv onih koji se kriju iza maske ribolovaca, a u stvari se radi o najobicnijim mesozderima, kriminalcima i stetocinama. Grabuljase svrstavam u navedenu grupu, pa sam zato toliko ostar. Nijedan deo mog posta nije upucen tebi licno, mislim da je vecina nas na istoj strani, samo grabuljanju po meni fali najveci deo onoga sto cini SPORTSKI ribolov. I na kraju, mora da se napravi razlika:
DA LI JE ISTO KAD IZVUCES STUKU, NAZALOST, POVREDJENU UDICAMA, PAZLJIVO JE OTKACIS I VRATIS U VODU I KADA BEZOBZIRNO MASES GOMILOM TROKRAKIH IZNAD RIBLJIH LEDJA, SAKATECI ONE KOJE NE USPES DA IZVUCES, U NADI DA CES NA KRAJU IZVUCI NEKU "BIKCINU", NE BI LI NABAVIO STO VISE
MESA
?????????????????????????????????????????????????
 
Cao Svima !!

Pokusacu da se ukljucim u ovu naizgled copavu temu, jer sam ja imao iskustva sa ovom tehnikom ! Videli ste slike svih riba koje sam postavio gde su 70% Bikonje a ono drugo ostala riba. Evo kako se sve to desilo. Dok sam kao i obicno jurio soma na jednom jezeru pojavio se iznenada (civilni) dzip gde su izasli ljudi inace pripadnici MUP-a naravno u civilkama, ali meni jako dobro poznati po sluzbi i razmotali stapove. Kako se je neki vetar razduvao a bilo je nekih 19h izvukao sam stapove i hteo da prezabacim jer to obicno radim u to vreme. Priso mi je jedan od njih i pitao me sta ima, radi li ili ne i posle par komentara pitao me ako nije problem da baci tu gde su moji stapovi jer je video jato Bikonja koji navodno ne uzimaju nikakve mamce i da je ovo jedini nacin da se ulove. Kako se dosada nikad nisam susreo sa ovim vise sam bio radoznao da vidim pa sam im dozvolio. Oni su stali na po 5 metara udaljeni jedni od drugih i na komandu jednog od njih zabacili trokrake koje nisam do tad video vece ! Kad su popadale u jezeru stvorio se ogroman pljusak riba na vodi koji se je video cak i preko talasa koji su bili mozda po 15-ak cm i vise. Tu je krenulo kako oni kazu cesljanje vode. Cas levo, pa desno pa popusti pa namota ali to je cimanje bilo toliko jako da sam ja pobegao od njih nekih 20-ak metara uz obalu jer sam se plasio da neka udica ne izleti i da me rokne brale moj po vugla, ma nebi A reko .. i nije proslo ni 2-3 minuta, jedan od njih koji je opet zabacio je zakacio jednu azdaju koja je pocela da struze masinu kao da je ficu zakacio ! .. na moje odusevljenje strcao sam da vidim a ostali su namotali stapove i prisli da pomognu. To sto se je on vukao sa njom trajalo nemam pojima ni sam koliko, ali dovoljno da sam u medjuvremenu stigo da zagledam stapove, masine koje su OGROMNE i te njihove trokrake koje su bile velicine pakle cigareta. Dovukao je ribu a onda je zakacio kukom koju je doneo jedan od njih iz dzipa. Kad je izvukao riba je bila polu-mrtva jer je bila sva rascevrljena na mestu gde je bila zakacena. tad mi je sve bilo jasno zasto oni dodju pecaju pola sata i odu. Na moje razocarenje koje sam video nisam bas bio odusevljen slikama kao kad je riba vukla, zapravo ona je pokusavala da se otkaci, jer se je vukla popreko i to je ustvari i otezavalo njeno kretanje po vodi i izvlacenje. Kad su je izvukli on nije ni mrdnula, stavili su je u dzak i otisli ... toliko mi je bilo bezveze da mi je dolazilo da se spakujem zaje bem i ribi e sve u **** ... e onda posle nekog vremena rekao sam ribocuvarima koji su i sta su radili na sta su mi oni rekli da je to njihova stvar kako ce da pecaju, a jedan od cuvara je cak rekao, da i ako ih nadju nemogu im nista jer oni rade tamo gde je zakon uvek na njihovoj strani i da ce mozda (nikad se nezna) da oni njima nekad zatrebaju, pa zasto bih se ja sad sa njima rasapravljao oko jedne ribe kad u jezeru ima mozda i preko hiljadu komada. Tad sam video da je ustvari to ono sto ce unistiti nase vode i odje bo sam ih za sva vremena ...
U daljem studiranju ribe nisam odustajao, jer ipak nemogu da isbrisem onaj osecaj i onu sliku koju sam samo kroz posmatranje video kod onog lika i ona borba i onaj dreel i sve to, posvetio sam se izucavanju te vrste riba jer su stvarno ogromne i potrudio sam se da probvalim sta je to sto one jedu, jer je nemoguce da nece na nista da udare. Nailazio sam na raznorazne recepte, od meke kukuruzne svile pa preko nekih kuvanih bobica, pa deteline, kokice kuvanog graska itd, itd .. sto je naravno iziskivalo milion provera i testiranja mamaca na vodi. nazalost bezuspesno .... e onda sam na netu naso dvd o lovu Tolstolobika i to je razresilo sve moje dileme. U pitanju je najobicnija technoplanktonska tableta koju on prosto obozava ... e sad posto na dvd-ju sve lepo objasnjavaj u kako se postavlja gde se i kako baca, nije bilo tesko toliko koliko je vbilo tesko naci tu tabletu !
Kako je ceo dvd bio na Madjarskom prva stanica je bila potraziti je u nama susednoj drzavi. Posle nekoliko meseci, kazem MESECI trazenja drug koji inace muva nesto stalno neku robu svercuje doneo mi je 3 tablete koje su bile identicne sa onim na dvd-ju i reko je da ga vise nikad u zivotu ne pitam da mi donese jer je pola Peste prosao da bi naso tablete i to poslednje koje su bile u radnji. Uzeo sam tablete i ko metak odjurio na jezeru u nadi da ce i meni da zakove neki. Ali **** .. trebao je sistem sa plovkom koji na dvd-ju nije bio objasnjen vec samo sistem kako se vezuje i gde se postavlja tableta ... tri tablete su se rastopile za par sati a od udarca nije bilo nista ... i da skratim sad pricu kako sam i na koji nacin nabedio druga da potrazi i opet mi dobnese tablete koje su bile prilicno skupe .. nasao ih je i doneo mi 6 komada ali sada sa kompletnim sistemom. i rekao mi je da postoji i neka hrana u dzakovima koju nije uzeo i da ona sluzi kao primama za tu vrstu ribe. naravno ovoga puta je bilo uspeha ... ali na pretposlednjoj tableti. znaci dozivljaj za pamcenje .. kako i na koji nacin sam je jadan izvlacio necu da gnjavim, ali bilo je drz-nedaj ... poslednju tabletu sam dao drugu koji studira farmaciju i zamolio ga da mi rastumaci sastav tablete i ako je nekako moguce da mi donese ili dobavi proizvodjace supstanci od kojih se pravi tableta ... sto je naravno i ucinio ... jedino sto mogu da vam kazem je da je 75% sastojka tablete mleko u prahu .. ostalo je sitrnica koja je tu da kad Bikonja pridje da samo malo arome i voala .. ulov je neizbezan samo ako ga ima na vodi ...

Oduzi se ovo a ja vam evo saljem slikicu da vidite kako izgleda sistem, mozda sam slao a mozda i nisam, a recept ce biti ovvih dana, potrudicu se da ga napravim u slikama da vidite kako izgleda to kad ja pravim ...

pozdrav za sve a da znas kolega od gore 2... meni se desavalo da privucem ribu koja je teska preko 25-30kg i da mi se dok pokusavam da je uhvatim meredovom otkaci jednostavno i ode zato sto mi ocepi kukicu jer je to saranska kukica .... a kad mi se tad bila otkacila ja sam pao na dup* koliko sam bio natego stap ... ali nema veze dosle su druge i druge itd .....

Aj cujemo se i pozdrav od Nitra !!!

Tableta-1.jpg
 
Nitroglicerin:
Cao Svima !!

Pokusacu da se ukljucim u ovu naizgled copavu temu, jer sam ja imao iskustva sa ovom tehnikom ! Videli ste slike svih riba koje sam postavio gde su 70% Bikonje a ono drugo ostala riba. Evo kako se sve to desilo. Dok sam kao i obicno jurio soma na jednom jezeru pojavio se iznenada (civilni) dzip gde su izasli ljudi inace pripadnici MUP-a naravno u civilkama, ali meni jako dobro poznati po sluzbi i razmotali stapove. Kako se je neki vetar razduvao a bilo je nekih 19h izvukao sam stapove i hteo da prezabacim jer to obicno radim u to vreme. Priso mi je jedan od njih i pitao me sta ima, radi li ili ne i posle par komentara pitao me ako nije problem da baci tu gde su moji stapovi jer je video jato Bikonja koji navodno ne uzimaju nikakve mamce i da je ovo jedini nacin da se ulove. Kako se dosada nikad nisam susreo sa ovim vise sam bio radoznao da vidim pa sam im dozvolio. Oni su stali na po 5 metara udaljeni jedni od drugih i na komandu jednog od njih zabacili trokrake koje nisam do tad video vece ! Kad su popadale u jezeru stvorio se ogroman pljusak riba na vodi koji se je video cak i preko talasa koji su bili mozda po 15-ak cm i vise. Tu je krenulo kako oni kazu cesljanje vode. Cas levo, pa desno pa popusti pa namota ali to je cimanje bilo toliko jako da sam ja pobegao od njih nekih 20-ak metara uz obalu jer sam se plasio da neka udica ne izleti i da me rokne brale moj po vugla, ma nebi A reko .. i nije proslo ni 2-3 minuta, jedan od njih koji je opet zabacio je zakacio jednu azdaju koja je pocela da struze masinu kao da je ficu zakacio ! .. na moje odusevljenje strcao sam da vidim a ostali su namotali stapove i prisli da pomognu. To sto se je on vukao sa njom trajalo nemam pojima ni sam koliko, ali dovoljno da sam u medjuvremenu stigo da zagledam stapove, masine koje su OGROMNE i te njihove trokrake koje su bile velicine pakle cigareta. Dovukao je ribu a onda je zakacio kukom koju je doneo jedan od njih iz dzipa. Kad je izvukao riba je bila polu-mrtva jer je bila sva rascevrljena na mestu gde je bila zakacena. tad mi je sve bilo jasno zasto oni dodju pecaju pola sata i odu. Na moje razocarenje koje sam video nisam bas bio odusevljen slikama kao kad je riba vukla, zapravo ona je pokusavala da se otkaci, jer se je vukla popreko i to je ustvari i otezavalo njeno kretanje po vodi i izvlacenje. Kad su je izvukli on nije ni mrdnula, stavili su je u dzak i otisli ... toliko mi je bilo bezveze da mi je dolazilo da se spakujem zaje bem i ribi e sve u **** ... e onda posle nekog vremena rekao sam ribocuvarima koji su i sta su radili na sta su mi oni rekli da je to njihova stvar kako ce da pecaju, a jedan od cuvara je cak rekao, da i ako ih nadju nemogu im nista jer oni rade tamo gde je zakon uvek na njihovoj strani i da ce mozda (nikad se nezna) da oni njima nekad zatrebaju, pa zasto bih se ja sad sa njima rasapravljao oko jedne ribe kad u jezeru ima mozda i preko hiljadu komada. Tad sam video da je ustvari to ono sto ce unistiti nase vode i odje bo sam ih za sva vremena ...
U daljem studiranju ribe nisam odustajao, jer ipak nemogu da isbrisem onaj osecaj i onu sliku koju sam samo kroz posmatranje video kod onog lika i ona borba i onaj dreel i sve to, posvetio sam se izucavanju te vrste riba jer su stvarno ogromne i potrudio sam se da probvalim sta je to sto one jedu, jer je nemoguce da nece na nista da udare. Nailazio sam na raznorazne recepte, od meke kukuruzne svile pa preko nekih kuvanih bobica, pa deteline, kokice kuvanog graska itd, itd .. sto je naravno iziskivalo milion provera i testiranja mamaca na vodi. nazalost bezuspesno .... e onda sam na netu naso dvd o lovu Tolstolobika i to je razresilo sve moje dileme. U pitanju je najobicnija technoplanktonska tableta koju on prosto obozava ... e sad posto na dvd-ju sve lepo objasnjavaj u kako se postavlja gde se i kako baca, nije bilo tesko toliko koliko je vbilo tesko naci tu tabletu !
Kako je ceo dvd bio na Madjarskom prva stanica je bila potraziti je u nama susednoj drzavi. Posle nekoliko meseci, kazem MESECI trazenja drug koji inace muva nesto stalno neku robu svercuje doneo mi je 3 tablete koje su bile identicne sa onim na dvd-ju i reko je da ga vise nikad u zivotu ne pitam da mi donese jer je pola Peste prosao da bi naso tablete i to poslednje koje su bile u radnji. Uzeo sam tablete i ko metak odjurio na jezeru u nadi da ce i meni da zakove neki. Ali **** .. trebao je sistem sa plovkom koji na dvd-ju nije bio objasnjen vec samo sistem kako se vezuje i gde se postavlja tableta ... tri tablete su se rastopile za par sati a od udarca nije bilo nista ... i da skratim sad pricu kako sam i na koji nacin nabedio druga da potrazi i opet mi dobnese tablete koje su bile prilicno skupe .. nasao ih je i doneo mi 6 komada ali sada sa kompletnim sistemom. i rekao mi je da postoji i neka hrana u dzakovima koju nije uzeo i da ona sluzi kao primama za tu vrstu ribe. naravno ovoga puta je bilo uspeha ... ali na pretposlednjoj tableti. znaci dozivljaj za pamcenje .. kako i na koji nacin sam je jadan izvlacio necu da gnjavim, ali bilo je drz-nedaj ... poslednju tabletu sam dao drugu koji studira farmaciju i zamolio ga da mi rastumaci sastav tablete i ako je nekako moguce da mi donese ili dobavi proizvodjace supstanci od kojih se pravi tableta ... sto je naravno i ucinio ... jedino sto mogu da vam kazem je da je 75% sastojka tablete mleko u prahu .. ostalo je sitrnica koja je tu da kad Bikonja pridje da samo malo arome i voala .. ulov je neizbezan samo ako ga ima na vodi ...

Oduzi se ovo a ja vam evo saljem slikicu da vidite kako izgleda sistem, mozda sam slao a mozda i nisam, a recept ce biti ovvih dana, potrudicu se da ga napravim u slikama da vidite kako izgleda to kad ja pravim ...

pozdrav za sve a da znas kolega od gore 2... meni se desavalo da privucem ribu koja je teska preko 25-30kg i da mi se dok pokusavam da je uhvatim meredovom otkaci jednostavno i ode zato sto mi ocepi kukicu jer je to saranska kukica .... a kad mi se tad bila otkacila ja sam pao na dup* koliko sam bio natego stap ... ali nema veze dosle su druge i druge itd .....

Aj cujemo se i pozdrav od Nitra !!!
E, TO JE PRISTUP RIBOLOVU!!! Pozdrav i tebi, KOLEGA!
 
ja kako klinac od 8-9 godina sam se oprobao u grabuljanju(sto je bilo opste normalno za nas)na nekom kanalu.
ponekad bih i ulovio nesto.kasnije sam isao sam i naisao neki cikica koji me je pitao sta radim
ja mu se tu pohvali i objasnim kako se to radi.
inace sam poznavao coveka.
nesto me je zamolio da odem na neku cesmu da mu donesem vode ili sl.i kao dotle ce on da se oprobava.
kad sam se vracao vidim ja kako on ide kuci sa mojim novim(jedinim) stapom.
ja kad sam otisao kuci tuzio sam ga dedi pa smo otisli do njega po stap.
vratio mi je i objasnio da to vise ne radim ili ce da mi polomi stap i da me preda miliciji jer je to zabranjeno.
a moj deda ga je podrzavao.ja sam se uplasio pa se vise nisam seti da "pecam" na taj nacim.
ljutio sam se na njega neko vreme dok nisam svhatio sta je pisac hteo da kaze.
i sad kad vidim tako decu ja ih propisno uplasim,pa mozda i pomogne.
jer lepim recima se ne moze.
 
@2pike
Bez brige, nisam ni pomislio da si meni namenio deo posta... Ja sam samo posmatrac u celoj stvari i nikada se nisam oprobao u grabuljanju. Kao sto sam napisao - ne viddim zadovoljstvo u svemu. Prijatno je iznenadjenje sto nema ljudi na forumu koji se aktivno bave grabuljanjem ili se bar ne pokazuju. A mislim da postovi jasno daju doznanja, nekome ko se mozda dvoumi, da to nije opcija u ribolovu. Ono sto sam te opomenuo za galamu... vise je bilo u smislu - Ne nasedaj na provokaciju i ne uzbudjuj se toliko :) Nadam se da se ne ljutis!

@Nitroglicerin
Izuzetno poucna prica. Nikada nisam imao tako sistematican pristup ribolovu. Ja sam od onih ljudi koji "kradu zanat". Kao klinac, kad god sam isao sa iskusnijim ribolovcima trudio sam se da sto vise toga vidim i naucim od njih, a ono sto nisu hteli da podele, sam sam nalazio nacin da provalim (jeo valjak za primamu da vidim kakav ima ukus, mrsio sa njima da vidim koliko je udica od olova i sl.) Boze sad mi je malo muka kad pomislim sta sam sve pojeo :shock: :)
A ovaj "novi" pristup lovu sarana (boili) jos nisam savladao... Moracu da se povedem tvojim primerom.
 
2big:
@2pike
Bez brige, nisam ni pomislio da si meni namenio deo posta... Ja sam samo posmatrac u celoj stvari i nikada se nisam oprobao u grabuljanju. Kao sto sam napisao - ne viddim zadovoljstvo u svemu. Prijatno je iznenadjenje sto nema ljudi na forumu koji se aktivno bave grabuljanjem ili se bar ne pokazuju. A mislim da postovi jasno daju doznanja, nekome ko se mozda dvoumi, da to nije opcija u ribolovu. Ono sto sam te opomenuo za galamu... vise je bilo u smislu - Ne nasedaj na provokaciju i ne uzbudjuj se toliko :) Nadam se da se ne ljutis!
Ma nema ljutnje, malko sam preosetljiv ovih dana, slabo pecam, a ubili su mi omiljenu reku! Jebga... Peace, brother!!! :lol:
 
Ja znam lika koji je na Savi kod šest topola grabuljao tolstolobike na plovak sa dve udice osmice.Baci dvadeset kila prekrupe i onda zabacije plovak i pušta da ide preko mesta gde je prekrupa.Kad dođe jato tolstolobika udaraju leđima u najlon i udice i vidi se na plovku kad prolaze.Posle samo sledi kontra i kači ribu udicama.Tehnički nije pravio nikakav prekršaj i nema šanse da ga provali kontrola.
Naravno da ne opravdavam ovakav način "pecanja" ali znam da su mnogi dnevno hvatali i po pedest do sto kila ribe i posle prodavali restoranima.
 
To isto sam video u NS na Dunavu kod zel. mosta, plovak i dve udice pa cupaj koliko jace mozes. Kacili su uglavnom jako krupnu belu ribu. Bilo je grozno, pogano i podlo!
 
pazi da ti kazem, ako gledamo TEHNICKI, cak je i grabuljanje vid ribolova sa udicom ... kod mene gregarosa ili grabuljasa kako god ima koliko hoces ... oni pecaju sa velikim kukicama ali bez povratne kukice, jedino je to u svemu tome sportski ...:D
nego problem je u tome sto niko do nas nema mu-da da se suprotstavi njima. Ja sam se suprotstavljao koliko sam mogo,a posle me zabole pravo da vam kazem da se bijem sa njima. Nemogu sve da povataju, mogu dosta da ostete ribe, svaka zakacena riba je u 90% slucajeva mrtva ako ne odma onda pred zimu sigurno, jer je takva po konstituciji. Izgubi svu snagu pokusavajuci da se izbori, i to je kasnije sustigne. Izbaci je voda na obalu, ili jednostavno postane hrana grabljivicama.

Neznam sta da kazem .. ponekad mi muka padne samo kad pomislim na to a ponekad me zabole sta drugi rade .. najbolje je da pecate na nekom mestu gde tolstolobika nema ...

Pozdrav od Nitra ....
 
Peco259
bio sam svedok pre recimo 7-8 god na istom mestu gde i ti istog sistema "pecanja". Tri matorca svi oko 50 dina doneli punu kantu od polikolora bajatog hleba i bem li ga cega i istresaju na par metara od obale. Voda se zamuti ko da si sipao mleko (Nitro pretpostavljam da one tvoje tablete stvaraju isti taj efekat kao bela mlecna magla) i lepo svaki po plovcic sa dve udice i cupaju bikove za ledja, guzice, peraja... Njih 3 su imali za recimo 15-30 min svaki po par bikova i gomilu promasaja i spadanja (ribe su im bile recimo od 0,7-2,5kg.
E sad razmislite "ondak" dobro koliko ribe koju su potkacili pocrka. Nisam neki ljubitelj tolstolobika ali sam protiv ovakvog vida izd_kavanja nad ribama. Ako vec nalazimo zadovoljstvo u tome da ih probadamo cinimo to kako se cini milenijumima kao i ribari iz "Lepenskog vira" udicom za usta.
 
uvek se nasmesim kad se setim kad smo kao klinci isli rukama da hvatamo ribu po kanalima.
babuske,smudjevi stuke...mozda i koji sarancic.
znaci svakog jesena kad se spusti voda idu "ribolovci" mrezama,korpama pa pohvataju 90% ribe.
pravilo je ko prvo ribi njemu riba.
tako je oduvek,ali svake godine ima solidno riba(naravno da ne mislim na neke kapitalce)
 
Diferrente u tome i jeste fora...
Tako su i domoroci oko Belog Timoka isli harpunima ( u vodi dubine 1-1,5m bistroj ko suza), mrezama, vrskama, rukama... ali nikad oni nisu imali neke extra ulove (po velicini ribe, ali po broju riba jesu). Velike ribe umeju da se cuvaju inace ne bi bile velike. Kad je bio ovaj pomor ribe na Timoku mestani nisu verovali kolikih je tu riba bilo i u kojoj kolicini.
 
ja sam vise za sarane i mirne vode.najvise volim da plovcarim po nekim barama i jezerima.
mozda pre 6-7 godina je doslo do trovanja riba na bari gde sam pecao u to vreme.
jedva da sam upecao sta,navodno nije bilo puno riba u vodi.
ali kad je bio pomor nije se videla voda od lesina!
i bilo mi je bedno kad sam video pre koju godinu otrovanu ribu na Tisi.
zasuze mi oci kad se setim:(:(
 
Esox, samo da odgovorim da tablete imaju efekat da oda pobeli da se stvori magla i da one usisaju udice na kojima ima techopuffi zakacen (to su one bele kuglice sa slike) zajedno sa tom maglom ....
 
slazem se sa ovim sto govorite,nije sportski...ali polovina vas sto je ovde pisala je hvatala ribu na ne sportski nacin...ko zna sta su swe radili(mrze,karbit i sl)pa se samo foliraju kao nisam,zao mi je bilo i sl.zavisi nekad pecam sportski a nekad kako stignem
 
Ma vuko sam i ja mreze po Jagodinskoj bari (Vojna Basta - Kovilovo) izmedju kubika i Dunava, al tu pre svega prodju pravi krivolovci , sa camcima ,mrezama i kosevima tako da za nas ostane sica .Uglavnom od 0.5 - 1 kg.
Stuka ,saran ,Tolstolobik u ogromnim kolicinama i babuska.
E sad neko ce misliti vidi ovaj i mrezu vuce , medjutim leti kad su velike temperature , ta bara maltene skroz presusi , i iole kvalitetna riba iskace okolo i crkava.Jedino babuska ostaje pa makar i u mulju.
Pre mesec danas sam svracao i imao sta da vidim (KAFILERIJA).Oko bare stuke ,sarani tolstolobici ,sve crklo (ne moze vise da zivi u toj vodi pa iskacu) smrdi sacuvaj boze.
Jedne godine smo i rukama vadili ribu , bila je tako mala bara da kad zagazis u nju , do kolena i jace je mulj i svega 15 cm vode.I samo napipavas rukama , munes u mulj i bacas na obalu.
Ja i drug smo imali oko 20KG a petorica drugih komsija punu kadu.
Doduse bila je samo babuska jer kao sto rekoh gore ,bolje ribe su poiskakale i uginule.
Jedne godine su na mrezu izvadili stuku 12.5kg .
E sad da ima neko da ulozi tu malo para da se to malo produbi , pa tu bi bio raj za pecanje.

A sto se tice grabuljanja , i to sam kao klinac radio , mad po tim kanalima vise i nema toliko ribe kao nekad a i zarasli su skroz u travu ,a ja sam batalio kanale totalno i presao na recni ribolov.
Pa zar nije bolje upecati babusku na dunavu - bela ,cista ,debela ,ili na kanalu one crne ,prljave neuhranjene :-)

Pozdrav
 
Sve to ide s godinama.
A ono sto sam naveo nisam radio jedno 10 god sigurno , niti bi sad gazio po mulju ko budala za 20 kg ribe :-)
@Milos_nbg A ti od kad si se rodio bio si sportski ribolovac i nikad ribu ispod mere nisi nosio kuci :-)
 
Samo da vam kažem ljudi, ovo je vrlo ozbiljna tema i niko normalan ne bi podržao ovakav način ribolova. Nažalost, nismo svi normalni. Niko ne može da me ubedi u to da ribom hrani decu, pa mora da grabulja da bi imao šta da jede. Ko ima kompjuter kod kuće, tom baš nije frka za jelo. Kao ni hokštaplerima koji imaju da daju po 20-30 evra za kevlarsku strunu .50, a grabuljaju navodno da prehrane decu. To su budalaštine i svi koji brane ovakav vid pecanja, bolje da se pokriju ušima i da ćute o tome što rade. Ja imam skoro 4 banke i najveća riba koju sam upecao je 3 i po kile. I to sam upecao kao klinac, kada me je deda učio da se trokrakom udicom ČUPA TRAVA, A NE RIBE, pa onda lepo u tu rupu u travi bacaš plovak. Pa zar sad da grabuljam i bacam dinamit da bi vatao komade? Koliko znam da pecam, toliko uvatim. To je to. Ali samo znam da pecam na mirnim mestima daleko od urbane sredine i novokomponovanih kur*jbera. Nažalost, stalno sam u prilici da vidim, ne samo osakaćene ribe, već osakaćene VODE. To je ono što stoka radi ne samo ribama, već i nama koji prirodu volimo i svoj ulov poštujemo. A ko oće da jede ribu iz naših smrdljivih reka, nek dođe na Tamiš celim tokom, od Beograda do granice, pa nek se navadi babuški, ima ih ko korova, nemože se od njih živeti. I budite ljudi, a ne pijana stoka koja sakati ribu da bi se hvalila takođe pijanoj stoci. Ako ste alasi i živite od ribe, onda brate dozvola, mreža pa piči. Zato bez priče šta je humano, a šta nije, kad se to vrlo dobro zna.

Pozdrav ljudima
 
Psovao sam jednom na ovom forumu,ne mogu vise da setim koja je bila tema...Znam u glavnom da se radilo bas o nekom mamlazu koji se hvalio pa cak i prikacio sliku tolstolobika kojeg je uhvatio na grabulju.Naravno popi3deo sam i zamalo razbio tastaturu od besa dok sam kucao tekst.
Nakon nekoliko dana kada sam probao da se ulogujem-BUDZA!Dobio sam zabranu od nekoga od administratora!Menjao sam nickname,nesto sam muljao i na kraju sam uspeo da se ulogujem.
Elem,da skratim pricu,tako to kod nas funkcionise.Umesto da banuju tog majmuna oni banuju mene.umesto da stanu krivolovu na put,ribocuvari rade sa krivolovcima u talu!Lepo je to Nitro rekao,nekad popizdis a nekad ubedis sebe da te boli ****...Jedno je sigurno,JA NIKADA NECU GRABULJATI,niti se baviti bilo kojom vrstom krivolova.Nemorate mi verovati ljudi ali kunem vam se da bi lakse ubio coveka nego neku zivotinju a kamoli je sakatio.Ljudi su bezobrazni,zli,pokvareni,lazljivi,skloni nasilju i zlocinu,sadizmu i svakom mogucem zlu a zivotinje-ubijaju samo kad moraju,ne sakate,nisu zle,one su prosto ono sto jesu.Nije li Dunavski saran "Oklagijas" prelepo stvorenje?Uhvatio sam pre 10ak dana deveriku od 3,6 kg-ima li ko predstavu kakva je to princeza??Vratio sam je jer takav primerak pitaj Boga koliko mladji moze da da.Tolstolobik-ima li ludje ribe od njega??Zivo torpedo!!Nikad ga nisam lovio ali ih ovde gde ja pecam ima i to mnogo.Zna li ko kako izleda jato od preko 50 komada kada izadje na povrsinu??I onda se nadje neko govedo da mu kida ledja i vadi oci champarama!!!Ko to radi stvarno je stoka!!
Ja volim ribu da jedem i uvek je imam u zamrzivacu ali sta ce nekome 100 kila ribe?kako su bre ljudi tako alavi nije mi jasno....za klopu,ako pricamo o saranu,najlepsi su komadi ne veci od 2kg.Oni veci su masniji a oni ispod kila su stvarno premali.Evo ja sam prosle nedelje na Tisi imao 3 komada.Prvog od kilo i po sam doneo kuci a druga dva(oko 5kg a drugi malo manji)sam vratio.Doneo sam i bele ribe jer moji gotive riblje pljeskavice i to je to.Sta ce coveku vise??Vratio sam se punog srca sa osmehom na licu jer sam uzivao na obali tako lepe reke.I sad ne smem ni da pomislim sta bi uradio da dodjem jedan dan tamo i vidim nekog majmuna da grabulja!!!
Da ne zaboravim,Nitro,daj adresu nekog sajta brate ili pisi jos o bikovima.Znam da nije fer da mnogi od nas sad ,na konto tvojih muka u pronalazenju sistema i tableta,dodju na gotovo ali ja vec uveliko tragam za tabletama i za sistemom zahvaljujuci tome sto si do sad vec napisao.Vidim u tvom postu gore da najavljujes da ces pisati o tome i ja se iskreno nadam da hoces.Pozdrav tebi i svim ljubiteljima voda a KRIVOLOVCIMA PENIS!
 

Back
Top