Napajanje mi se pregrejava

cvele2

Ističe se
Poruka
2.133
Sada tokom vrelih letnjih dana, računar mi se ponaša kao prava grejalica! Samo čekam dan kada će početi da se topi matična ploča od silne pregrejanosti! HDD je usijan toliko da na njemu možeš kafu da kuvaš! Procesor kuva, ali ne prelazi toplotnu granicu. A napajanje... I njega samo čekam kada će početi da se dimi! Nekada radi ok, ali se vrlo često previše greje. I sada pitam ja vas kolege forumaši: postoji li neki način da mi se komp manje greje? Isključite klimu uređaj jer je nemam.
 
cvele2:
Sada tokom vrelih letnjih dana, računar mi se ponaša kao prava grejalica! Samo čekam dan kada će početi da se topi matična ploča od silne pregrejanosti! HDD je usijan toliko da na njemu možeš kafu da kuvaš! Procesor kuva, ali ne prelazi toplotnu granicu. A napajanje... I njega samo čekam kada će početi da se dimi! Nekada radi ok, ali se vrlo često previše greje. I sada pitam ja vas kolege forumaši: postoji li neki način da mi se komp manje greje? Isključite klimu uređaj jer je nemam.
Postuj malo vise podataka o Temperaturi,Komponentama?
 
pa de je sad Rokavec da kaze da je dobro shto ti se HDD greje da to tako treba da bude...... :D

U zavisnosti kakvo kucishte imash poshtavish 2 x 8 cm fan pozadi nek izvlachi vazduh i napred 2 x 8 cm nek ubacuju i smanjcesh temperaturu u kucishtu za nekih 8-9 C..... Kucishte mora da bude zatvoreno nek ima cirkulacije vazduha...... Ako zelish tishinu spojish ventilatore na 5 V i mirna Bachka.... :D
 
I meni je palo na pamet to da postavim napred i pozadi jedan ventilator da pravi promaju kroz kućište, ali problem je što nemam napred gde da podesim ventilator. Nije predviđeno na kućištu da stoji napred, nema mesta! E sada, na prednjoj strani kućišta imam jednu jedinu šupljinu za dodatni floppy. Ako bih stavio ventilatorče samo na zadnjoj strani kompa da izbacuje vazduh napolje, jel bi imalo to nekog efekta?

Interesuje me i to vodeno hlađenje kakvo je, jel se teško montira, kako radi...
 
cvele2:
I meni je palo na pamet to da postavim napred i pozadi jedan ventilator da pravi promaju kroz kućište, ali problem je što nemam napred gde da podesim ventilator. Nije predviđeno na kućištu da stoji napred, nema mesta! E sada, na prednjoj strani kućišta imam jednu jedinu šupljinu za dodatni floppy. Ako bih stavio ventilatorče samo na zadnjoj strani kompa da izbacuje vazduh napolje, jel bi imalo to nekog efekta?

Interesuje me i to vodeno hlađenje kakvo je, jel se teško montira, kako radi...

Vodeno ? pa odlichno hladjenje samo morash da se ispruzish najmanje 150 € a ako ne overclockujesh CPU/RAM/VGA onda ti se to neisplati.... ;)
 
Ne znam,pre bi ti preporucio neko kuciste sa filter stranicama i 2x 12" neke silent ventise,napred da ubacuje a nazad da izbacuje.Ono,jeste ulaganje,al se resavas tih problema zauvek.Imas za nekih 3k-3.5k dinara dobra Codegen kucista sa filter stranicama i jos su onako odvojena 3 cm od poda-dobra fora za prasinu...Teska su i nesavitljiva.Jos jedan plus za njih.Ja imam ovo i prezadovoljan sam i napajanjem sto ide uz njih (na 350w napajanja sam uspeo da poteram x1950 :D ) http://www.codegenworld.com/03_prod..._search=11&min_id_search=24&pro_id_search=238
Donje slike stranica su opcije,ja imam standardno,znaci cela stranica je u rupicama i ne ulazi prasina kroz njih,sto je pomalo cudno ali extra fora.Napajanje se od dole hladi,cini mi se isto 12" ventisom.Svaka preporuka.
Inace svi hladnjaci u kompu su mi pasivni i nema nikakvih problema sa pregrevanjem
 
Kompjteri provereno duze traju kada su zatvoreni u kucistu i po ko zna koji put cu biti dosadan i savetovati svima da svoje kompove drze zatvorenim.Kao prvo,faradejev kavez,kao drugo,sva iole bolje odradjena kucista rade na nekim zakonima termodinamike i to je nesto sto treba ostaviti tako kako je.Ipak kuciste nije samo kutija u koju se slazu komponente da ne bi zvrjale po stolu...
 
Cele,necu se popravljati,prelazno resenje ti je da nabijes te ventilatore i bice bolje,radice.Ja samo napisah kako da se zauvek resis tih problema.Necu biti dosadan,jer te 2 recenice kazu sve.Sa onim kineskim plasticnim kucistima se i desavaju takve stvari.Druga stavka iz posta se odnosi na tu temu,a valjda prave bar faradejev kavez.
 
Ali pre svega najvaznije je da OCISTIS PRASHINU u kucistu i na ventilatorima i hladnjacima.
Ako nisi do sada cistio.......kada to uradish garantujem ti 10 stepeni nizu temperaturu.
I onda na kraju naravno 2 12-ice ventilatore postavi unitra da rade...i otvori bocnu stranu kucishta ;)
 
El Muerte:
Ali pre svega najvaznije je da OCISTIS PRASHINU u kucistu i na ventilatorima i hladnjacima.
Ako nisi do sada cistio.......kada to uradish garantujem ti 10 stepeni nizu temperaturu.
I onda na kraju naravno 2 12-ice ventilatore postavi unitra da rade...i otvori bocnu stranu kucishta ;)
I reci mi shta ce mu onda 2 dvanejstice ako treba da drzi otvoreno kucishte ? :lol: :lol: :lol: :lol:
 
*P*A*B*L*O*:
I reci mi shta ce mu onda 2 dvanejstice ako treba da drzi otvoreno kucishte ? :lol: :lol: :lol: :lol:

Da mu hladi ionako pregrejani HDD :D :D :D Ovo je prva pomoc......samo ako su temperature bas alarmantne :)
Uostalom promaja ne moze da skodi....moze samo pomoci :0

Heh....i ja drzim otvorenu stranu kucista pa imam jednu 12-icu i jednu 8-icu da mi duvaju u graficku koja vec ima modifikovani ZALMAN i chipset koji nema cooler na hladnjaku.
Mislim da ne morash nagadjati zasto ih drzim na tim mestima :D
 
Ako imas dodatne ventilatore onda otvaranjem jedne stranice kvaris cirkulaciju vazduha.Ili otvori obe stranice ili nemoj da ih otvaras. Za ove koji nemaju dodatni ventilator otvarajte kuciste obavezno narocito u letnjem periodu...
 
Ali tako omogućavaš prodor unutar kućišta veće količine prašine nego što bi ovako sama ušla, a već znamo da prašina može podstaći veće grejanje komponenti.
Mada mislim i da bi rešenje bilo da ja lepo zamenim napajanje. Hvala bogu još se nije kvarilo iako mi je prvo koje sam i dobio uz računar i evo već 4 godine radi k'o sat, ali nešto mi i proizvodi veliku buku. Da li je to napajanje ili CPU hladnjak, ne znam.

Moraću i CPU hladnjak da menjam jer on nema kontrolu broja obrtaja, uvek ga tera na maksimalni mogući, a to baš pravi neku buku, pogotovo zimi kada se komp ne greje toliko i kada mu toliko vrtenje uopšte ne treba. Na kraju krajeva i jedno čišćenje bi tu moglo da padne. Videću već nešto...
 
Par stvari:

1. Ako ne možeš da staviš ventilatore napred i pozadi, onda samo stavi pozadi ali stavi da izvlači vazduh iz kućišta
2. Ako hoćeš da hladiš HDD, stavi ventilator tako da duva preko samog diska, disk će biti sasvim hladan.
3. O vodenom hlađenju i ne razmišljaj, jer ako imaš sto i kusur evra za solidno vodeno hlađenje, onda bolje za te pare kupi klima uređaj u sobi pa da i tebi i kompjuteru bude prijatnije.
4. Faradejev kavez nema veze sa zatvorenim ili otvorenim kućištem.
5. Nije pravilo da se bolje hladi zatvoreno kućite, sve zavisi od same konstrukcije i položaja ventilatora. Dobra kućišta (serverska, rack, i sl) i ona koja imaju pravilno postavljene venitlatore se mnogo bolje hlade kad su zatvorena, dok je loša kućišta bez ventilatora i adekvatnih otvora ipak bolje držati otvorena.
6. Kao što neko reče, bitno je očistiti prašinu sa bloka CPU hladnjakasvakih par meseci (barem u Bg), često ljudi zaborave pa se pitaju zašto se CPU pregreva
 
korisnik2007a:
Mozdha imash kinesko napajanje.Uzmi neko od 620 W
i def neches imati problema...


Pogotovo ako ti je stariji komp..

cvele2:
Hvala bogu još se nije kvarilo iako mi je prvo koje sam i dobio uz računar i evo već 4 godine radi k'o sat,

Shta ce mu napajanje od 620 W na tako starom PC-u ?
Ajde da ima oko 3-4 HDD-a neki C2D i 4 Gb memorije i 8800 GTX.... pa razumem ali ovako.... :confused:
 
Namestio sam ventilatorče pozadi, povezao ga i sada prede kao mače. Čak se i HDD malo o'ladio. Ali primetio sam odakle mi dolazi tolika toplota. Od grafičke kartice! Sad se sećam da njoj uopšte ne radi ventilatorče koje ima. Može li se to nekako popraviti?
Inače napajanje sumnjam da mi je kinesko jer bi se 5 puta do sada pokvarilo.
 

Back
Top