stipendije i krediti

Шансе бруцоша да добију кредит а да су при том из Београда су скоро никакве. Ту се мање више не гледа ни просек нити примања по члану породице већ да ли у дому. Као по принципу њима више треба. Имаш исто тако људи који ће написати да су им примања по члану породице мања од хиљаду динара (неки чак и нула).
Рецимо ја сам пример нисам лагао ни за примања, био сам 5.00 у четвртом разреду гимн и наравно нисам добио тај кредит, док су неки који су дошли из неких селендри узели лагали као да су највећа беда, са мизерним успехом из школе и добили су тај кредит. Дакле немој да се чудиш уколико буде неправди...
 
Za kredite i stipendije se gledaju samo prosek i primanja, ne i to da li je neko u domu. Vidim da postoji ogorčenost, koja je možda i opravdana, ali nemojmo lagati zbog toga. Za brucoše su kritična ona dva boda koja se dobijaju na osnovu prihoda, jer se nepravi velika razlika da li je prosek iz srednje 4.0 (i manje, ali takvi ređe konkurišu) ili 5. Stipendije za brucoše su retka pojava, i jedine za koje sam čuo da su ovde dodeljene su se svodile na studiranje u inostranstvo, a to je već nešto što uglavnom sledi zaista najboljima među srednjoškolcima, na osnovu raznih takmičenja i drugih vannastavnih aktivnosti.

Za prethodnu godinu te republičke kredite i stipendije među ljudima koje poznajem nisu dobili samo oni koji nisu ispravno podneli svu traženu dokumentaciju (doduše mi nismo brucoši).
 
E, obično ima fora sa lokalnim, opštinskim kreditima i stipendijama. U KV to mogu da dobiju najbolji srednješkolci i studenti, sad ne znam za prosek primanja, ali nije zgoreg da se raspita u svojoj opštini svako koga to interesuje. Plus, kod nas su bili i neki fondovi za najbolje učenike osnovne i srednje škole. Raspitati se svakako.

Grad BG daje stipendije za prosek 9,2 i više s tim što moraš da budeš iz BGa.

Plus, znam da su neke su velike firme davale studentima svoje struke stipendiju na godišnjem nivou, s tim što posle faksa radiš kod njih. Koliko toga ima po Srbiji, kako to ide sa brucošima i kolike veze tu rade, ne bih znala, ali znam za priče ljudi koji su primali parice od nekih Puteva (recimo da je neko Užice, Požega, nemojte mi verovati na reč).
 

Back
Top