Ronjenje- jer postoje neka pravila???

Ma to do dva metra nije strasno :). Samo obrati paznju na pritisak u usima (ja recimo imam neke osetljive usi pa mi mnooogo smeta kad ronim...). I slobodono izdahni malo vazduha kako budes zaranjao, onda neces osecati u grudima nekakav pritisak.... Sve ovo sto sam ti napisao, sam sam skontao na osnovu visegodisnjeg iskustva stecenog ronjenjem po ovdasnjoj reci... :) pozz
 
Pozdrav!

Da, do 2m ti zaista ne treba nikakva posebna obuka, ali upamti, opsti slucaj - kada se zaranja - izjednacava se pritisak, a kada se izranja - drze se otvorena usta i pusta se da vazduh slobodno izlazi iz pluca. Izjednacavanje pritiska se radi tako da jednom rukom zapusis nos i dunes. Osetices kako popusta pritisak u usima . Kada osetis da raste pritisak (ides dublje) ponovis postupak. Dok si pod vodom, vodi racuna o vremenu, nikada nemoj dozvoliti sebi da dodjes u situaciju da ti ocajnicki treba udah, a da nisi ni krenuo odozdo. Testiraj sebe, pa ces videti koliko mozes da izdrziz. Kod izranjanja, drzi otvorena usta i pusti da vazduh sam izlazi a i ovo se vezba da ne ispustis previse vazduha odjednom i to dok si jos dole (onda si u problemu), nego postepeno i u skladu sa brzinom izranjanja. Maska koju kupis treba da je silikonska, da dobro prianja na tvoje lice. To proveris tako sto masku stavis na lice i napravis vakum isisavajuci vazduh nosem. Maska mora da stoji i da ne propusta vazduh. Staklo na masci treba da je kaljeno (pise tempered). Disaljka treba da je dovoljno siroka, a mislim da su bolje one sa ventilicima, za bolje ispustanje vode. Peraja si kupio, trebala bi da dobro pranjaju na nogu, ali ne i da stezu. Da su dovoljno cvrsta da daju dobar potisak, ali i elasticna, da bi mogao da radis nogama. Posto ces roniti na dah u plitkom i toplom, nema potrebe da budu veca za neoprenske carape. Sve ovo oko opreme pisem, iako je jednostavno kupiti. Odes u specijalizovanu prodavnicu i odaberes ono sto ti odgovara, a sta god da kupis, a sto su proizvele svetski poznate firme (Technisub, Mares, OMER,itditditd) bice kvalitetno. Dubine do 2m nisu neke, ali svejedno je, hipoksija dolazi nenajavljeno, covek gubi svest u delicu sekunde, a da mu pre toga nije bilo lose(sem potrebe za vazduhom). Pluca su osetljiva i treba postovati pravila izranjanja. Ako imas problema sa sinusnim supljinama, verovatno ce se isprazniti, nemoj da se uspanicis ako krene sukrvicasta sluz. Ako osetis glavobolju, nakon ronjenja, napravi pauzu, dan dva, pa pokusaj ponovo (aspirin pomaze), ako te zaboli ponovo - batali. Sve ovo proveri u plicaku, testiraj svoje sposobnosti, nemoj slusati lovacke price o ludackim dubinama....I decica rone na moru, ali ti nauci od pocetka pravilno, i ne bi bilo lose da se raspitas da li negde u tvojoj blizini radi neki ronilacki klub. Tamo se rade kursevi, za perajase, nije lose odslusati i odvezbati.
Dobar provod!
PS
Koliko god se trudio i para potrosio zapamti - najbolje sredstvo protiv zamagljivanja maske je pljuvacka. Na suvo staklo pljuni, razmazi po staklu, isperi vodom i to je to. Ne uzimaj tudju masku.
 
Maske se prave tako da su ti oci i nos u jednom "prostoru", usta su van. Deo za nos je tako odradjen da mozes da zapusis nos pomocu dva prsta jedne ruke. Cepici za nos i usi ti nisu potrebni, ako imas masku. Preporucujem kupovinu disaljke, jer ce ti stalno izbacivanje glave, van vode, radi udaha ometati uzivanje u razgledanju dna, odozgo. Veruj mi da 10 puta vise vremena provedes razgledajuci odozgo nego zaranjajuci do dna. Izjednacavanje pritiska - najbolje je da se raspitas da li u blizini tebe postoji neki ronilacki klub ili stariji ronilac, pa pitaj da ti objasni, jako je tesko recima opisati.
Ukratko --- zaranjas - osetis porast pritiska u usima - zapusis nos - duvas u nos - osetis pad pritiska - ides dublje - porast pritiska - zapusis nos - duvas u nos......

Vodi racuna o kolicini vazduha koju si udahnuo i vremenu koje si proveo pod vodom
 
Postoje bocice tog kapaciteta. Ja imam par komada od 0.25l, ali nisu montirani regulatori. Samo boce. Postoje i vece, 0.5l, 1l, ....Cena, ...........da budem iskren, ..........ja sam svoje kupio na vojnom otpadu. Bile su zaista jeftine, samo je pitanje da li ces pronaci. Ima i po prodavnicama ron. opreme, ali nisam siguran za te cene. Sta imas u planu?
 
U planu imam ronjenje po reci :) (s obzirom da nisam jos finansijski stasao za celu ronilacu opremu i ronjenje po belosvetskim morima :( ) U stvari, ne znam kako bih ti opisao, ali kada sam pod vodom imam osecaj nekog narocitog spokoja i srece i... otkud znam... Utopija bato! :). Zelim da zagnjurim, da lezim 2 minuta na dnu reke, i gledam odozdo ljude kako se na povrsini pracakaju :)
 
Kalimer0:
U planu imam ronjenje po reci :) (s obzirom da nisam jos finansijski stasao za celu ronilacu opremu i ronjenje po belosvetskim morima :( ) U stvari, ne znam kako bih ti opisao, ali kada sam pod vodom imam osecaj nekog narocitog spokoja i srece i... otkud znam... Utopija bato! :). Zelim da zagnjurim, da lezim 2 minuta na dnu reke, i gledam odozdo ljude kako se na povrsini pracakaju :)

Znam osecaj!
Ali imam par saveta,
1. Nemam pojma o kojoj je reci rech, ali znam da su ili jako mutne, ili jako hladne - nista neces videti odozdo.
2. 2 minuta je previse, veruj mi!
3. Idi i ti u neki ronilacki klub, prodji obuku, saznaj malo vise o celoj stvari, tek ces onda moci 100% da uzivas u ronjenju.
 

Back
Top