BLEDA KOZA!

To se zove dermografizam, najcesce se javlja kod nervoznih osoba ili je nacin kako koza reaguje na stres. Obzirom da si mlad, i adolescenciji, koja je sama po sebi razvojni period pun stresa (kako psiholoskog, emotivnog ali i bioloskog - hormonskog), moguce je da ti je to uzrok. Takodje ako si 'nervchik' po prirodi, eto odgovora. Ali kao i za sve promene na kozi koje se moraju videti - moramo te uputiti na koznog lekara, dermatologa, koji ce ti pogledati kako izgleda to crvenilo i ustanoviti tacno o cemu se radi i da li je potrebno da uzimas neku terapiju (mozda se radi i o alergiji).
 
hm... videla sam temu i jeste da nemam bas takav problem, ali vezan je za svetao ten pa bih da pitam ovde: ja sam mnogo, mnogo, mnogo svetla i to me strasno nervira (a i ljudi mi cesto govore da sam bas previse bela)! Probala sam da se suncam, ne vredi. Pocrvenim, boli svrbi, ogulim se i nista. Sa solarijumom je isto, samo se brze izgori! Kad na sunsu stojim 5 min (bukvalno) uzasno porozim! A leto je! I JA BIH PREPLANUO TEN!!!! bar malo! A KAKO?
 
Pa pocrneo bi, al znas kako? Prvo bi izgoreo, znaci pekao bi te svaki centimetar koze koji bi dotakao e a posle par dana bi pocrneo. A boja bi ti trajala 15-ak dana a onda bi poceo da se ljusitis... Sto izgleda mnogo gore nego kad si beo. U svakom slucaju se ne preporucuje suncanje od 10 do 5 nikome, a posebno osobama sa svetlim tenom. Znaci ako ides na more, do 10 i od 5 i to samo uz najvisi zastitni faktor. Koga naravno treba da koristis i u gradu, ma kad god ides napolje po ovim vrelim danima. On inace i smanjuje sposobnost koze da pocrni, al makar za 20 godina neces imati zbrckanu kozu i eventualno rak iste. Ma opust' se bolan, pa 'de bi ljudima kraj bio kad bi im samo svetla koza bila problem ;-)
 

Back
Top