Ledinačko jezero

Milan_ns

Ističe se
Poruka
2.342
Verujem da će ova tema biti veoma brzo zaključana jer ne pripada ni lovu ni ribolovu, ali nisam nasao bolje mesto gde bih mogao da obavestim javnost o planovima Vlasti da umesto Ledinačkog jezera naprave kamenolom tzv "Kop Srebro"... Nadam se da će svi kojima je stalo do prirodnih lepota, otići na sledeću internet stranicu i dati glas u elektronskoj peticiji i time se pridružiti mnogima od nas za očuvanje te lepote na jedinoj Svetoj gori u Srbiji.... Unapred hvala.... http://www.ledinackojezero.blogspot.com
 
Pa ova tema je morala da bude postavljena ovde zato sto nema pogodnijeg mesta na forumu i ne bi trebali moderatori da je diraju. Potpisao sam onu peticiju i iskreno bih zeleo da Ledinacko jezero ostane neunisteno.
 
Poštovani prijatelji prirode i svi ljudi dobre volje,situacija je sledeća:
...zaista je tužna istina da neko želi da prosto skloni jednu svojevrsnu prirodnu atrakciju sa prelepe i totalno zapuštene(u ekološkom smislu) Fruške Gore. Da ne bude neke zabune,ja sam 29-godišnji novosađanin koji kao veliki ljubitelj prirode sve svoje slobodno vreme provodim na na Fruškoj Gori,gde u pomenutim Ledincima iimam malu vikemdicu koja je svega par kilometara od jezera.
Pomenuto jezero već duže vreme je ustvari predmet spora.Te privatizacija kamenoloma,pa jedan vlasnik,pa drugi vlasnik,pa kao vlasništvo sela(mesne zajednice),pa ga neko ogradi i naplaćuje ulaz,pa vam neki klinci u nekim ritama i pocepanim papučama naplaćuju 50 din da prodjete kolima,itd,itd,....i sada na kraju neka Austijska firma kupila kamenolom i hoće da vadi kamen razume se,je_e im se i za jezero i za biodiverzitet,ekosisteme,promenu ekoloških faktora i svih posledica kakve te promene mogu da izazovu! E onda se digo narod, " ne damo jezero...to je prirodna lepota...razvićemo turizam...kupaćemo se...uživaćemo...." i naravno proglase prošlogodišnju nesreću kada se odvalila stenčuga od preko100kg i pala u vodu na kupače tj. pored( svs sreća niko nije izginuo) ka neko je to namerno izazvao da bi mogli da unište jezero(sve je moguće u državi Srbiji).
Bilo kako bilo,bitka za jezero uveliko traje i ko zna kako će se završiti(nadam se pozitivno po jezero)
Ono što me najviše tišti i boli u celij toj pričijeste to da svi ti ljudi dobre volje koji žele da sačuvaju to jezero,nisu ama baš nigde bili kad je neko dobio(ili zakupio,nije bitno) na 99 godina to jezero i onda ga lepo ogradio žicom,stavio neke kao tuševe i kafanu od trske i malo sredio prilaz vodi(alal mu),i lepo počeo da naplaćuje ulaz po relativno visokoj ceni(mislim da je tada bilo oko 100-150 din ne mogu tačno da se setim) i cepaj biznis!
Naravno svi me ispsuju i opljuju kada ja to kažem,ali nemoj mo zaboraviti da svo vreme pričamo o teritoriji nacionalnog parka Fruška Gora,gde po zakonu ništa od navedenog nije moguće sprovesti osim ukoliko ministarstvo ne dozvoli to pravnom licu koje gazduje nacionalnim parkom u ovom slučaju Vojvodinašume.Neću da pominjem koliko je bio ugrožen noseći kapacitet samog jezera kojem je ne sumnjivo predstojala degradacija kada se za jedan dan na vrlo maloj prilaznoj površini nagura i više od par hiljada ljudi! Za degradaciju biljnog i životinjskog sveta u okolini jezera neću ni da pričam!
Naravno isto se provedem kada kazem da lokalni đilkoši nemaju apsolutno nikakva zakonska prava da naplaćuju parking i prolaz kolima 50 din.Ljudi zakoni možda nevaljaju,ali zarad funkcionisanja svake društvene sredine oni se moraju sprovoditi. Da znam,svi kradu pa što i ja nebi...ili ono ..." ma šta bre ti sere_ ljudi naplaćuju tamo jer moraju da imaju novac da bi to održavali i učinili ljudima pristupačno" ! Da,naravno,ali samo u propisanim zakonskim okvirima i to zarad održavanja celog nacionalnog parka a ne da bi se punila ****** i džep kojekakvim đilkošima!
E, pa ljubitelji prirode i borci za Ledinačko jezero,trebali ste peticije i blogove tada da potpisaujete i postavljate ......
naravno dajem potpunu podršku za očuvanje jezera, i izvinjavam se svima ako sam bio previše oštar u iznošenju mog ličnog stava u vezi ovog zaista bitnog problema!
 
Kao ronilac, bio sam vise puta u prilici da se spustim do dna. Dubina posednjeg ronjenja je sto se mene tice bila 36m, nisam siguran da ima dublje, voda je ledena na dnu, i nisam video nista od ribe, sem par kedera pri izronu. Ali - takvo jezero apsolutno zasluzuje zastitu i spas. To je dijamant, dragulj, kako god ga nazvali i trebalo bi ga odrzati takvim. Potpisujem i ja!
 
Izvinjavam se administratorima ovog foruma što sam u svome komentaru upotrebio par degutantnih i ne prikladnih izraza......malo sam emotivan previše kada su ovakve stvari u pitanju....a i popio sam koju rakijicu...... :oops:
Što se mog komentara za jezero tiče,napisao sam samo suštinske i najbitnije stvari jer nisam hteo da gnjavim narod. Ipak je ovo mesto (forum) na kojem ljudi treba da kontaktiraju,razmenjuju stavove i mišljenja, i tako zajedničkim delovanjem doprinose poboljšanju opšte situacije!!!
Ledinačko jezero je samo kap u moru ne brige za očuvanje čovekove sredine, kao i dokaza da opšta komercijalizacija i nametnuta extremna potrošačka sredina ni malo nehaju za očuvanje bilo kakvih prirodnih i društvenih tekovina moderne civilizacije.
 
Pozdravljam inicijativu.. jezero nisam posetio, ali imam veliku zelju.. poznanici su isli nekoliko puta autom i extra se proveli.. kazu, pravi dar prirode..
Mene interesuje ima li kupaca, da li je kupanje zabranjeno i kako doci iz grada Novog Sada :) do jezera autobusom. cuo sam da saobraca neki gradski prevoz.. moze li neko potrvrditi informaciju..
 
jezeru je koliko ja znam trenutno pristup strogo zabranjen, i svo vreme dezuraju panduri ili radnici preduzeca koje je vlasnik kamenoloma( nisam siguran tacno ko).Tako da je pristup jezeru zabranjen cak i da pridjes da ga vidis,na tom glavnom prilazu gde dolaze kupaci i ostali posetioci.E sad ti imas alternativno resenje da jednom planinarskom pesackom stazom odes na vrh brda iznad jezera i odatle uz sedenje na namontiranu klupicu uzivas u njemu ali samo pogledom sa visine. :-(
Autobus koji ide do jezera je br 76 i polazi sa glavne autobuske stanice(ujedno i zeleznicka stanica) i vozis se sa njim do poslednje stanice i onda imas jedno 1/2 kilometra peske.Najbolje da pitas vozaca gde da sidjes a kad sidjes pitaj bilo koga svi znaju put i svi ce ti pokazati!
 
bob63:
Kao ronilac, bio sam vise puta u prilici da se spustim do dna. Dubina posednjeg ronjenja je sto se mene tice bila 36m, nisam siguran da ima dublje, voda je ledena na dnu, i nisam video nista od ribe, sem par kedera pri izronu. Ali - takvo jezero apsolutno zasluzuje zastitu i spas. To je dijamant, dragulj, kako god ga nazvali i trebalo bi ga odrzati takvim. Potpisujem i ja!


gde li si ti ubo tih 36?
uspeli smo da izmerimo max 28.
 
Bila sam mnogo puta na fruskoj gori ali ni jednom nisam bila na tom jezeru. Ako neko zna da li jos uvek postoji ledinacko jezero neka javi volela bih da ga posetim. Cula sam da je zabranjeno kupanje tamo. Skroz je glupo unistiti nesto sto je tako lepo, ali ne znam kako misle trajno da ga isuse ako stalno izvire voda.
Hvala!
 
Jezero postoji i dalje. Pristup mu je zabranjen jer je kupljeno od strane firme ALAS. Kupanje nije dozvoljeno. Svaki upad tamo mora da se prijavi policiji... Elem, jezero je problematično jer ga napajaju bar dva površinska potoka. Za pozemna napajanja niko nije siguran... I postoji šansa da se izlije na Ledince. Ono treba da se isuši jednim delom... Samo do svog nivoa na kom je danas. Ja sam pokrenuo akciju i na MySpace stranici... Napravio mu profil i stavio da svaki prijatelj da potpis podrške... ako moderator dozvoljava evo adrese, a ako je protiv pravila, nek ukloni: http://www.myspace.com/ledinacko_jezero
Profil je još u izgradnji...
Pozdrav!
 

Back
Top