prichest

hello_world

Ističe se
Poruka
2.714
ne znam da li vas ima dovoljno za ovu temu :I

da li idete u crkvu i to radite i koliko chesto... da li se pripremate

smatrate li to beznacajnim obredom

ako ne radite nikad onda je i to neki stav ... neko ko je ravnodusan mogao bi da se zeza pa da prilazi tome eto onako posto nema uticaja..
znaci znam ljude koji idu u crkvu recimo klinci ili ljudi koji nisu vernici-po-propisu pevaju u horu a nikad to nisu uzeli... znaci moglo je da im padne na pamet da to rade iz zezanja a nikad ne rade ..

sta dobijete time ako uzimate

u stvari nemam pravi stav mozda nisam previse pohadjala veronauku?
 
Ja ne posjecujem crkvu zato shto mislim da se bazira na pogreshnim osnovama. Terbalo bi da se sva uchenja crkve baziraju na Novom zavjetu, medjutim to nije tako. Zbog toga se i ne izjashnjavam kao pravoslavac. Sa mojim roditeljima je drugachije. Od slave pa nadalje u potpunosti se uklapaju u tu shemu. Obzirom da su na dan slave pretjerano zauzeti, svake godine uspjevaju da me nagovore da idem u crkvu da prelijem koljivo. To vam je zivi uzas. Prvo morash da odesh do blagajne i platish to. Blagajnik trazi papir na kojem su napisana imena chlanova porodice pa potpishe da je usluga placena. Jednom je pop vratio chovjeka chiji papir nije bio potpisan. Da ne budem pogreshno shvacena, ne mislim da su svi pravoslavni popovi ili monasi loshi. Istorija je zabiljezila svijetle primjere, ali mnogo je pogreshnog u religiji.
 
Причешћујемо се сваке недеље и ја,муж и деца идемо редовно у цркву и постимо све постове(ја и муж не деца она су мала ) и стварно не разумем твоје питање.Без причешћа духовни живот ни не постоји ако не верујеш не вреди ни да ти објашњавам а ако верујеш знаш и сам. То је као да ми неко каже ''ја знам да постоји храна и осећам глад али не еједем јер мислим да је то само форма и један безначајан ритуал'' .За верника је то духовна храна ,тело и крв Христова коју је Он жртвовао за наше спасење.
 
della:
Ja ne posjecujem crkvu zato shto mislim da se bazira na pogreshnim osnovama. Terbalo bi da se sva uchenja crkve baziraju na Novom zavjetu, medjutim to nije tako. Zbog toga se i ne izjashnjavam kao pravoslavac. .

i ja se ne izjasnjavam kao pravoslavac.

Hriscanstvo = Ucenje Hrista

Ucenje Hrista = Novi Zavet
 
Indigo71:
Sad sam ja ispao najgori a ti najbolji.
:lol:


Nema sta da ispadam najbolji ili najgori. Zasto bih sebe ogranicavao da ne zapalim svecu u crkvi zbog nekog popa koji vozi besna kola i vise je svetovnik nego duhovnik. Zasto da dozvolim da mi tako nesto ogadi crkvu I Boga ? Crkva nije popovska privatna svojina – ona pripada svim ljudima koji znaju za Boga.
 
Sta te obavezuje???

Ljubav ne obavezuje.

Da Bog obavezuje On ne bi dao ljudima slobodnu Volju nego bi svakog coveka sprzio na licu mesta cim pocini gresku ( greh ).

Ljubav ne obavezuje i ne sudi.

Sudimo sami sebi jer ne zivimo po pravilu Ljubavi.
 
alles_gut:
najgori su mi hriscani po obavezi i hriscani koji su hriscani iz straha od kazne...
Slušaj fantazeru.Hristos je došao na zemlju i dao nam lek za besmrtnost.Dali cemo ga uzimati ili nećemo to je naša stvar i naš problem.Nema tu obaveze i straha od Boga.Dojdeš kod doktora i on utvrdi bolest i potom prepiše lek.Ti ćeš ga piti iz straha,obaveze ili da bi se izlečio?
 
darkoje:
За верника је то духовна храна

Pozdravljam to sto ti radis!
Ja ne mogu... nije mi dusevna hrana da stojim sa morem ljudi koje dolazi samo na pricest. Jos manje mi je dusevna hrana nesto sto mi neko stavi usta.... i NE MOGU ali stvarno NE MOGU da dotaknem ustima nesto sto je 300dusa pre mene dotaklo, ali u tom momentu cini mi se olizalo.
Sramotno ili ne... imam problem. Vernik sam i vera je mnogo sira od ljubljenja slika, ostavljanja novca i na zalost tog coporativnog deljenja klica.
 
webhanuma:
Pozdravljam to sto ti radis!
Ja ne mogu... nije mi dusevna hrana da stojim sa morem ljudi koje dolazi samo na pricest. Jos manje mi je dusevna hrana nesto sto mi neko stavi usta.... i NE MOGU ali stvarno NE MOGU da dotaknem ustima nesto sto je 300dusa pre mene dotaklo, ali u tom momentu cini mi se olizalo.
Sramotno ili ne... imam problem. Vernik sam i vera je mnogo sira od ljubljenja slika, ostavljanja novca i na zalost tog coporativnog deljenja klica.
Tvoj problem.
 
@alles-tek ovde se vidi praznina i plitkost tvojih stavova,koja je malo maskirana na temi Sekte.
I ne kapiram zasto se uposte oglasavas na slicnim temama.
Idi i pali svece.
 
Polako Romansa, nemoj odmah da se svadjas.
Malo sam bio preostar - nemam ja nista protiv prichesta, iako to ne radim. To je svetovno hriscanstvo – obicaj, povod u kom se vrsi secanje na otkrivenje Hrista. Medjutim, ono sto je zalosno je to da velika vecina stanovnistva koje se izjasnjava kao hriscansko zaista smatra da to jeste LEK. To nije lek nego palijativa. Lek moze biti jedino aktivan religiozan zivot u Hristu – to je LEK. Aktivan zivot u konstantnom preispitivanju I rekapitulaciji onog sto cinis, aktivan zivot u LJUBAVI – to je zivot u HRISTU. To je radikalno izlecenje. To odlazenje na prichest je samo palijativa a ne izlecenje ali nemam nista protiv toga – I to ima svoju svrhu.
 
alles_gut:
Nema sta da ispadam najbolji ili najgori. Zasto bih sebe ogranicavao da ne zapalim svecu u crkvi zbog nekog popa koji vozi besna kola i vise je svetovnik nego duhovnik. Zasto da dozvolim da mi tako nesto ogadi crkvu I Boga ? Crkva nije popovska privatna svojina – ona pripada svim ljudima koji znaju za Boga.
То ти је грешка, у Цркву идеш због себе, а Поп ће одговарати за себе пред Богом!
 
Indigo71:
Dobro bre brate. Što si se ražestio toliko? A? :D
Ако ми верујеш из разлога што многи људи бркају појмове и неки им намерно погрешно тумаче, па не иду у Цркву, тако да сам мало танак када је то у питању!
Нема потребе да се кријете иза глупих разлога! Јер пут је јасан, или јеси или ниси!
 
Душан:
Ако ми верујеш из разлога што многи људи бркају појмове и неки им намерно погрешно тумаче, па не иду у Цркву, тако да сам мало танак када је то у питању!
Нема потребе да се кријете иза глупих разлога! Јер пут је јасан, или јеси или ниси!

To lave!:lol: :razz:
 

Back
Top