CMS

mrakodol

Početnik
Poruka
49
Da li mozda neki ima tutorijal ili postoji nekakvo upustvo za pravljenje vlastitog CMSa kao sto je recimo Joomla ili Mambo? I u kojem programskom jezuku bi se tako nesto moglo odraditi?

I jos jedno pitanje u vezi lokalnog servera...kad instaliram Xamp-program koji sam podesi PHP,MySQL i dr..kaze mi da ne moze porenuti Apache jer nije slobodan port. Kako da sazanm koji ga program koristi i kako da mu eventualno podesim da otvara preko drugog porta?
Inace radim pod Windows XP-om...
 
Ako ti je zauzet port verovatno vec imas instaliran server koji ti radi na kompu. Mozda si instalirao Xamp i sl. vise puta pa je nesto ostalo od ranije ili ti je instaliran IIS na windowsu pa je on zauzeo port. U svakom slucaju pogledaj control panel > administrative tools > Services pa ces tu videti sta je od toga pokrenuto i obrisi.

Sto se tice CMS-a mozes ga napraviti u PHP-u ali potrebno je puno znanja za neki tako veliki projekat.
 
Stanje portova možeš dobiti sa netstat -a (u komandnom promptu). Verovatno, kao što reče taksista, da ti je uključen IIS - isključi ga iz Administrative tools, ako je to slučaj. (Možeš i da podesiš da Apache radi na drugom portu - pronađi liniju negde u httpd.conf. Mada ti je posle malo smorno da kucaš adresa:noviport umesto samo adresa...)

Pravljenje CMS-a, kada postoje toliki besplatni, danguban je posao. A ako baš hoćeš da vežbaš, kreni sa nečim jednostavnijim.
 
Postoje brojni opensource CMS-ovi, pa kad se otkrije propust valja dodati patch na sve sajtove koje si radio u tom CMS-u. U suprotnom si ono sto Britanci nazivaju "fly-by-night freelancer"

Svojevremeno sam postrosio 7 dana na uhodavanje u Joomla-a i shvatio da mi je lakse da pisem nesto svoje sto mozda jednog dana postane CMS.
 
Gill Bates:
Postoje brojni opensource CMS-ovi, pa kad se otkrije propust valja dodati patch na sve sajtove koje si radio u tom CMS-u. U suprotnom si ono sto Britanci nazivaju "fly-by-night freelancer"

Svojevremeno sam postrosio 7 dana na uhodavanje u Joomla-a i shvatio da mi je lakse da pisem nesto svoje sto mozda jednog dana postane CMS.


a u cemu je problem sa joomlom, imam 6 pokrenutih sajtova sa joomlom i znam bar jos 10-ak koji je koriste
 
Ma nije problem u Joomla-i, niti Dreamweaver-u, vec verovatno sto sam ja mnogo stariji od njih i tesko mi je da se navikavam, a jos teze da update-ujem.

Da li si postavio neki Webshop u Joomla-i? Da li garantujes klijentu za transakcije?
 
postoji komponenta VirtueMart koja je besplatna i radi posao a sigurno ima i komercijalnih treba ti samo secure URL gde ce korisnik da upise podatke i broj kartice a to se odvija van tvog sajta bilo da je joomla ili ne. Gde si cuo da mozemo dobiti merchant account?
 
Da, jako uprosceno :)
Ono sto mene zanima, da li neko to i aktivirao? Ne govorim o onom trange-frange sistemu, daj pare, ja platim, ti cekas, ja kupim, pa ti saljem kad stignem sistemu.

Zanima me da li je neko uspeo nesto da prodaje a da mu neko iz inostrastva plati obicnom karticom i da mu je lova legla na racun ovde? Devizni naravno?

Nesto je bilo price da Banca Intesa kao to nudi ali je cela prica toliko zakukuljena da ama bas nista nisam razumeo. Jedino sam uspeo da shvatim da se pominje neka enormna cifra o desetinama hiljada (preko 100,000 evra) godisnjeg prometa da bi se uopste kvalifikovali za takav nacin prodaje i primanja para preko neta. Ako je tako, nema od toga nista. Firme koje imaju taj i veci promet nemaju potrebe da se bakcu prodajom preko interneta, a mi sitni igraci, ni blizu ne ispunjavamo te uslove.
Ono sto sam procitao je takva lista nekih pravila i clanova nekog pravilnika da sam odustao negde na 5-oj stranici i otisao da slazem pasijans..

Nedugo zatim sam u Grckoj bio u poseti drugaru a njegov 22-godisnji sin je organizovao poslovanje preko interneta, prodaje neke sportske dresove. Ljudi mu plate karticom iz Meksika ako treba, on primi lovu, posalje postom sta treba i kvit.
Cak sam mu uradio i automatsku obradu bancinih naloga koji mu nocu stizu na mail, pa svako jutro kad ustane, program je vec automatski obradio bancin izvod, stampao racune u PDF formatu, poslao u toku noci mail naruciocu sa zahvalnicom za robu i obavestenjem o acc ID i tako to. Ujutro ga na stampacu ceka spisak sta gde i kuda slati.
Tako se to radi u uredjenim zemljama, celu proceduru aktiviranja je uradio dok sam ja jos bio tamo, dakle za nekih 15 dana.
 
Ja sam upravo zavrsio jedan takav sajt ali koristim tudji merchant account. Ima par sajtova koji rade tu uslugu za ostatak sveta kom mi još uvek pripadamo. Vlasniku merchant accounta ostaju brojevi kartica kojima je plaćanje izvršeno sa ostalim podacima kupca pa verovatno zbog toga nije lako dobiti isti.
 
gorki2:
Ja sam upravo zavrsio jedan takav sajt ali koristim tudji merchant account. Ima par sajtova koji rade tu uslugu za ostatak sveta kom mi još uvek pripadamo. Vlasniku merchant accounta ostaju brojevi kartica kojima je plaćanje izvršeno sa ostalim podacima kupca pa verovatno zbog toga nije lako dobiti isti.
LAko ili ne ali znam da ljudi napolju to masovno koriste, cak i klinci koji prodaju dzidze budze ili ozbiljni pojedinci koji rade recimo veb dizajn za druge.

Inace u tvom slucaju, pa gde ti dolaze pare onda ako koristis tudji acc?
 
Amerima je lako imaju tax number pa im je sve oporezovano a tamo mozes prodavati sta hoces ako platis porez. Kod otvaranja international merchant account-a sto bi nama trebalo, je stvar da ti treba banka koja radi sa takvim racunima ali kad nadjes neku ona nece da radi sa Srbijom i tu je kraj price, a sluzbenici u stranim bankama kod nas ne znaju ni sta je to cak i ako njihova banka napolju to radi ili saradjuje sa takvim bankama.


codemaker:
Inace u tvom slucaju, pa gde ti dolaze pare onda ako koristis tudji acc?

Pare su na racunu firme/sajta ciji racun koristim i tamo stoje dok se ne nakupi dovoljno za slanje. Salje se jednom nedeljno i mislim da je minimum $300. Uzimaju proviziju od 1.5% i $8 prilikom transfera na moj devizni racun u nasoj banci. Za sad imam samo dve prodaje i jos niam dobio prvu isplatu, sajt je slabo posecen treba raditi na SEO, nikako da ga provalim :)
 
Da to sam i mislio, kod nas je za sada neizvodljivo.
Imam ja nekoliko firmi iz USA koje bih mogao dogovoriti za varijantu kao tvoju ali mi se to ne radi iaz prostog razloga sto obavezujim ljude
- pare koje legnu idu na njihov account i poreski ih opterecuju. Jeste da to mozemo dogovorno da resimo da mi pre slanja odbiju procenat.
- Problem ako mi i odbiju procenat ostaje sto bi eventualna veca suma moje prodaje prozurokovala da njihovi ukupni prihodi budu dovoljno veci i da se nadju u kategoriji za vece placanje poreza. To mi je i glavni razlog
- Samo slanje para ide preko "Oayment Instrucions" a to podrazumeva prvo da moraju imati osnov za transfer para (resava se nekakkvim ugovorom o saradnji) ali i cimanje sa bankom pa na karju opet trange-frange sa umanjenjem mojih para za iznos koji im banka za transfer naplati...

Citav niz naizgled malih i jendostavnih problema ali zarad dobre saradnje i buduce saradnje, ne zelim praviti ni njika ni meni probleme. Pogotovo sto to nije to, zelim svoj sistem ovde u Srbiji a ne okolokole pa na mala vrata... Kajmanska ostrva i ostale trice...

A to za nase banke je smesna i tuzna prica.
meni se desilo da mi je jedan devizni priliv od par hiljada dolara kvocka u banci prebacila na INTERNET karticu umesto na regular! Ciji broj ima barem 20 firmi u svetu kad sam kupovao softver! Kad sam zapenjen od besa otisao u banku da im razbijem terminale, mrtvi ladni mi saopstavaju "izvinite, greska je nasa, nece se vise ponoviti"!
Kad sam ih pitao sta bi se desilo da mi je neko skinuo sve pare, bi li mi nadoknadili, odgovor je bio da je politika banke da svako brine o svom internet nalogu i da za to ne odgovaraju. Na pitanje da li bi u mom slucaju odgovarali, odgovor jednog sefa je bio da mi je upravo objansio da za internet karticu ja odgovaram. ...
Sam Bog me je spasio sto ga nisam sravnio sa zemljom, sad bih verovatno pisao iz zatvora...
nase banke...
 
Nije to tako komplikovano code. Kao sto rekoh ima sajtova kojima je to osnovna delatnost, usluga naplate tvog proizvoda ili usluge preko njihovog merchant accounta. Nemaš ti šta da cimaš prijatelje u inostranstvu, već otvoriš kod njih account, napravis listu proizvoda koje prodaješ sa cenama i opisom i za svaki dobiješ secure url. Sa svog sajta vežeš tu stranu i gotovo. Postoji mogućnost integracije sa shopping cart-om što je izvrsno kod većeg broja proizvoda. Instrukcije za prenos sredstava na tvoj devizni račun uneseš tamo na predviđeno mesto i prodaja može da krene. Interesantno je to da porez ne plaćaš osim ako je kupac iz države u kojoj je firma-sajt koji radi naplatu, u mom slučaju neka američka država ne znam napamet koja.
 
Trenutno sam u frci da pozavrsavam sta imam jer u cetvrtak putujem u Grcku da se i ja malo odmorim, ako mi okolnosti dole dozvole, naravno :)
Svakako me ova tema veoma zanima, pa cu biti slobodan da te putem "pp" zamolim da mi odgovoris na pitanja koja cu sigurno imati. Koliko sam ja shvatio ovdasnje prilike, skoro je nemoguce tako stogod organizovati nekome ko zivi i radi vecinom ovde.

BTW Izvinjavam se clanovima i moderatorima sto smo zasli u off-topic. Ako bude na vidiku neko resenje, otvoricu posebnu temu samo u vezi ovoga, pa da se i kod nas prodaja preko interneta malo prosiri. To bi posebno bilo vazno za ljude koji odavde rade, recimo veb ili graficki dizajn, pruzaju neke usluge ili prodaju neku drugu intelektualnu svojinu. Za sada cemo na prodaju majica i gaca preko interneta morati da popricekamo.
 
Ljudi posto sam ja jos slab u ovim web vodama, da Vas pitam sta tacno znaci CMS, ako sam dobro shvatio, da li je to neki poseban program koji web designer nauci klijenta ili to moze biti bilo koji drugi program npr. DW
 
Content Management System ( CMS ) u prevodu bi znacilo sistem za upravljanje sadrzajem. Koriste se uglavnom za upravljanje velikih sajtova ali ni mali sajtovi nisu retkost. Sistem odnosno aplikacija omogucuje korisniku postavljanje i organizovanje sadrzaja sajta bez poznavanja HTML/PHP koda, mada je potrebno izvesno znanje ako se upustas sam u pravljenje takvog sajta. Zgodno je to sto se upravlja preko control panel-a, kom pristup ima adminmistrator sajta i korisnici koima on dozvoli pristup, tako da vise ljudi moze uredjivati sajt a da se sve odradjuje online.
 
A jos zgodnije je sto mozes da punis bazu tekstovima, anketama, slikama i dr. sadrzajima koji ce se objavljivati kao nove Web strane na zadati datum, pa da mirne glave ides na godisnji odmor.
 

Back
Top