ОСТАЦИ СТАРИХ СЛОВЕНСКИХ НАСЕЉА У ЕВРОПИ - АРКОНА, МЕКЛЕНБУРГ,...

Slavic Land

Aktivan član
Poruka
1.168
Slavic earthwork fortifications near Stubbenkammer and Cape Arkona,
(Isle of Ruegen)
највеће Немачко острво

3629.gif


Wismar
Slavic castle site on the outskirts of Neuburg, built over in mediaeval times.
En route to Baebelin, 13 Bronze Age barrows under groves of trees.

Werle
The remains of a large Slavic castle site directly on the banks of the Warnow. The Obotrite ruler, Niklot was killed before the gates of the castle in 1160

Behren - Luebchin
Slavic castle site built by Circipanians in the 11th./12th. century. The site was destroyed in 1117 by the Danish king Waldemar

Мађарска
Most of the authenticated traces of Slavic presence in 8th–10th centuries have been found in the Feketeügy valley and the environs of the Olt and Nagy-Küküllő rivers, but it is far from clear whether this owes to chance or to the actual pattern of settlement. The largest sites are at Segesvár-Szőlők (where there is evidence of strong Avar influence) and at Siménfalva-Nyikó-völgy (26 huts);

Biskupin ПОЉСКА

800px-Biskupin.jpg
 
То си погрешно узео новине из 1168.-те године ;)

Аркона је у Немачкој, близу Данске,
а некада...

The third, arguably most important record, comes from the Danish chronicler Saxo Grammaticus, who in his Gesta Danorum described the war fought in 1168 by the Danish king Waldemar against the Wends of Rügen, the conquest of their city at the cape Arkona and the destruction of the grand temple of Svantevit that stood there. Saxo meticulously described the worship of Svantevit, the customs associated with it, the tall four-headed statue of the god, and he also mentioned multi-headed gods of other Slavic tribes: Rugievit, Porewit and Porentius.
 
За ту Аркону се причају разне легенде и повезују са Србима више него било који "северни" град.
Вероватно су преци данашњих Лужичких Срба (па можемо рећи и Срба) пошто су најближи острву Риген, основали град.
Световидов храм се налазио на том острву а повезује се и НовоСрпски Видовдан са њим.

дакле све је толико повезано...

Swiatowid.jpg


WIKIPEDIA
U gradu Arkoni, na ostrvu Rujnu, nalazilo se jedno od najpoznatijih i najopisivanijih slovenskih svetilišta. Grad i samo svetilište bilo je centar okolnih slovenskih oblasti, a imalo veliki uticaj i na ostala plemena Polabskih Slovena i smatralo se jednim od najbogatijih na Baltiku. Srušeno je 1168., kada su Danci i germanski misionari zauzeli i opljačkali grad, pokrstivši stanovništvo. Smatra se da su ostaci svetilišta ugrađeni u Altenkirhen (nem: - Stara Crkva) crkvu koja i dan danas postoji na ostrvu.
 
па у задњем посту лепо пише Рујан тј. у Рујну.
а Rugen са две тачкице је на немачком. Дакле то је то.

А ево горе и напомене да то није новост а на другом посту о словенским градовима у Србији има тог француског аутора, чак и имена његовог дела, чак и слике његове књиге.

Дакле,...

све што си ти написао већ сам ја написао :)

О Аркони и Словенима тј. Србима сам слушао још као мали и тема је више него интересантна.
Томе у прилогу иде мали списак немачких градова и тврђава који су основали словени, а списак свих старих остатака Словенских градова у Немачкој је подугачак, поставићу га касније или сутра...
 
Srbi,tj cela ta grupa slovena je naseljavala dugo Bavarsku i deo Nemacke oko Stutgarta,tzv pokrajinu schwabien ili tako nesto,e sad,navodno su ih Francu proterali odatle i zauzeli sve to stvorivsi franacku drzavu.srbi potom na neki volseban nacin dolaze par hiljada km juznije u region danasnje crne gore,ostali se raspostravaju u ostale delove SFRJ.interesantno je da u nemackoj i danas postoje luzicki srbi i jos mnogi drugi asimilovani narodi ovoga porekla,ali su luzicki najduze opstali,plus govore cujem neki jezik slican nasem,neznam jeli istina,prusi su takodje slovenskog porekla,ali su se ukrstili sa nemcima i neka su mesavina,mada im je poreklo slovensko,sto u ostalom samo ime kaze.mada licno,mislim da je sve to malkice u domenu Deretica,jel mi svi i podaci nisu bas najuverljiviji,kad je u pitanju zdrava logika,mislim,samo kretanje,pre mislim da su ti sloveni tamo neka varijanta ceha i poljaka,mada opet,mi smo jedini izolovani od nase slovenske brace koja se sva prostiru u tom pravcu,od rusije preko ukrajine,belorusije,ceske,poljske ka nemakoj,na severu ka finskoj i skandinavskim zemljama,jedino smo mi bogu iza nogu od tog pravca,moguce je da je to posle tog famoznog poraza
 
ljuta_mamba:
Srbi,tj cela ta grupa slovena je naseljavala dugo Bavarsku i deo Nemacke oko Stutgarta,tzv pokrajinu schwabien ili tako nesto,e sad,navodno su ih Francu proterali odatle i zauzeli sve to stvorivsi franacku drzavu.

Први пут чујем за овако нешто. Зна се да су Словени насељавали бившу ДДР, грубо говорећи.

ljuta_mamba:
srbi potom na neki volseban nacin dolaze par hiljada km juznije u region danasnje crne gore,ostali se raspostravaju u ostale delove SFRJ.

Фантазије Косте VII пурпурнорођеног и оних који базирају теорију на томе. Преци Срба су одувек живели на овом простору.

ljuta_mamba:
interesantno je da u nemackoj i danas postoje luzicki srbi i jos mnogi drugi asimilovani narodi ovoga porekla,ali su luzicki najduze opstali,plus govore cujem neki jezik slican nasem,neznam jeli istina,

Ти Срби осим имена и немају баш неке везе са нама. Лужички Срби чак и не говоре један језик, већ имају два.

ljuta_mamba:
prusi su takodje slovenskog porekla,ali su se ukrstili sa nemcima i neka su mesavina,mada im je poreklo slovensko,sto u ostalom samo ime kaze.

Пруси су били тзв. балтичко племе, као Литванци. Део су истребили Тевтонски витезови, а остатак је примањем хришћанства (тј. римокатолицизма) претопљен у Немце. Остало је само име...

ljuta_mamba:
mada licno,mislim da je sve to malkice u domenu Deretica,jel mi svi i podaci nisu bas najuverljiviji,kad je u pitanju zdrava logika,mislim,samo kretanje,pre mislim da su ti sloveni tamo neka varijanta ceha i poljaka,mada opet,mi smo jedini izolovani od nase slovenske brace koja se sva prostiru u tom pravcu,od rusije preko ukrajine,belorusije,ceske,poljske ka nemakoj,na severu ka finskoj i skandinavskim zemljama,jedino smo mi bogu iza nogu od tog pravca,moguce je da je to posle tog famoznog poraza

Угари су тај клин који је поцепао Словене са Балкана од оних у централној Европи.
 
Љута мамба је у праву за 50% као и ДукеОфСербиа.

Имамо и те какве везе са Лужичким Србима као и са осталим словенским народима.
Прво и основно, много више имамо везе са њиховим језиком него са немачким, грчким или неким романским :)

Друго, они се зову Срби и сви их зову Срби осим немаца који их зову Сорби.

Што се тиче насељавања данашњих немачких крајева колико ја знам то је бивша Источна Немачка и део источног и централног дела Западне Немачке.
Штутгарт је на другом крају, не бих се баш кладио...

По Деретићу и Рељи Новаковићу Словени су много раније насталили Балкан него што се прича. Настанили су по њима чак и Пелопонез (3. и 4. век).

По опште прихваћеној теорији насељавање је било око 7. века и то у правцу Украјина, Словачка, Мађарска, Војводина, Централна и Западна Србија па онда остатак Балкана.

По многим новијим схватањима насељавање и веза између Срба и Лужичких Срба које се изводе из њихових историјских дела, чешких, српских и хрватских Срби су населили прво Далмацију, Босну, Славонију, Западну Србију и Војводину али је део Словена дошао и из Украјине и Румуније и настанио остале делове.

Лужички срби нас зову Црвени Срби и Јужни Срби тако да и они нас сматрају далеком родбином.
Наравно током времена су се они мешали са Пољацима, Немцима и Чесима док ми са Грцима, Бугарима, ...

али говоримо о периоду од пре 10 векова

Нисмо ми богу иза ногу,
Погледај мапе европе у посту на овој страни форума Историје и видећеш како су Угари у налету својих освајања буквално "процепали" ту везу између јужних и осталих словена што је и логично.

Следећа ствар доста логична о нашем кретању са севера се може закључити из имена географских појмова, градова као и из личних имена које су најстарије забележени код Срба.

Уобичејена Српска имена из 9. 10. 11. века су: Властимир, Хранислав, Душан (Душанек), Мирослав,...
што су била и остала словенска имена у Чешкој, Пољској, Словачкој...

дакле... нису Срби имали интернет у то време да би имена преузели из неких далеких северних земаља.
 
ТОРГЕЛОВ
Torgelow
(Macklenburg, Germany)

The Slavic legacy of Vorpommern lives again: in Ukranenland slightly south of Torgelow a Slav village has been reconstructed. You can even sail on the "Svarog", the replica of a Slav ship and cruise the River Uecker.

2121_torgelow_small.jpg


As the ending "ow" indicates, Torgelow is of Slavic origin. It was first cited in a document as "castro Turglowe" in 1281.
 
Slavic Land:
Љута мамба је у праву за 50% као и ДукеОфСербиа.

Имамо и те какве везе са Лужичким Србима као и са осталим словенским народима.
Прво и основно, много више имамо везе са њиховим језиком него са немачким, грчким или неким романским :)

Ала си паметан...

Slavic Land:
Друго, они се зову Срби и сви их зову Срби осим немаца који их зову Сорби.

Није него:
доњолужички - Serby
горњолужички - Serbja

Slavic Land:
Што се тиче насељавања данашњих немачких крајева колико ја знам то је бивша Источна Немачка и део источног и централног дела Западне Немачке.
Штутгарт је на другом крају, не бих се баш кладио...

У питању је била колонизација... :roll:

Slavic Land:
По многим новијим схватањима насељавање и веза између Срба и Лужичких Срба које се изводе из њихових историјских дела, чешких, српских и хрватских Срби су населили прво Далмацију, Босну, Славонију, Западну Србију и Војводину али је део Словена дошао и из Украјине и Румуније и настанио остале делове.

Нема никаквих сеоба...

Slavic Land:
дакле... нису Срби имали интернет у то време да би имена преузели из неких далеких северних земаља.

Која логика...
 
a што се онда свађаш са Деретићем :)

логика је лепа наука, само је треба пратити...

Дакле, по теби, Серби и Сербја нема везе са Срби. То давали име путем

dim imenaroda as string
dim i as string

for i=1 to 5
а=rnd (100)
i = chr (а)
imenaroda = imenaroda + i
next i
print imenaroda

кад угледаше на екран а оно исписа СЕРБИ
a moglo je da bude i ХРВ$%"И
 
Ne znam mnogo o lingvističkim pravilima, ali možda neko od vas zna: skraćenica -au na kraju naziva nemačkih mesta možda označava preimenovano slovensko -ovo. Npr. Steffanau bi bilo Stefanovo, ili tako nešto, Hanau-Janovo itd.
Ima mnogo naziva mesta po Bavarskoj i Baden Vitembergu sa ovim završetkom, a naročito u istočnoj Nemačkoj.
 
Luzicki Srbi nemaju ama bas nista slicno sa nama osim imena! Slicniji su nam Slovaci nego oni!

Luzickosprski jezik je najslicniji poljskom i zapadnim dijalektima ceskog a distanca izmedju srpskog i luzickosrpskog je jedna od najvecih distanci (ako ne racunamo makedonski i bugarski prema luzickosrpskom). Odredjen reci su ostale iste, i to je normalno, gramatika do neke mere, jeste, ali generalno ... daleko smo! Kako geografski, tako i lingvisticki!

A ta imena koja pominjes .. pa njih mozes naci u svakom slovenskom narodu. Ne vidim sta je tu karakteristicno.
 
која имена? па нисам писао о именима да би доказао да данас имамо, Бог зна какве, сличности већ да смо некада били један народ и то нагласио сам са Чесима, Словацима и осталима.

Што се тиче имена у Немачкој, обично мала места на истоку Немачке носе називе са оw ili ov ili ovo на крају, тако да је нормално да је ту некада било Словена... :(
 
Wilkołak:
Luzicki Srbi nemaju ama bas nista slicno sa nama osim imena! Slicniji su nam Slovaci nego oni!

Luzickosprski jezik je najslicniji poljskom i zapadnim dijalektima ceskog a distanca izmedju srpskog i luzickosrpskog je jedna od najvecih distanci (ako ne racunamo makedonski i bugarski prema luzickosrpskom). Odredjen reci su ostale iste, i to je normalno, gramatika do neke mere, jeste, ali generalno ... daleko smo! Kako geografski, tako i lingvisticki!

A ta imena koja pominjes .. pa njih mozes naci u svakom slovenskom narodu. Ne vidim sta je tu karakteristicno.
Šta misliš kojim su jezikom govorili naši preci pre 10 vekova? Da li bismo se razumeli sa njima? Da li razumemo popove šta to pričaju i pevaju na staroslovenskom?
Naravno da su nam jezici danas toliko različiti.

Čuo sam priču o prvoj srpskoj podeli koja se odigrala tokom seobe, gde je polovina prešla Dunav, dok se druga polovina vratila u postojbinu.
 
1. Naravno da smo govorili jednim jezikom i da je negde oko X veka pocela jaca diferencijacija po jezickoj osnovi;
2. Mislim da seobe nije ni bilo!

Da li bismo se razumeli? Cisto sumnjam, ali to je prirodna stvar. Jezik je ziva kategorija i on se menja, prilagodjava i prima uticaje! Ipak, kazem ti da su luzickosrpski i srpski na jednoj od najvecih distanci! Mozda su makedonski i luzickosrpski najdalji, ali, mi smo prilicno daleko od tog jezika! Njih ne razumeju ni Poljaci ni Cesi, koji su im susedi, a mi cemo ih mi razumeti i nama ce biti najslicniji!

Luzickosrpski jezik je primio dosta uticaja iz nemackog. Drugo, luzickosrpski gotovo da prestaje da bude ziv jezik obzir da ga skoro niko ne govori. Luzickih Srba ima, ako se ne varam, oko 100 000. Od njih, ne znam da li i 10% zaista govori taj jezik! Oni su primili nemacki jezik, nemacku kulturu i to je cinjenica. Nemacka zastita Luzickih Srba je farsa isto kao sto su i farsa njihova kulturna drustva, Domowina itd. Jednostavno, Nemacka je u EU i treba im imidz demokratske zemlje, zbog svega sto su cinili u proslom veku. Luzicki Srbi to fino iskoriscavaju jer se od EU dobijaju novci za "ocuvanje" kulture manjina! Vuk sit, ovce na broju! Ista je stvar sa Velsanima u Britaniji, samo sto su oni pride i turisticka atrakcija a manje od 2% stanovnistva govori velski gaelic ... a o broju njih kojima je velski maternji da ne govorim!

To sto se mi kao Sloveni u drugim zemljama, koje su (relativno) samostalne, palimo na slovenstvo ... to je lepo, ali to se ne jede! Ja zaista podrzavam stop se moj grad pobratio sa jednim gradom iz SK i sto su Slovaci poceli da dolaze ovde. Fino se slazemo, pijemo po kafanama, pricamo itd ... ali to ce na tome i ostati! Ideja o nekoj sveslovenskoj drzavi je mrtva i nece oziveti jer je suvise krvi palo izmedju nas! Da smo mogli da zivimo zajedno ziveli bi! Da je Moravska bila funkcionalna danas ne bi postojala razlika izmedju nas i Ceha ...

Sve vise mislim da je Habzburska monarhija bila jedina funckionalna drzava u kojoj su ziveli gotovo svi Sloveni ... EU nije drzava niti ce ikada to biti!
 
бла бла
а како то да смо, по теби, ми били овде а они (Лужички Срби, Чеси, Пољаци) горе
а између Мађари, Румуни а ми имамо исти језик као и они а Мађари и Румуни немају.

Што се тиче "мртве идеје о словенској држави" баш ме брига..
ово је форум о Историји а не о Политици.


то је исто да сам рекао "имаш идеју о Илирској држави" само зато што си причао о Илирима...

мислим, стварно си чудан...
 
Написали су:

Wieczeslaw:
U vezi toga kako nije preostalo nista od nase stare kulture....

Istina da je ostalo vrlo malo materijalnih dokaza, ali slovenstvo zivi kroz nas! Sacuvali smo nase obicaje, jezik, imena.....to je ono sto tvori narod.

Poseti ostrvo Rugen (ili Rujan) pored obale nemacke i tu ces naci sacuvane naseobine baltickih Slovena, njihove kuce i hramove. Na tom ostrvu ces naici na veliki broj slovenskih toponima. Primeri :Dargast, Ranzow, Dolgemost, Grabow, Warksow, Kaselvic, Lubkow, Krakvic, Tankow, Tribevic, Liddow, Glowe, Buschvic itd, da ne nabrajam dalje.

Poseti Przeworsk u istocnoj Poljskoj i tamo ces naci na tzv. przeworsku kulturu tj. dokaze o postojanju slovena na tim prostorima od mnogo pre nego sto zvanicna istorija kaze.

Ali odlutasmo mi predaleko.

Znaci SLOVENI su starosedeoci ili ne?

Mislim da su te piramide koje ce mozda pronaci u Bosni vrlo bitne! Cekaj, ako se dokaze da Grcka kultura nije najstarija u Evropi....sta cemo onda? Da ne pominjem kulturu lepenskog vira i tzv. vincanicu (tj. vincansko pismo).

Bilo kako bilo, povest je bila vrlo okrutna prema Slovenima jer su svi pokusavali da ih zatru. Na srecu, Sloveni danas ipak stoje kao najborjnija rasa tj. najbrojniji narod u Evropi, drzi dobar deo severne polulopte i u svim drzavama okuplja oko 200.000mil ljudi.

Da ne govorimo o slovenskim jezicima koje bih ja pre nazvao narecjima jednog veceg slovenskog jezika.
 

Back
Top