Marička bitka

Sturmgeist

Zainteresovan član
Poruka
249
Po nekim izvorima, za ovu bitku je okupljena po brojnosti najveća srpska vojska srednjeg veka. Postoje različite verzije zbog čega je bitka izgubljena: po jednoj, vojska se napila, pa su je turci po noći uništili; po drugoj, napad sa leđa, po komori, je uzrokovao stampedo vojske, koja je u panici završila u reci, i podavila se, a veliki deo se predao znatno slabijoj turskoj jedinici.
Zanima me vaše mišljenje o svemu ovome, kao i podaci koje posedujete.
 
Odlična tema….dosta smo već rekli o tome ali samo usput na drugim temama, a nismo posebno pretresli “mutnu Maricu”…..a mutna je bogami….
Doduše, bila neka tema....ali sa Seretićem u glavnoj ulozi pa nije vredno ni pogledati...:roll:
Pisnuću nešto kasnije…
 
Glavni i osnovni problem je taj sto su Srbi krenuli u taj pohod bez ozbiljnije pripreme i uopste celu tu situaciju su izgleda shvatili doziveli olako. Murat je sa glavninom turske vojske bio u Maloj Aziji. Ugljesa je ili bio isprovociran ili mu se ucinilo da je trenutak veoma povoljan za pobedu nad Turcima, Vukasin sa vojskom i sinom Markom naglo se vraca iz okoline Skadra, bio je krenuo ka Nikoli Altomanovicu
26. septembar 1371. nocni prepad i strahovit poraz
 
KLazar:
Glavni i osnovni problem je taj sto su Srbi krenuli u taj pohod bez ozbiljnije pripreme i uopste celu tu situaciju su izgleda shvatili doziveli olako.

Hm....Ne bih baš smela da se zakunem. Ako je despot Uglješa sa caricom Jelenom ugovorio i skidanje anateme samo sa svojih teritorija, znači li to da je čovek hteo da otkloni svaku moguću opasnost, prepreku pred predstojeću bitku? Znači li to da je bitka dobro i na vreme isplanirana?Ako se i toga čak setio, mislim da je i ostalo sve dobro planirano. Ono barem, uzeto u obzir.
 
Prvo pitanje koje sebi postavim, kad razmisljam o pokolju na Marici je: Zasto su se Mrnjavcevici osilili i sami krenuli na Turke? Koliko mi je poznato kada su Turci dosli u Galipolje(ja mislim) car Dusan je hteo da krene na njih,ali ga je smrt sprecila u tome. A sad jedini logicki odgovori su(za na pocetku postavljeno pitanje): Da su Srbi bili jaci,posto je verovatno kralju Vukasinu car Uros obezbedio solidne carske trupe,koje su bile brojcano jace. A dalje zasto su krenuli sami i zasto nisu pozvali u pomoc ostale srpske velikase...pa vrovatno sto nisu bili u ljubavi sa njma jer su hteli za sebe da prigrabe vhovnu vlast ili tako nesto. Mislim da su Mrnjavcevici i nesloga srpskih velikasa unistili srpsko carstvo
 
I recimo Turci, su organizovali prepad.... Zasto bi to uradili ako su jaci? Ocigledno da su se plasili i da su bili slabiji. A srpska vojske ,misleci da se turci plase, se opustila i onda im se Turcin nacestitao nove godine
 
Imperator Banjo:
Zasto su se Mrnjavcevici osilili i sami krenuli na Turke?

Jok, nisu se osilili, nego nisu imali kud….


KLazar:
Glavni i osnovni problem je taj sto su Srbi krenuli u taj pohod bez ozbiljnije pripreme i uopste celu tu situaciju su izgleda shvatili doziveli olako.


Neće biti da je tako....Ko što Bi reče:

Bi2:
Ne bih baš smela da se zakunem. Ako je despot Uglješa sa caricom Jelenom ugovorio i skidanje anateme samo sa svojih teritorija, znači li to da je čovek hteo da otkloni svaku moguću opasnost, prepreku pred predstojeću bitku? Znači li to da je bitka dobro i na vreme isplanirana?Ako se i toga čak setio, mislim da je i ostalo sve dobro planirano. Ono barem, uzeto u obzir.

Slažem se......
Naravno da je sve dobro planirano...ali nažalost nije išlo po planu….Nije Uglješa išao glavom u zid kao što ovde neki smatraju.

Septembra 1365. godine Uglješa je od carice Jelene preuzeo vlast nad Serskom oblasti. Baš u to vreme je dobio i titulu despota od cara Uroša. Da on nije nikakav uzurpator govori ti da ga carica Jelena naziva „voljenim nećakom preuzvišene despine Srbije“.

Serska oblast je svakako u to vreme bila od velikog političkog i ekonomskog značaja, kao i verskog jer se u njenom sastavu nalazilo poluostrvo Halkidiki sa Svetom Gorom. ...Zbog toga, a prvenstveno zbog geografskog položaja, bila je prva na udaru...
S obzirom da je i Vizantija bila ugrožena stalnim upadima Turaka, logično je bilo da se osloni na nju, medjutim to je bilo nemoguće zbog crkvenog raskola nastalog uzdizanjem srpske crkve u rang patrijaršije i proglašenjem Dušana za cara. Zbog toga je i carici Jeleni i njemu, kao mnogim srpskim monasima, bilo jasno da moraju da žrtvuju interese srpske patrijaršije u cilju odbrane od Turaka, pa je tako 1368. godine, Uglješa uputio poslanstvo vaseljenskom patrijarhu i marta iste godine je izdata povelja o izmirenju. U njoj se osudjuju postupci cara Dušana, proglašava se jedinstvo sa Carigradskom patrijaršijom i preti prokletstvom svima koji bi postupili slično kao Dušan. Medjutim, ta povelja nije dala nikakvog rezultata, jer je car Jovan V Paleolog u to vreme počeo da vodi latinofilsku politiku i obratio se Zapadu, nudeći im crkvenu uniju radi pokretanja krstaškog rata protiv Turaka, odugovlačeći sa potvrdom o prekidu raskola i postavljajući nove i nove uslove, sve do maja 1371. godine, tek onda kada je video da od unije sa Zapadom nema ništa.

Medjutim, u medjuvremenu su upadi Turaka u Sersku oblast postali učestali, bilo je samo pitanje kad će Turci da krenu u ozbiljniji napad, a previše vremena je izgubljeno za te tri godine da bi se za kratko vreme sklopio savez sa Vizantijom i isplanirala strategija odbrane.
Moguće, odnosno najverovatnije je, da su počeli da se vode pregovori sa Vizantijom, i da su pregovori opet tekli sporo....i najverovatnije su u medjuvremenu Turci otpočeli sa pripremama nekog ozbiljnijeg pohoda. Biće da je takva vest došla do Uglješe i da mu je bilo jasno da ne sme mirno da čeka turski upad pogotvo što pomoći nije bilo nigde (ni od Vizantije, ni od ostalih srpskih veikaša, a najmanje od Zapada). U svakom slučaju sukob je bio neminovan, a u tom trenutku mu se učinilo da je najbolje da krene Turcima u susret umesto da mirno čeka da ga napadnu.... Da je vest o napadu koji Turci spremaju došla iznenada i da odluka o protivnapadu pala iznenada svedoči i to da se Vukašin u nalazio pod Skadrom i verovatno kada je primio vest o tome šta Turci spremaju, brzo vratio natrag......
 
U osnovi se i ja do nekle slazem sa tobom Akhenatone.
Ugljesa je bio prvi na udaru i ocekivao je taj "konacni obracun" sa turcma, zato i cela ta stvar oko crkve (Ugljesa priznaje Carigrad i proglasava srpsku patrijarsiju i carsku krunu nelegitimnim) da bi pridobio Vizantiju i doveo sebe u sto je moguce povoljniji polozaj pre rata protiv Turaka. Ipak je on bio bolji diplomata od brata Vukasina koji je bio ratni tip - da se tako izrazim.
To sto pominjes, upravo ta vest o turskom napadu mozda je cista provokacija. Turci su skloni tim cakama kao i cuvene njihove ponude o recimo "kapitulaciji" pred bitku kako bi navili protivnika da misli da je u prednosti jer je neprijatelj uplasen ili nemocan (kao sa Maricom) i time stekli prdnost jer znaju kako protivnik razmislja i sta ocekuje.
A ja kada govorim o nespremnosti Srba ogranicavam se na sam pohod i bitku - Vukasin se naglo vraca, Ugljesa iz nekog razloga misli da je pravi trenutak za borbu mozda recimo naseo na provokaciju i taj kontranapad dolazi od jednom bez temeljnije priprame za samu bitku.
 
Sturmgeist:
Po nekim izvorima, za ovu bitku je okupljena po brojnosti najveća srpska vojska srednjeg veka. Postoje različite verzije zbog čega je bitka izgubljena: po jednoj, vojska se napila, pa su je turci po noći uništili; po drugoj, napad sa leđa, po komori, je uzrokovao stampedo vojske, koja je u panici završila u reci, i podavila se, a veliki deo se predao znatno slabijoj turskoj jedinici.
Zanima me vaše mišljenje o svemu ovome, kao i podaci koje posedujete.
I jedno i drugo, bili su previse samouvereni, Turci su po noci i oluji napravili ispad, i otprilike su se nasi u svoj toj gunguli mlatili izmedju sebe, pocela je panika i bezanija, tako da su Turci lako zavrsili posao.
 
KLazar:
U osnovi se i ja do nekle slazem sa tobom Akhenatone.
Ugljesa je bio prvi na udaru i ocekivao je taj "konacni obracun" sa turcma, zato i cela ta stvar oko crkve (Ugljesa priznaje Carigrad i proglasava srpsku patrijarsiju i carsku krunu nelegitimnim) da bi pridobio Vizantiju i doveo sebe u sto je moguce povoljniji polozaj pre rata protiv Turaka. Ipak je on bio bolji diplomata od brata Vukasina koji je bio ratni tip - da se tako izrazim.
To sto pominjes, upravo ta vest o turskom napadu mozda je cista provokacija. Turci su skloni tim cakama kao i cuvene njihove ponude o recimo "kapitulaciji" pred bitku kako bi navili protivnika da misli da je u prednosti jer je neprijatelj uplasen ili nemocan (kao sa Maricom) i time stekli prdnost jer znaju kako protivnik razmislja i sta ocekuje.
A ja kada govorim o nespremnosti Srba ogranicavam se na sam pohod i bitku - Vukasin se naglo vraca, Ugljesa iz nekog razloga misli da je pravi trenutak za borbu mozda recimo naseo na provokaciju i taj kontranapad dolazi od jednom bez temeljnije priprame za samu bitku.


E u tome je problem što ne znamo kakva je to vest došla, šta su Turci spremali, da li je bila samo zamka ili ozbiljna pretnja, iz kog razloga se Vukašin brže bolje vratio.....nema podataka, možemo samo da nagadjamo....mada ja ne verujem da je Uglješa tek tako naseo.....jer je bio promišljen, dobar političar i diplomata....
 
minos:
Zamislite da smo pobedili na Marici..Nikada ne bi doslo do Kosovskog boja!!!Uzas!

Šta bi bilo da kad bi bilo...:roll: ..glupo je da se o tome govori....veliko je pitanje šta bi se dalje zbivalo i da je došlo do pobede.....al u svakom slučaju negativna slika o Vukašinu, kakva se provlači kroz narodnu tradiciju, bila bi drugačija...A nesposobni Laza bi možda ostao samo jedan sitni oblasni gospodar....Al opet kažem, sad je bezveze nagadjati....Nije tako bilo, a i takva nagadjanja nisu svojstvena istoriji.....
 
Super. Vidim da ste svi potkovani znanjem,svaka cast. Ali sinoc je bila subota,a vi blejite uz komp!!! I inace Laza nije bio nesposoban,vec jedan pametan drzavnik. On je jedini posle cara Dusana mogao da spreci Turke. Ali bila mu je potrebna pomoc,ostalih. Tvrtko mu je poslao samo jedan odred vojnika,smesno. A i tu stoji prica o izdaji porodice Brankovic...... A Laza da je bio nesposoban,ne bi stigao tu gde je bio. Stigao je od dvorskog sluge do,kneza. Bio je jako ambiciozan, za razliku od svog oca Pribca Hrebeljanovica. Tako da nesposoban...bas i nije
 
Imperator Banjo:
Super. Vidim da ste svi potkovani znanjem,svaka cast. Ali sinoc je bila subota,a vi blejite uz komp!!!

Kako kome....Leti je svaki dan subota....ako si na raspustu...:lol:
A meni lično, od oktobra, je svako dan subota....:lol:

Imperator Banjo:
I inace Laza nije bio nesposoban,vec jedan pametan drzavnik. On je jedini posle cara Dusana mogao da spreci Turke. Ali bila mu je potrebna pomoc,ostalih. Tvrtko mu je poslao samo jedan odred vojnika,smesno. A i tu stoji prica o izdaji porodice Brankovic...... A Laza da je bio nesposoban,ne bi stigao tu gde je bio. Stigao je od dvorskog sluge do,kneza. Bio je jako ambiciozan, za razliku od svog oca Pribca Hrebeljanovica. Tako da nesposoban...bas i nije


minos:
Zasto nesposobni Laza?Negde sam vec procitao tvoje misljenje o njemu ali bi mogao da otkrijes malo vise..I nemoj da brines,ako te napadne Kostunica,ja cu da te branim.


Manite Lazu, tema je Marička bitka......:evil:


A moje mišljenje o nesposobnom Lazi (a nije samo moje) i zašto nesposobnom evo ovde:

http://forum.krstarica.com/threads/149854
http://forum.krstarica.com/threads/155570

a sad da se vratimo na temu....
 
Ha!Pa ti negiras i Milosa Obilica!I napadas Lazara!Ocigledno da zelis da budes originalan,ali gde nadje da kritikujes Kosovski boj!Ko zna kako bi se ti danas zvao da ti velicanstveni Srbi,u ta junacka vremena nisu izasli"na crtu"Muratu?Sigurno ne bi Akhenaton,vec Ramzes,Drugi,Treci..ko zna!I bio bi Turcin!U najmanju ruku Bosnjak!
 
A Murat je inace bio veoma iskusan sto se tice pobuna svojih sinova.Zasigurno je bio maksimalno oprezan nakon pobune svog sina Saudzi-beja.I umesto u nekom kupatilu ili haremu,Bajazit ga ubio u toku bitke..smesno!Geneza prezimena Obilic ce ti reci sve-najpre su Muratovog ubicu nazivali Milos Kubili(na turskom-ubica),zatim su nasi prihvatili to kao Kobilic.
 

Back
Top