NAJBOLJA SF KNJIGA?

Orvela (Životinjsku farmu i 1984) treba čitati u paketu s Hakslijevim Vrlim novim svetom i Vonegutovim Harisonom Beržeronom.

- - - - - - - - - -

Volis bajkice o dvopolnim debeljuskastim stvorenjima :D

.
Pa nije bajkica nego odličan SF.
I dvopolni su u smislu da su veći deo života bespolni, a polnost razvijaju samo u khemeru, i to prilagođavajući pol osobi s kojom ulaze u odnos.
U knjizi je navedeno da je moguće da neko u khemeru uvek bude žensko, ili uvek muško.
Poenta je u tome da polnost nema primarnu, neko sekundarnu funkciju, u njihovim životima (i zbog toga Zemljane smatraju poremećenima, preopterećenima polnošću) i da je ljubav, onda kad se desi, usmerena na ličnost, pre svega.

Nisam nigde našla opis uzvišenije ljubavi od one koju Estraven gaji prema Džentli Aiju (i zbog njega poprima odlike žene dok prelaze preko glečera ;) )
 
Poslednja izmena:
Kad sam bio mali kopao sam po polici sa naučnom fantastikom, i kupio Orvela, 1984.
Boring. Ostavio sam je i tražio dalje.
Mnogo kasnije sam je, ponovo preturajući, pronašao na sasvim drugoj polici.
Ponovo sam je pročitao i bolno shvatio da je živim. Zajedno sa vama, razume se.
Preporučujem.

Ih, ne preteruj. Ja sam je pročitao skoro i baš je depresivna knjiga, samo mi baš nije jasno koliko se može svrstati u sf?
 
The Martian by Andy Weir , procitala sam je 3 puta , fantasticna je.


“LOG ENTRY: SOL 381 I’ve been thinking about laws on Mars.

Yeah, I know, it’s a stupid thing to think about, but I have a lot of free time.

There’s an international treaty saying no country can lay claim to anything that’s not on Earth. And by another treaty, if you’re not in any country’s territory, maritime law applies.

So Mars is “international waters.”

NASA is an American nonmilitary organization, and it owns the Hab. So while I’m in the Hab, American law applies. As soon as I step outside, I’m in international waters. Then when I get in the rover, I’m back to American law.

Here’s the cool part: I will eventually go to Schiaparelli and commandeer the Ares 4 lander. Nobody explicitly gave me permission to do this, and they can’t until I’m aboard Ares 4 and operating the comm system. After I board Ares 4, before talking to NASA, I will take control of a craft in international waters without permission.

That makes me a pirate!

A space pirate!”


-----

“Me: “This is obviously a clog. How about I take it apart and check the internal tubing?” NASA: (after five hours of deliberation) “No. You’ll **** it up and die.” So I took it apart.”

-----

Teddy swiveled his chair and looked out the window to the sky beyond. Night was edging in. “What must it be like?” he pondered. “He’s stuck out there. He thinks he’s totally alone and that we all gave up on him. What kind of effect does that have on a man’s psychology?” He turned back to Venkat. “I wonder what he’s thinking right now.” LOG ENTRY: SOL 61 How come Aquaman can control whales? They’re mammals! Makes no sense.”
 
Poslednja izmena:
Postoje knjige i seriali kojima se uvak vraćam sa vremena na vreme. Ponovo pročitam sve. U stvari ta kasnija čitanja volim više jer mogu i neke stvari da preskočim i da čitam delove koji su mi interesantni. Volim trilogiju o zmajevima od En Mekafri, trilogiju o Enderu, Boljno polje Zemlja, Zadužbinski ciklus, Dinu, Zamljomorje od Ursule Legvin, Građanin Galaksije od Hajnlajna, ciklus Kapija Federika Pola.
 
128-10.jpg


Knjiga-Artur-Klark-Odiseja-u-svemiru-2001_slika_O_52441109.jpg


roboti-carstvo-zaduzbina.jpg


138841962815409502b74b796b80.jpg


694--MX0001.jpg
 
Ne mogu da se odlucim za jednu ali mojih 5 su ove :

Zadužbina - Isak Asimov
Dina - Frenk Herbert
Kolevka za macu - Kurt Vonegat
Čovek u visokom dvorcu -Filip K.Dik
Odiseja u svemiru - Artur Klark
 

Back
Top