NAJBOLJA SF KNJIGA?

SF:
Slaugherhouse-Five, Cat's Cradle i Galapagos - Kurt Vonnegut (inache, Mother Night volim mozda jos vise, ali to nije SF)
Mi - Jevgenij Zamjatin
The Left Hand of Darkness - Ursula LeGuin

fantastika/horor
Books Of Blood Clive Barker

ali ima jos dosta toga sto tek treba da procitam, pa ce se lista najverovatnije promeniti... :)
 
Evo da dodam i ja poneku za koje mi se čini da su nepravedno zapostavljene iako je spomenuto dosta odličnih knjiga,Enderova igra,Luna je okrutna ljubavnica,Izmedju otkucaja noći,Blade runner,Humanoidi....,moglo bi se tu napisati još puno knjiga.
 
Zelazny je moj knjizevni bog, a Gaiman jedan od arhandela...za mene, naravno. Ali posto se Gaiman ne racuna u SF, a Zelazny cesto bezi u sf/fantasy, moja lista (po slucajnom redosledu, bilo koja bi mogla biti prva) tri* najbolje je:
1. Stvorenja svetlosti i tame
2. Dina
3. Venis u podzemlju (inace, steampunk i cyberpunk sy mi u krvi, ali ima previse onoga sto volim da sada nabrajam...da me pitate sutra, rekla bih neku drugu iz ovih zanrova ;) )
--------
* tri, jer imam previse dugacak jezik da ostanem na jednoj ;)
 
Sajberpank je samo jedan od aspekata ideje i vizije savremena naucne fantastike.
Sa naseg stanovista trenutnoga, sajberpank se cini jedini razuman pravac razvoja covecanstva (znaci, zloupotreba tehnologije, vladavina mulimilijardera., totalna propast morala i etike, apsolutno iskoristavanje prirode sa ciljem odrzavanja novog oblika robovlasnickog drustva, gde Robin Hud slabic/haker koji je ipak sadrzao nesto od covekoljublja glumi Don Kihotovu vetrenjacu"

Sva SF dela, koja su socijano orijentisana, sadrze to u sebi.
Cak i Ursula Le Gvin, koja se bavi u svojim cenjenim delima socijalne interakcije izmedju humanoida, stavlja akcenat na "vise" i "nize" humanoide.

Artur Klark isto radi...
Samo odabrani, znaci skolovani, najpametniji i etc.. ljudi "odradjuju" njegove vizije i dela...

I jos mnogo, da ne kazem svi velikani sf-a rade to isto.

Dele. Dele nas u klase, u skolovanje, u poreklo i nasledje.
I na osnovu toga, nicu kultna dela sf-a.

Moj zakljucak je da je sajberpank jedini logican nastavak SF zanra.
Jer, verovali ili ne, mi vec zivimo u sajberpanku... :):)
 
SOLARIS - Stanislaw Lem

U principu, volim kada se SF ograđuje od antropocentrične predstave života u svemiru...

Pošto vidim da ima obožavalaca Artura Klarka, čije knjige sam gutao, dok mi je SF bio glavna oblast interesovanja u književnosti, da neko ne može da mi pomogne da se setim naziva one njegove kratke priče u kojoj se nekakav živi entitet približava Suncu postepeno umirući? Davno sam čitao, ne mogu da se setim detalja, ali čini mi se da je iz zbirke pripovedaka ''S druge strane neba''.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da kažem koja je najbolja ali mogu koja mi je najdraža. To je Matica Zemlja od Artura Klarka. Dobio sam je na poklon za sedmi rođendan. Tad još nijesam znao latinicu a čim sam naučio, bacio sam se na čitanje. Posle druge stranice, odložio sam je na policu da čeka neko bolje vrijeme.
images
 
Nisam ni ja sigurna da li je zbilja najbolja na svetu, ali energija koja me nosi dok je citam je neverovatna. Zavolela sam "Zaboravljenu goru" na prvi ugriz!
I da znate, jedva sam je nasla. U Beogradu je nekoliko puta vec rasprodavana. Tri velike nagrade je dobila. Dve strane i jedna "domaca" (proglasna za najbolju knjigu u CG za 2008.)
Da li neko zna da li ce je objavljivati neka nasa izdavacka kuca?

Evo i link sa piscem koji sam danas pronasla:

 

Back
Top