Средњевековне илуминације

To je veoma opsirna tema i nisam shvatila da li te interesuju samo srpske minijature ili uopste.
Za srpske u nasim bibliotekama ima dosta literature. Konkretno, ja sam iz nekoliko knjiga spremala ispit (trenutno se mogu setiti samo J. Maksimovic, Stare srpske minijature i Radojcic, isto) i znam da postoje u biblioteci na Filozofskom fakultetu, odeljenje za Istoriju umetnosti. Ne znam za internet.
Meni su veoma interesantne irske minijature, narocito Kelska Knjiga ili The Book of Kells. mislim da ces za ovo naci dosta interesantnih sajtova, samo ukucaj u pretrazivac.

Pozdrav!
 
Jovanke Maksimović... danica je glumica... lapsus =)
Inače, to je na internetu mnooooogo neobrađena tema... ono malo knjiga što se čuva kod nas je poprilično nedostupno (jednom godišnje može se videti jedna (svake godive ista)stranica Miroslavljevog jevanđelja u Narodnom muzeju, u patrijaršijskoj bibloteci ima sr-vekovnih iluminiranih knjiga, al ih kriju ko zmija noge... ne znam kakvo je stanje u Narodnoj biblioteci).
To je bilo što se naših knjiga tiče, sad videh da te ne zanimaju samo one.

Na zapadu je već druga priča. Iluminirani rukopisi su odlično obrađeni i ima ih na intrenetu. Pogledaj npr sajt britanske biblioteke.. ma jednostavno u bilo kom pretraživaču otkucaj illuminated manuscripts i videćeš. Ima odličnih Taschen-ovih izdanja, npr Codices ilustres ili In the beginning was the word. Ne znam šta je sad u ponudi, ali prošetaj do Platoa ili Mamuta.
 
Интересују ме пре свега европске илуминације. Нашла сам једну ташенову књигу у Мамуту и то би било отприлике све. Сајтови које сам нашла на интернету били су доста половични. Mене конкретно интересују илуминације које се тичу битака и уопште историјских догађаја, али је проблем што не знам њихов прави назив... Опште одреднице ми не помажу у гугл претрази... Па, сам мислила ако знате неки добар и свеобухватан сајт... Не знам какво је стање у нашим библиотекама по том питању, тј. да ли има наде тражити такве књиге код нас?

У сваком случају, хвала на свим корисним информацијама.
 

Back
Top