Zanimljiv clanak iz Blica

Marauder

Elita
Poruka
23.575
Krenuli na obećani posao u Ameriku, ostali na ulici
160 naših studenata gladuje u SAD
Autor: Hana Dunđerov | 04.07.2007 -
160 naših studenata gladuje u SAD

Oko 160 novosadskih studenata, koji su se otisnuli u Ameriku u potrazi za sezonskim poslovima, ostavljeno je na milost i nemilost u Atlantik Sitiju, bez odgovarajućeg posla i smeštaja.

Studenti, mahom iz Novog Sada, platili su oko 2.000 evra agenciji SEEA, očekujući u zamenu pomoć u pronalaženju posla i smeštaja u Americi. Međutim, svega je njih 15 dobilo posao na sajmu zapošljavanja koji je agencija organizovala, a ostali su bili primorani da se snalaze i prihvataju najteže poslove za minimalnu dnevnicu od oko 7,5 dolara na sat. Oni koji nisu imali ni toliko sreće, nalaze se u stranoj zemlji, bez posla i plaćenog smeštaja i sa povratnom kartom koja se može upotrebiti tek ukoliko doplate 100 dolara da bi promenili planirani datum putovanja.
- Zaista je loša sitaucija u Atlantik Sitiju. Istina je da im je rečeno da će sami morati da traže posao, ali im je obećana pomoć. Ispostavilo se da poslova nema, da je ponuda ograničena na najteže poslove, da oni traju po svega nekoliko nedelja, smeštaj im je bio plaćen samo za sedam dana i sada se snalaze kako znaju, a koliko sam čula neki su se i vratili - priča Novosađanka Olja P., čiji se poznanik trenutno nalazi u Atlantik Sitiju.
Ovakva situacija, kako potvrđuju za „Blic“ studenti koji se nalaze na razmeni u Americi, događala se i u drugim gradovima i sa drugim agencijama. Problemi su, tvrde oni, izbili i u Las Vegasu, Bostonu i na Floridi.

http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=7440
 
A komentari su stvarno svi realni ...

http://www.blic.co.yu/_komentari.php?id=7440&mode=view

sonja | Utorak, 3 Jul 2007. 21:46h
u amreici ima posla na svakom koraku, narocito onog koji se placa $7.5-$10. problem je sto nasa deca, tj studenti ne zele da rade takav posao, ili ne bar za "malo" para. po pravilu mi smo svi "prekvalifikovani" i "preuceni" da bi trunuli na takvim poslovima. pa, i americki studenti rade iste poslove, i niko se ne zali, niti gladuje. mi, srbi, bi prvo trebali da promenimo odnos prema radu, narocito kada odlucimo da se otisnemo u svet. inace, putujuci po americi srela sam mnogo nasih studenata koji su vise nego zadovoljni i zaradjuju i po $2000 mesecno, a uz to uce engleski, zbog cega su i odlucili da leto provedu u americi.bilo bi dobro da pisete o takvoj deci i da oni budu dobar primer svim ostalim koji odluce da nesto samostalno rade i zarade. s.

Gonzo | Utorak, 3 Jul 2007. 21:36h
Bilo bi lepo da se dodje u Ameriku i da se odmah zaradjuje 100 dolara na sat.To tako ne ide.Posebno ako se radi o nekom ko govori lose engleski i nema iskustva.Inace satnica od 7 dolara je vise nego dobra, treba samo da se prisetite koliko se zaradjuje u Srbiji.

Milan | Utorak, 3 Jul 2007. 21:33h
Sta ste ocekivali. Pa izgleda da ljudi u Srbiji stvarno misle da u Americi svi zive kao u Dinastiji. Posla ima koliko god hoces, traje nedelju dvije, mjesec ali tako je svima u Americi. I stalni posao ti ovdje nista ne znaci ... sutra mozes da budes otpusten. Jednostavno je takav sistem. Placeni su 7.5 $? - Pa sta su ocekivali da ce da rade u kancelariji. Treba da budu presretni da su uopste dobili ulaznu vizu. Nije Amerika za svakoga.

K.Todoric | Utorak, 3 Jul 2007. 21:30h
Naravno da za svakog ima posla samo ako hoce da rade to je zapad ako si prihvatio ima i da radis,pozdrav iz Londona.

Zmaj | Utorak, 3 Jul 2007. 21:16h
100 dolara i nije mnogo za zamenu karte. Dobra je to zivotna skola, nije ni bila preskupa. Placao sam i skuplje pouke u zivotu...

ognjen | Utorak, 3 Jul 2007. 21:15h
na hiljade nasih studenata ide u USA svake godine i mnogi od njih zarade dobre pare ne moze svima da bude potaman

Sandra | Utorak, 3 Jul 2007. 21:10h
ne razumem sta neko ocekuje za 2000 eura.vecina zeli samo da se provede i lako zaradi.e pa toga nema ovde..good luck

Mladen Knezevic | Utorak, 3 Jul 2007. 21:10h
Ja sam student koji je takodje u Americi posredstvom agencije iz Kragujevca. Sve je onako kako su nam obecali... Apartmani gde smo smesteni su odlicni(sa teretanama bazenima i teniskim terenima) Cena rada nije neka, 7:60, ali zato imamo puno prekovremenog rada...Sledece godine...svi u spasioce. Ovo je definitivno moje najbolje leto u zivotu...

IMI | Utorak, 3 Jul 2007. 21:01h
Njih 160 gladuju, pa sta? U Srbiji gladuje 160 000 djaka i studenata koji bi pevali da imaju godisnji "budzet" od 2000 eura koliko su ovi platili da odu u USA.

ceca | Utorak, 3 Jul 2007. 20:40h
Pa nije Amerika kriva shto oni "gladuju". Lepo je rekao onaj prvi dechko, ima posla, samo treba prihvatiti raditi a ne blejati. I ja sam ovde, u SAD, pa nemam drugog nego da radim. Uostalom, ako je tako loshe u Americi, kao shto chitalac iznad mene pricha, shto su tih 160 studenata is Srbije onda doshli u Ameriku, kad je mnogo bolje u Srbiji? Razlog shto ovde oni gladuju je taj shto ne zhive kod mame i tate, pa mogu da 04h ujutru da skacu po klubovima, jer znaju da ce mama i tata uvek staviti hleb na sto.

Mladen | Utorak, 3 Jul 2007. 20:37h
Istina je sve ovo...agencije su nam pokupile pare ni za sta..uzas.. Podigao sam portal na www.gastarbajter.co.sr imate tamo forum pa pokusajte da komunicirate..mozda mozemo da pomonemo jedni drugima dok smo ovde u USA!

Jovan Todoric | Utorak, 3 Jul 2007. 20:37h
A sta su ocekivali...?! Lak posao za puno para? Toga ima samo u Srbiji!!!

aleksandar | Utorak, 3 Jul 2007. 20:27h
ja sam student iz kragujevca trenutno u americi posredstvom druge agencije. bas kao i kolege u atlantik sitiju i mi u pensilvaniji imamo problema ali nije sve tako crno kao sto se moze zakljuciti iz vaseg clanka. u americi posla ima skoro na svakom koraku, ko hoce da radi- ima gde da radi, plate su svuda 7,5- 8,5 dolara/sat smestaj je oko 80 dolara nedeljno a hrana je jeftinija nego u srbiji.prema tome, treba samo malo da se zapne i to je cela matematika.lepo kaze izreka " nema leba bez motike "

maza | Utorak, 3 Jul 2007. 20:24h
pa oni su prave mamine maze. naravno da je to samo jedna u nizu agencija koja nudi legalan ulazak (a ne pretrcavanje preko granice kao meksikanci npr.) ali za sve ostalo mora da se snadju. kao mi ostali. kao ja i kao milioni drugih ljudi i nacija. nadam se da ce dobri g. Bush konacno uspeti da zavrsi to u kongresu i da nas legalizuje. a za mamine maze samo konstatacija: AMERIKA NIJE ZA SVAKOGA. SAMO ZA NAJJACE. pozdrav od bivse mamine maze.

ned | Utorak, 3 Jul 2007. 20:16h
To nije nikakvo iznenadjenje, to se desavalo i studentima iz drugih zemalja, ja koliko se secam nekim studentima iz Rusije bilo je obecano i studije ali dogodilo se kao nasim studentima. Moj bratanac je za vrsio tri godine elektrotehnickog fakulteta kada je dosao u Kanadu kao imigrant. Moj savet mu je bio da nastavi elektrotehniku, ali se on odlucio da ide da studira medecinu trava, navodno da mu je koledj blizu Otave obecao stipendiju stim sto je morao da radi od maja do septembra, tu mu je bila zagarantovana stan i hrana a novac sto je zaradio isao je direkno na racun koledja, i kada je dosao septembar na njegove pitanje u vezi upisa odgovor mu je bio sledeci,"na koledju su sva mesta popunjena nastavi da radis i sledece godine bices upisan" ovakvih slucajeva na pretek u Kanadi i USA, ali niko to ne cita a kada im neko objasni da to nije tako mnogi od njih postaju nasrtljivi i vrlo grubi. Nasim maldima jedan savet uzdaj se use i svoje kljuse. ned
 

Back
Top