Tranzitorni ishemiski atak

Ja sam pre 4 godine imala nesto sto bih vas zamolila da mi kazete da li je TIA. Prvo sam svoj glas cula drugacije, kao da prica neko drugi, a sve ostalo normalno. Onda je to proslo i vid mi se pogorsao, recimo kao kad gledate duze vreme u upaljenu sijalicu, pa kad pogledate nesto drugo jedan deo vam je zaklonjen a drugo vidite. Posle toga mi je utrnula leva ruka pa leva polovina jezika pa leva strana lica. Sve je trajalo nekih 15-ak minuta. Posle otprilike 2 nedelje se ponovilo sve istim redom samo je krace trajalo. Od tad vise ni jednom. Radila sam sve moguce preglede kod neurologa, psihologa, dopler vrata, skener sa i bez kontrasta, magnetnu. Jedino mi je na magnetnoj utvrdjeno da imam uvijene krvne sudove. Ali mi je receno da taj "napad" koji sam imala nema veze sa dijagnozom. Tako da mi niko nikad nije rekao sta mi se to desavalo. Sta vi mislite, da li je to TIA? Hvala
 
Ako je uradjeno sve sto je uradjeno i rekli su ti da nemas TIA, onda verovatno nemas TIA. Neurloozi i lekari koji su radili dijagnostiku daleko su kompetentniji da daju dijagnozu od nas koji te u zivotu nismo videli a kamoli pregledali. Ali ako nije TIA onda po opisu simptoma moze biti i histericno reagovanje (konverzivna reakcija) pa ne bi bilo lose da se javis nekom psihijatru.
 
23-06-2007 - Nagli gubitak vida ?Kom doktoru da se javim?

U zadnjih mesec i po dana sam imala dve sasvim slicne situacije: naglo mi se zamuti vid na nekih 10-ak minuta, a posle nekog vremena mi utrne ruka, takodje na 10-ak minuta, i posle sve prestane kao da se nista nije desilo.Prvi put mi je utrnula leva podlaktica i leva polovina usne(na 5 sekundi), a drugi put samo leva saka, ali su oba slucaja bila pracena tim slabljenjem vida(kao kad dugo gledam u sunce, pa posle toga).Treba li da panicim i kojem doktoru da se javim?Hvala. Ne znam da li je vazno da kazem da nosim slabe naocari za blizinu-naravno, neredovno :)

pitanje postavio Zorica



Tegobe koje opisujete su gotovo sigurno uslovljene poremecajem cirkulacije u odredjenom regionu mozga.Ovaku pojavu nazivamo TIA(Tranzitorni ishemiski atak).Ponavljam pojava skoro iste episode ukazuje na to da verovatno postoji promena na nekom od krvnih sudova mozga. Ne treba da panicite ali treba da se javite nadleznom neurologu sto pre kako bi se sprovela odgovarajuca ispitivanja i odredila adekvatna terapija.

odgovorio Dr:Sanja Pavlovic


Ovo iznad sam nasla na sajtu www.bkosa.edu.yu na njihovom forumu a posto su opisani simptomi gotovo isti kao moji, a dr koja je odgovorila napisala je da je GOTOVO SIGURNO da je to to, pomislila sam da mozda ovi lekari koji su gledali moje snimke nisu ih dobro protumacili. Ne znam sta sad da radim. Da li je za TIA karakteristicno da se pojavi 2 puta u kratkom roku i posle potpuno nestane na 4 godine?
A to sto kazete za histericno reagovanje... Ne znam da li sam sam taj pojam dobro razumela, ali pre nego sto mi se desio napad nisam se iznervirala niti bilo sta slicno, cak naprotiv, prvi put sam najnormalnije pricala telefonom sa deckom a drugi put sam gledala kviz. A inace sam posle isla i kod psihologa i rekao mi je da je sve ok sa te strane.
 

Back
Top