GUČA ili EXIT

Prevarantu, a ko će tebi sve da bude tamo. Bolje misli malo o tome gde ćes sve da ih smestiš? :D. I nemoj više da lažeš ljude ovde po forumu o tvojoj zaljubljenosti. necu sada o tome ipak je "offtopic"
 
Nikoollooooo........................................................................-da se vratim temi,i jedno i drugo,ali...ko ce bre da odoli kuvanom kupusu..mmmmmmmm
 
Rudi_KV:
Poštujem tvoj izbor, samo malo obrazloži, ako nije problem, zašto svoj glas daješ EXIT-u?


Jednostavno mi se vise svidja takva vrsta muzike, nista vise. Ne mislim da je Guca bljak, ali kad mi vec dajes da biram..sta da radim..to mi se vise svidja. Jbg, svi smo razliciti.
 
I ja dajem glas exitu, mada nisam nikad bio u guchi ... nisam ja type of person za trubače i ispijanje piva :) ali i za exit sad treba prilično keša, tako da neću ići nigde :S

lažem, bio sam u guči bajsom prošle godine, ali ne na saboru :D
 
Sweetest, moram ovde da se slozim s tobom :-) hehe, koji si ti lik...

Enivej, moji zlatiborski izvori tvrde da je Guca do pre par godina bio najobicniji vasar, kao vasar u Zichi na poljancetu. Sad je u duhu novopronadjenog nacionalnog ponosa - dogadjaj godine!
Mogu samo da lajem u teoriji, nisam bila ni na jednom ni na drugom, ali recimo da me izbor muzike na Egzitu vise privlaci.
 
Lutko moja postujem vas izbor muzike.Guca je dogadjaj koji traje preko 40godina ali da je do pre par godina bila obican vasar a da je sada nesto GRESIS!Naprotiv do pre par godina je bila nesto a sada ima tendenciju propadanja.Guca okupi pola miliona ljudi.
EXIT tek treba da se dokaze kroz vreme.
Voleo bih da mi kazes sta to fali Guci pa je ona deo "novopronadjenog nacionalnog ponosa" Zar muzika i desavanja u Guci nisu deo naseg nacionalnog folklora,deo naseg identiteta??Zar to nije muzika i folklor koji se stotinama godina neguje u Srbiji?Sto to ne posmatras kao pokusaj da se sacuva narodni duh,obicaj i tradicija i pokusaj da se svetu predstavi Srbija u svom najboljem ruhu.Pa shavati da je tvoj deda tvoju babu osacovao na nekom slicnom vasaru i odveo je negde na proplanak....i.....Gde su to mogli da se vide osim na vasaru.Sto bezis od tradicije.

Pre ce biti da je EXIT steciste narkomaije i alkoholicara iz cele Evrope (cast izuzecima) Koliko pratim svake godine kada je u pitanju Exit prica se o narkomaiji.Za Gucu jos ne cuh tako nesto.S'druge strane u Guci na pola miliona ljudi na gomili izbije jedna do dve tuce a na Exitu radi marica celu noc.

Znaci nemoj ako ti se Guca ne svidja da kazes da je to "novopronadjeni nacionalni ponos" Reci ne svidja mi se zato i zato!!
Isto mu dodje kad bih ja rekao da je Exit "novopronadjeni narkomanski spektakl" ili nesto slicno!
 
Ljubav prema muzici, posebno trubačkoj, potiče u dragačevskom kraju još iz vremena kneza Miloša Obrenovića, koji je 1831. godine naredio osnivanje prvog vojnog orkestra. Trube su u Dragacevo pocele dolaziti kao isluzeni muzicki istrumenti iz vojnih kasarni i bojeva za slobodu krajem XIX veka i pocetkom XX veka. Donosili su ih vojni trubaci “znacari” vise kao uspomenu na dane provedene u vojsci i ratistima. O tome nam svedoce brojni nadgrobni spomenici i krajputasi. Najstari medju njima je onaj Urosu Rakicevicu iz Guberevaca koji je kao vojni trubac ucestvovao u srpsko-turskom ratu od 1876. do 1878. godine, Cedomiru Nedovicu iz Rtara, Sretenu Jerenicu iz Goracica, Petru Davidovicu iz Lisica i drugim trubacima iz prvog svetskog rata.

Prvi Sabor trubaca dogodio se 14. oktobra 1961. godine u Guci. Dogodio se na dan Pokrova Presvete Bogorodice, u crkvenoj porti. Sabor za koga su momci i devojke pricali da im pruza sansu poslednjeg gledanja. Organizatori Sabora trubaca su racunali da ce im ta saborska tradicija obezbediti publiku i za svoje programe. Taj dan je bio suncan i topao. Interesovanje naroda prevazislo je sva ocekivanja organizatora. Tada je pukla prva saborska prangija, poleteo prvi kamen sa ramena plecatog bacaca, odskocio sokolski prvi skakac iz mesta, krcnula junacka kost nekog od stasatih rvaca, pogodjena prva saborska jabuka “kroz prsten gadjana”, izvucena, prvi put posle rata, iz prasnjavih skrinja i sanduka, stara narodna nosnja. Opet je na Saboru zaigralo sareno kolo mladih, ali i staraca.

Trubači su u Srbiji vremenom postali nezaobilazni deo svake svetkovine, počev od vencanja, rođendana i krštenja, preko slava, ispraćaja u vojsku i drugih porodičnih i društvenih događaja.

Sabor trubača u Guči našao se, prema glasovima posetilaca britanskog sajta za hedoniste This is the life.com, na prvom mestu najboljih festivala u svetu. Festival u Guči posetioci su ocenili čistom desetkom, a ovaj događaj je ispred novosadskog Exit festivala, koji je na drugom mestu sa ocenom 9.8, kao i karnevala u Riju na trećoj poziciji koji je dobio ocenu 9.5.
 

Back
Top