C++ Pocetnik

stefan.v.

Početnik
Poruka
29
Nedavno sam poceo da ucim C++ jezik, ali ne mogu da napisem ni tradicionalni Hello World program. Evo koda:

#include <iostream>
using namespace std;
int main ()
{
cout << "Hello World!";
return 0;
}

Gde gresim? Kada ga kompajliram i probam da ga pokrenem na ekranu se za trenutak pojavi sve crno ali bez teksta.
Hvala unapred!
 
nije bez teksta, nego se prozor zatvori dovoljno brzo da ne vidis taj tekst...
probaj ubaci cin koji nista ne ucitava, cisto da bi stojao i cekao da pritisnes bilo sta
a ime neka sema da ceka...zaboravio sam, ima ovde c-ovaca pa nek odgovaraju

ajde u pomoc pocetniku!


mada nije ni bitno, bitno je da radi. to se ne brini

ako znas dos otvori iz konzole, (start>run>cmd), tad nece da ga zatvara
 
Aha, evo radi ovako, nasao sam primer:

#include <iostream>
using namespace std;

int main ()
{
cout << "Hello World!";
cin.get();
return 0;
}

Jel moze neko da mi objasni sta znace prva dva reda koda, zasto moraju da se pisu? Nasao sam dosta tutorijala, ali su na engleskom, ne razumem bas najbolje objasnjenja. Ako moze neko da mi preporuci neku dobru knjigu na srpskom za pocetnike?
Hvala unapred!
 
ACAPN87:
Ja bih ti rekao da prvo radish C a tek onda C++, ali dobro... Prvi red je standardan u skoro svim kodovima <>-obezbedjuje funk. iz tog zaglavlja...
Ma odmah u vatru. Samo nastavi dalje da radis sa c++, posebno obrati paznju na oop elemente. Poslije ces bez vecih problema da predjes na bilo koji drugi programski jezik.
 
Много ће лакше да ти буде ако прочиташ прво неку књигу о С-у "на брзака" па тек онда о С++у.
 
pa otprilike, nisam bas nesto upucen u to, ima ovde starijih pa nek pisu razlike

zasto su bitna prva dva reda

prvi red #include <nesto.h> znaci sledece
#include ti dodje neka kao komanda koja oznacava da se fajl u zagradama <> ukljuci u program.
e sad, zasto se taj fajl ukljucuje u tvoj program?
jer su u njemu date definicije funkcija koje ti koristis (kao npr cin, cout)

pored iostream imas i stdio, u kome isto imas fukncije kao sto su cin i cout, samo sto je cout ovde printf i nesto se drugacije poziva (ima zagrade,a ne << i jos ponesto) npr.
imas i math.h koji sadrzi razne funkcije kao npr sin, cos, tg, log i sta vec ima, nemam pojma.
i jos dosta ih ima koje dobijes prilikom instalacije kompajlera

sta imas u kom .h fajlu pogledaj u helpu, obicno mozes da nadjes spisak funkcija koje se nalaze i kako se te funkcije koriste (samo ukucaj ime, probaj bas sa iostream.h)


zasto je bitan drugi red ne znam. nisam se bakco mnogo u c++u, a i to sto jesam nikad nisam koristio ovo, a sve sto sam radio je radilo i bez toga :D
verovatno nesto slicno include...
 

Back
Top