filozofija zudnje

moonja:
dimitrije...
Nisu sve teznje pod hipotezom, ..…osim toga, i hipoteza je tvrdnja koja se moze dokazati….… … ….. ne znam da li bi se protivio I istinosnim tablicama……..ako pada klsa-ulice ce biti mokre-ako su ulice mokre – rizicno je voziti………dakle..ako pada kisa –rizicno je voziti …….lol…….. skeptici su odbacivali I postojanje apoljasnjeg sveta…. ali ti..dimitrije…evidentiras stvari culima…pa imas saznanje I da I da stolica postoji…opsti pojam o stolici je nas zajednicki skup ideja koja sluzi kao polazna tacka u saznanu…..na primer: stolica je stvar na kojoj se sedi …alit a tvoja trenutna stolica nije ovde nama predmet opazanja…I onda kazemo..e, dimitrije..nacrtaj stolicu…I ti nacrtas…to je slika slike…..jer je stolicu napravio stolar…a mi vidimo samo sliku…….to je univerzalna forma..i ti sad ne mozes da porices da je tako………recimo zenon I paradoksi….jedno zrno kada padne na zemlju ne proizvodi booku……..ali ako prospemo citav dzak ili jos bolje kamion…on ce proizvesti booku.. I prosto je paradoxalno da nesto pojedinacno bez zvuka pravi u mnostvu booku…

Bez obzira sto ideje nisu dostupne opazanju…(nisu pojave)..….vec samo misljenju…..one su strukturni elementi stvari, nema fantazma….. te istinite ideje su kriterijumi istine…. Opet dijalektika odredjuje koji ces stav da zauzmes ka sistemu… sistem ima koherentrno jedinstvo….ali ima I dozvoljene kombinacije I transformacije elemenata…..

Nesto ti je klimav starogrcki,
hipoteza je pretpostavka,
da je dokazana ne bi bila pretpostavka :lol:

spanska serija bas :?

Ja i ne kazem da su sve sve teznje pod hipotezom, samo postojanje apsolutnog :lol:

ja ne pricam o osptom pojmu stolice ja prican o apsolutnom pojmu stolice na kojoj sedis :lol: Dakle apsolutnom pojmu realnog spoljnog objekta( sa svim njegovim kvalitetima)
Ne vidimo mi ideju nego simpifikujemo stvarnost jer samo tako mozemo da je dozivimo...
 
Moonjo, ako ne umes da se kontrolises dok komuniciras, najbolje je da nista ne pises, ovako samo napadas sagovornike, a retko sta i kazes, a da je od sustinske vaznosti i da nije znanje iz srednje skole. Jedino ti iz rasprave u raspravu ponavljas identican scenario. Postaje groteskno. Cim nesto ne razumes, proglasis za plicak. A jasno je sta sam rekla ko suza.
Ako je za tebe znanje nesto sto nema veze sa istinom, onda nije ni cudo sto tvoje kalemljenje uzimas za znanje i samo budala se postavlja tako visoko s omalovazavanjem, kao sto ti radis iz teme u temu. Za mene je to obicno glumatanje.
Ne razumes sta je samoodnosenje duha? Sama ti rec govori.
 
1. izvinjavam se zbog kucanja, žurim........


i ne kazem da su sve sve teznje pod hipotezom, samo postojanje apsolutnog


e, pa, ooooj-e.......na ovom mestu ti važi princip textualanost...tako da ne možeš da lažeš šta si rekao........ ( :

a rekao si:
Sve nase teznje su pod hipotezom


na šta sam ja rekao uostalom, i hipoteza je tvrdnja koja se moze dokazati…


šta će tebi logos...kad si skeptik........uglavnom označava um u filozofiji.........oblikujuču moć analognu čovekovom umu...........a prevod sa strgr. ti treba? ..............um, reč, govor, diskurs, definicija, princip........

e sad, ti mi odgovori...
šta je saznanje, znanje, istina....šta je mnenje......kako dolazimo do istine...da li žoodnjom ili nečim drugim?

ma kakva španska serija...ovo je komedija....apsurda ( :
 
E stvarno kenjate vas dvoje i dimitrije i divlja....a inače mi munja nije nimalo blizak po tumačenjima.

Ako danas ne kažeš hipoteza već teza, više te ljudi neće razumeti.Na žalost ali je tako , i to pripišite mom neznanju.

A ovo preganjanje oko grčkog je van konteksta....

Za divlju:
Isto radi kao i ti. I ti čim je nešto o umetnosti protivno tvom stavu ti to proglašavaš duvanjem uz vetar.
Proglasio je , ali je to lični stav....Ti nisi njega razumela, on ne prihvata tvoje vizije i to je to...

Samoodnošenje duha....reč koja sama govori šta znači....?????
Kome to govori? Tebi?

Nego šta je toliko pogodilo u srce pa ste se popalili?
 
:) kazes da sam rekao


Sve nase teznje su pod hipotezom

A u stvari je

"onda je po tebi i sama filozofija uzaludna, isitine za tebe unapred ne postoje...”
Nije uzalidna u smislu da je to zudnja ( teznja ) za znanjem, (ali da li istina postoji kao ap. kategorija) ali mi to ne mozemo znati... Sve nase teznje su pod tom hipotezom


Munjo ti si takav zayebant :) Dakle ti si me( namerno ) citirao pogresno :lol:

Izgleda da je sve ovo jedna velika Zayebancija :lol: :lol: :lol:
 
e,da ne bude van konteksta.....ovako...
intelektualno apstahujemo ideje' Ideje su vec apstrakcije da li ti za ideje mislis da su nesto cvrtsto ( ko sto kaze zenon
“onda je po tebi i sama filozofija uzaludna, isitine za tebe unapred ne postoje...”
Nije uzalidna u smislu da je to zudnja ( teznja ) za znanjem, (ali da li istina postoji kao ap. kategorija) ali mi to ne mozemo znati... Sve nase teznje su pod tom hipotezom

zadržavamo se na nebitnom.......hipoteza je privremeno objašnjenje.. ako nema premise..nema ni pravilne postavke stvari.......nema ni rešenja....matematičari to jako dobro znaju.......ne znam da li znaš da je platon hipotezi dao treći stupanj u lestvici istine ( : .......


za tebe su ideje fantazmi.i vizije..........a za mene strukturni elementi stvari........ ja ovo o idejama mislim: bez obzira sto ideje nisu dostupne opazanju…(nisu pojave)..….vec samo misljenju…..one su strukturni elementi stvari, nema fantazma….. te istinite ideje su kriterijumi istine…. Opet dijalektika odredjuje koji ces stav da zauzmes ka sistemu… sistem ima koherentrno jedinstvo….ali ima I dozvoljene kombinacije I transformacije elemenata............


i sad nisam siguran u šta si ti siguran da postoji i da je istinito ....... ( :


filozofija je samo žudnja, jer istine nema? .......a baš sam ti laka pitanja postavio.........
 
Jeste, to je i moja zamerka, što mu je stav narcisoidan i ciničan.
Tako da svojim nepoštovanjem drugih , ne izaziva nepštovanje prema sebi iz razloga revanšizma , već iz razloga nepoštovanja celokupne komunikacije , truda i učestvovanja u temi....
 
Dobro Patak, nisam upotrebila izraz "pisanje uz vetar", al' to pogadja sustinu. Ja sam se obratila Modruni, koja ce da me razume bez problema, al' se moonja zakaci, za neku stvar na povrsini, ja mu lepo objasnim kako je eros, i ljubav i zudnja i zadovoljstvo, al' to onda opet nije bitno, pa se onda zakaci za znanje i istinu, pa ja to opet lepo objasnim, on to opet preskoci, pa se sad smeje necem sto ne moze da ukapira. Vidi se na kilometar da ne zna sta je ironija ljubavi.
To bre nije rasprava, nego cirkus. I sad kao treba covek ozbiljno da prica s njim. A nije mu prvi put, prvi put moze da bude zanimljivo, a kad se scenario ponavlja iznova i iznova, onda je ne samo monotono, nego je i tracenje vremena.
 
divlja ........ ne mogu da podržim tvoje podražavanje znanja....koje je simulirano.....pogotovu kada govorimo o istini...doduše, samo ja i govorim o istini i pokušavam da i čujem nešto i od vas.............ne podržavam te ni u samoodnošenju duha.........ali možeš svoj da samoodneseš.....
. mogu da prihvatim žudnju nesavršenog za savršenim.......i ljubav koja je pokretač žudnje za istom...ali ako govoriš o romatičarskoj ironiji pesnika kao sredstvu da se istinski pronikne u sopstveno biće...taj nivo transcedentalnog ...koji simulira i teži poetskom....meni ništa ne znači... niti je to put do istine..korišćenje ironije tu ima samo zabavljački cilj......
 
ali ako govoriš o romatičarskoj ironiji pesnika kao sredstvu da se istinski pronikne u sopstveno biće...taj nivo transcedentalnog ...koji simulira i teži poetskom....meni ništa ne znači... niti je to put do istine..korišćenje ironije tu ima samo zabavljački cilj......[/QUOTE]

Postoji sokratovska ironija, romanticarska ironija i ironija ljubavi. A ti eventualno znas sta je prva, ostalo napipavas. Ni ova druga nije samo nacin izrazavanja, vec i princip misljenja, i princip zivota (nije vezano samo za polje estetskog), ali se svodi na afirmaciju subjektivizma. A ironija ljubavi je siri pojam u sklopu "filozofije zivota" koju sam vec spomenula. I jeste samoodnosenje duha, kao dijalosko razvijanje misljenja, ali ciji je pokretac cista ljubav koja transcendira konacnost misljenja, znanja. Ironije ljubavi nema bez susreta umetnosti, nauke i filozofije, a cilj joj je da menja svest onima koji misle da je sve konacno, ali je i sredstvo kojim covek moze da prevazidje samog sebe i ne samo da ne ugrozava objektivno- sto je po sebi i za sebe lepo, dobro i korisno (kako je Hegel to traljavo skapirao) vec mu i sluzi kao potvrda i pojacanje.To je moonjo, ono sto tebi nedostaje u svakom slucaju. Da prevazidjes samog sebe. :D

A sto se tice istine, uvek cu vise verovati jednom Helderlinu nego Hegelu. 8-)
 
ne, pobrkani lončići........sokratova ironija je ono što sam rekao da je bolje da je dimitrije upotrebio umesto skepticizma.... skeptioci su mnogo voleli da odgovaraju u šaljivim strofama....da se služe satirom...........a sokratska ironija nastala je kao heruističko sredstvo....to je simuliranje neznanja da bi se ideje drugih lakše izvukle i ispitale ( :
ako ćemo o romatičarskoj ironiji........onda imamo novalisa....uloga pesnika je negira čulni svet....da čovek oslobvadjanjem mašte otkrije svoje pravo ja.........poetsko sredstvo je aforizam ......... to je zabavljanje.........istinu ne možeš odatle ni da čupaš klještima.... ali...........odatle vuče niti šelingov i fihteov idealizam....onda onaj novi kriticizam i tako sve te teorije...od kojih se inače dimitriju diže kosa na glavi, a ja to kod njega i patka jako cenim........daleko više nego modrunino elemetarno nepoznavanje ili tvoje zadovoljavanje teorijskim formama iz kojih ne umeš da izvučeš putokaze i pouke... izvini na ličnom, ali to je ono što sam primetio u tvom sistemu razmišljanja..........ja očekujem i nadam se odgovorima na ona pitanja koja sam ovde postavio...malo iznad.......sva je ljubav još od gozbe ljubav prema lepom ..............kao što kaže mudra diotima.......savršeni oblik lepote je ljubav prema apstraktnoj ideji lepog po sebi...........ja vas pitam ljudski i pošteno........a kako se do nje dolazi........nikakva zavlačenja....hoće li taj odgovor više???
 
Razgovor koji vodis sa Dimitrijem nisam pratila, obratila sam se Modruni. Niti sam te pitala sta je sokratovska ironija, romanticarsku si ti spomenuo i sad nastavljas u nedogled, ja pricam o ironiji ljubavi za koju nisi cuo, ali ti nije smetalo da mi se zakacis. Kod mene stvari ne idu tim redom, teorija, pa praksa, vec obrnuto. Putokaze i pouke samo potvrdjujem u teoriji. Nikako obrnuto. Zato i favorizujem deo "teorije" koje potvrdjuje moje iskustvo. Generalno covek u knjigama ne vidi ono o cemu nema iskustva.
Ne znam zasto bih ljubav odvajala od istine i dobra. To je za mene sveto trojstvo, ne ide samo jedno bez druga dva i tako....
Pazi konstrukciju i jos trazi odgovor (ja sam svoj dala, dok to jos nisi ni pitao, al' necu da crtam):

"savršeni oblik lepote je ljubav prema apstraktnoj ideji lepog po sebi..."
 
Било како било, "жудња" је реч коју је одабрао наш највећи стручњак за старогрчки -- Милош Ђурић, "жудња за знањем" је израз који су употребили професионални филозофи које сам навела, и збиља не знам у чему је проблем. Зашто је Муњи толико непојмљиво да неко (нпр. Сократ) може да осећа снажну жељу/потребу (=жудњу) за (са)знањем?

"Eros" означава љубавну жудњу (кад је написан малим словом; кад је великим онда је то има бога).

Чак и у Вујаклији можете видети да је "eros у филозофији жудња за знањем (по Платону)". Тако пише.

И, понављам, није ми уопште јасно у чему је баш толика фрка да се ми овде на пет страна млатимо с тим. Муњо, "еros" није задовољство, и кад прочиташ "Гозбу" видећеш да та реч не одговара чак ни по логици и смислу. Прочитај поново онај пасус који сам навела и покушај да уместо "жудња" ставиш "задовољство". Жудња се може визуелно представити као кретање ка нечему што немамо али јако желимо да имамо (види у оном наведеном пасусу), а задовољство је мировање у моменту (стању) постигнутог циља.
 
modruna, moraću da ti kupim barem jedan rečnik.....da ne prepisuješ sa neta... wikipedia i forumi razni ....su tanki izvori.............ako nekog prozivaš da "pogleda" u rečnik.......a ti to isto ne učiniš....o čemu se onda radi...

dakle, vujaklija... str.290. III izdanje, prosveta.....1980.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
eros....mit. bog ljubavi kod starih grka (kod rimljana amor, kupidon).
fig. ljubav
fil. ljubav prema idejama, nagon za saznanjem (kod platona)
astr. planetoid koji se nekad približi zemlji više nego ikad mars, zato što njihova putanja leži izmedju
putanje zemlje i marsa
-
filozofski rečnik:
eros v. frojd
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

kakvo mirovanje u momentu....zadovoljstvo nije organičko vezano za telesni vrhunac orgazam...to nije trenutno zadovoljenje... nego duhovno ispunjenje koje prati uspešno delanje............... divlja.....najpre moraš da ida imaš ideje koje proveravaš...........put ka višem je put ka teoriji.....put ka nižem je put ka delatnosti ...a i to svrsishodnoj delatnosti.....ironijom ljubavi ne objašnjava se ništa, osim što se manifestuje kroz zabavu spretnost i bogatstvo nečijeg duha....kakve to ime veze sa temom?
, ako iskustvo..dakle svoje informacije, više čulne nego racionalne ...proveravaš putem teorije.....bez ideja...i ako ti nemaš praktično iskustvo... ne radiš ništa....... što bi rekao džoni štulić "j. govna i sanjariš"........... platon jeste u gozbi upotrebio termin eros....u konotaciji ljubavi zasnovane na želji......... i pozvao se na autoritet mudre diotime.........tvrdio je da je sva ljubav - ljubav prema lepom, a da je njen savršeni oblik ljubav prema apstraktnoj ideji lepog po sebi...........
kažete da je istina znanje... da li celina znanja predstavlja znanje? jer mudost podrazumeva naučno znanje i praktično iskustvo.-------- šta je mnenje? koji su kriterijumi istine da li uopšte po vama postoje univerzalne forme? šta je intuicija i čemu služi? šta su entiteti.....istina, lepo i dobro......tačno je da se nalaze u jednom.......i nema potrebe za odvajanjem.....ali po vama.....ako nisu u čulnom svetu......onda i ne postoje......i onda ih objašnjavamo romantičarskim idealizmom?????????? ...............
 
o kakvom znanju govoris.......(video sam)........ smatracu da ne znate odgovore............ takvi kao sto si ti i ne znaju da mudrost zahteva i naucno znanje i prakticno iskustvo..... ne znam, isto je smatrao i aristotel, nije moonja smislio phronesis...ili praktcnu mudrost...moze biti i da je uceno neznanje mudrost..........samoobmnanjuj se.... ili .....samoodnesi se duhom.....lep provod.... ( ;
 
uvredio? .......... jedna me cima za recnik od druge strane......i ajde bas rekoh da pogledam....to je ono zadovljstvo znanjem...trajno...ono sto znam ne moze da ispari........ne traje kao orgazam 7 sekundi.... i, naravno da pise ono sto sam rekao...........( : ova druga se samoodnosi........ja pitam...nema odgovora......ali to nije razlog da bih se ostio uvredjenim.......dragi ljudi ( :
 
otkacena slavonka:
nakon citanja svega ovoga dosla sam do saznanja da je moja najveca zudnja...da uopce vise ni za cim ne zudim... :confused:

Ovo je zanimljiv izbor kanalisanja žudnje.
-Žudnja ka zadovoljenju svih svojih žudnji.
Hedonizam
-Žudnja za nadrastanjem svih svojih žudnji i prestajanjem osećanja žudnji
duhovni elitizam
-Vezivanje žudnje i nesrećnosti i samim tim težnja za ukidanjem svoje nesreće
Nirvana


"Što više sabiram , to se više oduzimam" - najčešći komentar osiromašenog srbina kad gleda račune na početku meseca.
 

Back
Top