IDentitet

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Važniji u pristupu ljudima od njihove percepcije.
Često se meša identitet i kriterijumi. Kriterijume ima svako, oni mogu biti niski ili visoki,ovakvi ili onakvi, identitet ostaje obično duboko prekriven razlozima o kriterijumima.
Samopouzdanje zavisi od identiteta, a identitet dosta od pristupa i psihologike (na koju utiče i tržišna politika).

Identitet može da se bukvalizuje i veže za svaki odnos/stvar koja/koju neko vrednuje.
Po tome identitet je interfejs, medjusloj u procesu medjuvrednovanja.
Ali da pomenem najuticajnije, a ako neko vidi još neke nek doda.

-Estetski identitet
-Duhovni identitet
-Inteligencioni identitet
-Intelektualni identitet
-Duševni identitet

Ono po čemu se osoba želi razlikovati u šumi drugih je upravo njen identitet.

-------------------------------------------------------------
Lični stav:
Estetski identitet je moguće izgubiti, ako se zanemaruje, ne neguje zbog nekih drugih "važnijih po ličnim kriterijumima" identiteta.To ne važi za lične estetske kriterijume.

Uzeću za primer moj stav prema ženama.
Smatram da žene imaju izuzetno razvijen estetski identitet, čak da im on preuzima ostale identitete , te ostale gube ili su zanemarivi.Ne kod svih, ali kod dobre većine.
One se oslanjaju (strašno im je važan) na estetski identitet i kod muškaraca i kod žena.
Ako osobi kojoj je važan estetski identitet ne potvrdjujete da taj identitet ne doziva vrednost kod vas , osoba se oseća nesigurno ili bi trebalo da se osloni na ostale identitete.Ako nema nijedan identitet koji vrednujete , osobi je "jasno" (njeno lično mišljenje) da je ne vrednujete (iako je vrednujete zbog nečega što nije njen lični identitet).

Ono po čemu treba da uočavamo estet-ident osobu je njena estetska skupnost.
Muškarci često nemaju razvijeni estetski identitet (ali ga imaju), samo izuzetno mali broj muškaraca izgubi estetski identitet (proguta ga neki drugi identitet) i to se primećuje po stavu prema estetskom na sebi i prema drugima.
Estetski kriterijumi sve vreme i kod svih postoje!!!!

Medjutim estetski identitet je najlošiji za odabiranje kao primarnog identiteta.
Jer je prolazan. Jer je konforman(zavisan od sredine i rekla-kazala). Jer je zasnovan na nedefinisanim vrednostima.
Zbog toga osoba koja ima razvijen estetski identitet , a nema razvijene ostale identitete, mora da se suoči sa ljubomorom i posesivnošću , koji su samo pokazatelji uporedivosti i više vrednosti od pruženog i samim tim "rušenje" identiteta.
---------------
Kako se ponaša osoba estet-identitetna kad naleti na osobu koja nema razvijen ili je potpuno bez estetskog identiteta?

Oseća se nesigurno , ne vredno za tu osobu, neadekvatno, dva različita sveta (ali ako ta druga osoba prestavlja vrednost po njenim kriterijumima i identitetima, ona je sve jedno ciljna osoba).
Pošto želi da je neko razlikuje upravo po njenom identitetu, javlja se osećaj da je ona ovde samo jedna od primećenih u gužvi, da nije ličnost za sebe, da nije dovoljno upečatljiva, samim tim nema opsesivnosti (to je dosta važan detalj nesigurnim osobama).
----------------------------------------------------
Razvijeni i visoki kriterijumi ne znače i postojanje identiteta.
Ovo je u suprotnosti na prvi pogled. Kriterijumi označavaju stav izbora na nekom planu/polju, ali ne znače i vrednost koje to polje zauzima osobi.

.........možda se nastavi..........
 
Mali doprinos temi:

Prije svega, svatko mora biti identičan sa samim sobom. Što to znači? Identičan sam sebi ako ono što mislim, to i govorim i ako ono što mislim i govorim, to onda i tvorim. Tko jedno misli, drugo govori, a treće čini, taj nije u identitetu sa sobom.

Mislim li o jednoj stvari svaki čas nešto drugo, od prilike do prilike, tada ni nemam svoje mišljenje; isto je i s govorom i djelovanjem.

Pri tome se podrazumijeva da se kroz život mogu promijeniti temeljni stavovi. Apostol Pavao je od progonitelja i istrebljivača kršćana u jednom momentu promijenio svoj temeljni stav i postao gorljivi kršćanin.

Čovjek se od rođenja do smrti mijenja, razvija, raste i stječe brojna iskustva koja mu mijenjaju brojna stavove.

Zreo čovjek ne misli, ne zbori i ne tvori kao petnaestgodišnjak. To bi se moglo dogoditi jedino mentalno retardiranom .
 
bocanjevci:
Mali doprinos temi:
Čovjek se od rođenja do smrti mijenja, razvija, raste i stječe brojna iskustva koja mu mijenjaju brojna stavove.

Tokom menjanja se može desiti da jedno priča a drugo dela, jer mu misli nisu bile u skladu sa mogućnostima, to nije ništa loše....
Previše teorije apsolutnog ima u tvojim rečima.....
Ovo je u nameri ipak više praktična tema,stvarno stanje , a ne težnje i idealizacije.
Klasifikacija pomaže raskrinkavanju naših idealizacija i opravdavanja....
 
moja je krivica da sam ono sto sam, ako je krivica

jos je aristotel tvrdio da je vrlina umerenost..nalazenje sredine izmedju dve krajnosti, a u skladu sa sopstvenim potrebama
sve do froma, koji kaze da bez jasno usvojenog vrednosnog sistema, nema ostvarene licnosti..kolebanje izmedju nekoliko vrednosnih sistema, najbolji je nacin da se covek ne ostvari ni u jednom
zaokruzen vrednosni sistem, i samoostvarenje kao najvisi zivotni cilj..ne dozvoljavaju podelu te vrste..na estetske, intelektualne, duhovne...pridavanjem preteranog znacaja bilo kojoj dimenziji, kao i poricanje neke druge, nastaju osakaceni i nezadovoljni ljudi
a to sto se u raznim fazama zivota razne dimenzije neravnomerno razvijaju , valjda je nuzno..to se zove sazrevanje:roll:
 
Ovo je bilo teorijsko opravdanje za temu. Hajde sad da se to ispreplete sa praktičnim i nižim slojevima teorije....
Mada zaokružen vrednosni sistem sugeriše konzervaciju dostignutog....fiksiranje i samodovoljnost.
Jedna reč koja postaje opravdanje mnogima....
 
Tuzni_patak:
Smatram da žene imaju izuzetno razvijen estetski identitet, čak da im on preuzima ostale identitete , te ostale gube ili su zanemarivi.Ne kod svih, ali kod dobre većine.
One se oslanjaju (strašno im je važan) na estetski identitet i kod muškaraca i kod žena.

Наравно! Зар није опште познато да жене инсистирају на лепоти мушкарца, док је мушкарцима свеједно да ли је жена лепа или ружна, само ако је паметна. :lol: :lol: :lol:
 
Zar ovo nije čista demagogija....
U sekundi si zamenila kriterijume i identitet, što je ogromna razlika, a kako onda da čovek očekuje da nećeš zameniti identitet i stajling,imidž , gde je već manja razlika i više sveta to meša....
 
Tuzni_patak:
Ovo je bilo teorijsko opravdanje za temu. Hajde sad da se to ispreplete sa praktičnim i nižim slojevima teorije....
Mada zaokružen vrednosni sistem sugeriše konzervaciju dostignutog....fiksiranje i samodovoljnost.
Jedna reč koja postaje opravdanje mnogima....

konstantno preisitivanje vodi na dve dijametralno razlicite strane
jedna je moralno prociscenje, jasnije sagledavanje sebe i sveta, pronalazenje slabih karika u sopstvenom sistemu-veoma pozitivna
druga je put u sizofreniju-tako se kazu najlakse stigne na to lepo mesto, zadas sebi dve protivrecne misli-veoma negativno
npr.jedna-ja volim da radim, i treba da radim,rad me ispunjava- dakle ja se ostvarujem kroz rad
i druga-niko ne radi-svi nesto muvaju-od rada nema leba-zasto da radim kad je ceo sistem zasnovan na korupciji i kriminalu-jesam li ja jedini kreten?
siguran nacin da srusis samog sebe
dakle, ili radis i ne lupas glavu sta drugi rade...ili se bacis u muvanje i yaboravis na moralne dileme-bitno je sta ti je vaznije
 
Ma nije sestro.
Postoji nešto što se zove ljudsta sposobnost primanja informacija i obrade.
Tu spada i ograničena sposobnost donošenja odluka....
Ne treba preterivati u zahtevima za tim ljudskim resursima.
Za sve se ima vremena, samo treba dobro i smireno ići stepenicama....
Manje se umori čovek koji to radi umerenim tempom, pre stigne, nego onaj koji to radi sporo ili koji to radi prebrzo....ovaj prebrzo će imati mogućnost i da rikne....

Previše analize dovodi do paralize, ali hipohondri analize dovode do debilize....
 
ovo o čemu pričate je individualnost....a identitet je mnogo šireg aspekta i problema trajanja......ono što je kod nas trajno i ne menja se...........ta svojstva čine naš identitet..................lični, osećanje pripadnosti, nacionalni, verski identitet, intelektualni, obrazovni.................a sve lično...sve opšte kad se raztvije kroz pojkedinačno je naš identitet.........što bi lajbnic najlepše rekao...........ovako nekako...
postoji u suštini zamisliva razlika izmedju bilo koje dve jedinke u svemiru ................ ( :
 
Tuzni_patak:
Zar ovo nije čista demagogija....
U sekundi si zamenila kriterijume i identitet, što je ogromna razlika, a kako onda da čovek očekuje da nećeš zameniti identitet i stajling,imidž , gde je već manja razlika i više sveta to meša....

Е, ако ћемо да причамо о идентитету у озбиљном смислу речи, онда, бојим се, та ствар превазилази све твоје дефиниције и категорије и не може се речима изразити. Такав покушај представљао би недопустиво симплификовање чудесног :D и недокучивог :D ... људског бића.
 
Tuzni_patak:
Tokom menjanja se može desiti da jedno priča a drugo dela, jer mu misli nisu bile u skladu sa mogućnostima, to nije ništa loše....
Previše teorije apsolutnog ima u tvojim rečima.....
Ovo je u nameri ipak više praktična tema,stvarno stanje , a ne težnje i idealizacije.
Klasifikacija pomaže raskrinkavanju naših idealizacija i opravdavanja....


Sve je stvar mjere. Apostol Pavle je promijenio vjeru i nije nikada proturječio ni u mislima ni u riječima ni u djelima.

Ovo je forum Filozofija ps sam mislio da je primjerenije govor usmjeriti filozofski, nego iskustveno. Pišem kako znam, a budući da sam studirao filozofiju, nastojim to i izraziti tako.
 
Modruna:
Е, ако ћемо да причамо о идентитету у озбиљном смислу речи, онда, бојим се, та ствар превазилази све твоје дефиниције и категорије и не може се речима изразити. Такав покушај представљао би недопустиво симплификовање чудесног :D и недокучивог :D ... људског бића.

Pod hitno daj novi predlog.....
 
Предлажем да прочиташ Кастанеду. Тамо ћеш видети шта је стварно (и ко је стварно) људско биће. Чисто чудо.
 
moonja:
ovo o čemu pričate je individualnost....a identitet je mnogo šireg aspekta i problema trajanja......ono što je kod nas trajno i ne menja se...........ta svojstva čine naš identitet..................lični, osećanje pripadnosti, nacionalni, verski identitet, intelektualni, obrazovni.................a sve lično...sve opšte kad se raztvije kroz pojkedinačno je naš identitet.........što bi lajbnic najlepše rekao...........ovako nekako...
postoji u suštini zamisliva razlika izmedju bilo koje dve jedinke u svemiru ................ ( :

Ovo je dobar odgovor...
btw da li Leibniz ima srpsko poreklo?
 
Кад је Петар Велики путовао по Европи срео се, између осталог, и с Лајбницом. Том приликом му је Лајбниц поносно рекао да је и он по пореклу Словен. :D
 
tažite deo zajedničkog identiteta sa lajbnicom.... ( : lajbnic (po školskom obrazovanju pravnik)........bio je lični savetnik i carski baron kneza od hanovera i petra velikog ...e, sad. šta mu je rekao... ne znam......niti mnogo u to verujem......ali je dosta toga učinio za podizanje petrogratskog univerziteta..pre toga je podigao berlinsku akademiju nauka......imao je nameru.. da postane savetnik i britanskog kralja....ali nije uspeo........inače je odbio da bude upravitelj ili kako se to već zvalo....vatikanske biblioteke........ jer je u protestanskom duhu hteo da pomiri protestante i katolike...to mu je bilo jako važno.....
 
Ne identitet, već autoritet....
Vidim ja da većina i to dobra većina meša identitet (koji je poznavanje ličnih želja , težnji i mogućnosti ) sa autoritetom (što je vrednovanje sredine , dali globalne ili podkulture) , zatim tu je još i imidž (što je stereotipno tumačenje pojedinca na osnovu isečaka , utisaka koje je ostavio članovima globalne ili podkulture) i na kraju su tu i kriterijumi (bilo biranja bilo ocenjivanja vrednosti , koji sa svoje strane ne čine identitet pojedinca, ali velika većina ljudi to izjednačava , naročito žene i primitivni animalisti, jer "smisao sposobnosti je da bude priznata kao autoritet i da nas to čini i čini naš identitet" što nije tačno, jer naše lično vrednovanje različitih sposobnosti čini da nisu sve sposobnosti naš identitet, naravno ako ih imamo više nego što nam je potrebno za identitet.)

Ovo me podseća na "ISTINU". Ako možeš da smisliš veliku prevaru, načine ucenjivanja i razne zloupotrebe , onda si takav čovek, bez obzira što je smišljeno samo posledica analize i kodeks je ono što odlučuje šta će od toga biti tvoje , a šta je samo slovo na papiru....Medjutim , ogromna većina smatra da ako "vidiš" onda ćeš kad tad to i upotrebiti (što je pristup očajnika, licemernih kad tad, nečasnih ljudi).

To što mali broj ljudi primećuje razliku izmedju kriterijuma i identiteta, što identitet mešaju sa autoritetom, što je u ovom slučaju mešanje imidža i identiteta (identitet je okrenut ka unutra, a imidž ka spolja) ,ne znači da treba potpuno negirati razliku u tim pojmovima.

Vezano za ovu temu je i razlika izmedju samopoštovanja, samovrednovanja, samopouzdanja i strašno mi smetaju upravo ovakve stvari kao što su selfesteem i prevod samopoštovanje, i gde je onda samovrednovanje?
 
identitet nema veze sa željama i težnjama i ličnim vrednovajem....... da lični identitet zavisi od želje....prvi komšija bi nam bio sultan iz brunea.........identitet ne znači ništa...bez autentičnosti....ono što smo lično, sopstvenom rukom uradili....jer identitet koliko govori...on je samo ...spoljna identifikacija..... a autentičnost unutrašnja..... samodredjenje.....da sami ostvarujemo svoje radnje bez prinude bitno odredjuje identitet....... ako se ličnost posmatra kao skupina ideja, utisaka, sposobnosti koje se smenjuju........onda ličnii dentitet nije moguć.
 
hm

naravno da identitet nema veze sa autoritetom
sa kriterijumima ima delimicno veze, u smislu da su neki kriterijumi koje imamo sigurno deo naseg identiteta, ali nisu svi..nekad su neki kriterijumi tek trenutni hir urazvoju, dok je identitet trajna kategorija

ali ovaj deo sa zeljama je intrigantniji
zelja sama od sebe ne cini identitet
ali
zelja kao pokretacka snaga moze da formira identitet u odredjenom pravcu

sta uopste cini identitet? i da li je on promenljiv i nepromenljiv?

moja generacija koja je odrasla u jednom vrednosnom sistemu(socijalisticno samoupravljanje), a sazrevala u nekom sasvim drugom(nacionalisticko-kriminalno-korumirano-raspadanuto drustvo) i dosla do demokratije(?!), moze biti sjajan pokusni kunic za takva pitanja

razvoj identiteta je enigma i tamo gde su dispozicije stabilne
sta se desava sa identitetom generacija koje imaju lomove? koliko spoljne okolnosti uopste uticu na formiranje licnosti?
i da li je za vas licnost i identitet jedno?
meni je licnost vise vezana sa pojamom integriteta
a identitet sa pojmom originalnosti
 
Munja ima reč za identitet i zove je autentičnost. Negovo identitet je moje imidž, spoljno tumačenje osobe.

Sindi mi je bliža po tome , jer uzima da identitet nije nepromenjljiv. Jer identitet mora da se gradi , ali i imidž mora da se gradi.
Takodje se slažem da kriterijumi ocenjivanja vrednosti nečega ne znače da je to nešto u polju koje interesuje pojedinca , samim tim nije deo identiteta.
U vezi interesovanja i identiteta (u smislu mog tumačenja identiteta, osećanje ka unutra).
Normalna posledica većeg interesovanja oko nečega je da je to uglavnom i deo našeg identiteta. Medjutim ne mora to da postane , jer to zavisi od stava prema uspešnosti.
Neko će zadržati svoj identitet u nekoj oblasti iako je u njoj neuspešan, a neko će imati identitet samo u oblastima u kojima je uspešan , definišući sebe kao konformno i biće ambicije i društvene potvrde.I jedno i drugo ima svoje prednosti i mane , baš kao i svaka stvar u životu.

U vezi identiteta i orginalnosti.
Zašto vezujete ta dva pojma. To je isti razlog vezivanja kao i kod konformnog i društvenog potvrdjivanja vrednosti nečega da bi to bilo vaš identitet.
Jedan od načina prikupljanja pažnje društva i uočavanja u gomili je upravo orginalnost i uspešnost.
Tako da je i ova veza sa orginalnošću samo produkt želje za hijararhijom u društvu.
Tolika težnja za povećanjem svoje hijararhijske vrednosti jeste "normalna" za preživljavanje , ali mislim i vidim da mnogim ljudima nije od značaja. Po gruboj podeli bih mogao da podelim ljude na praktične, ambiciozne kod kojih ovo važi i one koji su hedonisti i fanatici i ljubitelji nečega , kod kojih uglavnom ne važi....

Integritet ličnosti , tj stabilnost , čvrstoća ličnosti, je naravno zavisnost od kvaliteta, od ispunjenosti u oblasti identiteta, ako je osoba sociološki zavisna , konformna , onda i od potvrde sredine, od sposobnosti prihvatanja poraza, stavova u životu.Grubo rečeno , rekao bih da integritet ličnosti zavisi od svesnosti i stepena ispunjenosti životnih ciljeva tog pojedinca....
Jer kad je čovek svestan koji su mu životni ciljevi (koje sam ja podelio u biološke, deca; društvene , zaostavština za budućnost,besmrtnost dela ; hedonističke, uživanje u svakom trenutku života i ispunjavanje svog bića svim mogućim iskustvima...............i tako dalje) i kad je svestan koliko ih ostvaruje ili trenutno stopira, ako poznaje svoje reakcije i tolerancije u pogledu prihvatanja i reagovanja na promene i impulse sredine, onda definitivno ima integritet svoje ličnosti.....
 
ne postoji tačna, precizna..... definicija identiteta.............samo ono što ga nepromenljivo čini.........
identitet je prečica za prepoznavanje........ skup naših urodjenih i stečenih osobina po kojima se razlikujemo od svake druge jedinke, osobe.... .......nacionalnost, polni identitet , godište..time generacijska pripadnost...mesto rodjenja....prodica sa jednim detetom ili više dece......vanbračno, bračno, usvojeno, dete iz razvedenog braka......... vaspitanje, kulturni milje u kojem dete odrasta...socijalni kontext......verska pripadnost......su samo osnovi identiteta i to oni nepromenljivi.......zauvek dati i oni umnogome utiču na to kako ćemo se dalje razvijati.....te svoje osobine ne možemo poreći, niti izmeniti.......sve ostalo možemo da menjamo..u svojoj ličnosti.......... identitet je samo okvir za ličnost............ identitet su činjenice iz mnoštva po kojima se razlikujemo........ u filozofiji se razvila čitava teorija na primer o ličnim imenima........kao prikrivenim konačnim opisima...svako ime ima svoju identifikacionu deskripciju........i imamu različite istinotosne vrednosti same po sebi........rigidno....ali su filozofi i o tome razmišljali.....sve ide ka priči o ličnom identitetu... postoji mogućnosti preoblikovanja identieta .....ljudi su često u zabludi.....kriterijumi po kojima se pridaje značaj identitetu su nametnuti....... mnoge osobine čovek stiče oponašanjem zadatog....poštovanjem formi.......i dok ima zabluda o uzoru.....ne može biti autentičnosti.......autentičnost se stiče u istom tom okruženju ili promenom okruženja koji nam je dao nepromenljiv identitet..... li ćemo usvojiti date uzore i time izgubiti deo svog integriteta..........iči najtežim - da integritet sačuvamo u društvenom okruženju.......... ili ćemo svoje uzore uspeti putem samopoštovanje i samorealizacije da sačuvamo bez obzora na posledice........... i opet, to zavisi od kontinuiteta i dekonstrukcije...........
 

Back
Top