SAH

Ближи се меч између шампиона Карлсена и изазивача Каруане. Какве шансе дајете Каруани? У принципу вундеркинд као и Карлсен, само је Карлсен из неког разлога до сада био бољи. Али дефинитивно квалитетнији изазивач од претходног ( Карјакина ). Нешто ми каже да би Италијан под америчком заставом могао да га изненади.
 
Ближи се меч између шампиона Карлсена и изазивача Каруане. Какве шансе дајете Каруани? У принципу вундеркинд као и Карлсен, само је Карлсен из неког разлога до сада био бољи. Али дефинитивно квалитетнији изазивач од претходног ( Карјакина ). Нешто ми каже да би Италијан под америчком заставом могао да га изненади.

Igra se 12 partija po klasičnom tempu, Ukoliko rezultat bude 6:6, igra se 4 partije po ubrzanom tempu (rapid), svakom po 15 minuta za celu partiju. Mislim da Karuana mora da reši meč u klasičnom tempu, jer je u ubrzanom šahu slabiji od Karlsena. Sličan scenario je viđen u meču protiv Karjakina. .....6:6 i 3:1 po ubrzanom tempu. Karuana je posvećeniji šahu od Karlsena. Videćemo kako će se meč odvijati. Start je veoma bitan, kao i prva pobeda u meču, jer 12 partija je zaista kratko. Inače svetske kladionice na Karlsena daju kvotu 1.25, dok na Karuanu 3.40. Karlsen je prepotentan, i to može da ga košta. Ostaje nam da sačekamo.

- - - - - - - - - -

 
Мени Карлсен не делује препотентно већ је достигао ниво где му је довољно да ради 4-5 сати дневно. Ипак је то екстремно висок ниво на горњој граници људских менталних могућности. Да, Каруана има шансе једино у спором темпу, у убрзаном ће га Карлсен почистити.
 
Мени Карлсен не делује препотентно већ је достигао ниво где му је довољно да ради 4-5 сати дневно. Ипак је то екстремно висок ниво на горњој граници људских менталних могућности. Да, Каруана има шансе једино у спором темпу, у убрзаном ће га Карлсен почистити.

Prepotentan u samoj igri koja može da ga košta titule.
 
видим, ремији за сада...да ли ће Каруана да ризикује да би избегао убрзан темпо или ће Карлсен да притисне и киксира као против Карјакина...
 
Након 6 мечева све ремији. Последња партија је била баш квалитетна. Играчи су изузетно изједначени. Врло висок ниво, мада је наравно било неких непрецизности услед оскудице времена.
 
12 мечева, 12 ремија. Разочаравајуће. Оба играча су зихераши, не греше много ал и не ризикују. Карлсен у последњој партији понудио реми иако је имао добијену позицију. Па зашто онда и да чуди што овај меч није толико медијски пропраћен. У среду се играју партије по убрзаном темпу, биће занимљивије.
 
Нисам сигуран на шта мислиш. Аљехин је био баш нападач, али Еве је био техничар...нешто као Каруана, само на нижем нивоу.
 
А што онда Аљехин који је био сушта супротност? Изразит нападач са слабијом одбраном ( као и Таљ, због чега и не улази у најужи круг најбољих свих времена )...
 
Очекивана победа Карлсена у краћем формату. Нимало ми се не допада куда иде шах, није било много занимљивих партија по класичном темпу. Да се ја питам увео бих старо правило по коме ако буде нерешен резултат изазивач губи. Тиме би се натерали да играју мало ризичније, овако је смор.
 
Не знам да ли пратите компјутерски шах, свиђа ми се како игра вештачка интелигенција AlphaZero. Обе партије приказују неке нове концепте...другачији угао гледања на позиције.
 
Poslednja izmena:
Morfi je za mene uvek bio broj 1.
Neverovatno koliko je bio ispred vremena i sa kakvom je lakoćom čukao rivale.

Talj je isto bio genijalac posebne vrste, kao i Bronštajn.

Od Amera, pored Fišera i Morfija, treba spomenuti i Pilsberija i Maršala, isto dvojicu genijalnih šahista.
 
Морфи да, кад би га пребацили у данашње време и дали му годину дана да се спреми мислим да би Карлсен имао муке...
 

Back
Top