SAH

Ne slazem se da Fischer nije imao sanse protiv Talja...Tacno je da je na pocetku izgubio 4 od Talja,al to je bio Taljev najjaci period...A kasnije? Secas se partije u kojoj Fischer daje kraljicu i sa 2 topa ga dobija...? Posle tog meca Talj je rekao: Tesko je igrati protiv Ajnstajnove teorije...Ni danas se ne zna na sta je mislio...Pobede Fischera protiv Larsena,Tajmanova,a narocito protiv Petrosijana koji za godinu dana nije gubio vise od 2 meca,od Fischera je izgubio 4 za redom,za 3 nedelje...dakle,to dovoljno govori o njegovoj snazi...
Sto se ti ce Kasparova...Znam da je jednom Karpov na tv-u,koji je isto igrac najjace klase i najbolji turnirski igrac svih vremena,rekao da je jednom sa Kasparovim analizirao damske zavrsnice...Fora je bila u sledecem: Kad sam video kako on racuna zavrsnice sa damom uplasio sam se i zakleo ad to vise nikad necu uciniti...Znaci strasno,Kasparov je jednostavno talenat...
 
Jel to ona partija kad je Talj izmenjao redosled poteza u otvaranju u sicilijanci i tako napravio glupost? Talj je inace bio sklon takvim greskama.
 
Garwor:
Jel to ona partija kad je Talj izmenjao redosled poteza u otvaranju u sicilijanci i tako napravio glupost? Talj je inace bio sklon takvim greskama.
Da,to je ta :D Al ako mozes pogledaj i partiju iz 1962.,turnir kandidata...Pocepao ga Fischer sa belim,zaista extra partija... 8-)
 
Karpov i Kasparov,cudo iz Bakua:) jeste momak zakon,mada ni Karpov nije za baciti,korcnoj nije los,ni smislov,mada kad pominjete te rane majstore,od pre rata,i ranije,meni je licno njihov stil igre stran,ja sam vise pobornik zatvorenih i poluzatvorenih partija,zato njihov stil igre nisam nikad proucavao nesto posebno...koji stil igre i otvaranja vi volite?koja faza partije vam je najdraza,otvaranje,sredisnjica,konacnica?
Dali se iko seca velemajstora Retija?postoji cak i retijevo otvaranje,ceh je poreklom,odlican igrac ali nikad nije postao prvak?
 
Karamazov:
Da,to je ta :D Al ako mozes pogledaj i partiju iz 1962.,turnir kandidata...Pocepao ga Fischer sa belim,zaista extra partija... 8-)
Pogledao sam, stvarno je majstorski dobio, pesak manje ali aktivniji kralj. I to je sve sto je dobio, ta i ona sa Taljevom greskom iz 61-ve. I jos dve u cugeru u Herceg Novom, ali to je vec druga prica.
Po meni je Fischerov stil igre slican kao i njegovo ponasanje, decije jednostavan i neposredan :D
Talj je bio nesto drugo, duhovit i vispren covek, uvek spreman na salu. Isto tako je i igrao, u svakoj poziciji je mogao da nadje efektne nastavke.
 
ljuta_mamba:
Karpov i Kasparov,cudo iz Bakua:) jeste momak zakon,mada ni Karpov nije za baciti,korcnoj nije los,ni smislov,mada kad pominjete te rane majstore,od pre rata,i ranije,meni je licno njihov stil igre stran,ja sam vise pobornik zatvorenih i poluzatvorenih partija,zato njihov stil igre nisam nikad proucavao nesto posebno...koji stil igre i otvaranja vi volite?koja faza partije vam je najdraza,otvaranje,sredisnjica,konacnica?
Dali se iko seca velemajstora Retija?postoji cak i retijevo otvaranje,ceh je poreklom,odlican igrac ali nikad nije postao prvak?
Ja nisam toliko uznapredovao u sahu da mogu bas precizno da opisem svoj stil, al recimo da ne volim retke pozicije (sa vise figura nego pesaka) a volim gusce. Otvaranja ne volim jer nisam dugo radio sah, pa sam pozaboravljao i ono sto sam znao, u sredisnjici se snalazim. Inace najdraze mi je kombinovanje i zrtve, ali jedan je Talj :D
Reti je bio veliki majstor, strasan kombinator. Nego da li je bio velemajstor? Mislim da je ta titula uvedena kasnije, valjda posle meca kandidata posle Aljehinove smrti su proglasili nekoliko najboljih za velemajstore?
 
Ja na primer nikako ne mogu da shvatim kako igra Karpov...Pozicioni igrac,bez sumnje,ali kako je on strpljiv,to je prosto kriminalno...Tacno kad pomislim sad ce da ga zgazi,ali ne,on i dalje nisani polja,sprema sve figure,prosto strasno...Negde sam cuo da je Karpov ucio Talja da se smiri, i posle njihovog zajednickog rada Talj je imao neke izvanredne pozicione pobede...Opet,cudno je da Kasparov toliko kritikuje Talja,on ocigledno ne postuje te zvezde koje ne igraju 'normalno' a u koje se ubraja i Kapablanka...Ali je na primer na sva usta hvalio i hvali Aljehina...Hm...Isto tako smatra da je Fischer bio iznad svih tadasnjih sovjetskih igraca...Ali ubedljivo mi je najsmesnija jedna stvar: niko,ali niko od modernih sampiona i uopste igraca ne shvata Petrosijana,i to Kasparov priznaje govoreci da je on najcudniji,najnezanimljiviji,ali i genijalan igrac...Fischer je na sahovskim predavanjima pricao redom o svim sampionima,ali je Petrosijana uvek ostavljao za kraj govoreci: e,ovaj je najtezi... :lol:
 
U skladu sa mojom upravo uspostavljenom teorijom o povezanosti ponasanja u zivotu i sahu, Karpov bi ispao pametan ali veliki smarac u real life-u :D
Kasparov - opasan, sposoban i proracunat, sve konce drzi u svojim rukama
Botvinik bi bio tata koji pusti ponekad klince da ga pobede, ali uvek siguran u svoju nadmoc. Gliga - smarac. Capa - opusten, siguran u sebe, ne plasi se izazova, veoma uspesan kod zena :D Reti i Morfi - smekeri. Nimcowich - pokusava da bude krajnje racionalan, ali uvek ima objasnjenje zasto nije :D

Dajte za ostale.
 
Kasparov-ostar,opasan,bezkrupulozan.....ja licno volim njegov stil igre,od njega sam usvojio Grinfildovu indijku.

Karpov-povucen,tih,spor,naizgled nesposoban i nezainteresovan,ali samo naizgled

Korcnoj-smeker,modni frajer,najbolje obucen majstor svih vremena,takav mu je i stil igre,leprsav....imam par partija korcnoj-karpov

Fischer-lud,nemam drugi komentar....mozda se necete sloziti,ali brate on je meni lud:)

Nimcevitch-opasan strateg,pronalazac i inovator,privatno verovatno neinteresantna osoba,usredotocena samo na jednu stvar

Spaski-opusten klinac u t-shirt koji delje ceo komsiluk ko od sale,verovatno lik kome sah nije bio sve i svja i koji je imao relativno interesantan privatan zivot...inace stil igre nije ostavio traga u istoriji saha....uspeh jeste,mada mislim da je usao u zizu javnosti vise zahvaljujuci Fischeru

Petrosjan-meni je bio faca,on je bio siroce,oba roditelja su mu ubijena u 2. ratu,odlicna stvcar da je od deteta iz doma dosegao tako daleko,vrlo smiren i racionalan covek

za vecinu ostalih ste reki,Aljehina i Talja netreba ni komentarisati,njih dvojica su bili carevi u svoje vreme...jel Aljehin bese umro od **** ili Talj?
 
Aljehin od ****, Talj od ****, droge i pusenja :D
Znate li da je nesrecni Talj imao prvi srcani udar (doduse blazi) pred revans mec sa Botvnikom, znaci sa oko 24 godine? I da je Botvinik predlozio da se mec odlozi, a Talj nije hteo? Nakon toga mu je zdravlje bilo sve gore i gore...pio je i pusio, imao je neku operaciju pa su mu lose odradili u stomaku, tad su mu davali morfijum protiv bolova, i navukao se, nikad nije ni prestajao da ga uzima, kazu da je dosta turnira lose odigrao zbog tih problema, imao je dosta operacija kasnije... Zvanicno je umro od srca, ali istina je da su mu od takvog zivota svi organi otkazali.
 
Eh,to je sudbina svih tih talenata,to su strahovito pametni ljudi,ko god sumnja moze da proba da igra sah naslepo,simultanku ili recimo da proba da isplanira ono sto Garwor rece,napad koji se bazira na slabosti u jednom pesaku na daminom krilu u 8 poteza unapred:) verovatno bog da nesto a nesto i uzme,sta mislite o sahu kod nas uopste,na kom je nivou?ko je novi naslednik Bore Ivkovica,Ace Matanovica,Toze Gligorica i ostalih,ima li nas sah sada takvih imena...tj moze li ponovo dostici tu razinu?
 
ljuta_mamba:
Eh,to je sudbina svih tih talenata,to su strahovito pametni ljudi,ko god sumnja moze da proba da igra sah naslepo,simultanku ili recimo da proba da isplanira ono sto Garwor rece,napad koji se bazira na slabosti u jednom pesaku na daminom krilu u 8 poteza unapred:) verovatno bog da nesto a nesto i uzme,sta mislite o sahu kod nas uopste,na kom je nivou?ko je novi naslednik Bore Ivkovica,Ace Matanovica,Toze Gligorica i ostalih,ima li nas sah sada takvih imena...tj moze li ponovo dostici tu razinu?
tesko,ipak su to bila druga vremena,druga drzava,vise talenata...
 
I ja nazalost delim tvoje misljenje hanging man :) vise nijedan sport nece biti na nivou bilo kojeg nekad...dobro,vaterpolo eventualno kosarka...sve ostalo je truba.

btw,koja su vam omiljena otvaranja?
 
Eh sad...da ti otkrijemo tek tako...pa da nam spremis neko iznenadjenje :D

Ja rekoh, zaboravio sam i ono malo sto sam nekad znao, nisam nikad bio nesto jak igrac, sah sam vezbao samo dve godine u srednjoj, i to sam, bez trenera i kompa, a od tad je proslo godina...malo manje od broja pesaka na tabli u pocetnoj poziciji :D
Mada voleo bih opet da se ukljucim...da stignem do nivoa mk i to je dosta za zabavu i uzivanje.

O trenutnom sahu slabo znam, ali mi se cini da imamo dosta mladjih velemajstora, sto nije lose (Mada druge zemlje verovatno imaju jos vise :( )
 
Ima li ovde nekog ko se bas trenutno bavi sahom?Bas juce sam nabavila dopis za omladinsko prvenstvo.Bavila sam se sahom dugo al sam prestala a zadnji turnir sam odigrala pre dve godine osim lige koju jos uvek igram.Drago mi je sto postoji mesto gde se moze pisati i o tome.Sah dosta volim i stvarno bi mi bilo drago da sa nekim pricam o tome,da me pita ili da ja pitam jer dosta se moze saznati.
 
Nravno Dixi,zato i postavihovaj blog,nije poenta da ovde bude guzva ljudi koji ce pisati sve i svasta,vec upravo je drugacija bila moja koncepcija,manje ljudi koji vise znaju,i ja sam kako rekoh zabatalio sah,sad bih se rado vratio,a vidim da i vecina vas,da ne kazem svi delite isto intreresovanje,aktivno sahom...niko od nas jos uvek,slobodno kazem za sve,ja sam se malko povise raspitao,malo i preko sajta koji nam je dala love4ever,saznao sam sledece,u jakuba kuburovica u zemunu,se tek otvorio zemunski sahovski klub,tj skola,koju vodi Dejan Nestorovic,licno sam otisao tamo,ali nije radilo:( rekoh sebi dzabe sam sipcio ovolliko al ajd:) na vratima kaze da se u junu odrzali turniri za 3 i 2 kategoriju,a da skola pocinje sa radom 1.9.
e sad neznam odakle ste,ali mozemo svi zajedno otici negde i zapoceti karijeru,zasto da ne,saznajte vi ima li neka skola i eto,moramo prvo valjda skolu,mozda i ne,a tek onda postajemo clanovi kluba...valjda tako,ja sam igrao u partizanu,ali sam tad bio mladjan tako da se i nesecam svega toliko,imam 3 kat,ali se to vise ne priznaje sigurno...proslo je ma skoro sve figure sa jedne strane godina:):)

Garwore imas prava totalno,slicno iznenadjenje sa ovaranjem je napravio Kasparov Karpovu na njihovom poslednjem susretu 1986 sa iznenadjenjem,Grinfildovom indijkom,Karpov je bio zatecen,
Karpovu se desio jos jedan peh,da je Kasparov provalio sta ovaj smera,i proucio dobro Nimcoindijku,koja je Karpovu bila tajno oruzje,ali ga je skupo kosala.
pozdrav drugari,pisite pa da vidimo,mozda nesto i ispadne:)
 
Ja sam malo mator za skolu :D al sam zato poskidao sa neta kojesta u Chesbase formatu (za Chesbase Reader), jos samo kad bih imao vremena da sve to procitam :D
Ja sam u principu, tad u srednjoj dok sam vezbao, odigrao ukupno 7-8 turnira, stigao sam do prve kategorije, mogao sam ponekad da klepim i nekog kandidata, ali posle toga nisam vise ni igrao. Kasnije se ispostavilo da mi u klubu nisu nikada upisali nikakvu kategoriju, tako da sam zvanicno uvek bio vankategornik, bruka. I ko da se trudi u takvom klubu?
 
eh,pa to nije fer sa njihove strane,ako bi recimo klepio odredjeni broj kandidata,recimo neznam sad koliko,ali 60% ako se secam dobijas automatski tu titulu.mozda lupam,neznam ni sam vise kako to ide.ali mogli bi da se malo aktiviramo,ako sam shvatio nisi ti mator,meni je 27god,boze moj,cisto da se promuvamo,ko zna,mozda nas ukradu rusi :) jel ides na yahoo games,ja sad tu igram sah,skupljam poene,sada sam u ljubicastoj boji,ima jos narandzasta i crvena ispred:) tako sam se ponovo i zainteresovao,mada igram i bilijar,i borilackim vestinama se nekim bavim,ma prosto vise neznam kako da ubijem vreme :):) ali sve je to zeza,sah je ipak nesto gde nema sreca vec cisto znanje..eto,ja se raspisah,a niko me nista nije pitao :)
 
Mogu vam reci da se u tim skolama primaju deca jedino ako nije klub pa pise drugcije.Bar je tako kod mene,cak sam i ja prestarela za skolu saha a tek mi je 20!Sto se tice kategorije ako imas clansku kartu gde ti je upisano to ti se priznaje uvek a postoje i klubovi koj daju uslovno 3 kategoriju. Ja imam 2 zensku i to bas odavno posteno nisam igrala vise od jednog turnira za prvu,vise sam igrala otvorena prvenstva.

Kazi mi molim te za koji si klub igrao kad ti nisu upisali kategoriju a igrao si?Ja sam uvek imala problem u klubu al to je bilo sve oko finansiranja.

Imate li vi nekog poznatog,mladjeg ili starijeg,sto znate da se nekada ili jos uvek bavi sahom?
 
Hm,mislim Dixi da imas prava,moguce je da je za decu..hm..bedak,kako se onda ubaciti u neki klub?
sto se tice ko se bavio sahom,mislim da sva trojica,i ti cetvrta smo se bavili sahom,relativno aktivno,
osim ako ne pitas za profesionalce,znam jednog koji je bio majstor,sada je propao i mislim da igra za gsp.
od nekih momentalno jakih i aktuelnih,neznam nikog.
sta kazu ostali?
 
Ja sam igrao za Loznicu, to je ta banda koja nije upisivala kategorije! :D Ima pravila po kojima se osvaja visa kategorija, i ja osvojim dovoljno poena, oni obecaju kategoriju, a posto sam igrao mahom lokalne turnire, nije se mnogo proveravalo ko ima koju, uglavnom se znalo i verovalo na rec, tako da sam nehotice lagao organizatore. Mada mi je bilo sumnjivo kad mi je par puta u turnirskoj tabeli pisalo vankategornik, ali mi je direktor kluba objasnio da oni u savezu nesto kasne sa registrovanjem, bla bla...i tako sam sad VK, kao da nikad nisam ni igrao sah :D
Bili smo u prvoj srpskoj ligi (tada cetvrta po rangu), igrao sam drugu omladinsku tablu. Samo sam jednu ligu odigrao, tad se igralo na 8 tabli, 6 seniora i dva omladinca.
Dixi, kako se danas igra liga jel isti sistem kao nekada? U stvari jel isti sistem u sahu uopste? :D Jel 2 sata za 40 poteza ili se dodaje vreme posle svakog poteza?
Ljuta_mamba, ja probao na yahoo.sports, ali nesto mnogo komplikovano, svi imaju razlicita podesavanja za trajanje partije, to mi se ne svidja, vise bih voleo da su standardna vremena 5, 20..., izazvah jednog al on se ne odazva, a i figure su prilizno ruzne. Ali svidja mi se sto postoje turniri s vremena na vreme, ili gresim? Ja igram na flyordye.com, dosta je jednostavnije.
 
Drago mi je da je neko otvorio ovu temu.

Ja igram sah. Recimo da sam igrala sah dugo godina i profesionalno.

Sah je nesto posebno.To je nesto vise od visecasovnog buljenja u tablu i samo oni koji su to "preziveli" znaju o cemu pricam.Onog trenutka kad odete na turnir ili pak sednete da igrate vreme staje i vi samo znate samo koja je partija po redu, s kim treba da igrate i slicno. Trans.

Ipak,sah vam oblikuje licnost za svagda po mnogim aspektima.
 

Back
Top