"rastegljiv" sajt

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
113.131
Da li neko moze da mi da link ka nekom dobrom tutorialu kako da se napravi "rastegljiv" sajt. Primetio sam da se neki sajtovi prave za razoluciju. Na primer gornja slika ima duzinu 1000 piksela i taj sajt se super vidi na rezoluciji 1024 (od ivice do ivice) ali ako se rezolucija poveca onda je cela desna strana bela jer sajt i dalje ima svoju duzinu 1000 piksela.
Medjutim. Primetio sam da ima sajtova koji "prate" rezoluciju, odnosno koju god rezoluciju da izaberem oni se isto vide (kao da funkcionise opcija stretch)
Ako neko moze da mi da link ka tutorialu (posto pretpostavljam da nije jednostavno da se ovde opise postupak u par recenica)

Hvala unapred.
 
Sto rece ona lutkica neki dan u nekom kvizu gde se ljudi javljaju da kao uzmu neku paru: "... dobro razmisljate, ali - nije tacno!... Svidja mi se kako razmisljate, pozovite opet, imate sansu.." :)

Mnogo je to komplikovana stvar i oko toga se vode rasprave od kad je sveta i HTML...

Zavisi tacno sta se zeli "rastezati", ceo sajt i svaki pojedinacni element, zatim da li sajt koristi tabele ili direktno pozicioniranje sa <div> itd, itd...
 
Meni trazis link?
Nemam, nikad nisam uspeo da napravim "rsategljiv sajt" mada mi je trebalo vise puta. Prosto zbog toga sto su moji sajtovi vecinom poslovne aplikacije. I sad, polja za unos podataka, potvrdu unosenja, dugmici za izbor itd, mora biti logicki slozeno kako valja i gde treba. Prilikom "rastezanja" verovatno je da ce se te pozicije izpomerati pa ce ispod unods podatka za neku lovu, biti dugme "povrdi ime osobe" itd,...
Nista nisam u vezi toga uspeo
 
Tzv liquid layout (trk na Google!).

Nema tutorijala, samo zadash da ti glavni box (onaj u kome ce sve da se nalazi) ima shirinu u procentima. 100 ili neshto manje.
Problem sa takvim sajtovima je shto je nemoguce iskontrolisati layout. Drugim rechima, ne mozhesh postici neki napredan dizajn kada ti je sve amorfno.
Postoji forica da napravish content box fixne shirine ali da u <body> tag postavish background image shirine, recimo, 1680px, i preko css-a je centrirash po horizontali. Sadrzhaj sajta je i dalje "stishnjen" u svojih 800 ili 1024 ili koliko god pixela, ali pozadinska slika ce ispuniti prazan prostor. Treba samo dobro osmisliti kakva je ta slika. Ne sme biti suvishe detaljna (zbog kilobajtazhe) i mora imati smisla i kada je kropovana i kada je full size.
 
A ako radis "rastegljiv sajt" koji sadrzi 40 strana, svaka sa gomilom tekstova, slika, dugmica, RSS itd,itd,itd.... Mislis da je to profitabilno?
I ko kaze da ce potencijalnog klijenta zadovoljiti odgovor, da imas sajt samo za rezolucije 1024 i 1280?
I koliko ces naplatiti prakticno izradu 2 sajta? Za klijenta je to JEDAN sajt...
Itd...
Problem je siri nego sto na prvi pogled izgleda (veci iznutra no izvana)
 

Back
Top