Demokrate poskupljuju gas!!

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
Vecina siromasnijeg stanovnistva Srbije vozi automobile na gas(plin) . Demokrate najavljuju novi udar na budzete najsiromasnijih gradjana ove zemlje sa najavom uvodjenja akcize za gas .

odmah nakon ove najave gas je poskupeo na 35 dinara a ocekuje se da maloprodajna cena bude 40 dinara.

Za pocetak akciza ce biti 6 dinara po litru a vec od naredne godine 10 dinara po litru tako da ce se vremenom cena gasa u Srbiji izjednaciti sa cenom dizela a mozda i benzina vremenom.

Sta reci na sve ovo sem da demokrate lupaju reket najsiromasnijim gradjanima ove zemlje.


jedini koji se ovome protive su radikali.
 
U Fabrici za proizvodnju tečnog naftnog gasa, koja je deo NIS-a, kažu da će akciza od šest dinara, koliko bi trebalo da iznosi do Nove godine i 10 dinara od naredne, sigurno uticati na to da se cena tri puta jeftinijeg auto-gasa približi ceni benzina i dizela.

Država bi godišnje samo po osnovu akciza na auto-gas mogla da prihoduje oko tri milijarde dinara. – Prometnici ne očekuju veći pad prometa

Iako se očekivalo da će najavljeno uvođenje akciza na auto-gas vlasnici pumpi u Srbiji dočekati s negodovanjem, budući da se stalno žale na visoka državna zahvatanja u ceni benzina i dizela, većina njih se čude zašto to nije urađeno još ranije. Ekspanzija prodaje auto-gasa u Srbiji je poslednjih godina toliko velika da je neobjašnjivo, kažu, zašto država do sada nije i na ovaj način punila budžet. Boban Atanacković, predsednik Upravnog odbora Nafte a.d., kaže da ne očekuje da će se uvođenje akcize u velikoj meri odraziti na pad potrošnje auto-gasa u Srbiji, ali ni da će maloprodajna cena zbog toga biti znatno viša.

Međutim, dodaje da država svakako mora da nađe pravu meru kada bude određivala akcizu, kako ne bi preterala.

Jer, ukoliko, objašnjava, cena bude visoka vozačima koji su već uveli gas ili oni koji tek treba da plate 300 i 400 evra za ugradnju boce, sigurno se neće isplatiti da toče ovo ekološko gorivo.

Na pitanje kakva je praksa zemalja u Evropi i da li tamo postoje akciza na auto-gas, ili je ovo gorivo toga oslobođeno, Atanacković kaže da sve zavisi od države do države. Ali da je bez obzira na to auto-gas svuda jeftiniji bar za 20 do 30 dinara od benzina.

Iako su u NIS-u svojevremeno tvrdili da nema šanse da će država uvoditi akcize na auto-gas jer to nije praksa nigde u Evropi, a i destimulisalo bi potrošnju ekološkog goriva, juče su bili zatečeni ovakvom najavom nadležnih. U Fabrici za proizvodnju tečnog naftnog gasa, koja je deo NIS-a, kažu da će akciza od šest dinara, koliko bi trebalo da iznosi do Nove godine i 10 dinara od naredne, sigurno uticati na to da se cena tri puta jeftinijeg auto-gasa približi ceni benzina i dizela.

U ovom delu NIS-a dodaju da je bitno da ako se već uvodi akciza da ona ne optereti u velikoj meri maloprodajnu cenu jer će se to odraziti na potrošnju. Takođe je bitno da ovo pogonsko gorivo ostane jeftinije od dizela i benzina.

Saša Mileusnić, direktor privatne naftne kompanije „Petrobart-AVIA”, kaže da je država odavno trebalo da uvede akcize na auto-gas jer bi joj to bio dobar izvor prihoda. Ako se zna da se u Srbiji godišnje potroši oko 500 miliona litara tečnog naftnog gasa i to pomnoži sa šest dinara kolika bi akciza trebalo da bude, znači da će država godišnje samo po ovom osnovu da prihoduje oko tri milijarde dinara u budžet.

Ovaj namet neće, kaže on, u većoj meri uticati na maloprodajnu cenu tečnog naftnog gasa, te da je realno očekivati da i dalje tečni naftni gas bude bar 50 odsto jeftiniji od benzina i dizela. U ovom času litar auto-gasa kod NIS-a košta 31 dinar, dok se motorni benzin toči po ceni od 85,10 dinara. Uvođenje akciza bi i NIS-u trebalo dobro da dođe, jer će se nacionalna naftna kompanija tako osloboditi velikih zaliha motornog benzina od koga se auto-gas i dobija, a koji je tri puta skuplji od tečnog naftnog gasa.

Poznato je da je poslednjih godina najunosniji posao među prometnicima u Srbiji bilo upravo otvaranje pumpi za prodaju tečnog naftnog gasa. Kako i ne bi ako se zna da je potrošnja za poslednje dve godine sa 60.000 tona skočila na čak 270.000 tona, s tendencijom daljeg rasta.

Mileusnić dodaje i da pojedine zemlje, poput Italije, ne zaračunavaju akcize na auto-gas, ali da je Turska pre nekoliko godina, kada se krenulo sa velikom potrošnjom ovog pogonskog goriva, uvela akcizu na auto-gas.

Jasna Petrović
[objavljeno: 18.06.2007.]
 
pa kad nemas argumente da nam kazes sto ova vasa DSS-DS-ovska vlast pljacka najsiromasnije gradjane Srbije onda okrenes pricu na neku glupost koja nema veze sa temom.

Jeste ekonomista sam i sta sad? Gubices vreme pa ces nam objasniti zasto u celoj EU nema akcize na gas a u Srbiji ima ili ces opet smisliti neki novi razlog?
 
PJ_Harvey:
Da li je Đeri svetski priznati ekonomista ili vozi neku krntiju na gas,pitanje je sad.. :lol:

trenutno vozim auto 2002 godiste, razmisljao sam se da u isto ugradim gas pre svega zbog ekoloske i cenovne prednosti TNG-a u odnosu na fosilna goriva , al sam odustao nakon sto sam od servisera saznao da bi me to zadovoljstvo kostalo nekih 800-850e . Znaci niti vozim na gas niti vozim krntiju samo mi smeta to sto pljackate ovu srpsku sirotinju.

no nema veze ovo je jos par desetina novih hiljada glasova za radikale.
 
filatelista:
Jel bio neki "namet" na gas do sada? Nisam vozač, stvarno nemam pojma. Obično se od prometa nafte i derivata uzima velika para.

nije bilo dosad nikakvog "nameta" na gas. U svim zemljama evropske unije nema nameta/akcize/poreza na gas zato sto je to ekolosko gorivo i sve zemlje podsticu svoje gradjane na njegovo trosenje da bi sacuvale prirodu jer je TNG kako je njegovo puno ime jedino gorivo na nasim prostorima koje sagoreva u potpunosti i ne oslobadja nikakve stetne materije. Jedini proizvod sagorevanja TNG-a je vodena para . U nekim zemljama EU , kao recimo u Holandiji , drzava daje gradjanima subvencijama besplatne ugradnje auto-gas uredjaja u vozila.

tako da ti je ovo najobicnija pljacka i reket nad najsiromasnijim slojem stanovnistva u Srbiji.

Kakva pljacka? Demokratska pljacka.
 
Inace koliko drzava pljacka gradjane ove zemlje preko cene goriva mozete sami da uvidite ako recimo shvatite da je proizvodna cena BMB 95 goriva iliti bezolovnog benzina nekih 20 dinara po litru a da je ostatak od 64 dinara (trenutna cena 84 din) akciza + zarada pumpadzije.

Sto znaci da od ukupne cene litre benzina vi dajete drzavi na porez preko 70% njegove ukupne cene. Pa vi vidite kolika je to pljacka naroda i koliko drzava zaradjuje na gradjanima ove zemlje.

No nema veze sto se namece jos jedan porez sirotinji na ledja, bitno je da su demokrate odlucile da se gradi tunel izmedju 2 skupstine koji ce kostati minimum 2.5 miliona eura. Treba oteti negde sad pare za izgradnju istog. Pa od koga drugog do od sirotinje.
 
DellBoy-011:
Evropska unija??
Sad si napravno postao evropljanin:lol:
E pa vidiš,pametnjakoviću, ne možeš se pozivati na eu samo kad ti odgovara, ili jesi ili nisi.
Zato: da vidimo tvoj glas za ulazak u eu8-)

mali retardu, ne pozivam se ja na EU nego se na EU pozivate upravo vi koji uvodite gradjanima Srbije ove poreze kojih u EU nema.

Nema vecih licemera i lazovcina od vas demokrata.
 
Jerry Ropero:
Inace koliko drzava pljacka gradjane ove zemlje preko cene goriva mozete sami da uvidite ako recimo shvatite da je proizvodna cena BMB 95 goriva iliti bezolovnog benzina nekih 20 dinara po litru a da je ostatak od 64 dinara (trenutna cena 84 din) akciza + zarada pumpadzije.

Sto znaci da od ukupne cene litre benzina vi dajete drzavi na porez preko 70% njegove ukupne cene. Pa vi vidite kolika je to pljacka naroda i koliko drzava zaradjuje na gradjanima ove zemlje.

No nema veze sto se namece jos jedan porez sirotinji na ledja, bitno je da su demokrate odlucile da se gradi tunel izmedju 2 skupstine koji ce kostati minimum 2.5 miliona eura. Treba oteti negde sad pare za izgradnju istog. Pa od koga drugog do od sirotinje.
lažeš da si ekonomista?!:shock:
 
filatelista:
Jel se gas računa kao naftni derivat? Ako da, onda po zakonu o akcizma spada pod akciznu kategoriju. Sad samo možemo diskutovati o visini akcize, ne o primeni.

nebitno je to, ono sto je bitno jeste da vi gradjanima ove zemlje prodajete maglu u vidu dostizanja i postavljanja EU standarda u Srbiji a ovamo narodu namecete poreze kojih u EU uopste nema - kao ovaj porez na gas.
 
Akcize (srpski: trosarina) su posebni porezi na potrosnju. Akcizama se oporezuje potrosnja ili upotreba tacno odredjenih proizvoda. Osnovni cilj akciza je fiskalnog karaktera (Jerry citaj: punjenje budzeta, u slucaju gasa) ili destimulacija potrosnjenekih proizvoda (duvan alkohol) zbog toga se akcizama oporezuju proizvodi masovne potrosnje koji se ne mogu supstituisati ili je njohova supstitucija tesko izvodljiva.
Prihodi od akciza su stabilni, sistem obracuna i naplate je jednostavan a poreska evazija (sta kazu radikali sta je to EVAZIJA) je svedena na minimum.
S obzirom na karakter usvojenog budzeta (fiskalna ekspanzije, po meni nije dobar) potreban je stabilan izvor javnih prihoda sto akcize svakako jesu a imajuci u vidu predvidjena smanjenja prihod aod drugih poreskih oblika, jasna je odluka sadasnje vlasti.
Ponavljam, s obzirom da se ne slazem sa ekspanzivnim karakterom ovog budzeta, jasno je i da ne odobravam uvodjenje akciza na gas... ali se ne protivim tome na radikalski=vucicevski nacin, jerry, vec argumentovano...

p.s. prihodi od akciza u ukupnom budzetskim prihodima ucestvuju sa preko 20% i po tome su drugi, odmah iza prihoda od PDV
 
Jerry Ropero:
mali retardu, ne pozivam se ja na EU nego se na EU pozivate upravo vi koji uvodite gradjanima Srbije ove poreze kojih u EU nema.

Nema vecih licemera i lazovcina od vas demokrata.
ovo je deseti put da me vredjaš na forumu, ali veruj da mi to ništa ne znači.
Da me uvredi neko do čijeg mi je mišljenja stalo onda bih se zamislio.
Ovako, volim da te izvrgavam ruglu svaki put kad lupetaš.

Dalje: ne uvodimo.
Pogledaj malo, ekonomisto, od kada to u ovoj državi postoji i da li je postojalo kada su tvoji radikali vladali sa miloševićem i mirom marković i uništili sve što je moglo da se uništi uovoj d
Što bi rekao uvaženi prof, a tvoj idol, prof Krstaj Dj Kovjenić
sa gadjenjem
Dellboy-011:-D
 
Jerry Ropero:
nebitno je to, ono sto je bitno jeste da vi gradjanima ove zemlje prodajete maglu u vidu dostizanja i postavljanja EU standarda u Srbiji a ovamo narodu namecete poreze kojih u EU uopste nema - kao ovaj porez na gas.
već me bolio glava od te tvoje sintagme, "VI", šta ja namećem? Prestani da lupaš gluposti. Kao da ja tebi kažem da si klao po Srebrenici jer zdušno podržavaš Škorpione.
Zakon o akcizma je jasan i svi naftni derivati spadaju pod udar iste. Nema diskusije o tome.
Akciza na rakiju je 54,00 RSD po litri i to je isto udar na sirotinju, pa na duvan, pa na gazirana pića, na pivo je 9,00 RSD, što na gas ne bi bio 6,00?
 
De_Sisti:
Akcize (srpski: trosarina) su posebni porezi na potrosnju. Akcizama se oporezuje potrosnja ili upotreba tacno odredjenih proizvoda. Osnovni cilj akciza je fiskalnog karaktera (Jerry citaj: punjenje budzeta, u slucaju gasa) ili destimulacija potrosnjenekih proizvoda (duvan alkohol) zbog toga se akcizama oporezuju proizvodi masovne potrosnje koji se ne mogu supstituisati ili je njohova supstitucija tesko izvodljiva.
Prihodi od akciza su stabilni, sistem obracuna i naplate je jednostavan a poreska evazija (sta kazu radikali sta je to EVAZIJA) je svedena na minimum.
S obzirom na karakter usvojenog budzeta (fiskalna ekspanzije, po meni nije dobar) potreban je stabilan izvor javnih prihoda sto akcize svakako jesu a imajuci u vidu predvidjena smanjenja prihod aod drugih poreskih oblika, jasna je odluka sadasnje vlasti.
Ponavljam, s obzirom da se ne slazem sa ekspanzivnim karakterom ovog budzeta, jasno je i da ne odobravam uvodjenje akciza na gas... ali se ne protivim tome na radikalski=vucicevski nacin, jerry, vec argumentovano...

p.s. prihodi od akciza u ukupnom budzetskim prihodima ucestvuju sa preko 20% i po tome su drugi, odmah iza prihoda od PDV
evo izdajnik i soroševac će da kaže da je poreska evazija izbegavanje plaćanja poreza :lol:
 
De_Sisti:
Akcize (srpski: trosarina) su posebni porezi na potrosnju. Akcizama se oporezuje potrosnja ili upotreba tacno odredjenih proizvoda. Osnovni cilj akciza je fiskalnog karaktera (Jerry citaj: punjenje budzeta, u slucaju gasa) ili destimulacija potrosnjenekih proizvoda (duvan alkohol) zbog toga se akcizama oporezuju proizvodi masovne potrosnje koji se ne mogu supstituisati ili je njohova supstitucija tesko izvodljiva.
Prihodi od akciza su stabilni, sistem obracuna i naplate je jednostavan a poreska evazija (sta kazu radikali sta je to EVAZIJA) je svedena na minimum.
S obzirom na karakter usvojenog budzeta (fiskalna ekspanzije, po meni nije dobar) potreban je stabilan izvor javnih prihoda sto akcize svakako jesu a imajuci u vidu predvidjena smanjenja prihod aod drugih poreskih oblika, jasna je odluka sadasnje vlasti.
Ponavljam, s obzirom da se ne slazem sa ekspanzivnim karakterom ovog budzeta, jasno je i da ne odobravam uvodjenje akciza na gas... ali se ne protivim tome na radikalski=vucicevski nacin, jerry, vec argumentovano...

p.s. prihodi od akciza u ukupnom budzetskim prihodima ucestvuju sa preko 20% i po tome su drugi, odmah iza prihoda od PDV


super si to prepisao iz knjige no nam sada reci zasto se uvodi akciza na gas , i ako takve akcize nema u zemljama EU , i ako gas nije duvan/alkohol , nije stetan vec je cisto ekolosko gorivo.

90% obicnih gradjana ove zemlje boli **** sta je to akciza vec ih samo zanima dal ce gas placati po 31 dinar koliko su placali do sada ili ce ga placati 40 din nakon ovog najnovijeg demokratskog reketa.
 

Back
Top