СТРАТФОР: Албанци жртвовани, Србији ветар леђа

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Pitanje Kosova biće glavna tema predstojećeg američko-ruskog samita u Mejnu, ali nema nade da će uskoro biti rešeno jer Džordža Buša nije mnogo briga za Kosovo ili Srbiju, Evropljani strahuju da bi mogli da izgube ruski gas, a Rusija samo želi da se osveti SAD za prošla poniženja, navodi Stratfor u najnovijoj analizi.

Iako Buš želi da se pitanje Kosova reši, on će ipak pokušati da rešenje odloži otvaranjem pregovora Srba i Albanaca na Kosovu koji bi mogli da potraju. Vladimir Putin bi najverovatnije mogao da pristane na to sve dok Rusija ima dominantu ulogu u tim pregovorima i dok odluka bude viđena kao javni ustupak Putinu, navodi Stratfor.

„To je asimetrična situacija. Buša zapravo nije briga za Kosovo ili Srbiju. Evropljani se ne bi odrekli nijednog dana snabdevanja prirodnim gasom zarad albanskih prava na Kosovu. Ni samu Rusiju nije mnogo briga za Kosovo, ali jeste za uspostavljanje međunarodne moći”, piše u analizi.

Stratfor podseća da se po obustavljanju bombardovanja Jugoslavije 1999. Rusija osetila prevarenom jer joj nije omogućeno da učestvuje u mirovnim misijama Kfora i NATO-a, iako je upravo ona privolela Srbiju da se povuče sa Kosova. Putin sada želi da pokaže Evropi i SAD da ne mogu da ignorišu dogovore postignute s Rusijom. Rusija se jasno usprotivila nezavisnosti Kosova pre osam godina, i to je i sad jasno pokazala, navodi Stratfor.

Rusi takođe žele da pokažu da savezništvo s njima ima težinu jer nameravaju da prošire sferu uticaja, a naročito na Balkan kao oblast istorijskog interesa za Ruse, dodaje se u analizi.

Evropljani samo žele da se pitanje Kosova skloni sa dnevnog reda, navodi Stratfor i podseća da Evropi ne odgovara širenje muslimanskog uticaja na Balkanu i da je zabrinuta zbog promene granica na osnovu etničkog sastava jer Baskija godinama pokušava da se odvoji od Španije, a oblasti naseljenje Mađarima postoje i u Slovačkoj i Rumuniji.

„Evropljani i Amerikanci žele da što pre reše pitanje Kosova. Za Buša koji je predstavljen kao antiislamista, činjenica da negde u svetu vodi promuslimansku politiku je očigledna prednost. Albanija, kako je pokazala tokom nedavne posete Buša, je jedno mesto gde je dobio simpatije muslimana i očigledno neće odustati od toga. Što se Evropljana tiče, oni žele da se reše 'vrućeg krompira'”, navodi Stratfor.

„Činjenica da se Buš javno obavezao Kosovu čini stvar još slađom za Putina. On želi da primora Buša da odustane od pitanja u vezi s kojima se javno obavezao. To će Putinovim interesima služiti mnogo više nego pobeda po nekom marginalnom pitanju”, navodi se u analizi.

Stratfor u analizi navodi da Rusi jedva čekaju priliku da se sukobe sa Zapadom i pobede, a kada je reč o Kosovu imaju diplomatske, ekonomske i vojne opcije da primoraju Zapad da se povuče.

Ako Putin pobedi u vezi sa Kosovom, čitav niz pretpostavki zemalja centralne i istočne Evrope o ograničenjima Rusije, kao i francuskih i nemačkih pretpostavki o budućnosti Evrope biće promenjen.
 
Ha-Nocri:
A Ruse je kao briga za Kosovo :lol:
Nemoj se zavaravati. Bice jos ppregovora, jos jedno 6 meseci (cini mi se da Rusija to trazi) i ako ne bude dogovora, a nema sanse da ga bude, Rusija ce pristati na Artisarijev plan. Tako sam ja cuo da ce biti, na nekim vestima cini mi se.

Ja svojevremeno cuo na vestima da smo pobedili NATO.
 
Pazi, Rusi su trazili jos godinu dana pregovora, a Amerika i EU htele odmah da se donese nova rezolucija koja ce ustvari predstavljati nezavisnost Kosova. Znaci, neki kompromis bi bio 6 meseci pregovora. Ameri su u ovim skorasnjim pregovorima ponudili 4 meseca i jos neke stvari, ali Rusija to nije prihvatila. Znaci bice 5-6 meseci pregovora.
Ne verujem da se nece usvojiti zajednicka rezolucija u savetu bezbednosti. To bi bilo jako lose resenje za sve, a ponajvise za ne-Albance koji zive na Kosovu. Sad zasto ne mogu da objasnjavam. adam se da ste svi o tome slusali.
 
adem_ks:
nisi dobro [do kraja] cuo, cak i uz podrsku kineza i rusa [valjda prema cvrstoci neprijatelja saljes i SILU] NATO dobio po pi*ki... i to vojska nije ni metak ispalila, sve je to popusila od TO [teritorijalne odbrane]

Je l' vidis kako smo zayebani? Da vidis kako su nam tek trecepozivci nezgodni, to bre u Spaniji ratovalo! Ti ce mi se odcepljujes! 8-)
 
WIBU:
Daleko im svima lepa kuća!

Da velike sile počev od Otomanskog carstva i Austrougarske pa do Amerike i Rusije nisu gurale nos i prepucavale se upravo preko Balkana ovde bi se mnogo lepše živelo!

Да ми нисмо направили заједничку државу 1. децембра 1918. било би све другачије. :(
 
Ha-Nocri:
A Ruse je kao briga za Kosovo :lol:
Nemoj se zavaravati. Bice jos ppregovora, jos jedno 6 meseci (cini mi se da Rusija to trazi) i ako ne bude dogovora, a nema sanse da ga bude, Rusija ce pristati na Artisarijev plan. Tako sam ja cuo da ce biti, na nekim vestima cini mi se.


mora da si to cuo od baba sere iz kafane razvod braka u meljaku na ibarskoj magistrali. na tvoju nesrecu informacije su ti netacne. rusija se lagano instalira na balkanu a amerikanci odlaze . to je sustina cele ove njihove price o nezavisnosti. hoce da proglase pobedu, povuku se odavde i napisu case closed.
 

Back
Top