HELIO PLOMBE NA BOCNIM ZUBIMA

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Kilavi Radonja

Aktivan član
Poruka
1.931
Primetio sam da sve veci broj nasih kolega privatnika stavlja helio plombe na bocne zube pacijenata i to ne samo u slucajevima kada je to indikovano! Dobar deo moje prakse na fakultetu je bio upravo zamena takvih ispuna amalgamskim, posto je u ogromnom broju slucajeva dolazilo do stvaranja sekundarnog karijesa i to u prilicno kratkom roku. Zanima me kakva su vasa iskustva na tom polju i moze li se nesto uopste preduzeti da se taj trend zaustavi (ako se, naravno, uopste slazete sa mojim misljenjem)
 
Ja na svim popravljenim zubima imam helio plombe i pojavio mi se sekundarac, Takodje sam los primer za ovu pricu jer genetski imam lose zube sa raznoraznim devijacijama,pogresno postavljeni sa velikim razmakom izmedju 4 i 5 imam samo jednu osmicu koja mi je nikla u trudnoci. Stomatolog mi je rekao da mene i moju sestru treba staviti u medicinske knjige kao ekstremne slucajeve.Ja sam jos i dobro prosla, moja starija sestra jos uvek ima mlecne zube a kako su joj rasporedjeni da ne pricam.Sva sreca pa je problem resila keramikom.
 
Blekovi principi su blekovi princili ekstenzija radi prevencije ekstenzija radi retencije, poravnjani zidovi, zakosene prizme, dakle zakon i onda se pojava sekundarca svodi na minimum minimuma. Problem je sto su mnogi prestali da postuju bleka pojavom helio plombi pod izgovorom "ako se plomba lepi hemijski zasto onda busiti zdravo tkivo da se pravi retencija". Dakle postujes blecka i nema glava da te zaboli. naravno ako je kvar mali samo recimo u fisuri onda ga skines do zdravog, malo obradis i stavis kompozit. Ali za sve malo vece zna se CIKA BLEK.
 
Luciferko:
Blekovi principi su blekovi princili ekstenzija radi prevencije ekstenzija radi retencije, poravnjani zidovi, zakosene prizme, dakle zakon i onda se pojava sekundarca svodi na minimum minimuma. Problem je sto su mnogi prestali da postuju bleka pojavom helio plombi pod izgovorom "ako se plomba lepi hemijski zasto onda busiti zdravo tkivo da se pravi retencija". Dakle postujes blecka i nema glava da te zaboli. naravno ako je kvar mali samo recimo u fisuri onda ga skines do zdravog, malo obradis i stavis kompozit. Ali za sve malo vece zna se CIKA BLEK.
Izmedju ostalog to i jeste deo problema, ali kod helio plombi na bocnim zubima mnogo veci problem je polimerizacija. Drugo, helio plomba se ipak sabija pod pritiskom, a pritisak je mnogo veci na bocnim zubima, tako da tu blek i nije mnogo od pomoci ako nisu ispostovani ostali principi
 
2pike:
Izmedju ostalog to i jeste deo problema, ali kod helio plombi na bocnim zubima mnogo veci problem je polimerizacija. Drugo, helio plomba se ipak sabija pod pritiskom, a pritisak je mnogo veci na bocnim zubima, tako da tu blek i nije mnogo od pomoci ako nisu ispostovani ostali principi

Zasto je ptoblem polimerizacija? Problem je u zurbi i ne strpljivosti po meni. Treba nabacivati po 2 mm materijala pa polimerizujes, pa 2 mm pa polimerizujes dakle malo po malo u slojevima. A ne odma sabiti gomilu. Vreme polimerizacije 20 sekundi.
 
Luciferko:
Zasto je ptoblem polimerizacija? Problem je u zurbi i ne strpljivosti po meni. Treba nabacivati po 2 mm materijala pa polimerizujes, pa 2 mm pa polimerizujes dakle malo po malo u slojevima. A ne odma sabiti gomilu. Vreme polimerizacije 20 sekundi.
Hm, iskreno, nisam jos cuo nekog od profesora da preporucuje taj nacin rada, mada, cesto je teorija jedno, a praksa drugo. Ali i dalje mislim da je veci problem postavljanje helio plombi na mestima visokog pritiska
 
Pa pazi tamo gde ne moze bela plomba ne treba je ni stavljati, zna se kad ide bela plomba na bocne zube a kad ne. A polimerizacije sto se tice, meni su govorili da lampa moze da polimerizuje lepo 2mm debljine materijala. Kao moze i vise, ali je ovo mnogo sigurnije kad se radi po slojevima.
 
Luciferko:
Pa pazi tamo gde ne moze bela plomba ne treba je ni stavljati, zna se kad ide bela plomba na bocne zube a kad ne. A polimerizacije sto se tice, meni su govorili da lampa moze da polimerizuje lepo 2mm debljine materijala. Kao moze i vise, ali je ovo mnogo sigurnije kad se radi po slojevima.
Upravo o tome i govorim! Gomila privatnika lepi helio i gde mu jeste i gde mu nije mesto!!! Em odelju pacijenta za plombu (a svi se prime jer helio lepse izgleda), em za par godina opet imaju posla na tom zubu, sta ces lepse? Mozda ne bi bilo lose da navedemo koje su indikacije za helio plombu, ali tako da ljudi razumeju. Sta mislis?
 
Samo edukacija pacijenata! A posto prosecni Srbi posecuju zubare skoro nikad... To ce biti tesko. Ja sam dugo mislila da sam revnosni posetilac stomatologa, kad ono ispod svake bele plombe novi karijes i cak jedna gangrena! Sada ih sve menjam. Kod novog stomatologa, naravno. Ovoj staroj bi najradije ordinaciju pod kljuc. Pritom, nikad me niko nije pitao DA LI ZELIM belu plombu, samo je stavljala, logicno - jer je skuplja. Izbegavajte helio plombe na zadnjim zubima, unistice te ih!!!
 
2pike:
Upravo o tome i govorim! Gomila privatnika lepi helio i gde mu jeste i gde mu nije mesto!!! Em odelju pacijenta za plombu (a svi se prime jer helio lepse izgleda), em za par godina opet imaju posla na tom zubu, sta ces lepse? Mozda ne bi bilo lose da navedemo koje su indikacije za helio plombu, ali tako da ljudi razumeju. Sta mislis?

Pa ti bi bolje trebao da znas indikacije ipak sam ja samo "student" :)

Nego jos nisam video da neko ima razlicite cene belih i crnih plombi ? hmmm cudno.
A sto se posla za par godina tice. Pa pazi bilo koja plomba kao i svaki drugi materijal podlozni su trosenju. Dakle haba se, puca. Stvaraju se mikro pukotine. Na sve to kad dodas higijenske navike nasih ljudi.
 
Zanimljiva i ujedno lepa tema i svakako zelim da pozdravim sve koji su dali svoje misljenje mada takodje mogu i dak kazem da se sa mnogim misljenjima i neslazem . Alo ljudi Black je ok ali je on istorija a ne buducnost i svakako je ok njegova preventivna extenzija ali ljudi ovo je moderno doba i sto se tice belih plombi dokle cemo mi Srbi sve znati najbolje u celom svetu su helio plombe normalne na bocnim zubima a amalgam izbacen naravno zbog zive koju sadrzi i sami znate da se nama kao stomatolozima ne preporucuje da stare izvadjene amalgamske plombe drzimo na otvorenom vec u vodi zato sto izsparava ziva ili pak da prilikom okretanja materijala za vreme aplikovanja to radimo bez rukavica jer ziva difunduje kroz kozu a ja to trebam da stavim nekome u usta gde je sluzokoza,voleo bih da sve one koji tvrde da je amalgam ok nateram da im istresem sadrzaj kapsule amalgama u ruku da ga drze malo ali bez mesanja u amalgamatoru jer na neki nacin to bi bijo odnos koza sluzokoza, o biokompatibilnosti necu ni da govorim suvisno je , o tome da su Belgija i Svajcarska zabranile amalgam takodje, ali nije problem u indikacijama kako rece kolega. Kolega ako znate stomatologiju i bavite se istom postoje helio plombe indikovane za bocne zube takodje za front iitd. Ali postoje i razliciti kvaliteti materijala pocevsi od galenike preko ivoclara, te economa , gc , Capo keramike itd nije isto koristiti Te econom i recimo GC ili Capo ceramiku koja ima nano tehnologiju i do 96 procenata keramike . Sto se tice poredjenja dacemo ovako recimo i Trajal i Miselin proizvode gume ali nisu iste zar ne? Uostalom koliko para toliko i muzike. Takodje znate i sami da su se materijali kada su u pitanju helio razvijali u nekim generacijama pa danas cak postoji i deveta generacija materijala a ovde su najkvalitetniji materijali mozda 6. eventualno 7 a vecina stomatologa radi sa 3-4. A sto se tice sekundarnog karijesa koji je glavni problem helio materijala to je nedovoljna edukovanost u radu sa istim stomatologa takodje pored toga losa preparacija kaviteta , nezakosavanje gledjnih prizmi , obicno to zaborave , zurba u radu , nedovoljno nagrizanje gledji, ulazak pljuvacke u kavitet pa samim tim i ta mikroretencija se ispuni istom, takodje i izbor jeftinih prevazidjenih materijala kod kojih se javljao taj problem sto prilikom polimerizacije dolazi do kontrakcije materijala tako da se javljaju mikro pukotine izmedju zuba i ispuna i jos mnogo toga lose ciscenje kaviteta neupotreba karijes markera nego kao u doba Blacka prodjes sondom i gotovo malo levo malo desno i svi srecni pa da li je neko od vas uspeo da sa sondom prodje preko svake povrsine zuba tj kaviteta svakog i najmanjeg dela itd.

DA NE DAVIM VISE NIJE PROBLEM VELIKI PRITISAK JER AKO ODRADIS DOBRU RETENCIJU STABILIZACIJU PRIPREMU DOBRO IZABERES MATEIJAL I ODRADIS KOREKTNO NEMA SEKUNDARACA.

PS. NEMOZE SE RADITI STAPOM I KANAPOM OVO JE IPAK MODERNO DOBA I TRAZI MODERAN PRISTUP I ZNANJE TO NIJE AMALGAM DA SE ISTAPKA I GOTOVO PA STO KAZU PACIJENTI TA JE NAJBOLJA NE ISPADA. :D:D:D:D:D:D:D:D:D

VELIKKI POZZ DRUSTVO
POZ
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top